WooCommerce - en to tr_TR translation catalogue (1469 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
tr_TR:  (%s için tahmini vergiler)

en:  ago
tr_TR:  önce

en: "%s" Shipping Class Cost
tr_TR: "%s" Kargo Sınıfı Maliyeti

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
tr_TR: %3$d sonuçtan %1$d&ndash;%2$d gösteriliyor

en: %s - API %s (created on %s at %s).
tr_TR: %s - API %s ( %s tarihinde saat %s iken oluşturuldu).

en: %s - Order #%s
tr_TR: %s - Sipariş #%s

en: %s - Pre-order for "%s"
tr_TR: %s - "%s" için Ön Sipariş

en: %s - Subscription for "%s"
tr_TR: %s - "%s" için Abonelik

en: %s customer review | %s customer reviews
tr_TR[0]: %s müşteri yorumu

en: %s download remaining | %s downloads remaining
tr_TR[0]: Kalan indirme %s

en: %s for %s item | %s for %s items
tr_TR[0]: %s - %s ürün

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
tr_TR[0]: %s sepetinize eklendi.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
tr_TR: %s artık satın alınabilir olmadığı için sepetinizden silindi. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: %s in stock
tr_TR: %s adet stokta

en: %s is a required field | %s are required fields
tr_TR[0]: %s alanları gereklidir

en: %s is low in stock.
tr_TR: %s düşük stoklu.

en: %s is out of stock.
tr_TR: %s stokta yok.

en: %s parameter is missing
tr_TR: %s parametresi eksik

en: %s removed. %sUndo?%s
tr_TR: %s sepetten kaldırıldı. %sGeri al?%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
tr_TR[0]: %s yorum - %s

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
tr_TR: %s adet %s bakiye siparişi #%s numaralı sipariş içinde verildi.

en: %s would like to connect to your store
tr_TR: %s mağazanıza bağlanmak istiyor

en: &#197;land Islands
tr_TR: &#197;land Adaları

en: &nbsp;&ndash; Page %s
tr_TR: &nbsp;&ndash; Sayfa %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
tr_TR: &nbsp;<small>%s -- %s</small>

en: (Includes %s)
tr_TR: (%s Dahil)

en: (Order #%s)
tr_TR: (Sipariş #%s)

en: (can be backordered)
tr_TR: (bakiye siparişi verilebilir)

en: (ex. VAT)
tr_TR: (KDV hariç)

en: (ex. tax)
tr_TR: (vergi hariç)

en: (incl. VAT)
tr_TR: (KDV dahil)

en: (incl. tax)
tr_TR: (vergi dahil)

en: + Add Account
tr_TR: + Hesap Ekle

en: A Search box for products only.
tr_TR: Sadece Ürünler için Arama Kutusu.

en: A list or dropdown of product categories.
tr_TR: Ürün Kategorileri için liste veya açılır menü.

en: A minimum order amount (defined below)
tr_TR: Asgari sipariş tutarı (aşağıda tanımlanan)

en: A minimum order amount AND a coupon
tr_TR: Asgari sipariş tutarı VE bir kupon

en: A minimum order amount OR a coupon
tr_TR: Asgari sipariş tutarı VEYA bir kupon

en: A note has been added to your order
tr_TR: Siparişinize bir not eklenmiştir.

en: A product attribute with the provided ID could not be found
tr_TR: Verilen kimlikle herhangi bir ürün bulunamadı

en: A product category with the provided ID could not be found
tr_TR: Belirtilen kimlikle herhangi bir ürün kategorisi bulunamadı

en: A user could not be found with this email address.
tr_TR: Bu e-posta adresine sahip herhangi bir kullanıcı bulunamadı.

en: A valid free shipping coupon
tr_TR: Geçerli bir ücretsiz kargo kuponu

en: AND
tr_TR: VE

en: API Credentials
tr_TR: API Kimlik Bilgileri

en: API Docs
tr_TR: API Dokümanları

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
tr_TR: API anahtarı başarıyla oluşturuldu. Şimdi, yeni API anahtarınızı kopyaladığınızdan emin olun. Bu anahtarı tekrar göremeyeceksiniz!

en: API Key updated successfully.
tr_TR: API anahtarı başarıyla güncellendi.

en: API Password
tr_TR: API Şifresi

en: API Signature
tr_TR: API İmzası

en: API Username
tr_TR: API Kullanıcı Adı

en: API disabled!
tr_TR: API devre dışı bırakıldı!

en: API user is invalid
tr_TR: API kullanıcı geçersiz

en: ASC
tr_TR: Artan

en: Accept COD if the order is virtual
tr_TR: Sipariş sanalsa kapıda ödemeyi kabul et

en: Accept for virtual orders
tr_TR: Sanal Siparişler için Kabul Et

en: Access Denied
tr_TR: Erişim Engellendi

en: Account Details
tr_TR: Hesap Detayları

en: Account Name
tr_TR: Hesap Adı

en: Account Number
tr_TR: Hesap Numarası

en: Account details changed successfully.
tr_TR: Hesap bilgileri başarıyla değiştirildi.

en: Account password
tr_TR: Hesap Şifresi

en: Account username
tr_TR: Hesap Kullanıcı adı

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
tr_TR: İşelm başarısız oldu. Lütfen sayfayı yenileyip tekrar deneyin.

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Active Filters
tr_TR: Aktif Filtreler

en: Add Coupon
tr_TR: Kupon Ekle

en: Add New %s
tr_TR: Yeni Ekle %s

en: Add New Coupon
tr_TR: Yeni Kupon Ekle

en: Add New Order
tr_TR: Yeni Sipariş Ekle

en: Add New Product
tr_TR: Yeni Ürün Ekle

en: Add New Product Category
tr_TR: Yeni Ürün Kategorisi Ekle

en: Add New Product Tag
tr_TR: Yeni Ürün Etiketi Ekle

en: Add New Shipping Class
tr_TR: Yeni Kargo Sınıfı Ekle

en: Add New Webhook
tr_TR: Yeni Web Kancası Ekle

en: Add Order
tr_TR: Sipariş Ekle

en: Add Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemi Ekle

en: Add Product
tr_TR: Ürün Ekle

en: Add Webhook
tr_TR: Web Kancası Ekle

en: Add a new payment method.
tr_TR: Yeni bir ödeme yöntemi ekle.

en: Add a review
tr_TR: Yorum Yap

en: Add or remove Product Tags
tr_TR: Ürün etiketi ekle veya kaldır

en: Add to cart
tr_TR: Sepete Ekle

en: Additional Information
tr_TR: Ek Bilgi

en: Additional Rates
tr_TR: Ek Oranlar

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address Override
tr_TR: Adres Geçersiz Kılma

en: Address changed successfully.
tr_TR: Adresiniz başarıyla değiştirildi.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
tr_TR: Kategoriler

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
tr_TR: Siparişler

[ctx: Admin menu name]
en: Products
tr_TR: Ürünler

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
tr_TR: Kargo Sınıfları

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
tr_TR: Etiketler

[ctx: Admin menu name]
en: Webhooks
tr_TR: Web Kancaları

en: Advanced options
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Alborz (البرز)
tr_TR: Elburz (البرز)

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All %s
tr_TR: Tümü %s

en: All Product Categories
tr_TR: Tüm Ürün Kategorileri

en: All Product Tags
tr_TR: Tüm Ürün Etiketleri

en: All Products
tr_TR: Tüm Ürünler

en: All Shipping Classes
tr_TR: Tüm Kargo Sınıfları

en: All allowed countries
tr_TR: İzin verilen tüm ülkeler

en: Allow
tr_TR: İzin ver

en: Allow, but notify customer
tr_TR: İzin ver fakat müşteriyi bilgilendir

en: Allowed Zip/Post Codes
tr_TR: İzin Verilen Posta Kodları

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
tr_TR: Çekle ödeme sağlar. Bu şartlarda çekle ödeme kullanılmak mantıklı olmayabilir! Ama yine de sistemi test ederken, deneme siparişleri için kullanılabilir ve ödeme sayfalarına geçişi sağlayabilir.

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
tr_TR: Banka Havalesi veya EFT aracılığıyla ödemelere olanak sağlar.

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: Amount Refunded
tr_TR: İade Edilen Tutar

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
tr_TR: Girdiğiniz kullanıcı adı ile daha önce hesap oluşturulmuş. Lütfen başka bir kullanıcı adı seçiniz.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
tr_TR: Girdiğiniz e-posta adresi ile daha önce zaten bir hesap oluşturulmuş. Lütfen o bilgileri kullanarak giriş yapın.

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
tr_TR: Çeviri güncelleme işlemi esnasında kimlik doğrulama hatası meydana geldi! Lütfen tekrar deneyin veya %sSürüm Yükseltme Sabitlerinizi%s yapılandırın.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
tr_TR: Herhangi birşey satmak için size yardımcı olan e-ticaret aracı. Güzel bir şekilde..

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
tr_TR: İstekte bir hata meydana geldi, bu nedenle tüketici verisi gönderilemedi

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
tr_TR: Ödeme ağ geçidi API kullanılarak sipariş iadesi oluşturulmaya çalışılırken bir hata oluştu

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
tr_TR: Artık mevcut olmayan bir öğe sepetinizden silindi.

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
tr_TR: Yeni bir sipariş oluşturuldu ( %s ). Ödemesini yapmak için bağlantıyı kullanabilirsiniz: %s

en: An order note with the provided ID could not be found
tr_TR: Belirtilen kimlikle herhangi bir sipariş notu bulunamadı

en: An order refund with the provided ID could not be found
tr_TR: Belirtilen kimlikle herhangi bir sipariş iadesi bulunamadı

en: Andaman and Nicobar Islands
tr_TR: Andaman ve Nicobar Adaları

en: Andhra Pradesh
tr_TR: Andra Pradeş

en: Antarctica
tr_TR: Antartika

en: Anti-spam field was filled in.
tr_TR: Anti-spam alan doldurulmuştur.

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Antique
tr_TR: Antik

en: Any %s
tr_TR: Herhangi %s

en: Application Authentication Request
tr_TR: Uygulama Doğrulama Talebi

en: Apply Coupon
tr_TR: Kuponu Uygula

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Ardabil (اردبیل)
tr_TR: Erdebil (اردبیل)

en: Are you sure you want to delete this template file?
tr_TR: Bu şablonu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Argentine Peso
tr_TR: Arjantin Pezosu

en: Armed Forces (AA)
tr_TR: Silahlı Kuvvetler (AA)

en: Armed Forces (AE)
tr_TR: Silahlı Kuvvetler (AE)

en: Armed Forces (AP)
tr_TR: Silahlı Kuvvetler (AP)

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Attribute
tr_TR: Seçenek

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Australian Capital Territory
tr_TR: Avustralya Başkent Bölgesi

en: Australian Dollars
tr_TR: Avustralya Doları

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Author: %s
tr_TR: Yazar: %s

en: Authorize
tr_TR: Yetkilendirme

en: Availability
tr_TR: Uygunluk

en: Available Downloads
tr_TR: Mevcut İndirmeler

en: Available on backorder
tr_TR: Bakiye siparişine uygun

en: Average
tr_TR: Ortalama

en: Awaiting BACS payment
tr_TR: Banka Havalesi - EFT ödemesi bekleniyor.

en: Awaiting cheque payment
tr_TR: Çekin ödenmesi bekleniyor.

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: BACS
tr_TR: Banka Havalesi

en: Backordered
tr_TR: Bakiye Siparişi verildi

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Bangladeshi Taka
tr_TR: Bangladeş Takası

en: Bank Code
tr_TR: Banka Kodu

en: Bank Name
tr_TR: Banka Adı

en: Bank Transit Number
tr_TR: Banka Geçiş Numarası

en: Be the first to review
tr_TR: İlk yorumlayan siz olun:

en: Belarus
tr_TR: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Billing &amp; Shipping
tr_TR: Fatura &amp; Kargo Bilgileri

en: Billing Address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Billing Details
tr_TR: Fatura Bilgileri

en: Billing Email
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Billing address
tr_TR: Fatura Adresi

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Branch Code
tr_TR: Şube Kodu

en: Branch Sort
tr_TR: Şube Sıralama

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: Brazilian Real
tr_TR: Brezilya Reali

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Hint Okyanusu İngiliz Bölgesi

en: British Virgin Islands
tr_TR: Virjin Adaları (İngiliz)

en: Brunei
tr_TR: Brunei Sultanlığı

en: Budapest
tr_TR: Budapeşte

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Bulgarian Lev
tr_TR: Bulgar Levası

en: Bushehr (بوشهر)
tr_TR: Buşehr (بوشهر)

en: Buy product
tr_TR: Ürün satın al

en: Calculate Shipping
tr_TR: Kargo Hesapla

en: Calculation Type
tr_TR: Hesaplama Türü

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Canadian Dollars
tr_TR: Kanada Doları

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel order &amp; restore cart
tr_TR: Siparişi İptal Et &amp; Sepete Geri Dön

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: İptal edilen <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
tr_TR: İptal Edilen Sipariş

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
tr_TR: Siparişler "iptal edildi" olarak işaretlendiğinde (daha önce beklemede veya işleniyor olarak işaretlenmişse) alıcılar listesinde yer alan e-postalara iptal edilen sipariş e-postaları gönderilir.

en: Cannot create coupon, try again
tr_TR: Kupon oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create fee, try again
tr_TR: Ücret oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create line item, try again
tr_TR: İlgili kalem oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create order note, please try again
tr_TR: Sipariş notu oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create order refund, please try again
tr_TR: Sipariş iadesi oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create order: %s
tr_TR: Sipariş oluşturulamıyor: %s

en: Cannot create shipping method, try again
tr_TR: Kargo yöntemi oluşturulamıyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot create webhook: %s
tr_TR: Web Kancası oluşturulamadı: %s

en: Cannot update coupon, try again
tr_TR: Kupon güncellenemiyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot update fee, try again
tr_TR: Ücret güncellenemiyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot update line item, try again
tr_TR: Satır öğesi güncellenemiyor, lütfen tekrar deneyin

en: Cannot update shipping method, try again
tr_TR: Kargo yöntemi güncellenemiyor, lütfen tekrar deneyin

en: Canton
tr_TR: Kanton

en: Capture
tr_TR: Aktarım

en: Card Code
tr_TR: Kart Kodu

en: Card Number
tr_TR: Kart Numarası

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Cart % Discount
tr_TR: Sepette % indirim

en: Cart Discount
tr_TR: Sepette indirim

en: Cart Totals
tr_TR: Sepet Toplamı

en: Cart updated.
tr_TR: Sepet güncellendi.

en: Cash on Delivery
tr_TR: Kapıda Ödeme

en: Category Order
tr_TR: Kategori Sıralaması

en: Category: | Categories:
tr_TR[0]: Kategoriler:

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çat

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
tr_TR: Çaharmahal ve Bahtiyari (چهارمحال و بختیاری)

en: Check your e-mail for the confirmation link.
tr_TR: Onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Cheque
tr_TR: Çek

en: Cheque Payment
tr_TR: Çekle Ödeme

en: Chile
tr_TR: Şili

en: Chilean Peso
tr_TR: Şili Pezosu

en: China
tr_TR: Çin

en: Chinese Yuan
tr_TR: Çin Yuanı

en: Choose an option
tr_TR: Bir seçim yapın

en: Choose from the most used Product tags
tr_TR: En çok kullanılan ürün etiketlerinden seç

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
tr_TR: Hemen para aktarımı veya yalnızca ödeme yetkisi isteyip istemediğiniz seçin.

en: Choose which format of email to send.
tr_TR: Göndermek istediğiniz e-posta formatını seçin.

en: Christmas Island
tr_TR: Christmas Adaları

en: City
tr_TR: Şehir

en: Clear selection
tr_TR: Seçimi temizle

en: Click here to enter your code
tr_TR: Kupon kodunuzu girmek için buraya tıklayın

en: Click here to login
tr_TR: Giriş yapmak için tıklayın

en: Click here to reset your password
tr_TR: Şifrenizi sıfırlamak için buraya tıklayın

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Colombian Peso
tr_TR: Kolombiya Pezosu

en: Company Name
tr_TR: Firma Adı

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tamamlanan <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
tr_TR: Tamamlanmış Sipariş

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni Şifreyi Onayla

en: Congo (Brazzaville)
tr_TR: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
tr_TR: Kongo (Kinshasa)

en: Consumer Key is invalid
tr_TR: Consumer Anahtarı geçersiz

en: Consumer Key is missing
tr_TR: Consumer Anahtarı eksik

en: Consumer Secret is invalid
tr_TR: Consumer Secret geçersiz

en: Consumer Secret is missing
tr_TR: Consumer Secret eksik

en: Consumption tax
tr_TR: Tüketim Vergisi

en: Continue Shopping
tr_TR: Alışverişe Devam Et

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copy file to theme
tr_TR: Dosyayı temaya kopyala

en: Cost
tr_TR: Maliyet

en: Cost: %s
tr_TR: Tutar: %s

en: Costa Rica
tr_TR: Kostarika

en: Could not delete the attribute
tr_TR: Seçenek silinemedi

en: Could not edit the attribute
tr_TR: Seçenek düzenlemedi

en: Could not write to template file.
tr_TR: Şablon dosyasına yazdırılamıyor.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
tr_TR: Kaydınız tamamlanamıyor &hellip; lütfen sorun yaşamaya devam ederseniz bizimle irtibata geçiniz.

en: Country
tr_TR: Ülke

en: County
tr_TR: Eyalet

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon "%s" does not exist!
tr_TR: "%s" kuponu bulunamadı!

en: Coupon code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Coupon code already applied!
tr_TR: Kupon kodu zaten kullanıldı!

en: Coupon code applied successfully.
tr_TR: Kupon kodu başarıyla uygulandı.

en: Coupon code is required
tr_TR: Kupon kodu gerekli

en: Coupon code removed successfully.
tr_TR: Kupon kodu başarılı bir şekilde silindi.

en: Coupon discount total must be a positive amount
tr_TR: Kupon indirim toplamı pozitif bir tutar olmalıdır

en: Coupon does not exist!
tr_TR: Kupon bulunamadı!

en: Coupon has been removed.
tr_TR: Kupon kaldırıldı.

en: Coupon is not valid.
tr_TR: Kupon geçerli değil.

en: Coupon usage limit has been reached.
tr_TR: Kupon kullanım sınırına ulaşıldı.

en: Coupon:
tr_TR: Kupon:

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
tr_TR: Aşağıdaki bilgileri doldurarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Eğer zaten üye iseniz sayfanın üst kısmından Üye Girişi yapabilirsiniz.

en: Create an account?
tr_TR: Hesap oluştur?

en: Create coupons
tr_TR: Kuponlar oluştur

en: Create customers
tr_TR: Müşteriler oluştur

en: Create orders
tr_TR: Siparişler oluştur

en: Create products
tr_TR: Ürünler oluştur

en: Create webhooks
tr_TR: Web kancaları oluştur

en: Credit card
tr_TR: Kredi kartı

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Croatia kuna
tr_TR: Hırvat kunası

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
tr_TR: Mevcut Şifre (değişiklik yapmamak için boş bırakın)

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
tr_TR: Müşteriler hesap veya sipariş sayfaları aracılığıyla üye olduklarında "yeni hesap" e-postaları gönderilir.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
tr_TR: Müşteriler şifre sıfırlama talebinde bulunduklarında şifre sıfırlama e-postaları gönderilir.

en: Customer Details
tr_TR: Müşteri Bilgileri

en: Customer ID is invalid
tr_TR: Müşteri kimliği geçersiz

en: Customer details
tr_TR: Müşteri Bilgileri

en: Customer invoice
tr_TR: Müşteri Faturası

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
tr_TR: Müşterilere, sipariş bilgilerini ve ödeme bağlantılarını içeren fatura e-postaları gönderilir.

en: Customer not found
tr_TR: Müşteri bulunamadı

en: Customer note
tr_TR: Müşteri Notu

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
tr_TR: Siparişe bir not eklendiğiniz zaman müşteri notu e-postaları gönderilir.

en: Cyprus
tr_TR: K.K.T.C.

en: Czech Koruna
tr_TR: Çek Korunası

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: DESC
tr_TR: Azalan

en: Dadar and Nagar Haveli
tr_TR: Dadar ve Nagar Haveli

en: Daman and Diu
tr_TR: Daman ve Diu

en: Danish Krone
tr_TR: Danimarka Kronu

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Debug Log
tr_TR: Hata Ayıklama Günlüğü

en: Default sorting
tr_TR: Varsayılan Sıralama

en: Defaults to <code>%s</code>
tr_TR: Varsayılan <code>%s</code>

en: Delete note
tr_TR: Notu Sil

en: Delete template file
tr_TR: Şablonu Sil

en: Deleted %s
tr_TR: %s silindi

en: Delivery Fee
tr_TR: Kargo Ücreti

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Deny
tr_TR: Reddet

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description is missing.
tr_TR: Açıklama eksik.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
tr_TR: Geliştiriciler: jQuery'i dahil ettiğinizden ve sayfada herhangi bir JavaScript hatası olmadığından emin olun.

en: Dimensions
tr_TR: Boyutlar

en: Dinagat Islands
tr_TR: Dinagat Adaları

en: Direct Bank Transfer
tr_TR: Banka Havalesi

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Discount:
tr_TR: İndirim:

en: Dismiss this notice.
tr_TR: Bu uyarıyı gözardı et.

en: Display a list of recently viewed products.
tr_TR: En Son Görüntülenen Ürünler listesi yayınlar.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
tr_TR: Sitenizdeki en son değerlendirme listesini görüntüleyin.

en: Display a list of your products on your site.
tr_TR: Sitenizde ürünlerin bir listesini görüntüler.

en: Display a list of your top rated products on your site.
tr_TR: Sitenizde en çok oy alan ürünlerin bir listesini görüntüler.

en: Display the user's Cart in the sidebar.
tr_TR: Kullanıcı sepetini yan panelde yayınlar.

en: Display type
tr_TR: Görüntüleme Türü

en: District
tr_TR: İlçe

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Do not allow
tr_TR: İzin verme

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Peso
tr_TR: Dominik Pesosu

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Download
tr_TR: İndirme

en: Download %d
tr_TR: İndir %d

en: Dropdown
tr_TR: Açılır Menü

en: ERROR
tr_TR: HATA

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
tr_TR: Doğu Azerbaycan (آذربایجان شرقی)

en: Eastern Samar
tr_TR: Doğu Samar

en: Ecuador
tr_TR: Ekvator

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit %s
tr_TR: Düzenle %s

en: Edit Account Details
tr_TR: Hesap Bilgilerini Düzenle

en: Edit Address
tr_TR: Adres Düzenle

en: Edit Coupon
tr_TR: Kupon Düzenle

en: Edit Order
tr_TR: Siparişi Düzenle

en: Edit Product
tr_TR: Ürün Düzenle

en: Edit Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisini Düzenle

en: Edit Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketini Düzenle

en: Edit Shipping Class
tr_TR: Kargo Sınıfını Düzenle

en: Edit Webhook
tr_TR: Web Kancasını Düzenle

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Egyptian Pound
tr_TR: Mısır Poundu

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email Address
tr_TR: E-Posta Adresi

en: Email Heading
tr_TR: E-Posta Başlığı

en: Email Heading (downloadable)
tr_TR: E-Posta Başlığı (indirilebilir)

en: Email Heading (paid)
tr_TR: E-Posta Başlığı (ödenmiş)

en: Email Subject
tr_TR: E-Posta Konusu

en: Email Subject (paid)
tr_TR: E-Posta Konusu (ödenmiş)

en: Email Type
tr_TR: E-Posta Türü

en: Email address
tr_TR: E-Posta adresi

en: Email type
tr_TR: E-Posta Türü

en: Email you used during checkout.
tr_TR: Ödeme sırasında kullanmış olduğunuz e-posta adresi.

en: Email:
tr_TR: E-Posta:

en: Enable
tr_TR: İzin ver

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
tr_TR: Adres bilgisinin değiştirilmesini engellemek için "address_override" etkinleştir.

en: Enable Bank Transfer
tr_TR: Banka Havalesini Etkinleştir

en: Enable COD
tr_TR: Etkin / Devredışı

en: Enable Cash on Delivery
tr_TR: Kapıda Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable Cheque Payment
tr_TR: Çekle Ödemeyi Etkinleştir

en: Enable Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz kargoyu etkinleştir

en: Enable Hosted Payments
tr_TR: Ortak Ödemeleri Etkinleştir

en: Enable PayPal sandbox
tr_TR: PayPal Kum Havuzunu etkinleştir

en: Enable PayPal standard
tr_TR: PayPal Standart etkinleştir

en: Enable Sandbox Mode
tr_TR: Kum havuzu modunu etkinleştir

en: Enable Simplify Commerce
tr_TR: Simplify Commerce'yi etkinleştir

en: Enable for shipping methods
tr_TR: Kargo Yöntemleri için Etkinleştir

en: Enable local delivery
tr_TR: Yerel teslimatı etkinleştir

en: Enable local pickup
tr_TR: Mağazadan teslimatı etkinleştir

en: Enable logging
tr_TR: Günlüğü etkinleştir

en: Enable this email notification
tr_TR: Bu e-posta bilgilendirmesini etkinleştir

en: Enable this shipping method
tr_TR: Bu kargo yöntemini etkinleştir

en: Enable/Disable
tr_TR: Etkin / Devredışı

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
tr_TR: (Vergi hariç) bir maliyet veya toplam girin. Ör: <code>10.00 * [qty]</code>

en: Enter a new password below.
tr_TR: Aşağıya yeni bir şifre girin.

en: Enter a username or e-mail address.
tr_TR: Kullanıcı adı veya e-posta adresi girin.

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
tr_TR: Bu e-posta için alıcıları girin; birden fazla alıcı için (,) ile ayırabilirsiniz. Varsayılan: <code>%s</code>

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
tr_TR: PayPal aracılığıyla iade işlemi için PayPal kimlik bilgilerinizi girin. %sBuraya tıklayarak%s PayPal API Kimlik Bilgilerinize nasıl erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
tr_TR: Hata %d: Sipariş oluşturulamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Error 404
tr_TR: HATA 404

en: Error creating user in Simplify Commerce.
tr_TR: Simplify Commerce kullanıcı oluşturma hatası

en: Error getting remote image %s
tr_TR: Uzaktan resim alma hatası %s

en: Error processing checkout. Please try again.
tr_TR: Ödeme işleminde hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin.

en: Error: %s
tr_TR: Hata: %s

en: Esp&iacute;rito Santo
tr_TR: Espirito Santo

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Euros
tr_TR: Euro

en: Excluding selected countries
tr_TR: Seçilen ülkeler hariç

en: Expiry (MM/YY)
tr_TR: Vade (MM / YY)

en: Expiry Month
tr_TR: Vade Ayı

en: Expiry Year
tr_TR: Vade Yılı

en: External/Affiliate product
tr_TR: Harici / Bağlantılı ürün

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Başarısız olan <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
tr_TR: Çeviri yüklenemedi / güncellenemedi:

en: Failed to update coupon
tr_TR: Kupon güncelleme işlemi başarısız oldu

en: Falkland Islands
tr_TR: Falkland Adaları

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Featured Products
tr_TR: Öne Çıkan Ürünler

en: Fee
tr_TR: Ücret

en: Fee Type
tr_TR: Ücret Tipi

en: Fee tax class is required when fee is taxable
tr_TR: Ücret vergiye tabi olduğu zaman ücret vergisi sınıfı gereklidir

en: Fee title is required
tr_TR: Ücret başlığı gerekli

en: File %d
tr_TR: Dosya %d

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: File was not found.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter by
tr_TR: Filtrele

en: Filter by price
tr_TR: Fiyata göre filtrele

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: First Name
tr_TR: Ad

en: First name
tr_TR: Ad

en: Fixed amount
tr_TR: Sabit tutar

en: Fixed amount per product
tr_TR: Her bir ürün başına sabit tutar

en: Flat Rate
tr_TR: Sabit Oranlı

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
tr_TR: Sabit oranlı kargo, kargo için müşterilere sabit bir oran yüklemenize izin verir.

en: For your reference, your order details are shown below.
tr_TR: Bilginiz olması açısından, Sipariş detaylarınız aşağıda gösterilmiştir.

en: Found in your order confirmation email.
tr_TR: Sipariş onay e-postasında bulunur.

en: France
tr_TR: Fransa

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free Shipping
tr_TR: Ücretsiz Kargo

en: Free Shipping Requires...
tr_TR: Ücretsiz Kargo Koşulu :

en: Free shipping coupon
tr_TR: Ücretsiz kargo kuponu

en: Free!
tr_TR: Ücretsiz!

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Poliznezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Bölgeleri

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
tr_TR: Hesap sayfanızdan yeni siparişleri görüntüleyebilir, fatura ve kargo adreslerini yönetebilir ayrıca <a href="%s">hesap bilgilerinizi ve şifrenizi düzenleyebilirsiniz</a>.

en: Full Refund Email Heading
tr_TR: Tam İade Başlığı

en: Full Refund Subject
tr_TR: Tam İade Konusu

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Gateway Disabled
tr_TR: Ödeme Yöntemi devre dışı

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
tr_TR: wp_loaded eyleminden önce sepet getirme fonksiyonunun çağrılmaması gerekmektedir.

en: Get your API credentials from PayPal.
tr_TR: PayPal'dan API kimlik bilgilerinizi alın.

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
tr_TR: Simplify hesabınızdan API anahtarlarınızı edinin: Ayarlar > API Anahtarları.

en: Getting started
tr_TR: Başlarken

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Ghazvin (قزوین)
tr_TR: Kazvin (قزوین)

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Go to homepage
tr_TR: Anasayfaya git

en: Golestan (گلستان)
tr_TR: Gülistan (گلستان)

en: Good
tr_TR: İyi

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Grouped product
tr_TR: Gruplandırılmış ürün

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau Cumhuriyeti

en: HTML template
tr_TR: HTML Şablon

en: Hamadan (همدان)
tr_TR: Hemedan (همدان)

en: Have a coupon?
tr_TR: Kuponunuz var mı?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
tr_TR: Müşterilerinizin ödemeyi teslimat anında nakit (veya bir diğer yolla) yapması yöntemidir.

en: Heard Island and McDonald Islands
tr_TR: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
tr_TR: Merhaba %1$s (%1$s değil misiniz? <a href="%2$s">Çıkış Yapın</a>)

en: Hello, a note has just been added to your order:
tr_TR: Merhaba, siparişinize bir not eklendi:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
tr_TR: Merhaba. %s siparişiniz için kısmi para iadesi yapıldı.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
tr_TR: Merhaba. %s siparişiniz için para iadesi yapıldı.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
tr_TR: Merhaba. %s siparişiniz için para iadesi yapıldı. Sipariş detaylarınız aşağıda bilginize sunulmuştur:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
tr_TR: Son %s siparişiniz tamamlandı. Sipariş Detayları aşağıda bilginize sunulmuştur:

en: Hide free products
tr_TR: Ücretsiz ürünleri gizle

en: Hide if cart is empty
tr_TR: Sepet boş ise sakla

en: Hide template
tr_TR: Şablonu gizle

en: Hong Kong Dollar
tr_TR: Hong Kong Doları

en: Hormozgan (هرمزگان)
tr_TR: Hürmüzgan (هرمزگان)

en: Hosted Payments
tr_TR: Ortak Ödemeler

en: How to calculate delivery charges
tr_TR: Teslimat masrafları nasıl hesaplanacak

en: Hungarian Forint
tr_TR: Macar Forinti

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
tr_TR: <a href="%s" target="_blank">Şartları &amp; Koşulları okudum ve kabul ettim</a>

en: IPN payment completed
tr_TR: IPN ödeme tamamlandı.

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icelandic krona
tr_TR: İzlanda kronu

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
tr_TR: Eğer Kapıda Ödeme sadece bazı yöntemler için geçerli olacaksa, burada belirleyebilirsiniz. Tüm yöntemlerde geçerli olması için boş bırakmanız yeterli.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
tr_TR: Eğer bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız, bu e-postayı önemsemeyin ve hiç bir işlem yapmayın. Herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
tr_TR: Eğer bizimle daha önce alışveriş yaptıysanız, lütfen aşağıdaki kutucuklara bilgilerinizi girin. Eğer bizimle ilk kez alışveriş yapıyorsanız lütfen Fatura ve Kargo bölümün'e devam edin.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
tr_TR: Eğer asıl PayPal e-posta adresiniz yukarıda girdiğiniz PayPal e-posta adresinizden farklıysa PayPal hesabınız için ana alıcı e-posta adresinizi buraya girin. Bu, IPN isteklerini doğrulamak için kullanılır.

en: Ilaam (ایلام)
tr_TR: İlam (ایلام)

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
tr_TR: WooCommerce ile çalışmak üzere <strong>veritabanı önbelleklemesi</strong> yapmak için W3 Total Cache ayarları içindeki  "Ignored Query Strings" bölümüne <a href="%s">buradan</a> <code>_wc_session_</code> eklemesi yapmalısınız.

en: In stock
tr_TR: Stokta

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indian Rupee
tr_TR: Hindistan Rupisi

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Indonesia Rupiah
tr_TR: Endonezya Rupiah

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
tr_TR: İç Moğolistan / &#20839;&#33945;&#21476;

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
tr_TR: Teşekkür sayfası ve e-postalara talimatlar eklenecektir.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
tr_TR: Teşekkür Sayfasına eklenecek Talimatlar

en: International Flat Rate
tr_TR: Uluslararası Sabit Oranlı

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
tr_TR: Uluslararası sabit oranlı kargo, kargo için müşterilere sabit bir oran yüklemenize izin verir.

en: Invalid %s
tr_TR: Geçersiz %s

en: Invalid %s ID
tr_TR: Geçersiz %s Kimliği

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
tr_TR: Geçersiz İmza - parametre sıralamalarını başarısızlığa uğrattı

en: Invalid Signature - provided signature does not match
tr_TR: Geçersiz İmza - verilen imza eşleşmiyor

en: Invalid Signature - signature method is invalid
tr_TR: Geçersiz İmza - imza yöntemi geçersiz

en: Invalid URL %s
tr_TR: Geçersiz Bağlantı %s

en: Invalid authentication method
tr_TR: Geçersiz kimlik doğrulama yöntemi

en: Invalid coupon ID
tr_TR: Geçersiz kupon kimliği

en: Invalid coupon code
tr_TR: Geçersiz kupon kodu

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
tr_TR: Geçersiz kupon türü - kupon türü şunlardan herhangi biri olmalıdır: %s

en: Invalid customer
tr_TR: Geçersiz müşteri

en: Invalid customer Email
tr_TR: Geçersiz müşteri e-postası

en: Invalid customer ID
tr_TR: Geçersiz müşteri kimliği

en: Invalid download link.
tr_TR: Geçersiz indirme bağlantısı.

en: Invalid key
tr_TR: Geçersiz anahtar

en: Invalid nonce - nonce has already been used
tr_TR: Geçersiz nonce - nonce zaten kullanılıyor

en: Invalid nonce verification
tr_TR: Geçersiz özel doğrulama

en: Invalid order ID
tr_TR: Geçersiz sipariş kimliği

en: Invalid order note ID
tr_TR: Geçersiz sipariş notu kimliği

en: Invalid order refund ID
tr_TR: Geçersiz sipariş iadesi kimliği

en: Invalid order status
tr_TR: Geçersiz sipariş durumu

en: Invalid order.
tr_TR: Geçersiz sipariş.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
tr_TR: Geçersiz sipariş! Eğer bir hesabınız varsa lütfen giriş yapıp tekrar deneyin.

en: Invalid payment method.
tr_TR: Geçersiz Ödeme Yöntemi.

en: Invalid product SKU
tr_TR: Geçersiz ürün stok kodu

en: Invalid product attribute ID
tr_TR: Geçersiz ürün seçenek kimliği

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
tr_TR: Geçersiz ürün seçeneği sıralama öğesi türü - ürün seçeneği sıralama öğesi türü şunlardan herhangi biri olmalıdır: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
tr_TR: Geçersiz ürün seçenek türü - ürün seçenek türü şunlardan herhangi biri olmalıdır: %s

en: Invalid product category ID
tr_TR: Geçersiz ürün kategorisi kimliği

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
tr_TR: Geçersiz ürün tipi - ürün tipi şunlardan herhangi biri olmalıdır: %s

en: Invalid refund amount
tr_TR: Geçersiz iade tutarı

en: Invalid scope %s
tr_TR: Geçersiz %s kapsamı

en: Invalid shipping method.
tr_TR: Geçersiz Kargo Yöntemi

en: Invalid timestamp
tr_TR: Geçersiz zaman damgası

en: Invalid username or e-mail.
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı veya e-posta adresi.

en: Invalid webhook delivery
tr_TR: Geçersiz Web Kancası teslimatı

en: Invalid webhook delivery ID
tr_TR: Geçersiz Web Kancası teslimat kimliği

en: Invoice Prefix
tr_TR: Fatura Öneki

en: Invoice for order {order_number}
tr_TR: {order_number} numaralı sipariş için Fatura

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
tr_TR: {order_date} tarihli {order_number} numaralı sipariş için Fatura

en: Iran
tr_TR: İran

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Isfahan (اصفهان)
tr_TR: İsfahan (اصفهان)

en: Isle of Man
tr_TR: İnsan Adası

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Israeli Shekel
tr_TR: İsrail Şekeli

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
tr_TR: Ürün: #%s için stok miktarı %s adetten  %s adete artırıldı.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
tr_TR: Ürün: #%s için stok miktarı %s adetten %s adete düşürüldü.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
tr_TR: Ürün varyasyonu: #%s kimlik numaralı ürünün #%s varyasyonu için stok miktarı %s adetten %s adete düşürüldü.

en: Ivory Coast
tr_TR: Fildişi Sahilleri

en: JSONP support is disabled on this site
tr_TR: JSONP desteği bu sitede devre dışı

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Jammu and Kashmir
tr_TR: Jammu ve Keşmir

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Japanese Yen
tr_TR: Japon Yeni

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kamphaeng Phet (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)
tr_TR: amphaeng Phet (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Kermanshah (کرمانشاه)
tr_TR: Kermanşah (کرمانشاه)

en: Khuzestan  (خوزستان)
tr_TR: Huzistan (خوزستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
tr_TR: Kohgiluye ve Buyer Ahmed (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
tr_TR: Kürdistan / کردستان)

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Lao Kip
tr_TR: Laos Kipi

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Learn more
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: Leave a Reply to %s
tr_TR: %s için bir cevap bırakın

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Lesotho
tr_TR: Lesoto

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: List
tr_TR: Liste

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Local Delivery
tr_TR: Yerel Teslimat

en: Local Pickup
tr_TR: Mağazadan Teslim

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
tr_TR: Yerel teslimat, siparişlerin yerel olarak teslim edildiği basit bir kargo yöntemidir.

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
tr_TR: Mağazadan teslim, müşterilerin mağazaya giderek siparişlerini bizzat teslim aldıkları basit bir teslimat yöntemidir.

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
tr_TR: IPN istekleri gibi PayPal olaylarını <code>%s</code> içinde günlükler.

en: Log in
tr_TR: Giriş Yap

en: Log in to Download Files
tr_TR: Dosyaları İndirmek için Giriş Yap

en: Logged in as %s
tr_TR: %s olarak giriş yapıldı

en: Login
tr_TR: Giriş Yap

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Lost Password
tr_TR: Kayıp Şifre

en: Lost your password?
tr_TR: Şifrenizi mi kaybettiniz?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
tr_TR: Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. Yeni bir şifre oluşturmanız için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macao S.A.R., China
tr_TR: Makao

en: Macedonia
tr_TR: Makedonya Cumhuriyeti

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
tr_TR: Ödemeyi bilgileri verilen Banka Hesabımıza yatırın. Lütfen ilgili Sipariş Numarasını havale dekontunun açıklama kısmına yazınız. Siparişiniz banka havalesi onaylanmadıkça işleme alınmayacaktır.

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Malaysian Ringgits
tr_TR: Malezya Ringiti

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Markazi (مرکزی)
tr_TR: Merkezi (مرکزی)

en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Max
tr_TR: En Yüksek

en: Max price
tr_TR: En Yüksek Fiyat

en: Mazandaran (مازندران)
tr_TR: Mazenderan (مازندران)

en: Method Title
tr_TR: Yöntem Başlığı

en: Method availability
tr_TR: Yöntem Uygunluğu

en: Mexican Peso
tr_TR: Meksika Pezosu

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia
tr_TR: Mikronezya

en: Min
tr_TR: En Düşük

en: Min price
tr_TR: En Düşük Fiyat

en: Minimum Order Amount
tr_TR: Asgari Sipariş Tutarı

en: Missing parameter %s
tr_TR: Eksik parametre %s

en: Modal Color
tr_TR: Modal Rengi

en: Moldova
tr_TR: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mountain Province
tr_TR: Dağlık Bölge

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Multipart
tr_TR: Çok Parçalı

en: Municipality
tr_TR: Belediye

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Address
tr_TR: Adresim

en: My Addresses
tr_TR: Adreslerim

en: N/A
tr_TR: Yok

en: Name
tr_TR: Ad

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Nepali Rupee
tr_TR: Nepal Rupisi

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr_TR: Hollanda Antilleri

en: New %s
tr_TR: Yeni %s

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Coupon
tr_TR: Yeni Kupon

en: New Order
tr_TR: Yeni Sipariş

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
tr_TR: Yeni Şifre (değişiklik yapmamak için boş bırakın)

en: New Product
tr_TR: Yeni Ürün

en: New Product Category Name
tr_TR: Yeni Ürün Kategorisi Adı

en: New Product Tag Name
tr_TR: Yeni Ürün Etiketi Adı

en: New Shipping Class Name
tr_TR: Yeni Kargo Sınıfı Adı

en: New South Wales
tr_TR: Yeni Güney Galler

en: New Territories
tr_TR: Yeni Bölgeler

en: New Webhook
tr_TR: Yeni Web Kancası

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: New Zealand Dollar
tr_TR: Yeni Zellanda Doları

en: New account
tr_TR: Yeni Hesap

en: New customer order
tr_TR: Yeni Müşteri Siparişi

en: New order
tr_TR: Yeni Sipariş

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
tr_TR: Bir sipariş verildiği zaman alıcılar listesinde yer alan e-postalara yeni sipariş e-postaları gönderilir.

en: New password
tr_TR: Yeni şifre

en: New passwords do not match.
tr_TR: Yeni parolalar eşleşmiyor.

en: New products
tr_TR: Yeni ürün

en: New products added to %s
tr_TR: %s yeni ürünler eklendi

en: New products tagged %s
tr_TR: Yeni Ürün Etiketi, %s

en: Newfoundland and Labrador
tr_TR: Newfoundland ve Labrador

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Nigerian Naira
tr_TR: Nijerya Nairası

en: No %1$s data specified to create %1$s
tr_TR: %1$s Oluşturmak için belirlenmiş veri %1$s yok

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
tr_TR: %1$s Oluşturmak / düzenlemek için belirlenmiş veri %1$s yok

en: No %1$s data specified to edit %1$s
tr_TR: %1$s Düzenlemek için belirlenmiş veri %1$s yok

en: No %s found with the ID equal to %s
tr_TR: Hiçbir %s bulunamadı: %s

en: No Coupons found
tr_TR: Kupon bulunamadı

en: No Coupons found in trash
tr_TR: Çöp kutusunda kupon bulunamadı

en: No Orders found
tr_TR: Sipariş bulunamadı

en: No Orders found in trash
tr_TR: Çöp kutusunda sipariş bulunamadı

en: No Product Tags found
tr_TR: Herhangi bir ürün etiketi bulunamadı

en: No Products found
tr_TR: Ürün bulunamadı

en: No Products found in trash
tr_TR: Çöp kutusunda ürün bulunamadı

en: No Shipping Class Cost
tr_TR: Kargo Sınıfı Maliyeti Yok

en: No Webhooks found
tr_TR: Web Kancası bulunamadı.

en: No Webhooks found in trash
tr_TR: Çöpte Web Kancası bulunamadı.

en: No file defined
tr_TR: Tanımlı dosya yok

en: No product categories exist.
tr_TR: Ürün kategorisi yok!

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
tr_TR: Ürünün stok değeri arttı - stok yönetimi etkin olmayabilir.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
tr_TR: Stoğu düşürülen hiç bir ürün yok - stok yönetimleri etkin olmayabilir.

en: No products in the cart.
tr_TR: Sepetinizde ürün yok!

en: No products were found matching your selection.
tr_TR: Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.

en: No route was found matching the URL and request method
tr_TR: İstek yöntemi ve bağlantıyla eşleşen güzergah bulunumadı

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: North Carolina
tr_TR: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr_TR: Kuzey Dakota

en: North Khorasan (خراسان جنوبی)
tr_TR: Kuzey Horasan (خراسان جنوبی)

en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Northern Samar
tr_TR: Kuzey Samar

en: Northern Territory
tr_TR: Kuzey Bölgesi

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Norwegian Krone
tr_TR: Norveç Kronu

en: Not that bad
tr_TR: Kötü değil

en: Note
tr_TR: Not

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişinize bir not eklendi

en: Note:
tr_TR: Not:

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
tr_TR: Not: Kargo ve vergiler %s olarak tahmin edilmektedir. Ödeme sayfasında fatura ve kargo bilgilerinize göre tekrar güncellenecektir.

en: Number of products to show
tr_TR: Gösterilecek ürün sayısı

en: Number of reviews to show
tr_TR: Gösterilecek yorum sayısı

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Oman
tr_TR: Umman

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Beklemede <span class="count">(%s)</span>

en: On-sale Products
tr_TR: Ucuzluk Ürünleri

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
tr_TR: Satır Başına Bir Tane: Seçenek Adı | Ek Maliyet [+ - Yüzdeler] | (Sipariş, sınıf veya ürün başına) Maliyet Türü. Örnek: <code>Öncelikli Kargo | 6.95 [+ 0.2%] | </code>.

en: Only %s left in stock
tr_TR: Sadece %s adet kaldı

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
tr_TR: Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

en: Only show children of the current category
tr_TR: Mevcut kategorinin yalnızca alt-kategorilerini göster

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
tr_TR: Seçenek Adı | Ek Maliyet [+ - Yüzdeler%] | (Sipariş, Sınıf veya Öğe) Başına Maliyet Türü

en: Optional
tr_TR: İsteğe bağlı

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
tr_TR: İsteğe bağlı olarak "Ödeme Veri Transferini" (Profil > Profil ve Ayarlar > Satış Araçlarım > Web Sitesi Tercihleri) yolundan etkinleştirip kimlik simgenizi buradan kopyalayabilirsiniz. Bu işlem, PayPal IPN hizmetine gerek kalmadan ödemelerin doğrulanmış olmasını sağlayacaktır.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
tr_TR: Kullanmak istediğiniz Sayfa Stilinizi belirleyebilirsiniz. Bunlar PayPal hesabınızda tanımlanmıştır.

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order #%s
tr_TR: Sipariş #%s

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
tr_TR: Sipariş #%s İade Edildi olarak işaretlendi - PayPal gerekçe kodu: %s

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
tr_TR: Sipariş #%s ters kayda bağlı olarak Beklemede olarak işaretlendi - Paypal gerekçe kodu: %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
tr_TR: #%s numaralı sipariş için ters kayıt iptali sözkonusu. Lütfen ödeme durumunu kontrol edip sipariş durumunu buna göre güncelleyin: %s

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Sipariş Numarası: #%s - Sipariş Tarihi: %s - Sipariş Durumu: &ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
tr_TR: Sipariş Numarası: #<mark class="order-number">%s</mark>
    Sipariş Tarihi: <<mark class="order-date">%s</mark>
    Sipariş Durumu: <<mark class="order-status">%s</mark>

en: Order &ndash; %s
tr_TR: Sipariş &ndash; %s

en: Order Again
tr_TR: Tekrar Sipariş Ver

en: Order Details
tr_TR: Sipariş Detayları

en: Order Fully Refunded
tr_TR: Sipariş Tamamen İade Edildi

en: Order ID
tr_TR: Sipariş Numarası

en: Order ID is invalid
tr_TR: Sipariş kimliği geçersiz

en: Order Notes
tr_TR: Sipariş Notları

en: Order Number
tr_TR: Sipariş Numarası

en: Order Number:
tr_TR: Sipariş Numarası:

en: Order Received
tr_TR: Sipariş Alındı

en: Order Updates
tr_TR: Sipariş Güncellemeleri

en: Order by
tr_TR: Sırala

en: Order cancelled by customer.
tr_TR: Sipariş müşteri tarafından iptal edildi.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
tr_TR: Siparişler "tamamlandı" olarak işaretlendiğinde müşterilere tamamlanmış sipariş e-postaları gönderilir ve genellikle siparişin kargolandığını belirtir.

en: Order item ID is required
tr_TR: Sipariş öğesi kimliği gerekli

en: Order item ID provided is not associated with order
tr_TR: Belirtilen sipariş öğesi kimliği siparişle bağlantılı değil

en: Order note is required
tr_TR: Sipariş notu gerekli

en: Order number: %s
tr_TR: Sipariş Numarası: %s

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
tr_TR: Kısmi iade sipariş e-postaları kısmen para iadesi yapıldığı zaman müşterilere gönderilir.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
tr_TR: İade yapılan sipariş e-postaları para iadesi yapıldığı zaman müşterilere gönderilir.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
tr_TR: İptal Edildi

[ctx: Order status]
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

[ctx: Order status]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Order status]
en: On Hold
tr_TR: Beklemede

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
tr_TR: Ödeme Bekliyor

[ctx: Order status]
en: Processing
tr_TR: İşleniyor

[ctx: Order status]
en: Refunded
tr_TR: İade Edildi

en: Order status changed from %s to %s.
tr_TR: Sipariş Durumu: %s, %s olarak değişti.

en: Order {order_number} details
tr_TR: {order_number} numaralı Siparişinizin Detayları

en: Order: %s
tr_TR: Sipariş: %s

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Our Bank Details
tr_TR: Banka Bilgilerimiz

en: Out of stock
tr_TR: Stokta Yok

en: PDT payment completed
tr_TR: PDT ödeme tamamlandı.

en: Page %d
tr_TR: Sayfa %d

en: Page Style
tr_TR: Sayfa Stili

[ctx: Page slug]
en: cart
tr_TR: sepet

[ctx: Page slug]
en: checkout
tr_TR: odeme

[ctx: Page slug]
en: my-account
tr_TR: hesabim

[ctx: Page slug]
en: shop
tr_TR: magaza

[ctx: Page title]
en: Cart
tr_TR: Sepet

[ctx: Page title]
en: Checkout
tr_TR: Ödeme

[ctx: Page title]
en: My Account
tr_TR: Hesabım

[ctx: Page title]
en: Shop
tr_TR: Mağaza

en: Palestinian Territory
tr_TR: Filistin

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Para&iacute;ba
tr_TR: Paraiba

en: Paraguayan Guaraní
tr_TR: Paraguay Guaranísi

en: Parent %s
tr_TR: Ebeveyn %s

en: Parent %s:
tr_TR: Ebeveyn %s:

en: Parent Coupon
tr_TR: Ebeveyn Kupon

en: Parent Orders
tr_TR: Ebeveyn Siparişler

en: Parent Product
tr_TR: Ebeveyn Ürün

en: Parent Product Category
tr_TR: Ebeveyn Ürün Kategorisi

en: Parent Product Category:
tr_TR: Ebeveyn Ürün Kategorisi:

en: Parent Shipping Class
tr_TR: Ebeveyn Kargo Sınıfı

en: Parent Shipping Class:
tr_TR: Ebeveyn Kargo Sınıfı:

en: Parent Webhook
tr_TR: Ebeveyn Web Kancası

en: Partial Refund Email Heading
tr_TR: Kısmi İade Başlığı

en: Partial Refund Subject
tr_TR: Kısmi İade Konusu

en: Partially Refunded order
tr_TR: Kısmi İade Yapılan Sipariş

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password Change
tr_TR: Şifre Değiştirme

en: Password Reset Instructions
tr_TR: Şifre Sıfırlama işlemleri

en: Password Reset for {site_title}
tr_TR: {site_title} şifre sıfırlaması

en: Password is required.
tr_TR: Şifre zorunludur.

en: Password reset is not allowed for this user
tr_TR: Bu kullanıcı için şifre sıfırlamaya izin verilmiyor

en: Passwords do not match.
tr_TR: Şifreleriniz birbirleriyle eşleşmiyor.

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

en: Pay
tr_TR: Ödeme

en: Pay Now
tr_TR: Şimdi Öde

en: Pay for Order
tr_TR: Sipariş Ödemesi

en: Pay for order
tr_TR: Sipariş Ödemesi

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
tr_TR: PayPal aracılığıyla ödemede PayPal hesabınız yoksa bile kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

en: Pay with cash upon delivery.
tr_TR: Teslimat anında kapıda ödeme.

en: PayPal Acceptance Mark
tr_TR: PayPal Kabul İşareti

en: PayPal Email
tr_TR: PayPal E-Posta Adresiniz

en: PayPal Identity Token
tr_TR: PayPal Kimlik Simgesi

en: PayPal Sandbox
tr_TR: PayPal Kum Havuzu

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
tr_TR: PayPal sadece bir adres bilgisi gönderilmesine izin verir. Kargo etiketleri için PayPal kullanıyorsanız, fatura adresi yerine kargo adresini göndermeyi tercih edebilirsiniz.

en: PayPal does not support your store currency.
tr_TR: PayPal, mağazanıza seçtiğiniz Para Birimi'ni desteklemiyor.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
tr_TR: Deneme ödemeleri için PayPal Kum Havuzu kullanılabilir. <a href="%s">Buraya tıklayarak</a> bir geliştirici hesabı oluşturabilirsiniz.

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
tr_TR: Paypal standart, ödeme bilgilerini girmeleri için müşterileri PayPal'a gönderir. PayPal IPN, ödeme sonrasında sipariş durumlarını güncellemek için fsockopen / cURL desteği gerektirir. Daha fazla bilgi için %ssistem durumu%s sayfasını kontrol edin.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
tr_TR: PayPal adresleri karşılaştırarak onaylamak isteyecektir, bu nedenle bu ayar hatalara neden olabilir (etkinleştirilmemesi tavsiye edilir).

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment %s via IPN.
tr_TR: IPN aracılığıyla %s ödemesi yapıldı.

en: Payment Action
tr_TR: Ödeme Eylemi

en: Payment Method:
tr_TR: Ödeme Yöntemi:

en: Payment Mode
tr_TR: Ödeme Modu

en: Payment for order #%s refunded/reversed
tr_TR: #%s numaralı sipariş için ödeme iade edildi / geri döndü

en: Payment for order #%s reversed
tr_TR: #%s numaralı sipariş için ödeme geri döndü

en: Payment method ID and title are required
tr_TR: Ödeme yöntemi kimliği ve başlık gerekli

en: Payment method added.
tr_TR: Ödeme yöntemi eklendi.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
tr_TR: Ödeme sayfasında müşterinin göreceği ödeme yöntemi açıklaması.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
tr_TR: Sitenizde müşterilerinizin göreceği Ödeme Yöntemi Açıklaması

en: Payment pending: %s
tr_TR: Ödeme bekliyor: %s

en: Payment to be made upon delivery.
tr_TR: Ödeme teslimat anında gerçekleştirilecektir.

en: Payment was declined - please try another card.
tr_TR: Ödemesi reddedildi - lütfen başka bir kart deneyin.

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
tr_TR: Ödeme reddedildi - müşterinin başka bir kart denemesi gerekiyor.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
tr_TR: Simplify Commerce tarafından ödeme reddedildi.

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Bekleyen Ödeme <span class="count">(%s)</span>

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
tr_TR: Sınıf Başına - Her bir kargo sınıfı için ayrı kargo ücreti

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
tr_TR: Sipariş Başına - En pahalı kargo sınıfı için kargo ücreti

en: Percentage of cart total
tr_TR: Sepet Toplamının yüzdesi

en: Perfect
tr_TR: Mükemmel

en: Permanently deleted %s
tr_TR: %s kalıcı olarak silindi

en: Permanently deleted customer
tr_TR: Kalıcı olarak silinmiş müşteri

en: Permanently deleted order note
tr_TR: Sipariş notu kalıcı olarak silindi

en: Permissions is missing.
tr_TR: İzin eksik.

en: Philippine Pesos
tr_TR: Filipin Pezosu

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Pitcairn
tr_TR: Pitcairn Adası

en: Place order
tr_TR: Siparişi Onayla

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
tr_TR: Kum havuzu API anahtarlarını kullanarak kum havuzu modunda ödeme yapın (gerçek ödemeler alınmayacaktır).

en: Placeholder
tr_TR: Yer Tutucu

en: Plain text
tr_TR: Düz Metin

en: Plain text template
tr_TR: Düz Metin Şablonu

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
tr_TR: Lütfen satın alma işleminizi yineleyiniz veya hesap sayfanıza gidiniz.

en: Please attempt your purchase again.
tr_TR: Lütfen satın alma işleminizi tekrarlayınız.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
tr_TR: Lütfen sepetinize eklemek için bir ürün seçiniz &hellip;

en: Please choose product options&hellip;
tr_TR: Lütfen ürün seçeneklerini belirleyin&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
tr_TR: Lütfen sepetinize eklemek istediğiniz ürünlerin miktarlarını belirleyiniz &hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
tr_TR: Mevcut herhangi bir kargo yöntemi olup olmadığını görmek için lütfen ödeme işlemine devam ederek tam adresinizi girin.

en: Please enter a coupon code.
tr_TR: Lütfen bir kupon kodu girin.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
tr_TR: Fatura numaraları için bir önek girin. Eğer PayPal hesabınızı birden çok mağaza için kullanıyorsanız, -PayPal aynı fatura numarasına sahip siparişlere izin vermeyeceği için- girdiğiniz önekin benzersiz olduğundan emin olun.

en: Please enter a valid account username.
tr_TR: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Please enter a valid order ID
tr_TR: Lütfen geçerli bir sipariş kimliği girin

en: Please enter a valid order email
tr_TR: Lütfen geçerli bir sipariş e-postası girin

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
tr_TR: Lütfen geçerli bir Posta Kodu girin.

en: Please enter an account password.
tr_TR: Lütfen hesap şifrenizi giriniz

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
tr_TR: Lütfen PayPal'a kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin. Ödemeyi alabilmeniz için gerekli bir alandır.

en: Please enter your current password.
tr_TR: Lütfen mevcut şifrenizi girin.

en: Please enter your name.
tr_TR: Lütfen adınızı girin.

en: Please enter your password.
tr_TR: Lütfen şifrenizi girin.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
tr_TR: Mevcut ödeme yöntemlerini görmek için yukarıdaki bilgilerinizi doldurunuz.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
tr_TR: Mevcut kargo yöntemlerini görmek için lütfen bilgilerinizi girin.

en: Please fill out all password fields.
tr_TR: Lütfen tüm şifre alanlarını doldurun.

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
tr_TR: Lütfen girdiğiniz kat bilgilerinin doğru olduğundan ve tarayıcınızın JavaScript'i desteklediğinden emin olun.

en: Please provide a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi verin.

en: Please rate the product.
tr_TR: Lütfen ürün için oy verin.

en: Please re-enter your password.
tr_TR: Lütfen şifrenizi tekrar girin.

en: Please select a rating
tr_TR: Lütfen bir oy belirleyin

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
tr_TR: Lütfen Çeklerinizi Firmamızın İsim, Ünvan, Adres, Şehir, Posta Kodu, Ülke detaylarını tam olarak içerecek şekilde doldurarak gönderiniz.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
tr_TR: Mevcut kargo yöntemlerini görmek için lütfen kargo hesaplama bölümünü kullanın.

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Polish Zloty
tr_TR: Polonya Zlotisi

en: Popular Product Tags
tr_TR: Popüler Ürün Etiketleri

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Postcode / Zip
tr_TR: Posta Kodu

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Ürün &ldquo;%s&rdquo; olarak etiketlendi

en: Pounds Sterling
tr_TR: İngiliz Sterlini

en: Prefecture
tr_TR: Bölge

en: Premium Support
tr_TR: Ayrıcalıklı Destek

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Private Key
tr_TR: Private Anahtarı

en: Proceed to Checkout
tr_TR: Ödeme Sayfasına Git

en: Proceed to PayPal
tr_TR: Paypal ile Öde

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: İşlenen <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
tr_TR: İşlenen Sipariş

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Product % Discount
tr_TR: Üründe % indirim

en: Product Backorder
tr_TR: Ürün Bakiye Siparişi

en: Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorileri

en: Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisi

en: Product Description
tr_TR: Ürün Açıklaması

en: Product Discount
tr_TR: Üründe indirim

en: Product ID or SKU is required
tr_TR: Ürün kimliği veya stok kodu gerekli

en: Product ID provided does not match this line item
tr_TR: Belirtilen ürün kimliği bu ilgili kalemle uyuşmuyor

en: Product Image
tr_TR: Ürün Resmi

en: Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketi

en: Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketleri

en: Product is invalid
tr_TR: Ürün geçersiz

en: Product low in stock
tr_TR: Düşük stoklu ürün

en: Product out of stock
tr_TR: Ürün stokta yok

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Product quantity is required
tr_TR: Ürün miktarı gerekli

en: Product quantity must be a positive float
tr_TR: Ürün miktarı  pozitif bir değer olmalıdır

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Ürünler &ldquo;%s&rdquo; olarak etiketlendi

en: Provided order currency is invalid
tr_TR: Belirtilen sipariş para birimi geçersiz

en: Province
tr_TR: Şehir

en: Public Key
tr_TR: Public Anahtarı

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Punjab
tr_TR: Pencap

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Qom (قم)
tr_TR: Kum (قم)

en: Qty
tr_TR: Miktar

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Quantity: %s
tr_TR: Miktar: %s

en: Query type
tr_TR: Sorgu türü

en: Random
tr_TR: Karışık

en: Rate&hellip;
tr_TR: Oran&hellip;

en: Rated %d out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %d oy aldı

en: Rated %s out of 5
tr_TR: 5 üzerinden %s oy aldı

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
tr_TR: Razavi Horasan (خراسان رضوی)

en: Re-enter new password
tr_TR: Yeni şifrenizi tekrar girin

en: Read
tr_TR: Oku

en: Read More
tr_TR: Devamını oku...

en: Read more
tr_TR: Devamını Oku

en: Read/Write
tr_TR: Oku / Yaz

en: Receiver Email
tr_TR: Alıcı E-Postası

en: Recent Orders
tr_TR: Son Siparişler

en: Recent Reviews
tr_TR: Son Yorumlar

en: Recently Viewed Products
tr_TR: Son Görüntülenen Ürünler

en: Recipient(s)
tr_TR: Alıcı(lar)

en: Refund &ndash; %s
tr_TR: İade &ndash; %s

en: Refund amount is required
tr_TR: İade tutarı gerekli

en: Refund amount must be positive
tr_TR: İade tutarı pozitif bir değer olmalıdır

en: Refund failed
tr_TR: İade başarısız oldu

en: Refund was declined.
tr_TR: İade reddedildi.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
tr_TR: %s İade Edildi - İade Kimliği: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: İade edilen <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
tr_TR: İade Yapılan Sipariş

en: Refunds
tr_TR: İadeler

en: Region
tr_TR: Bölge

en: Register
tr_TR: Üye Ol

en: Related Products
tr_TR: İlgili Ürünler

en: Remember me
tr_TR: Beni hatırla

en: Remove filter
tr_TR: Filtreyi Kaldır

en: Remove product image
tr_TR: Ürün resmini kaldır

en: Remove selected account(s)
tr_TR: Seçili hesabı (hesapları) sil

en: Remove this item
tr_TR: Bu ürünü çıkar

en: Republic of Ireland
tr_TR: İrlanda Cumhuriyeti

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi Sıfırla

en: Reset password
tr_TR: Şifre Sıfırlama

en: Return To Cart
tr_TR: Sepete Geri Dön

en: Return To Shop
tr_TR: Alışverişe Dön

en: Return to homepage
tr_TR: Anasayfaya dön

en: Returning customer?
tr_TR: Zaten üye misiniz?

en: Reunion
tr_TR: Reunion Adası

en: Reversal cancelled for order #%s
tr_TR: #%s numaralı sipariş için ters kayıt iptal edildi

en: Reviews
tr_TR: Yorumlar

en: Reviews (%d)
tr_TR: Yorumlar (%d)

en: Revoke Key
tr_TR: Anahtarı İptal Et

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Romanian Leu
tr_TR: Romanya Leyi

en: Routing Number
tr_TR: Yönlendirme Numarası

en: Russia
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Russian Ruble
tr_TR: Rus Rublesi

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
tr_TR: Sao Tome and Principe

en: SKU:
tr_TR: Stok Kodu:

en: Saint Barth&eacute;lemy
tr_TR: Saint Barthelemy

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr_TR: Santa Luçia

en: Saint Martin (Dutch part)
tr_TR: Santa Martin (Hollanda bölümü)

en: Saint Martin (French part)
tr_TR: Saint Martin (Fransız Kesimi)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr_TR: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sale!
tr_TR: İndirim!

en: Sales
tr_TR: Satışlar

en: Sandbox
tr_TR: Kum Havuzu

en: Sandbox Private Key
tr_TR: Kum Havuzu Private Anahtarı

en: Sandbox Public Key
tr_TR: Kum Havuzu Public Anahtarı

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Address
tr_TR: Kaydet

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Search %s
tr_TR: Ara %s

en: Search Coupons
tr_TR: Kuponları Ara

en: Search Orders
tr_TR: Siparişleri Ara

en: Search Product Categories
tr_TR: Ürün Kategorisi Ara

en: Search Product Tags
tr_TR: Ürün Etiketi Ara

en: Search Products
tr_TR: Ürünleri Ara

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: Arama Sonuçları: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
tr_TR: Kargo Sınıflarını Ara

en: Search Webhooks
tr_TR: Web Kancalarını Ara

en: Search for:
tr_TR: Ara:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
tr_TR: &ldquo;%s&rdquo; için arama sonuçları

en: Seems you don't have permission to do this!
tr_TR: Bu işlemi yapmak için izniniz yok gibi görünüyor!

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select a category
tr_TR: Kategori seçin

en: Select a country&hellip;
tr_TR: Ülke seçin&hellip;

en: Select a state&hellip;
tr_TR: Şehir seçin&hellip;

en: Select an option&hellip;
tr_TR: Bir seçenek belirleyin&hellip;

en: Select options
tr_TR: Seçenekler

en: Select shipping methods
tr_TR: Kargo yöntemlerini seç

en: Select some countries
tr_TR: Birkaç ülke seçin

en: Selected countries
tr_TR: Seçilen ülkeler

en: Semnan (سمنان)
tr_TR: Simnan (سمنان)

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
tr_TR: Paypal'a fatura adresi yerine kargo adresini gönder.

en: Separate Product Tags with commas
tr_TR: Ürün etiketlerini virgülle ayırın

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
tr_TR: Kodları virgülle ayırın.. Joker karakterler kabul edilir.. Örneğin: <code>P*</code> ifadesi PE30 şeklindeki posta koduyla eşleşir. Bunun yanında <code>NG1___</code> ifadesi de NG1 1AA  şeklindeki kodla eşleşir fakat NG10 1AA şeklindeki kodla eşleşmez.

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Set product image
tr_TR: Ürün resmini ayarla

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
tr_TR: Modal iletişim kutusu üzerindeki butonların ve başlıkların rengini ayarlar.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Ship to a different address?
tr_TR: Kargo farklı bir adrese gönderilsin mi?

en: Shipping
tr_TR: Kargo

en: Shipping #%d
tr_TR: Kargo #%d

en: Shipping Address
tr_TR: Kargo Adresi

en: Shipping Class
tr_TR: Kargo Sınıfı

en: Shipping Class Costs
tr_TR: Kargo Sınıfı Maliyetleri

en: Shipping Classes
tr_TR: Kargo Sınıfları

en: Shipping Details
tr_TR: Kargo Bilgileri

en: Shipping address
tr_TR: Kargo Adresi

en: Shipping costs updated.
tr_TR: Kargo maliyetleri güncellendi.

en: Shipping method ID is required
tr_TR: Kargo yöntemi gerekli

en: Shipping total must be a positive amount
tr_TR: Kargo toplamı pozitif bir tutar olmalıdır

en: Shipping via %s
tr_TR: Kargo: %s

en: Shipping:
tr_TR: Kargo:

en: Shop Manager
tr_TR: Mağaza Yöneticisi

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show as dropdown
tr_TR: Açılır menü olarak göster

en: Show hidden products
tr_TR: Gizli ürünleri göster

en: Show hierarchy
tr_TR: Hiyerarşiyi göster

en: Show product counts
tr_TR: Ürün adetlerini göster

en: Showing all %d results
tr_TR: Gösterilen sonuç sayısı: %d

en: Showing the single result
tr_TR: Tek bir sonuç gösteriliyor

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
tr_TR: Ürün kategorilerini görüntülerken, listelenen ürün yelpazesini daraltmak için bir özellik bileşeni gösterir.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
tr_TR: Ürün kategorilerini görüntülerken, listelenen ürün yelpazesini daraltmak için bir fiyat aralığı filtresi çubuğu bileşeni gösterir.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
tr_TR: Kullanıcıların görüp etkisiz hale getirebilmeleri için aktif katmanlı seçim daraltma filtrelerini göstermektedir.

en: Sign up for Simplify Commerce
tr_TR: Simplify Commerce Kayıt

en: Silistra
tr_TR: Silistre

en: Simple product
tr_TR: Basit ürün

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
tr_TR: Simplify Commerce Hatası: Lütfen public ve private anahtarlarınızı girin

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
tr_TR: Simplify Commerce Hatası: Simplify Commerce PHP 5.3 veya üst sürümünü gerektirmektedir. Sizin kullandığınız PHP sürümü: %s

en: Simplify Commerce by Mastercard
tr_TR: Mastercard tarafından Simplify Commerce

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
tr_TR: Simplify Commerce etkinleştirildi fakat <a href="%s">SSL zorlama seçeneği</a> devre dışı bırakıldı bu nedenle ödeme işleminiz güvenli olmayabilir! Lütfen SSL'yi etkinleştirin ayrıca sunucunuzun geçerli bir SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun - Simplify Commerce yalnızca kum havuzu modunda çalışacaktır.

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
tr_TR: Simplify Commerce tüccar hesabınızı ve ödeme ağ geçidinizi sizin için bir arada topladı. Mastercard tarafından desteklenen güçlü ve güvenli bir ödeme moturu ile paranıza hızlı bir şekilde erişmek için WooCommerce ödeme yöntemi olarak Simplify Commerce'yi seçin.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
tr_TR: Simplify İşlemi Başarısız (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
tr_TR: Simplify ödemesi onaylandı (Kimlik: %s - Yetki Kodu: %s)

en: Simplify payment declined
tr_TR: Simplify ödemesi reddedildi

en: Simplify payment error: %s
tr_TR: Simplify ödeme hatası: %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
tr_TR: Web tarayıcınız JavaScripti desteklemiyor yada tarayıcınızın bu özelliği kapalı. Lütfen, sipariş vermeden önce <em> Toplamları Güncelle </em> butonuna tıklayın. Bunu yapmazsanız yukarıda görülen sipariş toplamından farklı bir ücret ödemeniz söz konusu olabilir.

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Singapore Dollar
tr_TR: Singapur Doları

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
tr_TR: Sistan ve Belucistan (سیستان و بلوچستان)

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
tr_TR: "%s" kısa ismi zaten kullanılıyor. Lütfen değiştirin.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
tr_TR: Rezerve edilmiş bir kural olduğu için "%s" kısa ismine izin verilmiyor. Lütfen  değiştirin.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
tr_TR: "%s" kısa ismi çok uzun (maksimum 28 karakter). Lütfen kısaltın.

en: Sofia
tr_TR: Sofya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
tr_TR: Hesabınız için şifre sıfırlama talebinde bulunuldu:

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
tr_TR: Maalesef dil tercihiniz için herhangi bir çeviri bulunamadı =/

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon kaldırılırken bir sorun oluştu.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
tr_TR: Maalesef, stoklarımızda "%s" bulunmamaktadır. Lütfen sepetinizi düzenleyip tekrar deneyiniz. Oluşan bu aksaklık nedeniyle özür dileriz.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
tr_TR: Maalesef, "%s" olarak girdiğiniz kupon kodu daha önce zaten uygulanmış veya diğer kupon kodlarıyla birlikte kullanılamaz.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Maalesef, bulunduğunuz konum için herhangi bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Yardıma ihtiyaç duyuyor veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Maalesef, bulunduğunuz konum için herhangi bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Yardıma ihtiyaç duyuyor veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin.

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
tr_TR: Maalesef, yeni bir ödeme yöntemi ekleme işlemini destekleyen herhangi bir ödeme yöntemi bulunmamaktadır. Yardıma ihtiyaç duyuyor veya alternatif düzenlemeler yapmak istiyorsanız lütfen bizimle irtibata geçin.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
tr_TR: Maalesef,  "%s" olarak girdiğiniz kupon kodu geçersiz. Bu nedenle kupon kodu siparişinizden kaldırılmıştır.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
tr_TR: Maalesef, "%s" olarak girdiğiniz kupon kodu size ait değil. Bu nedenle kupon kodu siparişinizden kaldırılmıştır.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
tr_TR: Maalesef, seçiminizle eşleşen ürün bulunmuyor. Lütfen farklı bir kombinasyon seçin.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
tr_TR: Maalesef, bu ödeme yöntemini kullanabilmek için izin verilen asgari sipariş toplamı 0.50 TL'dir.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
tr_TR: Maalesef, bu kupon kodu şu kategoriler için uygulanabilir değil: %s

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
tr_TR: Maalesef, bu kupon kodu şu ürünler için uygulanabilir değil: %s

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
tr_TR: Maalesef, bu kupon kodu sepet içeriğiniz için uygulanabilir değil.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
tr_TR: Maalesef, bu kupon kodu indirim ürünleri için geçerli değil.

en: Sorry, this download has expired
tr_TR: Üzgünüz, bu indirmenin süresi dolmuş

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
tr_TR: Maalesef, bu sipariş geçersiz bu nedenle ödemesi yapılamaz.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
tr_TR: Maalesef, bu ürün satın alınamaz.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
tr_TR: Maalesef, bu ürün mevcut değil. Lütfen farklı bir kombinasyon seçin.

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
tr_TR: Maalesef, veri tabanımızda bu şekilde bir sipariş bulunmamaktadır.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
tr_TR: Maalesef, stoklarımızda siparişinizi karşılayacak miktarda "%s" yok; (Stok Miktarı: %s). Lütfen sepetinizi düzenleyip tekrar deneyiniz. Oluşan bu aksaklık nedeniyle özür dileriz.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
tr_TR: Maalesef, stoklarımızda siparişinizi karşılayacak sayıda "%s" yok. Lütfen %d dakika içinde veya sepetinizi düzenleyerek tekrar deneyiniz. Oluşan bu aksaklık nedeniyle özür dileriz.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
tr_TR: Maalesef, bu dosya için indirme sınırına ulaştınız

en: Sorry, your session has expired.
tr_TR: Maalesef, oturum süresi doldu.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
tr_TR: Maalesef, oturum süreniz doldu. <a href="%s" class="wc-backward">Anasayfaya dön</a>

en: Sort Code
tr_TR: Sıralama Kodu

en: Sort by average rating
tr_TR: En çok oy alana göre sırala

en: Sort by newness
tr_TR: En son eklenene göre sırala

en: Sort by popularity
tr_TR: En çok incelenene göre sırala

en: Sort by price: high to low
tr_TR: Fiyata göre sırala: Yüksekten düşüğe

en: Sort by price: low to high
tr_TR: Fiyata göre sırala: Düşükten yükseğe

[ctx: Sorting order]
en: Order
tr_TR: Sıralama

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South African rand
tr_TR: Güney Afrika Randı

en: South Australia
tr_TR: Güney Avustralya

en: South Carolina
tr_TR: Güney Carolina

en: South Cotabato
tr_TR: Güney Cotabato

en: South Dakota
tr_TR: Güney Dakota

en: South Georgia/Sandwich Islands
tr_TR: South Georgia / Sandwich Islands

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
tr_TR: Güney Horasan (خراسان جنوبی)

en: South Korea
tr_TR: Güney Kore

en: South Korean Won
tr_TR: Güney Kore Wonu

en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: Southern Leyte
tr_TR: Güney Leyte

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Specific Countries
tr_TR: Belirli Ülkeler

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
tr_TR: Standart olarak mağazanızda kredi kartı alanlarını gösterecektir (SSL gerektirmektedir). (Eğer SSL varsa) %1$s Ortak Ödemeler mağazanızda bir Simplify Commerce modal iletişim kutusu gösterecektir. (Eğer SSL yoksa) müşteri, Simplify Commerce ortak ödeme sayfasına yönlendirilecektir. %1$s Not: Ortak Ödemeler yeni bir çift API anahtarıyla birlikte ortak ödeme işaretinin seçili olmasını gerektirmektedir. %2$sAyrıntılı bilgi için Simplify Commerce dokümanlarını inceleyebilirsiniz%3$s.

en: State
tr_TR: Şehir

en: State / County
tr_TR: Şehir

en: State / county
tr_TR: Şehir

en: Status
tr_TR: Durum

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subject (downloadable)
tr_TR: Konu (indirilebilir)

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Subtotal
tr_TR: Ara Toplam

en: Subtotal:
tr_TR: Ara Toplam:

en: Suburb
tr_TR: Banliyö

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
tr_TR: Aşağıdaki yer tutucuları destekler: <code>[qty]</code> = öğelerin sayısı, <code>[cost]</code> = öğelerin maliyeti, <code>[fee percent="10" min="20"]</code> = Yüzdeye dayalı ücret.

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Swedish Krona
tr_TR: İsveç Kronu

en: Swiss Franc
tr_TR: İsviçre Frangı

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Syria
tr_TR: Suriye

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
tr_TR: TEST MODU ETKİN. Bir test kartı kullanın: %s

en: Tag: | Tags:
tr_TR[0]: Etiketler:

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Taiwan New Dollars
tr_TR: Tayvan Yeni Doları

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
tr_TR: Simplify Commerce aracılığıyla ödemeler alın - kart belirteçleri oluşturmak ve Simplify Commerce yazılım geliştirme kiti için simplify.js kullanın. Kum Havuzu devre dışı bırakıldığında SSL gerektirir.

en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Tasmania
tr_TR: Tazmanya

en: Tax
tr_TR: Vergi

en: Tax Status
tr_TR: Vergi Durumu

[ctx: Tax status]
en: None
tr_TR: Yok

en: Taxable
tr_TR: Vergiye t&#226;bi

en: Tehran  (تهران)
tr_TR: Tahran (تهران)

en: Telephone:
tr_TR: Telefon:

en: Template file copied to theme.
tr_TR: Şablon dosyası temaya kopyalandı.

en: Template file deleted from theme.
tr_TR: Şablon dosyası temadan silindi.

en: Text
tr_TR: Metin

en: Thai Baht
tr_TR: Tayland Bahtı

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Thank you for your order
tr_TR: Siparişiniz için Teşekkür Ederiz

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
tr_TR: Siparişiniz için teşekkürler. MasterCard tarafından desteklenen Simplify Commerce aracılığıyla kredi kartınızla ödeme yapmak için lütfen aşağıdaki butona tıklayın.

en: Thank you. Your order has been received.
tr_TR: Teşekkür ederiz. Siparişiniz alınmıştır.

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
tr_TR: %s sitesinde hesap oluşturduğunuz için teşekkür ederiz. Kullanıcı adınız: <strong>%s</strong>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
tr_TR: WooCommerce 2.2 sürümünde sipariş durumu "yayınla" artık yok! Yeni WooCommerce sürümünde post_status yerine <a href="%s">bu sınıflamayı</a> kullanmanız gerekmektedir...

en: The %s is not a valid URL
tr_TR: %s geçerli bir bağlantı adresi değil

en: The API key provided does not have read permissions
tr_TR: Verilen API anahtarı okuma izinlerine sahip değil

en: The API key provided does not have write permissions
tr_TR: Verilen API anahtarı yazma izinlerine sahip değil

en: The JSONP callback function is invalid
tr_TR: JSONP geri çağırma işlevi geçersiz

en: The SKU already exists on another product
tr_TR: Bu stok kodu zaten başka bir üründe bulunuyor

en: The callback_url need to be over SSL
tr_TR: Geri dönüş bağlantı adresinin SSL üzerinen olması gerekli

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
tr_TR: Sepetiniz, bir önceki siparişinizdeki ürünlerle doldurulmuştur.

en: The coupon code already exists
tr_TR: Kupon kodu zaten var

en: The customer cannot be deleted
tr_TR: Müşteri silinemez

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
tr_TR: Belirttiğiniz adresler ödeme sayfasında varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: The handler for the route is invalid
tr_TR: Güzergah işleyicisi geçersiz

en: The maximum spend for this coupon is %s.
tr_TR: Bu kupon için maksimum harcama miktarı: % s

en: The minimum spend for this coupon is %s.
tr_TR: Bu kuponun kullanılabilmesi için harcanması gereken en az tutar: %s.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
tr_TR: %s tarafından verilen #%d numaralı sipariş iptal edildi. Sipariş detayları şöyleydi:

en: The order note ID provided is not associated with the order
tr_TR: Belirtilen sipariş notu kimliği siparişle uyuşmuyor

en: The order refund ID provided is not associated with the order
tr_TR: Belirtilen sipariş iadesi kimliği siparişle uyuşmuyor

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
tr_TR: Sipariş Toplamları güncellendi. Lütfen, Siparişi Onayla butonuna tıklayarak siparişinizi tamamlayın.

en: The product variation is invalid
tr_TR: Ürün varyasyonu geçersiz

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
tr_TR: WooCommerce 2.2 sürümünde shop_order_status sınıflaması artık yok! Yeni WooCommerce sürümünde post_status yerine  <a href="%s">bu sınıflamayı</a> kullanmanız gerekmektedir...

en: There are %d left
tr_TR: %d kaldı

en: There are no reviews yet.
tr_TR: Henüz yorum yapılmadı.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
tr_TR: Herhangi bir kargo yöntemi mevcut değil. Lütfen adresinizi tekrar kontrol edin veya yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçin.

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
tr_TR: Sepetinizdeki ürünlere dair (yukarıda belirtilen) hatalar söz konusu. Lütfen Sepet Sayfasına geri dönerek önce o hataları gideriniz.

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
tr_TR: Bu maliyetler, isteğe bağlı olarak %sürün kargo sınıfına%s dayalı olarak eklenebilir.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
tr_TR: Bu oranlar (sabit orana dayalı) ilave maliyetlerle birlikte ekstra kargo seçenekleridir.

en: This %s cannot be deleted
tr_TR: %s silinemez

en: This controls the description which the user sees during checkout.
tr_TR: Bu alanda müşterinin ödeme işlemi sırasında görmesini istediğiniz açıklama bilgisini yazınız.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
tr_TR: E-Posta konu satırını kontrol eder. Varsayılan konuyu <code>%s</code> olarak kullanmak için boş bırakın.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
tr_TR: Bilgilendirme e-postasının içeriğindeki başlık bölmesini kontrol eder. Varsayılan başlığı <code>%s</code> olarak kullanmak için boş bırakın.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
tr_TR: Bu alan Ödeme işlemi sırasında müşterinizin göreceği başlığı kontrol eder.

en: This coupon has expired.
tr_TR: Bu kuponun geçerlilik süresi dolmuş.

en: This email address is already registered.
tr_TR: Bu e-posta adresi zaten kayıtlı.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
tr_TR: woocommerce_init eyleminden önce bu fonksiyonun çağrılmaması gerekmektedir.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
tr_TR: Burası denemeler yapmak amacıyla oluşturulmuş bir Demo/Test sistemidir. &mdash; Sipariş işlemleri sonladırılamayacaktır, Lütfen herhangi bir ödeme işlemi yapmayın.

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
tr_TR: Ödeme yapıldıktan sonra müşterlere gönderilen ve sipariş detaylarını içeren bir sipariş bilgilendirme mesajıdır.

en: This is not your download link.
tr_TR: Bu indirme linki değildir.

en: This is where store orders are stored.
tr_TR: Mağaza siparişlerinin depolandığı yer.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
tr_TR: Müşterilerinizin mağazanızdan yapacakları alışverişlerinde kullanabileceği yeni kuponları buradan ekleyebilirsiniz.

en: This is where you can add new products to your store.
tr_TR: Mağazanıza yeni ürünler Eklemek için burayı kullanabilirsiniz.

en: This order note cannot be deleted
tr_TR: Sipariş notu silinemedi

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
tr_TR: Bu siparişin &rsquo;s durumu &ldquo;%s&rdquo;&mdash; olduğu için ödeme yapılamaz. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
tr_TR: Bu ürün şu anda stokta yok veya mevcut değil.

en: This product is protected and cannot be purchased.
tr_TR: Bu ürün mahfuzdur, satın alınamaz.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
tr_TR: Bu şablon, kullandığınız tema tarafından geçersiz kılınmış: <code>%s</code>

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
tr_TR: Bu seçenekli ürün herhangi bir aktif seçeneğe sahip olmadığından yayınlanmayacak. Durumunu taslak olarak değiştirin.

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
tr_TR: Bu işlem, "%s" uygulamasına aşağıdaki işlemleri yapmasına izin veren <strong>%s</strong> erişimi verecektir:

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
tr_TR: %1$s adresine bağlanmak için giriş yapmanız gerekmektedir. Aşağıdan mağazanıza giriş yapın veya %2$siptal edin ve geri dönün%1$s%3$s

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
tr_TR: Bu e-posta şablonunun üzerine yazmak ve şablonu düzenlemek için <code>%s</code> dosyasını, tema klasörünüzün <code>%s</code> yoluna kopyalayın.

en: To reset your password, visit the following address:
tr_TR: Şifrenizi sıfırlamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
tr_TR: Siparişinizi takip etmek için lütfen aşağıdaki kutuya sipariş numaranızı girin ve Takip Et butonuna tıklayın. Size gönderilen sipariş onay e-postasında sipariş numaranızı bulabilirsiniz.

en: Top Rated Products
tr_TR: En Çok Oy Alan Ürünler

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Totals
tr_TR: Toplamlar

en: Town / City
tr_TR: İlçe / Semt

en: Town / District
tr_TR: İlçe / Semt

en: Track
tr_TR: Takip Et

en: Translations installed/updated successfully!
tr_TR: Çeviriler başarıyla yüklendi / güncellendi!

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkish Lira
tr_TR: Türk Lirası

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: US Dollars
tr_TR: ABD Doları

en: US Virgin Islands
tr_TR: ABD Virgin Adaları

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Ukrainian Hryvnia
tr_TR: Ukrayna Grivnası

en: Unable to accept more than %s items for this request
tr_TR: Bu istek için %s öğeden fazlası kabul edilemiyor

en: Uncategorized
tr_TR: Genel

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
tr_TR: Ne yazık ki <strong>%s bölgesine kargo göndermiyoruz</strong>. Lütfen alternatif bir kargo adresi girin.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
tr_TR: Ne yazık ki; transfer işlemi ilgili banka tarafından onaylanmadığı için siparişiniz işleme alınamıyor.

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Arab Emirates Dirham
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

en: United Kingdom (UK)
tr_TR: Birleşik Krallık (UK)

en: United States (US)
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
tr_TR: Ödemesi yapılmayan sipariş iptal edildi - bekleme süresi doldu.

en: Unsupported request method
tr_TR: Desteklenmeyen istek yöntemi

en: Update %s
tr_TR: Güncelle %s

en: Update Cart
tr_TR: Sepeti Güncelle

en: Update Product Category
tr_TR: Ürün Kategorisini Güncelle

en: Update Product Tag
tr_TR: Ürün Etiketini Güncelle

en: Update Shipping Class
tr_TR: Kargo Sınıfını Güncelle

en: Update Totals
tr_TR: Toplamları Güncelle

en: Update country
tr_TR: Ülke Güncelle

en: Update totals
tr_TR: Toplamları Güncelle

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
tr_TR: Bir dizi yerine $args argümanını kullanın. Onaysız argüman WooCommerce 2.2 sürümünde kaldırılacaktır.

en: Use as product image
tr_TR: Ürün resmi olarak kullan

en: User is missing.
tr_TR: Kullanıcı eksik.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username is required.
tr_TR: Kullanıcı adı zorunludur.

en: Username or email
tr_TR: Kullanıcı adı veya e-posta adresi

en: Username or email address
tr_TR: Kullanıcı adı veya e-posta adresi

en: Username: %s
tr_TR: Kullanıcı Adı: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
tr_TR: Müşterilerin ücretsiz kargodan faydalanabilmeleri için harcamaları gereken asgari tutar (yukarıda yer alan "asgari sipariş tutarı" koşulu etkinleştirildiği takdirde)

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: VAT
tr_TR: KDV

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
tr_TR: Doğrulama hatası: PayPal IPN farklı bir e-posta adresinden (%s)  yanıt verdi.

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
tr_TR: Doğrulama hatası: PayPal tutarları ( %s miktarı) eşleşmiyor.

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
tr_TR: Onaylama Hatası: PayPal tutarları uyuşmuyor (brüt %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
tr_TR: Doğrulama hatası: PayPal para birimleri ( %s kodu) eşleşmiyor.

en: Value
tr_TR: Değer

en: Variable product
tr_TR: Seçenekli ürün

en: Variation #%s of %s
tr_TR: Varyasyon #%s of %s

en: Variations
tr_TR: Varyasyonlar

en: Vatican
tr_TR: Vatikan

en: Very Poor
tr_TR: İyi değil

en: Victoria
tr_TR: Viktorya

en: Vietnamese Dong
tr_TR: Vietnam Dongu

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View Cart
tr_TR: Sepet

en: View Coupon
tr_TR: Kupon Görüntüle

en: View Coupons
tr_TR: Kuponları Görüntüle

en: View Order
tr_TR: Sipariş Görüntüle

en: View Product
tr_TR: Ürünü Görüntüle

en: View Webhook
tr_TR: Web Kancasını Görüntüle

en: View Webhooks
tr_TR: Web Kancalarını Görüntüle

en: View WooCommerce API Docs
tr_TR: WooCommerce API Dokümanlarını Görüntüle

en: View WooCommerce Documentation
tr_TR: WooCommerce Dokümanlarını Görüntüle

en: View WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarlarını Görüntüle

en: View and manage coupons
tr_TR: Kuponları görüntüle ve yönet

en: View and manage customers
tr_TR: Müşterileri görüntüle ve yönet

en: View and manage orders and sales reports
tr_TR: Sipariş ve satış raporlarını görüntüle ve yönet

en: View and manage products
tr_TR: Ürünleri görüntüle ve yönet

en: View coupons
tr_TR: Kuponları görüntüle

en: View customers
tr_TR: Müşterileri görüntüle

en: View order: %s
tr_TR: Görüntüle: %s

en: View orders and sales reports
tr_TR: Sipariş ve satış raporlarını görüntüle

en: View products
tr_TR: Ürünleri Görüntüle

en: View template
tr_TR: Şablona gözat

en: Visit Premium Customer Support Forum
tr_TR: Ayrıcalıklı Müşteri Destek Forumunu Ziyaret Et

en: W.P. Labuan
tr_TR: W.P. Kuala Lumpur

en: Wallis and Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: We were unable to process your order, please try again.
tr_TR: Siparişinizi işleme koyamıyoruz, lütfen tekrar deneyin.

en: Webhook
tr_TR: Web Kancası

en: Webhook created on %s
tr_TR: Web Kancası oluşturuldu: %s

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
tr_TR: Web Kancası teslimat bağlantısı http:// veya https:// ile başlayan geçerli bir bağlantı olmalıdır

en: Webhook topic is required and must be valid
tr_TR: Web Kancası başlığı gereklidir ayrıca geçerli de olmalıdır

en: Webhook topic must be valid
tr_TR: Web Kancası başlığı geçerli olmalıdır

en: Webhooks
tr_TR: Web Kancaları

en: Weight
tr_TR: Ağırlık

en: Welcome to {site_title}
tr_TR: {site_title} hoşgeldiniz

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
tr_TR: Batı Azerbaycan (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
tr_TR: Batı Bengal

en: West Virginia
tr_TR: Batı Virginia

en: Western Australia
tr_TR: Batı Avustralya

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: Western Samoa
tr_TR: Batı Samoa

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
tr_TR: Yerel teslimat için ne kadar ücret tahsil etmek istiyorsanız buraya girin. Ücretsiz kargo seçilmişse gözardı edilir. Devre dışı bırakmak için boş bırakın.

en: What is PayPal?
tr_TR: PayPal nedir?

en: What zip/post codes are available for local delivery?
tr_TR: Yerel teslimat için hangi posta kodları kullanılabilir?

en: What zip/post codes are available for local pickup?
tr_TR: Mağazadan teslim için hangi posta kodları kullanılabilir?

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
tr_TR: WooCommerce API. Kullanıcı adı alanına bir tüketici anahtarı, parola alanına ise bir gizli tüketici anahtarı girin.

en: WooCommerce Cart
tr_TR: WooCommerce Sepet

en: WooCommerce Layered Nav
tr_TR: WooCommerce Seçim Daraltma

en: WooCommerce Layered Nav Filters
tr_TR: WooCommerce Seçim Daraltma Filtreleri

en: WooCommerce Price Filter
tr_TR: WooCommerce Fiyat Süzgeci

en: WooCommerce Product Categories
tr_TR: WooCommerce Ürün Kategorileri

en: WooCommerce Product Search
tr_TR: WooCommerce Ürün Arama

en: WooCommerce Product Tags
tr_TR: WooCommerce Ürün Etiketleri

en: WooCommerce Products
tr_TR: WooCommerce Ürünler

en: WooCommerce Recent Reviews
tr_TR: WooCommerce Son Yorumlar

en: WooCommerce Recently Viewed
tr_TR: WooCommerce Son Görüntülenen

en: WooCommerce Top Rated Products
tr_TR: WooCommerce En Çok Oy Alan Ürünler

en: Write
tr_TR: Yaz

en: Yazd (یزد)
tr_TR: Yezd (یزد)

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
tr_TR: <strong>%s</strong> olarak giriş yaptınız

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
tr_TR: Siparişlerinizi görüntülemek ve şifrenizi değiştirmek için %s bağlantısından hesap alanınıza erişebilirsiniz.

en: You can only have 1 %s in your cart.
tr_TR: Sepetinizde sadece 1 %s var.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
tr_TR: Ürün stoklarımızda kalmadığından, sepetinize &quot;%s&quot; ekleyemezsiniz.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
tr_TR: Sepetize daha fazla &quot;%s&quot; ekleyemezsiniz.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
tr_TR: Stoklarda yeterli miktarda kalmadığından (stokta: %s); sepetinize bu kadar &quot;%s&quot; ekleyemezsiniz.

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
tr_TR: Sepetinize bu miktarda ürün ekleyemezsiniz &mdash; şu an stoklarımızda %s adet mevcut ve sepetinizde de %s adet bulunuyor.

en: You do not have permission to create coupons
tr_TR: Kupon oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create order notes
tr_TR: Sipariş notları oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create order refunds
tr_TR: Sipariş iadeleri oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create orders
tr_TR: Siparişleri oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create product attributes
tr_TR: Ürün seçeneği oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create products
tr_TR: Ürünler oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to create this customer
tr_TR: Bu müşteriyi oluşturma izniniz yok

en: You do not have permission to create webhooks
tr_TR: Web Kancaları oluşturmak için izniniz yok

en: You do not have permission to delete product attributes
tr_TR: Ürün seçeneğini silmek için izniniz yok

en: You do not have permission to delete this %s
tr_TR: %s için silme izniniz yok

en: You do not have permission to delete this customer
tr_TR: Bu müşteriyi silme izniniz yok

en: You do not have permission to edit product attributes
tr_TR: Ürün seçeneğini düzenlemek için izniniz yok

en: You do not have permission to edit this %s
tr_TR: %s için düzenleme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this customer
tr_TR: Bu müşteriyi düzenleme izniniz yok

en: You do not have permission to read product attributes
tr_TR: Ürün seçeneklerini okumak için izniniz yok

en: You do not have permission to read product categories
tr_TR: Ürün kategorilerini okumak için izniniz yok

en: You do not have permission to read the coupons count
tr_TR: Kupon sayımlarını okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read the customers count
tr_TR: Müşteri sayımlarını okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read the orders count
tr_TR: Sipariş sayımlarını okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read the products count
tr_TR: Ürün sayımlarını okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read the webhooks count
tr_TR: Web Kancası sayımını okumak için izniniz yok

en: You do not have permission to read this %s
tr_TR: %s için okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read this customer
tr_TR: Bu müşteriyi okuma izniniz yok

en: You do not have permission to read this report
tr_TR: Bu raporu okuma izniniz yok

en: You do not have permissions to access this page!
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için gerekli izinlere sahip değilsiniz!

en: You have not set up this type of address yet.
tr_TR: Henüz bu tür bir adres bilgisi düzenlenmemiş.

en: You have received an order from %s.
tr_TR: %s isimli müşteri bir sipariş verdi.

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
tr_TR: %s isimli müşteri bir sipariş verdi. Sipariş detayları şu şekilde:

en: You may also like&hellip;
tr_TR: Hoşunuza gidebilir&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
tr_TR: İlginizi çekebilir&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
tr_TR: Siparişinizi onaylayabilmek için Şartları ve Koşulları kabul etmeniz gerekiyor.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
tr_TR: Yorum yapabilmek için <a href="%s">giriş yapmanız</a> gerekmektedir.

en: You must be logged in to checkout.
tr_TR: Ödeme kısmına geçmek için Oturum açmanız gerekir.

en: You must be logged in to download files.
tr_TR: Dosya indirebilmeniz için kullanıcı girişi yapmanız gerekir.

en: Your Rating
tr_TR: Oyunuz

en: Your Review
tr_TR: Yorumunuz

en: Your account on {site_title}
tr_TR: {site_title} hesabınız

en: Your cart is currently empty.
tr_TR: Sepetinizde ürün yok!

en: Your comment is awaiting approval
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

en: Your current password is incorrect.
tr_TR: Mevcut şifreniz hatalı.

en: Your details
tr_TR: Bilgileriniz

en: Your most used product tags in cloud format.
tr_TR: Bulut formatında en çok kullanılan ürün etiketleriniz.

en: Your order
tr_TR: Siparişiniz

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
tr_TR: Siparişiniz artık iptal edilebilir değil. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Your order has been fully refunded
tr_TR: Siparişiniz için tam para iadesi yapıldı

en: Your order has been partially refunded
tr_TR: Siparişiniz için kısmi para iadesi yapıldı

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
tr_TR: Siparişiniz tarafımıza ulaşmış ve işleme alınmıştır. Siparişinizin detayları aşağıda bilginize sunulmuştur:

en: Your order is complete
tr_TR: Siparişiniz Tamamlandı

en: Your order is complete - download your files
tr_TR: Siparişiniz Tamamlandı - dosyalarınızı indirebilirsiniz

en: Your order was cancelled.
tr_TR: Siparişiniz iptal edildi.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
tr_TR: Şifreniz otomatik olarak oluşturuldu: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
tr_TR: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
tr_TR: Şifreniz <strong>%s</strong>

en: Your {site_title} order from {order_date}
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz için kısmen para iadesi yapıldı

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz için para iadesi yapıldı

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz tamamlandı

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz tamamlandı - Dosyalarınızı indirebilirsiniz

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
tr_TR: {order_date} tarihli {site_title} siparişiniz alındı

en: Zanjan (زنجان)
tr_TR: Zencan (زنجان)

en: Zero size file downloaded
tr_TR: İndirilen dosya boyutu: sıfır

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Zip
tr_TR: Posta Kodu

en: [Remove]
tr_TR: [Kaldır]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
tr_TR: [{site_title}] sipariş iptali ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
tr_TR: [{site_title}] yeni müşteri siparişi ({order_number}) - {order_date}

en: ago
tr_TR: önce

en: and
tr_TR: ve

en: and was completed
tr_TR: , Tamamlandı:

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
tr_TR[0]: %s müşteri yorumuna dayanarak

[ctx: breadcrumb]
en: Home
tr_TR: Anasayfa

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
tr_TR: %1$s tarafından

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
tr_TR: fatura

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
tr_TR: kargo

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
tr_TR: %qty% sonuç bulundu, geçiş yapmak için aşağı - yukarı ok tuşlarını kullanın.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
tr_TR: Yükleme başarısız oldu

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
tr_TR: Daha fazla sonuç yükleniyor&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
tr_TR: Hiçbir sonuç bulunamadı

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
tr_TR: Bir sonuç bulundu, seçmek için enter tuşuna basın.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
tr_TR: Lütfen %qty% karakter silin

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
tr_TR: Lütfen 1 karakter silin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
tr_TR: Lütfen %qty% veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
tr_TR: Lütfen 1 veya daha fazla karakter girin

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
tr_TR: Aranıyor&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
tr_TR: Sadece %qty% öğe seçebilirsiniz

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
tr_TR: Sadece 1 öğe seçebilirsiniz

en: is a required field.
tr_TR: gerekli bir alandır.

en: is invalid
tr_TR: geçersiz

en: is not a valid email address.
tr_TR: geçerli bir e-posta değil.

en: is not a valid phone number.
tr_TR: geçerli bir telefon numarası değil.

en: is not valid. Please enter one of the following:
tr_TR: geçerli değil. Lütfen şunlardan birini girin:

[ctx: label]
en: Search for:
tr_TR: Ara:

[ctx: min_price]
en: From:
tr_TR: En Düşük:

en: out of %s5%s
tr_TR: %s5%s üzerinden

en: out of 5
tr_TR: 5 üzerinden

en: pay
tr_TR: öde

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
tr_TR: Apartman, daire vb.

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
tr_TR: Siparişiniz ile ilgili bize iletmek istediğiniz notlar..

[ctx: placeholder]
en: Password
tr_TR: Şifre

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
tr_TR: Ürünleri Ara&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
tr_TR: Sokak, cadde, bulvar vb.

[ctx: placeholder]
en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: required
tr_TR: gerekli

[ctx: slug]
en: product
tr_TR: urun

[ctx: slug]
en: product-category
tr_TR: urun-kategori

[ctx: slug]
en: product-tag
tr_TR: urun-etiketi

[ctx: slug]
en: uncategorized
tr_TR: kategorilenmemis

[ctx: submit button]
en: Search
tr_TR: Ara

en: verified owner
tr_TR: Doğrulanmış Kullanıcı

en: Ήπειρος
tr_TR: Epir

en: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη
tr_TR: Doğu Makedonya ve Batı Trakya

en: Αττική
tr_TR: Attika

en: Βόρειο Αιγαίο
tr_TR: Kuzey Denizi

en: Δυτική Ελλάδα
tr_TR: Batı Yunanistan

en: Δυτική Μακεδονία
tr_TR: Batı Makedonya

en: Θεσσαλία
tr_TR: Teselya

en: Ιόνιοι Νήσοι
tr_TR: İyonya Adaları

en: Κεντρική Μακεδονία
tr_TR: Orta Makedonya

en: Κρήτη
tr_TR: Girit

en: Νότιο Αιγαίο
tr_TR: Güney Ege

en: Πελοπόννησος
tr_TR: Mora Yarımadası

en: Στερεά Ελλάδα
tr_TR: Yunanistan Anakarası
