WooCommerce - en to pt_PT translation catalogue (1472 entries)

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: &#197;land Islands
pt_PT: Ilhas &#197;land

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt_PT: Arménia

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Bahrain
pt_PT: Barém

en: Belarus
pt_PT: Bielorrússia

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt_PT: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Bouvet Island
pt_PT: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_PT: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_PT: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt_PT: Ilhas Virgens Britânicas

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_PT: Burquina Faso

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Cape Verde
pt_PT: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Christmas Island
pt_PT: Ilha do Natal

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_PT: Ilhas dos Cocos

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Cook Islands
pt_PT: Ilhas Cook

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Cura&Ccedil;ao
pt_PT: Cura&Ccedil;au

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Djibouti
pt_PT: Jibuti

en: Dominica
pt_PT: Domínica

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: El Salvador
pt_PT: Salvador

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: Estonia
pt_PT: Estónia

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Falkland Islands
pt_PT: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt_PT: Faroé

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: France
pt_PT: França

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_PT: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greenland
pt_PT: Gronelândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Guadeloupe
pt_PT: Guadalupe

en: Guernsey
pt_PT: Guernesey

en: Guinea
pt_PT: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_PT: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hungary
pt_PT: Hungria

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: India
pt_PT: Índia

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Iran
pt_PT: Irão

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Republic of Ireland
pt_PT: Irlanda

en: Isle of Man
pt_PT: Ilha de Man

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Ivory Coast
pt_PT: Costa do Marfim

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Kenya
pt_PT: Quénia

en: Kiribati
pt_PT: Quiribáti

en: Kuwait
pt_PT: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: Latvia
pt_PT: Letónia

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Liberia
pt_PT: Libéria

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: Liechtenstein
pt_PT: Listenstaine

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macao S.A.R., China
pt_PT: Macau

en: Macedonia
pt_PT: Macedónia

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Malawi
pt_PT: Maláui

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_PT: Martinica

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritius
pt_PT: Maurícia

en: Mayotte
pt_PT: Maiote

en: Mexico
pt_PT: México

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Monaco
pt_PT: Mónaco

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Montserrat
pt_PT: Monserrate

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Myanmar
pt_PT: Mianmar/Birmânia

en: Namibia
pt_PT: Namíbia

en: Netherlands
pt_PT: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt_PT: Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt_PT: Nova Caledónia

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: Niue
pt_PT: Niuê

en: Norfolk Island
pt_PT: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt_PT: Coreia do Norte

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Oman
pt_PT: Omã

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt_PT: Território Palestiniano

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua-Nova Guiné

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: Pitcairn
pt_PT: Ilhas Pitcairn

en: Poland
pt_PT: Polónia

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Reunion
pt_PT: Reunião

en: Romania
pt_PT: Roménia

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_PT: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_PT: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_PT: São Martinho

en: Saint Martin (Dutch part)
pt_PT: São Martinho (Antilhas Holandesas)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_PT: São Pedro e Miquelão

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: San Marino
pt_PT: São Marinho

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_PT: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Serbia
pt_PT: Sérvia

en: Seychelles
pt_PT: Seicheles

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: Singapore
pt_PT: Singapura

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovenia
pt_PT: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_PT: Somália

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt_PT: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Korea
pt_PT: Coreia do Sul

en: South Sudan
pt_PT: Sudão do Sul

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Sri Lanka
pt_PT: Sri Lanca

en: Sudan
pt_PT: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_PT: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Syria
pt_PT: Síria

en: Tajikistan
pt_PT: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_PT: Tanzânia

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: Tokelau
pt_PT: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Turkmenistan
pt_PT: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_PT: Ilhas Turcas e Caicos

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
pt_PT: Reino Unido (UK)

en: United States (US)
pt_PT: Estados Unidos (US)

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Uzbekistan
pt_PT: Usbequistão

en: Vatican
pt_PT: Vaticano

en: Vietnam
pt_PT: Vietname

en: Wallis and Futuna
pt_PT: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt_PT: Sara Ocidental

en: Western Samoa
pt_PT: Samoa

en: Yemen
pt_PT: Iémen

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbabué

en: Consumption tax
pt_PT: Imposto sobre o consumo,

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
pt_PT: Cidade Autónoma de Buenos Aires

en: Australian Capital Territory
pt_PT: Território da Capital Australiana

en: New South Wales
pt_PT: Nova Gales do Sul

en: Northern Territory
pt_PT: Território do Norte

en: South Australia
pt_PT: Austrália Meridional

en: Tasmania
pt_PT: Tasmânia

en: Western Australia
pt_PT: Austrália Ocidental

en: Amap&aacute;
pt_PT: Amapá

en: Cear&aacute;
pt_PT: Ceará

en: Goi&aacute;s
pt_PT: Goiás

en: Maranh&atilde;o
pt_PT: Maranhão

en: Par&aacute;
pt_PT: Pará

en: Paran&aacute;
pt_PT: Paraná

en: Piau&iacute;
pt_PT: Piauí

en: Rond&ocirc;nia
pt_PT: Rondônia

en: British Columbia
pt_PT: Colúmbia Britânica

en: New Brunswick
pt_PT: Nova Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
pt_PT: Terra Nova e Lavrador

en: Northwest Territories
pt_PT: Territórios do Noroeste

en: Nova Scotia
pt_PT: Nova Escócia

en: Ontario
pt_PT: Ontário

en: Prince Edward Island
pt_PT: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Yukon Territory
pt_PT: Yukon

en: Bizkaia
pt_PT: Biscaia

en: Hong Kong Island
pt_PT: Ilha de Hong Kong

en: New Territories
pt_PT: Novos Territórios

en: Andhra Pradesh
pt_PT: Andra Padrexe

en: Khuzestan  (خوزستان)
pt_PT: Khuzistão  (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
pt_PT: Teerão  (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
pt_PT: Ilam (ایلام)

en: Isfahan (اصفهان)
pt_PT: Ispaão (اصفهان)

en: Kerman (کرمان)
pt_PT: Carmânia (کرمان)

en: Hamadan (همدان)
pt_PT: Hamadã (همدان)

en: Ghazvin (قزوین)
pt_PT: Qazvin (قزوین)

en: Luristan (لرستان)
pt_PT: Lorestão (لرستان)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt_PT: Azerbaijão Oriental (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt_PT: Azerbaijão Ocidental (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt_PT: Chahar Mahaal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt_PT: Coração do Sul (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pt_PT: Coração Razavi (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان جنوبی)
pt_PT: Coração do Norte (خراسان جنوبی)

en: Kurdistan / کردستان)
pt_PT: Curdistão / کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt_PT: Kohkiluyeh e Buyer Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt_PT: Sistão-Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Bologna
pt_PT: Bolonha

en: Brescia
pt_PT: Bréscia

en: Milano
pt_PT: Milão

en: Monza e della Brianza
pt_PT: Monza e Brianza

en: Napoli
pt_PT: Nápoles

en: Padova
pt_PT: Pádova

en: Perugia
pt_PT: Perúgia

en: Ravenna
pt_PT: Ravena

en: Teramo
pt_PT: Téramo

en: Torino
pt_PT: Turim

en: Venezia
pt_PT: Veneza

en: Baja California
pt_PT: Baixa Califórnia

en: West Coast
pt_PT: Costa Oeste dos Estados Unidos

en: Basilan
pt_PT: Basilian

en: Camarines Sur
pt_PT: Camarines Sul

en: Compostela Valley
pt_PT: Compustela Valley

en: Davao Occidental
pt_PT: Davao Ocidental

en: Dinagat Islands
pt_PT: Ilhas Dinagat

en: Eastern Samar
pt_PT: Samar Oriental

en: Ilocos Sur
pt_PT: Ilocos Sul

en: Lanao del Norte
pt_PT: Lanao do Norte

en: Lanao del Sur
pt_PT: Lanao do Sur

en: Misamis Occidental
pt_PT: Misamis Ocidental

en: Occidental Mindoro
pt_PT: Mindoro Ocidental

en: Oriental Mindoro
pt_PT: Mindoro Oriental

en: South Cotabato
pt_PT: Cotabato do Sul

en: Southern Leyte
pt_PT: Leyte Sul

en: Surigao del Norte
pt_PT: Surigao do Norte

en: Surigao del Sur
pt_PT: Surigao do Sul

en: Zamboanga del Norte
pt_PT: Zamboanga do Norte

en: Zamboanga del Sur
pt_PT: Zamboanga do Sul

en: Alaska
pt_PT: Alasca

en: California
pt_PT: Califórnia

en: District Of Columbia
pt_PT: Distrito de Columbia

en: Florida
pt_PT: Flórida

en: Hawaii
pt_PT: Havaí

en: New Hampshire
pt_PT: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt_PT: Nova Jersey

en: New Mexico
pt_PT: Novo México

en: New York
pt_PT: Nova Iorque

en: North Carolina
pt_PT: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_PT: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt_PT: Pensilvânia

en: South Carolina
pt_PT: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_PT: Dakota do Sul

en: Virginia
pt_PT: Virgínia

en: West Virginia
pt_PT: Virgínia Ocidental

en: Armed Forces (AA)
pt_PT: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt_PT: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt_PT: Forças Armadas (AP)

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: US Minor Outlying Islands
pt_PT: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Backordered
pt_PT: Pendente

en: Free!
pt_PT: Grátis!

en: Discount:
pt_PT: Desconto:

en: Shipping:
pt_PT: Envio:

en: Fee
pt_PT: Taxa

en: Payment Method:
pt_PT: Método de Pagamento:

en: Download %d
pt_PT: Descarregar %d

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Order status changed from %s to %s.
pt_PT: Estado da encomenda alterado de %s para %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
pt_PT: Itens: #%s variação #%s stock reduzido de %s para %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
pt_PT: Item #%s stock reduzido de %s para %s.

en: Card Number
pt_PT: Número do Cartão

en: Expiry (MM/YY)
pt_PT: Validade (MM / AA)

en: MM / YY
pt_PT: MM / AA

en: Card Code
pt_PT: Código do Cartão

en: Add to cart
pt_PT: Adicionar

en: Read more
pt_PT: Ler mais

en: In stock
pt_PT: Em stock

en: Only %s left in stock
pt_PT: Resta apenas %s em stock

en: (can be backordered)
pt_PT: (pode ser encomendado sem stock)

en: %s in stock
pt_PT: %s em stock

en: Available on backorder
pt_PT: Disponível por encomenda a fornecedor

en: Out of stock
pt_PT: Sem stock

en: Rated %s out of 5
pt_PT: Avaliação %s de 5

en: out of 5
pt_PT: de 5

en: Consumer Secret is invalid
pt_PT: A Consumer Secret é inválida

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
pt_PT: API do Woocommerce. Use uma chave de consumidor no campo nome de utilizador e um segredo do consumidor no campo de palavra-passe

en: %s parameter is missing
pt_PT: %s parâmetro em falta

en: Consumer Key is invalid
pt_PT: A Consumer Key é inválida

en: API user is invalid
pt_PT: Utilizador API inválido

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
pt_PT: Assinatura Inválida - falha ao ordenar parâmetros

en: Invalid Signature - signature method is invalid
pt_PT: Assinatura Inválida - o método de assinatura é inválido

en: Invalid Signature - provided signature does not match
pt_PT: Assinatura Inválida - a assinatura fornecida não corresponde

en: Invalid timestamp
pt_PT: Timestamp inválido

en: Invalid nonce - nonce has already been used
pt_PT: Nonce inválido - nonce já foi usado

en: The API key provided does not have read permissions
pt_PT: A chave da API fornecida não tem permissões de leitura

en: The API key provided does not have write permissions
pt_PT: A chave da API fornecida não tem permissões de escrita

en: Invalid coupon ID
pt_PT: Cupão Inválido

en: You do not have permission to read the coupons count
pt_PT: Não tem permissões para ler a contagem de cupões

en: Invalid coupon code
pt_PT: Código de cupão inválido

en: No %1$s data specified to create %1$s
pt_PT: Nenhum dado especificado em %1$s para criar %1$s

en: You do not have permission to create coupons
pt_PT: Não tem permissão para criar cupões

en: Missing parameter %s
pt_PT: Parâmetro em falta %s

en: The coupon code already exists
pt_PT: O código de cupão já existe

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
pt_PT: Tipo inválido de cupão - o tipo de cupão tem de ser um destes: %s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
pt_PT: Nenhum dado especificado em %1$s para editar %1$s

en: Failed to update coupon
pt_PT: Falha ao atualizar cupão

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
pt_PT: Nenhum dado especificado em %1$s para criar/editar %1$s

en: Unable to accept more than %s items for this request
pt_PT: Não é possível aceder a mais de %s itens neste pedido

en: Invalid customer Email
pt_PT: Email do cliente inválido

en: You do not have permission to read the customers count
pt_PT: Não tem permissões para ler a contagem do cliente

en: You do not have permission to create this customer
pt_PT: Você não tem permissão para criar este cliente

en: Invalid customer ID
pt_PT: ID Cliente Inválido

en: Invalid customer
pt_PT: Cliente inválido

en: You do not have permission to read this customer
pt_PT: Não tem permissões para ler este cliente

en: You do not have permission to edit this customer
pt_PT: Não tem permissões para editar este cliente

en: You do not have permission to delete this customer
pt_PT: Não tem permissões para apagar este cliente

en: JSONP support is disabled on this site
pt_PT: O suporte JSON está desactivado neste site.

en: The JSONP callback function is invalid
pt_PT: A função de callback JSONP é inválida

en: You do not have permission to read the orders count
pt_PT: Não tem permissões para ler a contagem de encomendas

en: You do not have permission to create orders
pt_PT: Não tem permissão para criar encomendas

en: Customer ID is invalid
pt_PT: ID do Cliente inválido

en: Cannot create order: %s
pt_PT: Não foi possível criar a encomenda: %s

en: Payment method ID and title are required
pt_PT: São necessários o ID e Título do Método de Pagamento

en: Provided order currency is invalid
pt_PT: A moeda usada na encomenda é inválida

en: Order ID is invalid
pt_PT: ID da Encomenda é inválido

en: Order item ID is required
pt_PT: É necessário o ID do item da encomenda

en: Order item ID provided is not associated with order
pt_PT: O ID do item da encomenda fornecido não está associado à encomenda

en: Product ID or SKU is required
pt_PT: ID do Produto ou REF é obrigatório

en: Product ID provided does not match this line item
pt_PT: O ID do Produto fornecido não coincide com esta linha de item

en: The product variation is invalid
pt_PT: A variação do produto é inválida

en: Product is invalid
pt_PT: Produto inválido

en: Product quantity must be a positive float
pt_PT: A quantidade do produto tem de ser um número float positivo

en: Product quantity is required
pt_PT: É necessária a quantidade do Produto

en: Cannot create line item, try again
pt_PT: Não foi possível criar a linha com o item, tente novamente

en: Cannot update line item, try again
pt_PT: Não foi possível atualizar a linha com o item, tente novamente

en: Shipping total must be a positive amount
pt_PT: O total de portes de envio tem de ser um montante de valor positivo

en: Shipping method ID is required
pt_PT: É necessário o ID do método de Envio

en: Cannot create shipping method, try again
pt_PT: Não foi possível criar o método de envio, tente novamente

en: Cannot update shipping method, try again
pt_PT: Não foi possível atualizar o método de envio, tente novamente

en: Fee title is required
pt_PT: É necessário um título para a Taxa

en: Fee tax class is required when fee is taxable
pt_PT: É necessária uma classe de imposto para a Taxa quando esta está sujeita a impostos

en: Cannot create fee, try again
pt_PT: Não foi possível criar a taxa, tente novamente

en: Cannot update fee, try again
pt_PT: Não foi possível atualizar a taxa, tente novamente

en: Coupon discount total must be a positive amount
pt_PT: O total de desconto do Cupão tem de ser um montante de valor positivo

en: Coupon code is required
pt_PT: É necessário um código de cupão

en: Cannot create coupon, try again
pt_PT: Não foi possível criar o cupão, tente novamente

en: Cannot update coupon, try again
pt_PT: Não foi possível atualizar o cupão, tente novamente

en: Invalid order note ID
pt_PT: ID de nota da encomenda inválido

en: An order note with the provided ID could not be found
pt_PT: Não foi encontrada uma nota da encomenda com o ID fornecido

en: You do not have permission to create order notes
pt_PT: Não tem permissões para criar notas

en: Order note is required
pt_PT: É necessária uma nota da encomenda

en: Cannot create order note, please try again
pt_PT: Não foi possível criar a nota da encomenda, tente novamente

en: The order note ID provided is not associated with the order
pt_PT: O ID de nota da encomenda fornecido não está associado com a encomenda

en: This order note cannot be deleted
pt_PT: Esta nota da encomenda não pode ser apagada

en: Permanently deleted order note
pt_PT: Apagar definitivamente a nota da encomenda

en: Invalid order refund ID
pt_PT: ID do reembolso da encomenda inválido

en: An order refund with the provided ID could not be found
pt_PT: Não foi encontrada uma nota de reembolso da encomenda com o ID fornecido

en: You do not have permission to create order refunds
pt_PT: Não tem permissão para criar nota de reembolso da encomenda

en: Refund amount is required
pt_PT: É necessário o montante de reembolso

en: Refund amount must be positive
pt_PT: O montante de reembolso tem de ser de valor positivo

en: Cannot create order refund, please try again
pt_PT: Não foi possível criar a nota de reembolso da encomenda, tente novamente

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
pt_PT: Ocorreu um erro enquanto se tentava criar a nota de reembolso através da API da gateway de pagamento

en: The order refund ID provided is not associated with the order
pt_PT: O ID da nota de reembolso da encomenda fornecido não está associado com a encomenda

en: You do not have permission to read the products count
pt_PT: Não tem permissões para ler a contagem de produtos

en: You do not have permission to create products
pt_PT: Não tem permissão para criar produtos

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
pt_PT: Tipo de produto inválido - o tipo de produto tem de ser um destes: %s

en: You do not have permission to read product categories
pt_PT: Não tem permissão para ler as categorias de produtos

en: Invalid product category ID
pt_PT: ID da categoria de produto inválido

en: A product category with the provided ID could not be found
pt_PT: Não foi encontrada uma categoria de produto com o ID fornecido

en: The SKU already exists on another product
pt_PT: Esse SKU já existe noutro produto

en: Variation #%s of %s
pt_PT: Variação #%s de %s

en: Invalid URL %s
pt_PT: URL Inválido %s

en: Error getting remote image %s
pt_PT: Ocorreu um erro a obter a imagem em localização remota %s

en: Zero size file downloaded
pt_PT: Foi descarregado um ficheiro de tamanho zero

en: You do not have permission to read product attributes
pt_PT: Não tem permissão para visualizar os atributos do produto

en: Invalid product attribute ID
pt_PT: ID de atributo de produto inválido

en: A product attribute with the provided ID could not be found
pt_PT: O produto com o ID indicado não foi encontrado

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pt_PT: Slug "%s" é muito longo (28 caracteres, no máximo). Reduzir, por favor.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pt_PT: Slug "%s" não é permitido, porque é um termo reservado. Mude-o, por favor.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pt_PT: Slug "%s" já está em uso. Mude-o, por favor.

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
pt_PT: Tipo de produto inválido - o tipo de produto deve ser um destes: %s

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
pt_PT: Atributo do produto do tipo order_by inválido - o atributo do produto do tipo order_by deve ser um destes: %s

en: You do not have permission to create product attributes
pt_PT: Não tem permissões para criar atributos de produto

en: You do not have permission to edit product attributes
pt_PT: Não tem permissão para editar atributos de produto

en: Could not edit the attribute
pt_PT: Não pode editar o atributo

en: You do not have permission to delete product attributes
pt_PT: Não tem permissões para liminar atributos de produto

en: Could not delete the attribute
pt_PT: Não pode eliminar o atributo

en: Deleted %s
pt_PT: Apagado %s

en: You do not have permission to read this report
pt_PT: Não tem permissões para ler este relatório

en: Invalid %s ID
pt_PT: ID %s inválido

en: No %s found with the ID equal to %s
pt_PT: Não existem ocorrências de %s com ID igual a %s

en: Invalid %s
pt_PT: %s Inválido

en: You do not have permission to read this %s
pt_PT: Não tem permissões para ler este %s

en: You do not have permission to edit this %s
pt_PT: Não tem permissões para editar este %s

en: You do not have permission to delete this %s
pt_PT: Não tem permissões para apagar este %s

en: Permanently deleted customer
pt_PT: Cliente permanentemente eliminado

en: The customer cannot be deleted
pt_PT: Cliente não pode ser apagado

en: This %s cannot be deleted
pt_PT: Este %s não pode ser eliminado

en: Permanently deleted %s
pt_PT: %s apagado permanentemente

en: Invalid authentication method
pt_PT: Método de autenticação inválido

en: Unsupported request method
pt_PT: Método de autenticação não suportado

en: The handler for the route is invalid
pt_PT: O manipulador para o caminho é inválido

en: No route was found matching the URL and request method
pt_PT: Nenhum caminho foi encontrado combinando o URL e método de requisição

en: You do not have permission to read the webhooks count
pt_PT: Não tem permissão para ler a contagem de webhooks

en: You do not have permission to create webhooks
pt_PT: Não tem permissão para criar webhooks

en: Webhook topic is required and must be valid
pt_PT: O tópico de Webhook é necessário e tem de ser válido

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
pt_PT: O URL de entrega Webhook deve ser um URL válido começando em http:// ou em https://

en: Webhook created on %s
pt_PT: Webhook criado em %s

en: Cannot create webhook: %s
pt_PT: Não foi possível criar webhook: %s

en: Webhook topic must be valid
pt_PT: O tópico de Webhook deve ser válido

en: Invalid webhook delivery ID
pt_PT: ID de entrega de webhook inválido

en: Invalid webhook delivery
pt_PT: Entrega de webhook inválido

en: Consumer Key is missing
pt_PT: Falta a Consumer Key

en: Consumer Secret is missing
pt_PT: Falta a Consumer Secret

en: Invalid product SKU
pt_PT: REF de produto inválida

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
pt_PT: Lamentamos, ocorreu um problema ao remover este cupão.

en: Coupon has been removed.
pt_PT: Cupão foi removido.

en: Sorry, your session has expired.
pt_PT: Desculpe, a sua sessão expirou.

en: Return to homepage
pt_PT: Regressar à página inicial

en: Standard
pt_PT: Padrão

en: Do not allow
pt_PT: Não permitir

en: Allow, but notify customer
pt_PT: Permitir, mas informar o cliente

en: Allow
pt_PT: Permitir

en: File %d
pt_PT: Ficheiro %d

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
pt_PT: Nenhum produto teve o seu stock reduzido - podem não ter a gestão de stocks ativada.

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
pt_PT: Item #%s stock aumentado de %s para %s.

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
pt_PT: Nenhum stock de produto foi aumentado – a gestão de stocks pode estar inativa.

en: Name
pt_PT: Nome

en: Value
pt_PT: Valor

en: Delete note
pt_PT: Remover nota

en: Invalid refund amount
pt_PT: Montante de reembolso inválido

en: Refund failed
pt_PT: Falhou o reembolso

en: Description is missing.
pt_PT: Descrição em falta.

en: User is missing.
pt_PT: Utilizador em falta.

en: Permissions is missing.
pt_PT: Permissões em falta.

en: API Key updated successfully.
pt_PT: Chave API atualizada com sucesso.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
pt_PT: Chave API gerada com sucesso. Certifique-se que copia as chaves API agora. Não poderá vê-las novamente!

en: Revoke Key
pt_PT: Cancelar Chave

en: Dismiss this notice.
pt_PT: Ignorar esta nofiticação.

en: Read
pt_PT: Ler

en: Write
pt_PT: Escrever

en: Read/Write
pt_PT: Ler/Escrever

en: View coupons
pt_PT: Ver cupões

en: View customers
pt_PT: Ver clientes

en: View orders and sales reports
pt_PT: Ver encomendas e relatórios de vendas

en: View products
pt_PT: Ver produtos

en: Create webhooks
pt_PT: Criar webhooks

en: Create coupons
pt_PT: Criar cupões

en: Create customers
pt_PT: Criar clientes

en: Create orders
pt_PT: Criar encomendas

en: Create products
pt_PT: Criar produtos

en: View and manage coupons
pt_PT: Ver e gerir cupões

en: View and manage customers
pt_PT: Ver e gerir clientes

en: View and manage orders and sales reports
pt_PT: Ver e gerir encomendas e relatórios de vendas

en: View and manage products
pt_PT: Ver e gerir produtos

en: Invalid scope %s
pt_PT: Âmbito inválido %s

en: The %s is not a valid URL
pt_PT: %s não é um URL válido

en: The callback_url need to be over SSL
pt_PT: O callback_url tem de funcionar em SSL

en: %s - API %s (created on %s at %s).
pt_PT: %s - API %s (criado em %s às %s).

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
pt_PT: Ocorreu um erro no pedido e na altura não foi possível enviar os dados dos consumidores

en: API disabled!
pt_PT: API desativada!

en: Invalid nonce verification
pt_PT: Verificação nonce inválida

en: You do not have permissions to access this page!
pt_PT: Não tem permissões para aceder a esta página!

en: Error: %s
pt_PT: Erro: %s

en: Access Denied
pt_PT: Acesso Negado

en: Error 404
pt_PT: Erro 404

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_PT: Produtos etiquetados com &ldquo;%s&rdquo;

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt_PT: Artigo etiquetados &ldquo;%s&rdquo;

en: Author: %s
pt_PT: Autor: %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pt_PT: Resultados da Pesquisa por &ldquo;%s&rdquo;

en: Page %d
pt_PT: Página %d

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
pt_PT: Para que a <strong>cache de base de dados</strong> funcione com o WooCommerce tem de adicionar <code>_wc_session_</code> à lista de "<i>Ignored Query Strings</i>" na definições do W3 Total Cache <a href="%s">aqui</a>.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
pt_PT: %s foi removido do seu carrinho porque já não pode ser comprado. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
pt_PT: Um item que já não se encontra disponível foi removido do seu carrinho

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt_PT: Desculpe, mas "%s" está em falta no stock. Por favor, edite o seu carrinho de compras e tente novamente. Desculpe-nos por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt_PT: Lamentamos mas não temos stock suficiente de "%s" para atender à sua encomenda (apenas %s em stock). Por favor altere a quantidade no seu carrinho e tente novamente. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt_PT: Desculpe, não temos stock de "%s" suficiente para satisfazer a sua encomenda neste momento. Por favor, tente novamente em %d minutos ou edite o seu carrinho e tente outra vez. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pt_PT: Get cart não deverá ser chamado antes da acção wp_loaded.

en: View Cart
pt_PT: Ver Carrinho

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
pt_PT: Não pode adicionar outro &quot;%s&quot; ao seu carrinho.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
pt_PT: Desculpe, este produto não pode ser comprado.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pt_PT: Você não pode adicionar &quot;%s&quot; ao carrinho porque o produto está sem stock.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
pt_PT: Você não pode adicionar esta quantidade de &quot;%s&quot; porque a quantidade em stock não é suficiente (restante %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
pt_PT: Não pode adicionar essa quantidade ao carrinho &mdash; apenas temos %s em stock e já tem %s no seu carrinho.

en: Cheatin&#8217; huh?
pt_PT: Enganou-se?

en: Account username
pt_PT: Nome de utilizador da conta

en: Account password
pt_PT: Senha da conta

en: Order Notes
pt_PT: Notas da encomenda

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt_PT: Erro %d: Não foi possível criar a encomenda. Por favor tente novamente.

en: We were unable to process your order, please try again.
pt_PT: Não nos foi possível processar a sua encomenda, por favor tente novamente.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
pt_PT: Desculpe, a sua sessão expirou. <a href="%s" class="wc-backward">Regresse à página inicial</a>

en: is a required field.
pt_PT: é um campo obrigatório.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
pt_PT: Por favor insira um Código Postal válido.

en: is not a valid phone number.
pt_PT: não é um número de telefone válido.

en: is not a valid email address.
pt_PT: não é um endereço de email válido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
pt_PT: não é válido. Por favor, indique algum dos seguintes:

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
pt_PT: Deve aceitar os Termos e Condições.

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
pt_PT: Infelizmente <strong>não enviamos %s</strong>. Insira uma morada de entrega alternativa.

en: Invalid shipping method.
pt_PT: Método de envio inválido.

en: Invalid payment method.
pt_PT: Método de pagamento inválido.

en: Please rate the product.
pt_PT: Avalie este produto.

en: to the
pt_PT: para o

en: to
pt_PT: para

en: the
pt_PT: o

en: VAT
pt_PT: IVA

en: Tax
pt_PT: Imposto

en: (incl. VAT)
pt_PT: (com IVA)

en: (incl. tax)
pt_PT: (com taxa)

en: (ex. VAT)
pt_PT: (sem IVA)

en: (ex. tax)
pt_PT: (sem imposto)

en: First Name
pt_PT: Primeiro nome

en: Last Name
pt_PT: Apelido

en: Company Name
pt_PT: Nome da empresa

en: Country
pt_PT: País

en: Address
pt_PT: Morada

en: Town / City
pt_PT: Localidade

en: State / County
pt_PT: Distrito

en: Postcode / Zip
pt_PT: Código Postal

en: Suburb
pt_PT: Subúrbio

en: Postcode
pt_PT: Código Postal

en: State
pt_PT: Estado

en: District
pt_PT: Distrito

en: Province
pt_PT: Província

en: Region
pt_PT: Região

en: Town / District
pt_PT: Localidade / Distrito

en: County
pt_PT: País

en: Prefecture
pt_PT: Perfeitura

en: Municipality
pt_PT: Município

en: Zip
pt_PT: Código Postal

en: Email Address
pt_PT: Endereço de email

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Coupon code applied successfully.
pt_PT: Código de cupão aplicado com sucesso.

en: Coupon code removed successfully.
pt_PT: Código de cupão removido com sucesso

en: Coupon is not valid.
pt_PT: Cupão não é válido.

en: Coupon "%s" does not exist!
pt_PT: O cupão "%s" não existe!

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pt_PT: Lamentamos mas parece que o cupão "%s" é inválido. O cupão foi retirado da sua encomenda.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
pt_PT: Lamentamos mas parece que o cupão "%s" não é seu. O cupão foi retirado da sua encomenda.

en: Coupon code already applied!
pt_PT: Código de cupão já aplicado!

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pt_PT: Desculpe, cupão "%s" já foi aplicado e não pode ser usado emconjunto com outros cupões.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt_PT: O limite de uso do cupão foi alcançado.

en: This coupon has expired.
pt_PT: Este cupão expirou.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
pt_PT: O valor mínimo de encomenda para este cupão é %s.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
pt_PT: O gasto máximo deste cupão é %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pt_PT: Desculpe, este cupão não é aplicável ao conteúdo do seu carrinho.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
pt_PT: Desculpe, este cupão não é aplicável aos produtos: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
pt_PT: Desculpe, este cupão não é aplicável às categorias: %s.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pt_PT: Desculpe, este cupão não é válido para itens de venda.

en: Coupon does not exist!
pt_PT: Código de desconto não existe!

en: Please enter a coupon code.
pt_PT: Por favor insira um código de cupão.

en: Invalid download link.
pt_PT: Link de download inválido.

en: Invalid order.
pt_PT: Encomenda inválida.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pt_PT: Lamentamos mas atingiu o limite de downloads para este ficheiro.

en: Sorry, this download has expired
pt_PT: Desculpe, este download expirou.

en: You must be logged in to download files.
pt_PT: Tem de estar autenticado para fazer download dos ficheiros.

en: Log in to Download Files
pt_PT: Inicie Sessão para Descarregar Ficheiros

en: This is not your download link.
pt_PT: Este não é o seu link de download.

en: No file defined
pt_PT: Nenhum ficheiro definido

en: File not found
pt_PT: Ficheiro não encontrado

en: Go to homepage
pt_PT: Voltar à página inicial

en: Note
pt_PT: Nota

en: Customer details
pt_PT: Dados do cliente

en: Your details
pt_PT: Os seus detalhes

en: Product low in stock
pt_PT: Produto com stock baixo

en: %s is low in stock.
pt_PT: %s com baixo stock.

en: There are %d left
pt_PT: Faltam %d

en: Product out of stock
pt_PT: Produto em falta

en: %s is out of stock.
pt_PT: %s fora de stock.

en: Product Backorder
pt_PT: Produto Pendente

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
pt_PT: %s unidades de %s estão pendentes na encomenda #%s.

en: Address changed successfully.
pt_PT: Endereço alterado com sucesso.

en: Please enter your name.
pt_PT: Por favor insira o seu nome.

en: Please provide a valid email address.
pt_PT: Por favor indique um endereço de email válido.

en: This email address is already registered.
pt_PT: Este endereço de email já se encontra registado.

en: Your current password is incorrect.
pt_PT: A sua senha atual é incorreta.

en: Please fill out all password fields.
pt_PT: Preencha todos os campos de senha.

en: Please enter your current password.
pt_PT: Insira a sua senha atual.

en: Please re-enter your password.
pt_PT: Por favor insira novamente a sua senha.

en: New passwords do not match.
pt_PT: As novas senhas não coincidem.

en: Account details changed successfully.
pt_PT: Detalhes da conta alterados com sucesso.

en: Payment method added.
pt_PT: Método de pagamento adicionado.

en: %s removed. %sUndo?%s
pt_PT: %s removido. %sDesfazer?%s

en: You can only have 1 %s in your cart.
pt_PT: Você pode ter apenas 1 %s no seu carrinho.

en: Cart updated.
pt_PT: Carrinho atualizado.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pt_PT: Os itens da sua encomenda anterior foram inseridos no seu carrinho atual.

en: Order cancelled by customer.
pt_PT: Encomenda cancelada pelo cliente.

en: Your order was cancelled.
pt_PT: A sua encomenda foi cancelada

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pt_PT: A sua encomenda não pode ser cancelada. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pt_PT: Por favor, selecione a quantidade de itens que você deseja adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pt_PT: Por favor, selecione um produto para adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: %s is a required field | %s are required fields
pt_PT[0]: %s é um campo obrigatório
pt_PT[1]: %s são campos obrigatórios

en: Please choose product options&hellip;
pt_PT: Por favor, escolha as opções do produto

en: Error
pt_PT: Erro

en: Username is required.
pt_PT: Nome de utilizador é obrigatório

en: Password is required.
pt_PT: A senha é obrigatória.

en: A user could not be found with this email address.
pt_PT: Não foi possivel encontrar um utilizador com este endereço de email.

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
pt_PT: Está ligado como <strong>%s</strong>

en: Please enter your password.
pt_PT: Por favor, insira a sua senha.

en: Passwords do not match.
pt_PT: As senhas não coincidem.

en: Anti-spam field was filled in.
pt_PT: Campo anti spam foi preenchido.

en: Please select a rating
pt_PT: Por favor, selecione uma classificação

en: Error processing checkout. Please try again.
pt_PT: Erro a finalizar a encomenda. Por favor, tente de novo.

en: required
pt_PT: obrigatório

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt_PT: Desculpe, nenhum produto encontrado com os termos selecionados. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pt_PT: Desculpe, este produto não está disponível. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Select an option&hellip;
pt_PT: Selecione uma opção

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Shop Manager
pt_PT: Gerir loja

en: View WooCommerce Settings
pt_PT: Ver Definições do WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
pt_PT: Ver Documentação do WooCommerce

en: View WooCommerce API Docs
pt_PT: Ver Documentação da API do WooCommerce

en: API Docs
pt_PT: Documentação da API

en: Visit Premium Customer Support Forum
pt_PT: Visite o Fórum de Suporte Premium para Clientes

en: Premium Support
pt_PT: Suporte Premium

en: Failed to install/update the translation:
pt_PT: Falhou a instalação/atualização da tradução:

en: Seems you don't have permission to do this!
pt_PT: Parece que não tem permissão para fazer isso!

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
pt_PT: Ocorreu um erro de autenticação durante a atualização de traduções. Por favor, tente novamente e configure as suas %sUpgrade Constants%s

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
pt_PT: Desculpe, mas não existe nenhuma tradução disponível para a sua língua =/

en: Translations installed/updated successfully!
pt_PT: Tradução instalada/atualizada com sucesso!

en: (Includes %s)
pt_PT: (Inclui %s)

en: Product Categories
pt_PT: Categorias de produtos

en: Product Category
pt_PT: Categoria de Produto

en: Search Product Categories
pt_PT: Pesquisa de categoria de produtos

en: All Product Categories
pt_PT: Todas

en: Parent Product Category
pt_PT: Categoria de Produtos pai

en: Parent Product Category:
pt_PT: Categoria de Produtos pai:

en: Edit Product Category
pt_PT: Editar Categoria de Produto

en: Update Product Category
pt_PT: Atualização Categoria de Produto

en: Add New Product Category
pt_PT: Adicionar nova categoria de produto

en: New Product Category Name
pt_PT: Nome da nova categoria de produto

en: Product Tags
pt_PT: Etiquetas do Produto

en: Product Tag
pt_PT: Etiqueta de Produto

en: Search Product Tags
pt_PT: Pesquisar etiqueta de produto

en: All Product Tags
pt_PT: Todas as etiquetas de produtos

en: Edit Product Tag
pt_PT: Editar Etiqueta de Produto

en: Update Product Tag
pt_PT: Atualizar etiqueta de produto

en: Add New Product Tag
pt_PT: Nova etiqueta de produto

en: New Product Tag Name
pt_PT: Nome da nova etiqueta

en: Popular Product Tags
pt_PT: Etiquetas de Produto Populares

en: Separate Product Tags with commas
pt_PT: Separe as etiquetas de produtos com vírgulas

en: Add or remove Product Tags
pt_PT: Adicionar ou remover Etiquetas de Produto

en: Choose from the most used Product tags
pt_PT: Escolha de entre as etiquetas de produto mais usadas

en: No Product Tags found
pt_PT: Sem Etiquetas de Produto

en: Shipping Classes
pt_PT: Classes de entrega

en: Shipping Class
pt_PT: Classe de entrega

en: Search Shipping Classes
pt_PT: Procurar Classes de entrega

en: All Shipping Classes
pt_PT: Todas as Classes de entrega

en: Parent Shipping Class
pt_PT: Classe de entrega pai

en: Parent Shipping Class:
pt_PT: Classe de entrega pai:

en: Edit Shipping Class
pt_PT: Editar Classe de entrega

en: Update Shipping Class
pt_PT: Atualizar Classe de entrega

en: Add New Shipping Class
pt_PT: Adicionar nova Classe de entrega

en: New Shipping Class Name
pt_PT: Nome da nova Classe de entrega

en: Search %s
pt_PT: Pesquisa por %s

en: All %s
pt_PT: Todos %s

en: Parent %s
pt_PT: Pai %s

en: Parent %s:
pt_PT: Pai %s:

en: Edit %s
pt_PT: Editar %s

en: Update %s
pt_PT: Atualizar %s

en: Add New %s
pt_PT: Adicionar novo %s

en: New %s
pt_PT: Novo %s

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Product
pt_PT: Produto

en: Add Product
pt_PT: Novo produto

en: Add New Product
pt_PT: Novo produto

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Product
pt_PT: Editar produto

en: New Product
pt_PT: Novo produto

en: View Product
pt_PT: Ver Produto

en: Search Products
pt_PT: Procurar produtos

en: No Products found
pt_PT: Nenhum produto encontrado

en: No Products found in trash
pt_PT: Nenhum produto encontrado no lixo

en: Parent Product
pt_PT: Produto principal

en: Product Image
pt_PT: Imagem do Produto

en: Set product image
pt_PT: Definir Imagem do Produto

en: Remove product image
pt_PT: Remover Imagem do Produto

en: Use as product image
pt_PT: Definir como imagem do produto

en: This is where you can add new products to your store.
pt_PT: Aqui você pode adicionar novos produtos para a sua loja.

en: Variations
pt_PT: Variações

en: Orders
pt_PT: Encomendas

en: Order
pt_PT: Encomenda

en: Add Order
pt_PT: Adicionar encomenda

en: Add New Order
pt_PT: Adicionar nova encomenda

en: Edit Order
pt_PT: Editar encomenda

en: New Order
pt_PT: Nova encomenda

en: View Order
pt_PT: Ver encomenda

en: Search Orders
pt_PT: Pesquisar encomendas

en: No Orders found
pt_PT: Nenhuma encomenda encontrada

en: No Orders found in trash
pt_PT: Nenhuma encomenda no lixo

en: Parent Orders
pt_PT: Encomendas superiores

en: This is where store orders are stored.
pt_PT: Isto é onde as encomendas são armazenadas.

en: Refunds
pt_PT: Reembolsos

en: Coupons
pt_PT: Cupões

en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Add Coupon
pt_PT: Adicionar cupão

en: Add New Coupon
pt_PT: Adicionar novo cupão

en: Edit Coupon
pt_PT: Editar cupão

en: New Coupon
pt_PT: Novo cupão

en: View Coupons
pt_PT: Ver cupões

en: View Coupon
pt_PT: Visualizar cupões

en: Search Coupons
pt_PT: Procurar cupões

en: No Coupons found
pt_PT: Nenhum cupão encontrado

en: No Coupons found in trash
pt_PT: Nenhum cupão encontrado no lixo

en: Parent Coupon
pt_PT: Cupão principal

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pt_PT: Isto é onde você pode adicionar novos cupões para os clientes usarem na sua loja.

en: Add Webhook
pt_PT: Adicionar Webhook

en: Add New Webhook
pt_PT: Adicionar Novo Webhook

en: Edit Webhook
pt_PT: Editar Webhook

en: New Webhook
pt_PT: Novo Webhook

en: View Webhooks
pt_PT: Visualizar Webhooks

en: View Webhook
pt_PT: Ver Webhook

en: Search Webhooks
pt_PT: Pesquisar Webhooks

en: No Webhooks found
pt_PT: Não foram encontrados Webhooks

en: No Webhooks found in trash
pt_PT: Não foram encontrados Webhooks na reciclagem

en: Parent Webhook
pt_PT: Webhook pai

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Recebida (pendente de pagamento) <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Recebidas (pendentes de pagamento) <span class="count">(%s)</span>

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Completo <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Completo <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Falhou <span class="count">(%s)</span>

en: Buy product
pt_PT: Comprar produto

en: Read More
pt_PT: Saiba mais

en: Select options
pt_PT: Ver opções

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
pt_PT: Este produto variável não tem variações activas pelo que não pode ser publicado. Alterando o estado para rascunho.

en: Pay for Order
pt_PT: Pagar Encomenda

en: Order Received
pt_PT: Encomenda Recebida

en: Order #%s
pt_PT: Encomenda #%s

en: Edit Account Details
pt_PT: Editar detalhes da conta

en: Edit Address
pt_PT: Editar morada

en: Add Payment Method
pt_PT: Adicionar Método de Pagamento

en: Lost Password
pt_PT: Senha perdida

en: Cancelled order
pt_PT: Encomenda cancelada

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pt_PT: E-mails de encomendas canceladas são enviados para a lista de destinatários quando as encomendas forem marcadas como canceladas (se o estado anterior estiver em processamento ou em espera).

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
pt_PT: [{site_title}] Encomenda cancelada ({order_number})

en: Enable/Disable
pt_PT: Ativar/Desativar

en: Enable this email notification
pt_PT: Ativar esta notificação por email

en: Recipient(s)
pt_PT: Destinatário(s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
pt_PT: Indique os destinatarios para este email (separados por vírgula). Por omissão <code>%s</code>.

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
pt_PT: Isto controla a linha de assunto do email. Deixe em branco para utilizar o assunto padrão: <code>%s</code>.

en: Email Heading
pt_PT: Cabeçalho do Email

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
pt_PT: Isto controla o cabeçalho do conteúdo dentro do email de notificação. Deixe em branco para utilizar o cabeçalho padrão: <code>%s</code>.

en: Email type
pt_PT: Tipo de email

en: Choose which format of email to send.
pt_PT: Escolha que formato de email enviar.

en: Completed order
pt_PT: Encomenda concluída

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pt_PT: Email de encomendas concluídas são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como concluídas e, por norma, indicam que a encomenda foi enviada.

en: Your order is complete
pt_PT: A sua encomenda está concluída

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
pt_PT: A sua encomenda de {order_date} do {site_title} está finalizada

en: Your order is complete - download your files
pt_PT: A sua encomenda está concluída - faça download dos seus ficheiros

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
pt_PT: A sua encomenda de {order_date} do {site_title} está finalizada - descarregue os seus ficheiros

en: Defaults to <code>%s</code>
pt_PT: Padrões para <code>%s</code>

en: Subject (downloadable)
pt_PT: Assunto (download)

en: Email Heading (downloadable)
pt_PT: Cabeçalho do Email (produtos para download)

en: Customer invoice
pt_PT: Fatura

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
pt_PT: Emails com factura enviada ao cliente podem ser enviados a clientes contendo a sua encomenda e os links para pagamento.

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
pt_PT: Fatura para a encomenda {order_number} em {order_date}

en: Invoice for order {order_number}
pt_PT: Fatura da encomenda {order_number}

en: Your {site_title} order from {order_date}
pt_PT: A sua encomenda de {order_date} do {site_title}

en: Order {order_number} details
pt_PT: Detalhes da encomenda {order_number}

en: Email Subject
pt_PT: Assunto do Email

en: Email Subject (paid)
pt_PT: Assunto do email (pago)

en: Email Heading (paid)
pt_PT: Título do email (pago)

en: Email Type
pt_PT: Tipo de Email

en: New account
pt_PT: Nova conta

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
pt_PT: Emails de "Nova conta" de cliente são enviados aos clientes quando o cliente cria uma conta via checkout ou na página de conta.

en: Your account on {site_title}
pt_PT: A sua conta no {site_title}

en: Welcome to {site_title}
pt_PT: Bem-vindo ao {site_title}

en: Customer note
pt_PT: Notas do cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pt_PT: Emails de notas são enviados aos clientes quando adicionar uma nota à encomenda.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
pt_PT: Anotação adicionada à sua encomenda de {order_date} do {site_title}

en: A note has been added to your order
pt_PT: Foi adicionada uma nota à sua encomenda

en: Processing order
pt_PT: A processar encomenda

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
pt_PT: Esta é uma notificação de encomenda enviada aos clientes contendo os detalhes da encomenda após pagamento.

en: Thank you for your order
pt_PT: Obrigado pela sua encomenda

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
pt_PT: Confirmação da encomenda de {order_date} em {site_title}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
pt_PT: A sua encomenda no site {site_title} de {order_date} foi parcialmente reembolsada

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
pt_PT: A sua encomenda no site {site_title} de {order_date} foi reembolsada

en: Your order has been fully refunded
pt_PT: A sua encomenda foi totalmente reembolsada

en: Your order has been partially refunded
pt_PT: A sua encomenda foi reembolsada parcialmente

en: Partially Refunded order
pt_PT: Encomenda reembolsada parcialmente

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
pt_PT: Os emails de reembolso parcial são enviados aos clientes quando as suas encomendas são reembolsadas parcialmente.

en: Refunded order
pt_PT: Encomenda Reembolsada

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
pt_PT: Os emails de reembolso são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como reembolsadas.

en: Full Refund Subject
pt_PT: Assunto do Reembolso Completo

en: Partial Refund Subject
pt_PT: Assunto do Reembolso Parcial

en: Full Refund Email Heading
pt_PT: Cabeçalho do Email de Reembolso Completo

en: Partial Refund Email Heading
pt_PT: Cabeçalho do Email de Reembolso Parcial

en: Reset password
pt_PT: Redefinir senha

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
pt_PT: Emails de "Recuperação de senha" são enviados aos clientes para recuperar a senha.

en: Password Reset for {site_title}
pt_PT: Redefinição de senha para {site_title}

en: Password Reset Instructions
pt_PT: Instruções para redefinição de senha

en: New order
pt_PT: Nova encomenda

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
pt_PT: Emails de nova encomenda são enviados quando uma encomenda é recebida.

en: New customer order
pt_PT: Nova encomenda de cliente

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
pt_PT: [{site_title}] Nova encomenda de cliente ({order_number}) - {order_date}

en: Plain text
pt_PT: Texto simples

en: Multipart
pt_PT: Multipart (MIME)

en: Could not write to template file.
pt_PT: Impossível escrever no ficheiro do template.

en: Template file copied to theme.
pt_PT: Ficheiro do template copiado para o tema.

en: Template file deleted from theme.
pt_PT: Ficheiro do template apagado do tema.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt_PT: Ocorreu uma falha. Por favor atualize a página e tente de novo.

en: HTML template
pt_PT: Modelo em HTML

en: Plain text template
pt_PT: Modelo em texto simples

en: Delete template file
pt_PT: Excluir ficheiro do template

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
pt_PT: Este template foi sobrescrito pelo seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>.

en: Copy file to theme
pt_PT: Copiar ficheiro para o tema

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
pt_PT: Para sobrescrever e editar este modelo de email, copie <code>%s</code> para a pasta do seu tema: <code>%s</code>.

en: File was not found.
pt_PT: O ficheiro não foi encontrado.

en: View template
pt_PT: Ver template

en: Hide template
pt_PT: Esconder template

en: Are you sure you want to delete this template file?
pt_PT: Tem certeza de que deseja apagar este ficheiro do template?

en: BACS
pt_PT: TBTD

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
pt_PT: Permite pagamentos através de TBTD, mais conhecida como transferência directa / bancária.

en: Enable Bank Transfer
pt_PT: Ativar Transferência Bancária

en: Title
pt_PT: Título

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt_PT: Isto controla o título que o utilizador vê durante o checkout.

en: Direct Bank Transfer
pt_PT: Transferência Bancária

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
pt_PT: Descrição do método de pagamento que o cliente vai ver no checkout.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
pt_PT: Efectue o seu pagamento por transferência bancária ou depósito directo na nossa conta. Por favor indique o Nº de Encomenda como referência da transferência ou depósito. A sua encomenda não será enviada até confirmação do montante na nossa conta.

en: Instructions
pt_PT: Instruções

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
pt_PT: Instruções que serão adicionadas à página de obrigado e mensagens de email.

en: Sort Code
pt_PT: Agência

en: Account Details
pt_PT: Detalhes da Conta

en: Account Name
pt_PT: Nome da conta

en: Account Number
pt_PT: Número de Identificação Bancária (NIB)

en: Bank Name
pt_PT: Nome do banco

en: + Add Account
pt_PT: + Adicionar Conta

en: Remove selected account(s)
pt_PT: Remover conta(s) seleccionada(s)

en: Our Bank Details
pt_PT: Os nossos dados bancários

en: BIC
pt_PT: BIC (Swift)

en: Awaiting BACS payment
pt_PT: Aguardando pagamento em conta

en: Bank Transit Number
pt_PT: Numero do  tráfego do Banco

en: Branch Sort
pt_PT: Filial do tipo

en: Bank Code
pt_PT: Código do banco

en: Branch Code
pt_PT: Código da Filial

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
pt_PT: Permite pagamentos em cheque. Por haveria de aceitar cheques hoje em dia? Bem, provavelmente não aceitaria, mas permite-lhe que faça compras fictícias para testar emails de encomendas, páginas de 'sucesso', etc...

en: Enable Cheque Payment
pt_PT: Ativar Pagamento por Cheque

en: Cheque Payment
pt_PT: Pagamento por Cheque

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pt_PT: Por favor, envie o seu cheque para Nome da Loja, Rua da Loja, Localidade da Loja, Distrito da Loja, Código Postal da Loja.

en: Awaiting cheque payment
pt_PT: À espera de pagamento por cheque

en: Cash on Delivery
pt_PT: Pagamento na entrega

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
pt_PT: Permitir que os seus clientes paguem com dinheiro (ou outras formas de pagamento) na entrega.

en: Enable COD
pt_PT: Ativar Pagamento Contra Entrega

en: Enable Cash on Delivery
pt_PT: Ativar Pagamento Contra Entrega

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt_PT: Descrição do método de pagamento que o seu cliente verá no website.

en: Pay with cash upon delivery.
pt_PT: Pague em dinheiro na entrega.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pt_PT: Instruções que serão adicionadas à página de agradecimento.

en: Enable for shipping methods
pt_PT: Ativar para os métodos de entrega

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pt_PT: Se o Pagamento Contra Entrega só está disponível para determinados métodos, configure aqui. Caso contrário, deixe em branco para ativar para todos os métodos.

en: Select shipping methods
pt_PT: Selecione os métodos de envio

en: Accept for virtual orders
pt_PT: Ativar para encomendas virtuais

en: Accept COD if the order is virtual
pt_PT: Ativar Pagamento Contra Entrega se a encomenda for virtual

en: Payment to be made upon delivery.
pt_PT: O pagamento será efetuado no momento da entrega.

en: Proceed to PayPal
pt_PT: Pagar com PayPal

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
pt_PT: O sistema Paypal standard envia os clientes para o Paypal para inserir a sua informação de pagamento. O Paypal IPN necessita de suporte fsockopen/cURL para atualizar o estado das encomendas após o pagamento. Verifique a página de %sestado do sistema%s para mais detalhes.

en: PayPal Acceptance Mark
pt_PT: Marca de aceitação do PayPal

en: What is PayPal?
pt_PT: O que é o PayPal?

en: Gateway Disabled
pt_PT: Acesso Desativado

en: PayPal does not support your store currency.
pt_PT: O PayPal não suporta a unidade monetária da sua loja.

en: Refunded %s - Refund ID: %s
pt_PT: Reembolsado %s - Id. do Reembolso: %s

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
pt_PT: Erro de validação: as moedas no Paypal não correspondem (código %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pt_PT: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (total %s)

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
pt_PT: Erro de validação: o IPN do PayPal respondeu de um endereço de email diferente (%s).

en: IPN payment completed
pt_PT: Pagamento IPN concluído

en: Payment pending: %s
pt_PT: Pagamento pendente: %s

en: Payment %s via IPN.
pt_PT: Pagamento %s via IPN.

en: Payment for order #%s refunded/reversed
pt_PT: Pagamento para a encomenda #%s reembolsado/revertido

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
pt_PT: A encomenda #%s foi marcada como reembolsada. Código do motivo do PayPal: %s

en: Payment for order #%s reversed
pt_PT: Pagamento para a encomenda #%s revertido

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
pt_PT: Encomenda #%s foi marcada a aguardar confirmação de pagamento devido a uma inversão - Código PayPal da razão: %s

en: Reversal cancelled for order #%s
pt_PT: Reversão cancelada para a encomenda #%s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
pt_PT: A encomenda %s teve uma reversão cancelada. Por favor verifique o estado de pagamento e atualize o estado da encomenda aqui: %s

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
pt_PT: Erro de validação: os montantes no Paypal não correspondem (amt %s).

en: PDT payment completed
pt_PT: Pagamento PDT completo

en: Shipping via %s
pt_PT: Envio via %s

en: Enable PayPal standard
pt_PT: Ativar PayPal padrão

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pt_PT: Isto controla a descrição que o utilizador vê durante o checkout.

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
pt_PT: Pagar com PayPal; você poderá pagar com cartão de crédito se não tiver uma conta PayPal.

en: PayPal Email
pt_PT: Correio Eletrónico do PayPal

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pt_PT: Por favor insira o seu endereço de email do PayPal, necessário para receber pagamentos.

en: Enable PayPal sandbox
pt_PT: Ativar sandbox do PayPal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
pt_PT: O PayPal sandbox pode ser utilizado para testar os pagamentos. Registe-se para uma conta de desenvolvedor <a href="%s">AQUI</a>.

en: Debug Log
pt_PT: Registo de Depuração

en: Enable logging
pt_PT: Ativar registo de eventos

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
pt_PT: Registar os eventos do Paypal, tal como, pedidos IPN, dentro de <code>%s</code>

en: Advanced options
pt_PT: Opções Avançadas

en: Receiver Email
pt_PT: Correio Eletrónico do Destinatário

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
pt_PT: Se o seu email principal do Paypal é diferente do email do Paypal inserido acima, insira o email principal da conta Paypal aqui. Isto é usado para validar pedidos IPN.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
pt_PT: Opcionalmente, ative a opção  "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences)  e, em seguida, copie o seu token de identidade para aqui. Isto irá permitir que os pagamentos sejam verificados sem a necessidade do PayPal IPN.

en: Invoice Prefix
pt_PT: Prefixo da fatura

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
pt_PT: Por favor insira um prefixo para os seus números de fatura. Se você usa a sua conta do PayPal para várias lojas assegure-se que este prefixo é único, o PayPal não vai permitir as encomendas com o mesmo número da fatura.

en: Shipping Details
pt_PT: Detalhes de Envio

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pt_PT: Enviar detalhes de envio para o PayPal em vez dos detalhes de faturação.

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
pt_PT: O PayPal permite-nos enviar apenas uma morada. Se está a usar o PayPal com rótulos de embalagem, pode ser preferível usar a morada de envio em vez da de facturação.

en: Address Override
pt_PT: Morada de substituição

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pt_PT: Ativar "address_override" para previnir que as informações de morada sejam alteradas.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pt_PT: PayPal verifica os endereços portanto esta configuração pode causar erros (recomendamos manter desabilitado).

en: Payment Action
pt_PT: Acção de Pagamento

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
pt_PT: Escolha se você deseja capturar fundos imediatamente ou autorizar somente o pagamento.

en: Capture
pt_PT: Capturar

en: Authorize
pt_PT: Autorizar

en: Page Style
pt_PT: Estilo da Página

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
pt_PT: Opcionalmente insira o nome do estilo de página que deseja usar (definidos na sua conta PayPal).

en: Optional
pt_PT: Opcional

en: API Credentials
pt_PT: Credenciais da API

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
pt_PT: Introduza as suas credencias de API do PayPal para processar devoluções via PayPal. Aprenda como aceder às credenciais de API do PayPal %saqui%s.

en: API Username
pt_PT: Nome de Utilizador da API

en: Get your API credentials from PayPal.
pt_PT: Obtenha as suas credênciais da API a partir do Paypal.

en: API Password
pt_PT: Senha da API

en: API Signature
pt_PT: Assinatura da API

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
pt_PT: Verifique se os dados do cartão foram inseridos correctamente e que o seu browser suporta JavaScript.

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
pt_PT: Programadores: Por favor, certifiquem-se de que o jQuery está incluido e de que não há erros de JavaScript na página.

en: Error creating user in Simplify Commerce.
pt_PT: Erro ao criar utilizador no Simplify Commerce.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
pt_PT: Desculpe, o montante mínimo para usar este método de pagamento permitido para o total da encomenda é de 0.50.

en: Customer not found
pt_PT: Não foi encontrado o Cliente

en: %s - Order #%s
pt_PT: %s - Encomenda #%s

en: Simplify payment error: %s
pt_PT: Erro no pagamento Simplify: %s

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
pt_PT: Pagamento Simplify aprovado (ID: %s, Código de Autenticação: %s)

en: Simplify payment declined
pt_PT: Pagamento Simplify recusado

en: Payment was declined - please try another card.
pt_PT: O pagamento foi recusado - por favor, tente com outro cartão.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
pt_PT: Transação Simplify falhou (%s)

en: %s - Pre-order for "%s"
pt_PT: %s - Pré-encomenda para "%s"

en: (Order #%s)
pt_PT: (Encomenda #%s)

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
pt_PT: O pagamento foi recusado - o cliente necessita de tentar com outro cartão.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
pt_PT: Pagamento recusado pela Simplify Commerce.

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
pt_PT: Aceite pagamentos através do Simplify Commerce - utiliza simplify.js para criar card tokens e o SDK do Simplify Commerce. Necessita de SSL quando estiver ativa a sandbox.

en: Getting started
pt_PT: Introdução

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
pt_PT: Simplify Commerce é a sua conta de comerciante e portal de pagamento tudo em um. Escolha Simplify Commerce como o seu método de pagamento no WooCommerce para ter acesso ao seu dinheiro rapidamente com um poderoso motor de pagamento seguro apoiado pela MasterCard.

en: Sign up for Simplify Commerce
pt_PT: Registe-se em Simplify Commerce

en: Learn more
pt_PT: Aprenda mais

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
pt_PT: Erro Simplify Commerce: O Simplify necessita da versão de PHP 5.3 ou superior. Você está a usar a versão %s.

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
pt_PT: Erro Simplify Commerce: Por favor introduza as suas chaves pública e privada.

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
pt_PT: Simplify Commerce esta ativo, mas a opção <a href=\"%s\">Forçar finalização segura</a> esta desativada; o seu checkout pode não estar seguro! Por favor, ative a finalização segura com SSL e certifique-se de que o seu servidor tem um certificado SSL válido - Simplify Commerce vai funcionar apenas em modo sandbox.

en: Enable Simplify Commerce
pt_PT: Ativar Simplify Commerce

en: Credit card
pt_PT: Cartão de Crédito

en: Payment Mode
pt_PT: Método de Pagamento

en: Enable Hosted Payments
pt_PT: Habilitar pagamento por cheque

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
pt_PT: Padrão irá apresentar os campos de cartão de crédito na sua loja (é necessário SSL). %1$s Pagamentos Alojados irá apresentar uma janela de diálogo modal do Simplify Commerce (se SSL) ou redirecionará o cliente para uma página do Simplify Commerce (se não SSL). %1$s Nota: Pagamentos Alojados necessitam de um novo par de chaves API com a opção pagamentos alojados selecionada. %2$sPara mais detalhes verifique a documentação do Simplify Commerce%3$s.

en: Hosted Payments
pt_PT: Tipos de Pagamento

en: Modal Color
pt_PT: Cor da caixa modal

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
pt_PT: Definir a cor dos botões e títulos em caixas modais.

en: Enable Sandbox Mode
pt_PT: Ativar Modo de Sandbox

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
pt_PT: Colocar a gateway de pagamento no modo de sandbox através de chaves da sandbox da API (não serão efetuados pagamentos reais).

en: Sandbox Public Key
pt_PT: Chave Pública da Sandbox

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
pt_PT: Obtenha as chaves da API a partir da sua conta Simplify: Opções > Chaves da API

en: Sandbox Private Key
pt_PT: Chave Privada da API

en: Public Key
pt_PT: Chave Pública

en: Private Key
pt_PT: Chave Privada

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
pt_PT: MODO DE TESTE ATIVO. Use um cartão de teste: %s

en: Expiry Month
pt_PT: Mês de expiração

en: Expiry Year
pt_PT: Ano de expiração

en: is invalid
pt_PT: é inválido

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
pt_PT: Obrigado pela sua compra, por favor clique no botão abaixo para pagar com cartão de crédito, usando o Simply Commerce da MasterCard.

en: Pay Now
pt_PT: Pagar Agora

en: Cancel order &amp; restore cart
pt_PT: Cancelar encomenda e repor carrinho

en: Refund was declined.
pt_PT: Reembolso recusado.

en: %s - Subscription for "%s"
pt_PT: %s - Subscrição para "%s"

en: Flat Rate
pt_PT: Taxa fixa

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
pt_PT: A Taxa Fixa de Envio permite cobrar um valor fixo por cada envio.

en: Enable this shipping method
pt_PT: Ativar este método de envio

en: Method Title
pt_PT: Método título

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

en: All allowed countries
pt_PT: Países permitidos

en: Specific Countries
pt_PT: Países Específicos

en: Select some countries
pt_PT: Seleccione alguns países

en: Tax Status
pt_PT: Situação Fiscal

en: Taxable
pt_PT: Tributável

en: Cost
pt_PT: Custo

en: Shipping Class Costs
pt_PT: Custos da Classe de Envio

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
pt_PT: Estes custos podem ser adicionados opcionalmente baseando-se na %sclasse de envio de produto%s.

en: "%s" Shipping Class Cost
pt_PT: "%s" Custos da Classe de Envio

en: No Shipping Class Cost
pt_PT: Não existem Custos da Classe de Envio

en: Calculation Type
pt_PT: Tipo de Cálculo

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
pt_PT: Por Classe: cobrar portes de envio por cada classe de envio individualmente

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
pt_PT: Por Encomenda: cobrar portes de envio a partir da classe de envio mais cara

en: Additional Rates
pt_PT: Taxas Adicionais

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
pt_PT: Tarifas adicionais são opções de envio extra com custos adicionais (baseado na taxa fixa).

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
pt_PT: Um por linha: Nome da opção | Custo adicional [+- Porcento] | Por tipo de custo (encomenda, classe ou item) Exemplo: <code>Correio Expresso | 6.95 [+ 0.2%] | encomenda</code>.

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
pt_PT: Nome da Opção | Custo Adicional [+- Percentagem%] | Por tipo de Custo (encomenda, classe, ou item)

en: Free Shipping
pt_PT: Envio Grátis

en: Enable Free Shipping
pt_PT: Ativar Envio Grátis

en: Method availability
pt_PT: Método disponível

en: Free Shipping Requires...
pt_PT: Envio Grátis Necessita...

en: A valid free shipping coupon
pt_PT: Um cupão de envio grátis válido

en: A minimum order amount (defined below)
pt_PT: Valor mínimo da encomenda (definido abaixo)

en: A minimum order amount OR a coupon
pt_PT: Valor mínimo de compra OU um cupão

en: A minimum order amount AND a coupon
pt_PT: Valor mínimo de compra E um cupão

en: Minimum Order Amount
pt_PT: Valor mínimo da encomenda

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pt_PT: Os utilizadores terão que gastar este montante para obter envio grátis (caso esteja ativado acima).

en: International Flat Rate
pt_PT: Taxa Fixa Internacional

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
pt_PT: A Taxa Fixa Internacional de Envio permite cobrar uma taxa fixa para envio.

en: Selected countries
pt_PT: Países selecionados

en: Excluding selected countries
pt_PT: Excluindo países selecionados

en: Local Delivery
pt_PT: Entrega local

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
pt_PT: Entrega local é um método de envio simples para entrega de encomendas localmente.

en: Enable
pt_PT: Permitir

en: Enable local delivery
pt_PT: Ativar entrega local

en: Fee Type
pt_PT: Tipo de taxa

en: How to calculate delivery charges
pt_PT: Como calcular taxas de entrega

en: Fixed amount
pt_PT: Quantia fixa

en: Percentage of cart total
pt_PT: Porcentagem do total do carrinho

en: Fixed amount per product
pt_PT: Quantia fixa por produto

en: Delivery Fee
pt_PT: Entrega grátis

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pt_PT: Qual a taxa que você deseja cobrar para a entrega local, excetuando a opção de envio grátis. Deixe em branco para desativar.

en: Allowed Zip/Post Codes
pt_PT: Códigos postal permitidos

en: What zip/post codes are available for local delivery?
pt_PT: Que códigos postais estão disponíveis para levantamento no local?

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
pt_PT: Separe os códigos por vírgula. São aceites caracteres genéricos, por exemplo <code>P*</code> valida um código postal do tipo PE30. Também são aceites padrões, por exemplo <code>NG1___</code> valida NG1 1AA mas não NG10 1AA

en: Local Pickup
pt_PT: Levantamento no local

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
pt_PT: Levantamento no local é um método simples que permite aos clientes recolher as encomendas em mão.

en: Enable local pickup
pt_PT: Ativar levantamento no local

en: What zip/post codes are available for local pickup?
pt_PT: Que códigos postais estão disponíveis para levantamento no local?

en: Shipping costs updated.
pt_PT: O custo de envio foi atualizado.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
pt_PT: Encomenda inválida. Se tem conta por favor inicie sessão e tente novamente.

en: My Account
pt_PT: Minha conta

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt_PT: O estado desta encomenda é &ldquo;%s&rdquo;&mdash; que não pode ser paga. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
pt_PT: Pedimos desculpa, esta encomenda é inválida e não pode ser paga.

en: Order Number:
pt_PT: Número de Encomenda:

en: Date:
pt_PT: Data:

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
pt_PT: Os totais da encomenda foram atualizados. Por favor, confirme a sua encomenda, clicando no botão "Confirmar encomenda" no final da página.

en: Your password has been reset.
pt_PT: A sua senha foi alterada.

en: Enter a username or e-mail address.
pt_PT: Insira um nome de utilizador ou endereço de email.

en: Invalid username or e-mail.
pt_PT: Nome de utilizador ou email inválido

en: Password reset is not allowed for this user
pt_PT: Não é permitido alterar a senha deste utilizador

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt_PT: Verifique o seu email para obter o link de confirmação.

en: Invalid key
pt_PT: Chave inválida

en: Add a new payment method.
pt_PT: Adicionar novo método de pagamento.

en: Please enter a valid order ID
pt_PT: Por favor insira um ID de encomenda válido

en: Please enter a valid order email
pt_PT: Por favor indique um email de encomenda válido

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
pt_PT: Desculpa, não conseguimos encontrar o ID dessa encomenda na nossa base de dados.

en: Order Fully Refunded
pt_PT: Encomenda devolvida na totalidade

en: Select
pt_PT: Selecionar

en: Text
pt_PT: Texto

en: This product is protected and cannot be purchased.
pt_PT: Este produto está protegido e não pode ser comprado.

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
pt_PT[0]: %s foi adicionado ao seu carrinho.
pt_PT[1]: %s foram adicionados ao seu carrinho.

en: Continue Shopping
pt_PT: Continuar Compras

en: and
pt_PT: e

en: Coupon:
pt_PT: Cupão:

en: Free shipping coupon
pt_PT: Cupão de envio grátis

en: [Remove]
pt_PT: [Remover]

en: Free
pt_PT: Grátis

en: Order &ndash; %s
pt_PT: Encomenda &ndash; %s

en: Invalid order status
pt_PT: Estado da encomenda inválido

en: Invalid order ID
pt_PT: ID da encomenda inválido

en: United Arab Emirates Dirham
pt_PT: Dirham Emirados Árabes Unidos

en: Argentine Peso
pt_PT: Peso Argentino

en: Australian Dollars
pt_PT: Dólares Australianos

en: Bangladeshi Taka
pt_PT: Taka bengalês

en: Brazilian Real
pt_PT: Real Brasileiro

en: Bulgarian Lev
pt_PT: Lev Bulgária

en: Canadian Dollars
pt_PT: Dólares Canadianos

en: Chilean Peso
pt_PT: Peso Chile

en: Chinese Yuan
pt_PT: Yuan Chinês

en: Colombian Peso
pt_PT: Peso Colômbia

en: Czech Koruna
pt_PT: Koruna Checa

en: Danish Krone
pt_PT: Coroa Dinamarquesa

en: Dominican Peso
pt_PT: Peso Dominicano

en: Hong Kong Dollar
pt_PT: Dólar Hong Kong

en: Croatia kuna
pt_PT: Kuna Croácia

en: Hungarian Forint
pt_PT: Florim Húngaro

en: Icelandic krona
pt_PT: Krona Islândia

en: Indonesia Rupiah
pt_PT: Rupiah Indonesia

en: Nepali Rupee
pt_PT: Rupia nepalesa

en: Israeli Shekel
pt_PT: Novo Shekel Israelita

en: Japanese Yen
pt_PT: Yen Japonês

en: Lao Kip
pt_PT: Kip do Laos

en: Mexican Peso
pt_PT: Peso Mexicano

en: Nigerian Naira
pt_PT: Naira Nigéria

en: Norwegian Krone
pt_PT: Coroa Norueguesa

en: New Zealand Dollar
pt_PT: Dólar Neozelandês

en: Paraguayan Guaraní
pt_PT: Guaraní Paraguaio

en: Philippine Pesos
pt_PT: Peso Filipino

en: Polish Zloty
pt_PT: Zloty Polaco

en: Russian Ruble
pt_PT: Rublo Russo

en: Swedish Krona
pt_PT: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt_PT: Franco Suíço

en: Taiwan New Dollars
pt_PT: Novo Dólar Taiwanês

en: Thai Baht
pt_PT: Baht Tailandês

en: Ukrainian Hryvnia
pt_PT: Hryvnia ucraniana

en: US Dollars
pt_PT: Dólares Americanos

en: Vietnamese Dong
pt_PT: Dong Vietname

en: Egyptian Pound
pt_PT: Libra Egipcía

en: Cart Discount
pt_PT: Desconto carrinho

en: Cart % Discount
pt_PT: Desconto no carrinho %

en: Product Discount
pt_PT: Desconto produto

en: Product % Discount
pt_PT: Desconto do produto %

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pt_PT: A taxonomia shop_order_status não existe desde o WooCommerce 2.2! Em alternativa deverá utilizar o novo WooCommerce post_status, <a href="%s">ler mais...</a>

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pt_PT: O estado de pedido "publicado" não é utilizado desde o WooCommerce 2.2! Deverá usar os novos estados de encomenda do WooCommerce, <a href="%s">ler mais...</a>

en: This function should not be called before woocommerce_init.
pt_PT: Esta função não deve ser chamada antes de woocommerce_init.

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pt_PT: Encomenda cancelada por falta de pagamento - tempo limite ultrapassado.

en: Refund &ndash; %s
pt_PT: Reembolso &ndash; %s

en: Simple product
pt_PT: Produto simples

en: Grouped product
pt_PT: Grupo de produto

en: External/Affiliate product
pt_PT: Externo/Produto de afiliado

en: Variable product
pt_PT: Produto variável

en: New products
pt_PT: Novos produtos

en: New products added to %s
pt_PT: Novos produtos adicionados para %s

en: New products tagged %s
pt_PT: Novos produtos tageados %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pt_PT: Esta é uma loja de demonstração para fins de teste - As compras realizadas não são válidas.

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
pt_PT: Resultados da Pesquisa: &ldquo;%s&rdquo;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt_PT: &nbsp;&ndash; Página %s

en: Default sorting
pt_PT: Ordenação padrão

en: Sort by popularity
pt_PT: Ordenar por popularidade

en: Sort by average rating
pt_PT: Ordenar por média de classificação

en: Sort by newness
pt_PT: Ordenar por mais novos

en: Sort by price: low to high
pt_PT: Ordenar por preço: menor para maior

en: Sort by price: high to low
pt_PT: Ordenar por preço: maior para menor

en: Additional Information
pt_PT: Informação adicional

en: Reviews (%d)
pt_PT: Avaliações (%d)

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
pt_PT: Utilize os argumentos $args como uma matriz de dados. Argumento obsoleto vai ser removido no WC 2.2.

en: Place order
pt_PT: Confirmar encomenda

en: Select a country&hellip;
pt_PT: Selecione o país&hellip;

en: Update country
pt_PT: Atualizar país

en: Select a state&hellip;
pt_PT: Selecione o distrito

en: Choose an option
pt_PT: Escolha uma opção

en: Select a category
pt_PT: Selecione uma categoria.

en: Uncategorized
pt_PT: Sem categoria

en: An account is already registered with your email address. Please login.
pt_PT: Já existe uma conta com este email. Por favor, faça login.

en: Please enter a valid account username.
pt_PT: Por favor insira um nome de conta válido.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt_PT: Já existe uma conta com este nome de utilizador. Por favor, escolha outro.

en: Please enter an account password.
pt_PT: Por favor insira uma senha de conta.

en: ERROR
pt_PT: ERRO

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
pt_PT: Não foi possível registá-lo; por favor entre em contato connosco caso continue a ter problemas.

en: Active
pt_PT: Activo

en: Paused
pt_PT: Em pausa

en: Disabled
pt_PT: Desactivado

en: Display the user's Cart in the sidebar.
pt_PT: Exibir o carrinho de compras na barra lateral.

en: WooCommerce Cart
pt_PT: Carrinho do WooCommerce

en: Cart
pt_PT: Carrinho

en: Hide if cart is empty
pt_PT: Esconder o carrinho se estiver vazio

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
pt_PT: Exibir filtros de navegação ativos em camadas para que os utilizadores possam vê-los e desativá-los.

en: WooCommerce Layered Nav Filters
pt_PT: WooCommerce Filtros de Navegação em Camadas

en: Active Filters
pt_PT: Filtros Ativos

en: Remove filter
pt_PT: Remover filtro

en: Min
pt_PT: Mínimo

en: Max
pt_PT: Máximo

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
pt_PT: Mostra um atributo personalizado num widget que permite diminuir a lista de produtos ao visualizar categorias de produtos.

en: WooCommerce Layered Nav
pt_PT: WooCommerce  Camada de navegação

en: Filter by
pt_PT: Filtrar por

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Display type
pt_PT: Tipo de exibição

en: List
pt_PT: Lista

en: Query type
pt_PT: Tipo de Consulta

en: AND
pt_PT: E

en: OR
pt_PT: OU

en: Any %s
pt_PT: Qualquer %s

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
pt_PT: Mostra uma barra de filtro de preço num widget que permite diminuir a lista de produtos apresentado as categorias de produtos.

en: WooCommerce Price Filter
pt_PT: WooCommerce Filtro de preço

en: Filter by price
pt_PT: Filtrar por preço

en: Min price
pt_PT: Preço mínimo

en: Max price
pt_PT: Preço máximo

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Price:
pt_PT: Preço:

en: A list or dropdown of product categories.
pt_PT: Uma lista da categoria de produtos.

en: WooCommerce Product Categories
pt_PT: WooCommerce Categoria de produtos

en: Order by
pt_PT: Ordenar por

en: Category Order
pt_PT: Ordem de categoria

en: Show as dropdown
pt_PT: Exibir dropdown

en: Show product counts
pt_PT: Mostrar contagem de produtos

en: Show hierarchy
pt_PT: Exibir hierarquia

en: Only show children of the current category
pt_PT: Mostrar apenas sub-categorias da categoria atual

en: No product categories exist.
pt_PT: Não existem categorias de produtos.

en: A Search box for products only.
pt_PT: Caixa de pesquisa apenas para os produtos.

en: WooCommerce Product Search
pt_PT: WooCommerce Pesquisa de produtos

en: Your most used product tags in cloud format.
pt_PT: As etiquetas mais utilizadas são exibidas em forma de nuvem.

en: WooCommerce Product Tags
pt_PT: WooCommerce Etiquetas de Produtos

en: Display a list of your products on your site.
pt_PT: Exibir uma lista de produtos no seu site

en: WooCommerce Products
pt_PT: WooCommerce Produtos

en: Number of products to show
pt_PT: Número de produtos a exibir

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: All Products
pt_PT: Todos os Produtos

en: Featured Products
pt_PT: Produtos em destaque

en: On-sale Products
pt_PT: Produtos em promoção

en: Date
pt_PT: Data

en: Price
pt_PT: Preço

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Sales
pt_PT: Vendas

en: Hide free products
pt_PT: Ocultar produtos gratuitos

en: Show hidden products
pt_PT: Exibir produtos ocultos

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
pt_PT: Exibir uma lista de avaliações mais recentes no seu site.

en: WooCommerce Recent Reviews
pt_PT: WooCommerce Avaliações recentes

en: Recent Reviews
pt_PT: Avaliações recentes

en: Number of reviews to show
pt_PT: Número de opiniões a apresentar

en: Display a list of recently viewed products.
pt_PT: Exibir uma lista de produtos visualizados recentemente.

en: WooCommerce Recently Viewed
pt_PT: Vistos Recentemente no WooCommerce

en: Recently Viewed Products
pt_PT: Produtos Visualizados Recentemente

en: Display a list of your top rated products on your site.
pt_PT: Apresenta uma lista de produtos com opiniões mais positivas no seu site.

en: WooCommerce Top Rated Products
pt_PT: WooCommerce Produtos mais avaliados

en: Top Rated Products
pt_PT: Produtos mais vendidos

en: %s would like to connect to your store
pt_PT: %s pretende ligar-se à sua loja

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
pt_PT: Isto dará acesso a "%s" <strong>%s</strong> com as seguintes permissões:

en: Logged in as %s
pt_PT: Ligado como %s

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Approve
pt_PT: Aprovar

en: Deny
pt_PT: Negar

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
pt_PT: Para conectar.se a %1$s necessita de iniciar sessão. Inicie a sessão na sua loja abaixo, ou %2$scancele e regresse a %1$s%3$s

en: Username or email address
pt_PT: Nome de utilizador ou email

en: Password
pt_PT: Senha

en: Application Authentication Request
pt_PT: Pedido de Autenticação da Aplicação

en: Your cart is currently empty.
pt_PT: O seu carrinho está vazio.

en: Return To Shop
pt_PT: Voltar à Loja

en: Shipping #%d
pt_PT: Envio #%d

en: Shipping
pt_PT: Envio

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
pt_PT: Por favor, utilize a calculadora de portes de envio para ver os métodos de envio disponíveis.

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
pt_PT: Por favor, continue para a finalização da compra e introduza a sua morada completa para verificar se existem métodos de envio disponíveis

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
pt_PT: Por favor, preencha os seus dados para visualizar os métodos de envio disponíveis.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pt_PT: Não há métodos de envio disponíveis. Por favor verifique a sua morada, ou contacte-nos se precisar de ajuda.

en: Cart Totals
pt_PT: Total no carrinho

en:  (taxes estimated for %s)
pt_PT:  (estimativa de taxas para %s)

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
pt_PT: Nota: Envio e impostos são estimados%s e serão atualizados durante a finalização com base nas suas informações de faturação e envio.

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Remove this item
pt_PT: Remover este item

en: Coupon code
pt_PT: Código do cupão

en: Apply Coupon
pt_PT: Aplicar cupão

en: Update Cart
pt_PT: Atualizar carrinho

en: You may be interested in&hellip;
pt_PT: Você pode estar interessado em&hellip;

en: No products in the cart.
pt_PT: Nenhum produto no carrinho.

en: Checkout
pt_PT: Finalizar compras

en: Proceed to Checkout
pt_PT: Efetuar Pagamento

en: Calculate Shipping
pt_PT: Calcular custos de envio

en: State / county
pt_PT: Distrito

en: City
pt_PT: Localidade

en: Update Totals
pt_PT: Atualizar total

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pt_PT: Ocorreu um problema com algum item no seu carrinho (exibido em cima). Por favor, volte para a página de carrinho e resolva estes problemas antes de finalizar a encomenda.

en: Return To Cart
pt_PT: Voltar ao Carrinho

en: Billing &amp; Shipping
pt_PT: Faturação &amp; Envio

en: Billing Details
pt_PT: Detalhes de Faturação

en: Create an account?
pt_PT: Criar uma conta?

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
pt_PT: Crie uma conta preenchendo as informações abaixo. Se você já é cliente e comprou aqui, faça o login no topo da página.

en: You must be logged in to checkout.
pt_PT: Você precisa estar logado para poder finalizar a compra.

en: Your order
pt_PT: A sua encomenda

en: Have a coupon?
pt_PT: Você tem um cupão de desconto?

en: Click here to enter your code
pt_PT: Clique aqui e indique o código do seu cupão de desconto

en: Returning customer?
pt_PT: Já tem conta no nosso site?

en: Click here to login
pt_PT: Clique aqui para entrar

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
pt_PT: Se já comprou na nossa loja anteriormente (e criou conta), indique os seus dados de acesso em baixo. Se é um novo cliente, avance para a secção "Detalhes de Faturação".

en: Qty
pt_PT: Qtd

en: Totals
pt_PT: Total

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt_PT: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para a sua região. Entre em contato connosco se precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Pay for order
pt_PT: Pagar encomenda

en: Ship to a different address?
pt_PT: Enviar para uma morada diferente?

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt_PT: Por favor, indique os dados acima para ver os meios de pagamento disponíveis.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt_PT: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para a sua região. Entre em contato connosco se precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt_PT: Dado que o seu navegador não suporta JavaScript ou está desativado, por favor clique no botão <em>Atualizar</em> antes de finalizar a sua encomenda. Se não o fizer, pode pagar mais do que o valor acima indicado.

en: Update totals
pt_PT: Atualizar

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
pt_PT: Eu li e aceito os <a href="%s" target="_blank">Termos e Condições</a>

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
pt_PT: Infelizmente a sua encomenda não pode ser processada dado que banco/comerciante não aprovou o seu pagamento.

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
pt_PT: Por favor, tente realizar a sua compra novamente ou vá para a página da sua conta.

en: Please attempt your purchase again.
pt_PT: Por favor, tente realizar a compra novamente.

en: Pay
pt_PT: Pagar

en: Thank you. Your order has been received.
pt_PT: Obrigado. A sua encomenda foi recebida.

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
pt_PT: A encomenda #%d de %s foi cancelada. A encomenda era a seguinte:

en: Order: %s
pt_PT: Encomenda: %s

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
pt_PT: Recebeu uma encomenda de %s. A encomenda é a seguinte:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
pt_PT: Olá. A sua recente encomenda em %s foi concluída. Os detalhes da encomenda são exibidos em baixo para sua referência:

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
pt_PT: Uma encomenda foi criada para si em %s. Para pagar esta encomenda, por favor, use o seguinte link. %s

en: pay
pt_PT: pagar

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
pt_PT: Obrigado por criar uma conta em %s. O seu nome de utilizador é <strong>%s</strong>.

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
pt_PT: A sua senha foi gerada automaticamente: <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
pt_PT: Pode aceder à sua área pessoal para consultar as encomendas e alterar a senha aqui: %s.

en: Hello, a note has just been added to your order:
pt_PT: Olá, uma nova nota foi adicionada à sua encomenda:

en: For your reference, your order details are shown below.
pt_PT: Para sua referência, os dados da encomenda são mostrados de seguida.

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
pt_PT: A sua encomenda foi recebida. Os detalhes da encomenda são exibidos em baixo para sua referência:

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
pt_PT: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada parcialmente.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
pt_PT: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada.

en: Amount Refunded
pt_PT: Montante Reembolsado

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt_PT: Alguém solicitou que a senha fosse alterada para a seguinte conta:

en: Username: %s
pt_PT: Utilizador: %s

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt_PT: Se isto é um erro, ignore este email e nada acontecerá.

en: To reset your password, visit the following address:
pt_PT: Para alterar a sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Click here to reset your password
pt_PT: Clique aqui para alterar a sua senha

en: Billing address
pt_PT: Morada de faturação

en: Shipping address
pt_PT: Morada de entrega

en: Order number: %s
pt_PT: Número da encomenda: %s

en: jS F Y
pt_PT: j F Y

en: View order: %s
pt_PT: Ver encomenda: %s

en: You have received an order from %s.
pt_PT: Recebeu uma encomenda de %s.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
pt_PT: A sua senha é <strong>%s</strong>.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
pt_PT: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada. Os detalhes da sua encomenda são apresentados abaixo para referência:

en: Quantity: %s
pt_PT: Quantidade: %s

en: Cost: %s
pt_PT: Custo: %s

en: Username or email
pt_PT: Nome de utilizador ou email

en: Remember me
pt_PT: Lembrar-me

en: Lost your password?
pt_PT: Perdeu a sua senha?

en: No products were found matching your selection.
pt_PT: Não foram encontrados produtos correspondentes à sua selecção.

en: Showing the single result
pt_PT: Apenas um artigo

en: Showing all %d results
pt_PT: Todos os artigos (%d resultados)

en: Sale!
pt_PT: Promoção!

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt_PT: Desculpe, parece que não há métodos de pagamento que suportem a adição de um novo método de pagamento. Por favor contacte-nos se necessita de ajuda ou se deseja alternativas.

en: First name
pt_PT: Primeiro nome

en: Last name
pt_PT: Apelido

en: Email address
pt_PT: Endereço de email

en: Password Change
pt_PT: Alterar senha

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
pt_PT: Senha atual (deixe em branco para não modificar)

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
pt_PT: Nova senha (deixe em branco para não modificar)

en: Confirm New Password
pt_PT: Confirme a nova senha

en: Save changes
pt_PT: Guardar alterações

en: Billing Address
pt_PT: Morada de faturação

en: Shipping Address
pt_PT: Morada de entrega

en: Save Address
pt_PT: Gravar morada

en: Register
pt_PT: Registar nova conta

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt_PT: Perdeu a sua senha? Insira o seu nome de utilizador ou endereço de email. Receberá um link, para criar uma nova senha, via email.

en: Enter a new password below.
pt_PT: Insira uma nova senha em baixo.

en: New password
pt_PT: Nova senha

en: Re-enter new password
pt_PT: Insira a sua senha novamente

en: Reset Password
pt_PT: Redefinir senha

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
pt_PT: Olá <strong>%1$s</strong> (não é %1$s? <a href="%2$s">Termine a sessão</a>).

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
pt_PT: No painel da sua conta pode ver as suas encomendas mais recentes, gerir as moradas de envio e faturação e <a href="%s">editar os detalhes e senha da conta</a>.

en: My Addresses
pt_PT: As minhas moradas

en: My Address
pt_PT: A minha morada

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pt_PT: As seguintes moradas serão utilizadas na página de pagamento como moradas padrão.

en: You have not set up this type of address yet.
pt_PT: Ainda não configurou este tipo de morada.

en: Available Downloads
pt_PT: Downloads disponíveis

en: %s download remaining | %s downloads remaining
pt_PT[0]: %s download restante
pt_PT[1]: %s downloads restantes

en: Recent Orders
pt_PT: Encomendas recentes

en: Status
pt_PT: Estado

en: Order Number
pt_PT: Número de Encomenda

en: %s for %s item | %s for %s items
pt_PT[0]: %s por %s item
pt_PT[1]: %s para %s itens

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: View
pt_PT: Visualizar

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
pt_PT: Encomenda <mark class="order-number">%s</mark> colocada em <mark class="order-date">%s</mark> e está atualmente <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order Updates
pt_PT: Atualizações da encomenda

en: l jS \o\f F Y, h:ia
pt_PT: l j \o\f F Y, H:i

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pt_PT: Para fazer o acompanhamento da sua encomenda, por favor indique o identificador do pedido na caixa abaixo e pressione o botão "Acompanhar". Este número ter-lhe-á sido indicado no recibo e na mensagem de confirmação que recebeu.

en: Order ID
pt_PT: Nº da encomenda

en: Found in your order confirmation email.
pt_PT: Encontre no seu email de confirmação da encomenda.

en: Billing Email
pt_PT: Email de faturação

en: Email you used during checkout.
pt_PT: Email utilizado durante o checkout.

en: Track
pt_PT: Acompanhar

en: Order Again
pt_PT: Comprar novamente

en: Customer Details
pt_PT: Detalhes do Cliente

en: Note:
pt_PT: Nota:

en: Telephone:
pt_PT: Telefone:

en: Order Details
pt_PT: Detalhes da encomenda

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
pt_PT: O pedido #%s feito em %s encontra-se no estado &ldquo;%s&rdquo;

en: ago
pt_PT: atrás

en: and was completed
pt_PT: e foi concluído

en:  ago
pt_PT: atrás

en: Search for:
pt_PT: Pesquisar por:

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pt_PT: Este produto está fora de stock e indisponível.

en: Clear selection
pt_PT: Limpar seleção

en: SKU:
pt_PT: REF:

en: Category: | Categories:
pt_PT[0]: Categoria:
pt_PT[1]: Categorias:

en: Tag: | Tags:
pt_PT[0]: Etiqueta:
pt_PT[1]: Etiquetas:

en: Weight
pt_PT: Peso

en: Dimensions
pt_PT: Dimensões (C x L x A)

en: out of %s5%s
pt_PT: em %s5%s

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
pt_PT[0]: baseado em %s opinião
pt_PT[1]: baseado em %s opiniões

en: %s customer review | %s customer reviews
pt_PT[0]: %s opinião de clientes
pt_PT[1]: %s opiniões de clientes

en: Related Products
pt_PT: Produtos Relacionados

en: Rated %d out of 5
pt_PT: Avaliado em %d de 5

en: Your comment is awaiting approval
pt_PT: O seu comentário aguarda aprovação

en: verified owner
pt_PT: proprietário verificado

en: Product Description
pt_PT: Descrição do Produto

en: You may also like&hellip;
pt_PT: Também pode gostar&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
pt_PT[0]: %s avaliação para %s
pt_PT[1]: %s avaliações para %s

en: Reviews
pt_PT: Avaliações

en: There are no reviews yet.
pt_PT: Não existem opiniões ainda.

en: Add a review
pt_PT: Adicionar uma avaliação

en: Be the first to review
pt_PT: Seja o primeiro a fazer uma avaliação

en: Leave a Reply to %s
pt_PT: Deixe uma resposta para %s

en: Submit
pt_PT: Enviar

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
pt_PT: Necessita de <a href="%s">iniciar sessão</a> para publicar um comentário.

en: Your Rating
pt_PT: A sua avaliação

en: Rate&hellip;
pt_PT: Taxa&hellip;

en: Perfect
pt_PT: Perfeito

en: Good
pt_PT: Bom

en: Average
pt_PT: Razoável

en: Not that bad
pt_PT: Nada mal

en: Very Poor
pt_PT: Muito ruim

en: Your Review
pt_PT: <p>A sua avaliação sobre o produto</p>

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pt_PT: Apenas clientes com sessão iniciada que compraram este produto podem deixar opinião.

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pt_PT: Uma solução de e-commerce que ajuda a vender tudo. E em grande estilo.

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt_PT: Geórgia

[ctx: min_price]
en: From:
pt_PT: Desde:

[ctx: placeholder]
en: Username
pt_PT: Utilizador

[ctx: placeholder]
en: Password
pt_PT: Senha

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt_PT: Notas sobre a sua encomenda (por exemplo, informações especiais sobre a entrega).

[ctx: placeholder]
en: Street address
pt_PT: Nome da rua

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
pt_PT: Apartamento, suite, casa, etc (opcional)

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
pt_PT: Pesquisar produtos&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pt_PT: Um resultado está disponível, clique em enter para o seleccionar.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pt_PT: %qty% resultados disponíveis, use as setas para cima e para baixo para os percorrer.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt_PT: Sem correspondências

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt_PT: Carregamento falhou

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt_PT: Por favor, insira 1 ou mais caracteres.

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt_PT: Por favor, coloque %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt_PT: Por favor, apague 1 caracter

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt_PT: Por favor apague %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt_PT: Pode apenas seleccionar 1 item

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt_PT: Pode apenas seleccionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt_PT: Carregar mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt_PT: Pesquisando&hellip;

[ctx: Page slug]
en: shop
pt_PT: loja

[ctx: Page slug]
en: cart
pt_PT: carrinho

[ctx: Page slug]
en: checkout
pt_PT: finalizar-compra

[ctx: Page slug]
en: my-account
pt_PT: minha-conta

[ctx: Page title]
en: Shop
pt_PT: Loja

[ctx: Page title]
en: Cart
pt_PT: Carrinho

[ctx: Page title]
en: Checkout
pt_PT: Finalizar compras

[ctx: Page title]
en: My Account
pt_PT: Minha conta

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt_PT: Categorias

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
pt_PT: Etiquetas

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
pt_PT: Classes de Envio

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pt_PT: Produtos

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pt_PT: Encomendas

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pt_PT: Cupões

[ctx: slug]
en: product-category
pt_PT: categoria-produto

[ctx: slug]
en: product-tag
pt_PT: Etiqueta de Produto

[ctx: slug]
en: product
pt_PT: produto

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt_PT: sem categoria

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
pt_PT: Recebida (pendente de pagamento)

[ctx: Order status]
en: Processing
pt_PT: Em processamento

[ctx: Order status]
en: On Hold
pt_PT: Aguarda confirmação de pagamento

[ctx: Order status]
en: Completed
pt_PT: Concluída

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pt_PT: Cancelada

[ctx: Order status]
en: Refunded
pt_PT: Reembolsada

[ctx: Order status]
en: Failed
pt_PT: Falhada

[ctx: Tax status]
en: None
pt_PT: Nenhum

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
pt_PT: faturacao

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
pt_PT: envio

[ctx: Sorting order]
en: Order
pt_PT: Encomenda

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
pt_PT: por %1$s

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
pt_PT: Qtd

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
pt_PT: A mostrar %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultados

[ctx: label]
en: Search for:
pt_PT: Pesquisar por:

[ctx: submit button]
en: Search
pt_PT: Pesquisa
