WooCommerce - en to ja translation catalogue (2419 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
ja: (推定の税額 %s)

en:  ago
ja: 前

en: "%s" Shipping Class Cost
ja: "%s"配送クラス費用

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
ja: %3$d結果の%1$d&ndash;%2$dを表示

en: %s - API %s (created on %s at %s).
ja: %s - API %s (%s上の%sに作成)

en: %s - Order #%s
ja: %s - 注文番号 %s

en: %s - Pre-order for "%s"
ja: %s - 予約販売 for "%s"

en: %s - Subscription for "%s"
ja: %s - 定期購入 for "%s"

en: %s customer review | %s customer reviews
ja[0]: %s 件のレビュー

en: %s download remaining | %s downloads remaining
ja[0]: ダウンロード可能回数:　残り %s 回

en: %s for %s item | %s for %s items
ja[0]: %s　%s 件の商品

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
ja[0]: %sはカートに追加されました。

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
ja: %s は現在購入が出来ない状態にあるので、カートから削除されました。詳細はお問い合わせください。

en: %s in stock
ja: 在庫%s 個

en: %s is a required field | %s are required fields
ja[0]: %sは必須項目です。

en: %s is low in stock.
ja: %sは在庫が少ないです。

en: %s is out of stock.
ja: %sは在庫切れです。

en: %s parameter is missing
ja: %s の項目がありません

en: %s removed. %sUndo?%s
ja: %sを削除しました。%s取り消しますか？%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
ja[0]: %s 件の %s へのレビュー

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
ja: %s個（%s個中）は注文番号%sでは入荷待ちです。

en: %s would like to connect to your store
ja: %sはあなたのお店に接続しようとしています

en: &#197;land Islands
ja: オーランド諸島

en: &#199;anakkale
ja: チャナッカレ

en: &#199;ank&#305;r&#305;
ja: チャンクル

en: &#199;orum
ja: チョルム

en: &#304;&#231;el
ja: メルスィン

en: &#304;stanbul
ja: イスタンブール

en: &#304;zmir
ja: イズミル

en: &#350;&#305;rnak
ja: シュルナク

en: &#350;anl&#305;urfa
ja: シャンルウルファ

en: &Aacute;vila
ja: アビラ県

en: &nbsp;&ndash; Page %s
ja: &nbsp;&ndash; ページ %s

en: &nbsp;<small>%svia %s</small>
ja: &nbsp;<small>%s - %s</small>

en: (Includes %s)
ja: (%s 含む)

en: (Order #%s)
ja: (注文 #%s)

en: (can be backordered)
ja: (入荷待ちすることができます)

en: (ex. VAT)
ja: (付加価値税無し)

en: (ex. tax)
ja: (非課税)

en: (incl. VAT)
ja: （税込/VAT）

en: (incl. tax)
ja: （税込/tax）

en: + Add Account
ja: + アカウントの追加

en: A Coru&ntilde;a
ja: ア・コルーニャ県

en: A Search box for products only.
ja: 商品の検索フォーム

en: A list or dropdown of product categories.
ja: 商品カテゴリーのリストまたはドロップダウン表示

en: A minimum order amount (defined below)
ja: 最小注文金額（以下に定義）

en: A minimum order amount AND a coupon
ja: 最小注文量やクーポン

en: A minimum order amount OR a coupon
ja: 最小注文量やクーポン

en: A note has been added to your order
ja: メモが追加されました

en: A product attribute with the provided ID could not be found
ja: 提供されたIDの商品属性が見つかりません

en: A product category with the provided ID could not be found
ja: 提供されたIDを持つ製品カテゴリが見つかりませんでした

en: A user could not be found with this email address.
ja: このEメールアドレスのユーザーは見つかりませんでした

en: A valid free shipping coupon
ja: 有効な送料無料クーポン

en: A&#287;r&#305;
ja: アール

en: API Credentials
ja: APIの資格情報

en: API Docs
ja: APIドキュメント

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
ja: APIキーが正常に生成されました。今、新しいAPIキーをコピーしてください。このキーは再表示されません!

en: API Key updated successfully.
ja: APIキーを更新しました。

en: API Password
ja: APIパスワード

en: API Signature
ja: API署名

en: API Username
ja: APIユーザー名

en: API disabled!
ja: APIは無効!

en: API user is invalid
ja: APIユーザーが無効です

en: ASC
ja: 昇順

en: Abra
ja: アブラ州

en: Accept COD if the order is virtual
ja: バーチャル商品の注文でも代金引換を受け付ける

en: Accept for virtual orders
ja: バーチャル商品の注文を受け付ける

en: Access Denied
ja: アクセス拒否

en: Account Details
ja: 口座情報

en: Account Name
ja: 口座名義

en: Account Number
ja: 口座番号

en: Account details changed successfully.
ja: アカウント情報は正常に変更されました

en: Account password
ja: アカウントのパスワード

en: Account username
ja: アカウントのユーザー名

en: Achham
ja: アチャム県

en: Acre
ja: エーカー州

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja: 操作を失敗しました。ページをリフレッシュし、再試行してください。

en: Active
ja: 有効

en: Active Filters
ja: 現在適用されているフィルター

en: Ad&#305;yaman
ja: アディヤマン

en: Adana
ja: アダナ

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Add New %s
ja: %sの新規追加

en: Add New Coupon
ja: 新しいクーポンを追加

en: Add New Order
ja: 新規注文を追加

en: Add New Product
ja: 新商品を追加

en: Add New Product Category
ja: 商品カテゴリーを新規追加

en: Add New Product Tag
ja: 商品タグを新規追加

en: Add New Shipping Class
ja: 配送クラスを新規追加

en: Add New Webhook
ja: 新しいWebhookを追加

en: Add Order
ja: 注文を追加

en: Add Payment Method
ja: 支払い方法を追加

en: Add Product
ja: 商品を追加

en: Add Webhook
ja: Webhookを追加

en: Add a new payment method.
ja: 新しい支払い方法を追加

en: Add a review
ja: レビューを追加する

en: Add or remove Product Tags
ja: 商品タグを追加もしくは削除

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Additional Rates
ja: 追加割合

en: Address
ja: 住所

en: Address Override
ja: 住所上書き

en: Address changed successfully.
ja: 住所は正常に変更されました

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
ja: クーポン

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ja: 受注

[ctx: Admin menu name]
en: Products
ja: 商品

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
ja: 配送クラス

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
ja: タグ

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afyon
ja: アフヨン

en: Agrghakanchi
ja: アルガカンチ県

en: Agrigento
ja: アグリジェント県

en: Aguascalientes
ja: アグアスカリエンテス州

en: Agusan del Norte
ja: 北アグサン州

en: Agusan del Sur
ja: 南アグサン州

en: Aichi
ja: 愛知県

en: Akita
ja: 秋田県

en: Aklan
ja: アクラン州

en: Aksaray
ja: アクサライ

en: Alabama
ja: アラバマ州

en: Alagoas
ja: アラゴアス州

en: Alaska
ja: アラスカ州

en: Albacete
ja: アルバセーテ県

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albay
ja: アルバイ州

en: Alberta
ja: アルバータ州

en: Alborz (البرز)
ja: アルボルズ州 (البرز)

en: Alessandria
ja: アレッサンドリア県

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Alicante
ja: アリカンテ県

en: All %s
ja: すべての%s

en: All Product Categories
ja: すべての商品カテゴリー

en: All Product Tags
ja: 全ての商品タグ

en: All Products
ja: 全ての商品

en: All Shipping Classes
ja: 全ての配送クラス

en: All allowed countries
ja: 許可した全ての国

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow, but notify customer
ja: 許可し、顧客に通知する

en: Allowed Zip/Post Codes
ja: 郵便番号を許可

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
ja: 小切手の支払いを可能にします。どうして、今の時代にチェックですって？この支払い方法はテスト注文や注文メールの動作確認やサンクスページの表示確認に使ってもらえる支払い方法です。

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
ja: BACS（電信振替システム）を許可する。（国際的に一般化している電信振替システムです。日本国内取引では使いません。）

en: Almer&iacute;a
ja: アルメリア県

en: Amap&aacute;
ja: アマパ州

en: Amasya
ja: アマスヤ

en: Amazonas
ja: アマゾナス州

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Amnat Charoen (&#3629;&#3635;&#3609;&#3634;&#3592;&#3648;&#3592;&#3619;&#3636;&#3597;)
ja: アムナートチャルーン県

en: Amount Refunded
ja: 全額払い戻し

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ja: そのアカウントユーザ名はすでに登録されています。別のユーザー名にして下さい。

en: An account is already registered with your email address. Please login.
ja: すでにあなたのEメールアドレスでアカウント登録されています。ログインしてください。

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
ja: 翻訳ファイルを更新中に認証エラーが発生しました。もう一度やり直すか、%sアップグレード設定%sを設定してください。

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ja: だれもが自由に商品やサービスを販売するためのEコマースツールです。しかも、自由なデザインで。

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
ja: リクエストでエラーが発生し、一度に消費者データを送信することができませんでした

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
ja: 支払いゲートウェイAPIを使用して払い戻しを作成しようとしたときにエラーが発生しました

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
ja: １つの商品が現在購入できない状態のため、カートから削除されました

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
ja: 注文 %s はあなたのために作成されています。この注文の支払いには以下のリンクをご利用ください。: %s

en: An order note with the provided ID could not be found
ja: 備考に付与されたIDがありません

en: An order refund with the provided ID could not be found
ja: 提供されたIDでは、注文払い戻しは見つかりませんでした

en: Ancash
ja: アンカシュ

en: Ancona
ja: アンコーナ県

en: Andaman and Nicobar Islands
ja: アンダマン・ニコバル諸島

en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ・プラデーシュ州

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Ang Thong (&#3629;&#3656;&#3634;&#3591;&#3607;&#3629;&#3591;)
ja: アーントーン県

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Anhui / &#23433;&#24509;
ja: 安徽省

en: Ankara
ja: アンカラ

en: Antalya
ja: アンタルヤ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Anti-spam
ja: アンチスパム

en: Anti-spam field was filled in.
ja: スパム対策フィールドが書きかえられました

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Antique
ja: アンティーケ州

en: Any %s
ja: すべての %s

en: Aomori
ja: 青森県

en: Aosta
ja: アオスタ

en: Apayao
ja: アパヤオ州

en: Application Authentication Request
ja: アプリケーション認証リクエスト

en: Apply Coupon
ja: クーポンを適用

en: Approve
ja: 承認

en: Apur&iacute;mac
ja: アプリマク

en: Araba/&Aacute;lava
ja: アラバフェ/アラバ

en: Ardabil (اردبیل)
ja: アルダビール州 (اردبیل)

en: Ardahan
ja: アルダハン

en: Are you sure you want to delete this template file?
ja: このテンプレートファイルを削除してもよろしいですか？

en: Arequipa
ja: アレキパ

en: Arezzo
ja: アレッツォ県

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Argentine Peso
ja: アルゼンチンペソ

en: Arizona
ja: アリゾナ州

en: Arkansas
ja: アーカンソー州

en: Armed Forces (AA)
ja: 国軍（AA）

en: Armed Forces (AE)
ja: 国軍（AE）

en: Armed Forces (AP)
ja: 国軍（AP）

en: Armenia
ja: アルメリア

en: Artvin
ja: アルトビン

en: Aruba
ja: アルバ

en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル・プラデーシュ州

en: Ascoli Piceno
ja: アスコリ・ピチェーノ県

en: Assam
ja: アッサム州

en: Asti
ja: アスティ県

en: Asturias
ja: アストゥリアス県

en: Attribute
ja: 属性

en: Auckland
ja: オークランド

en: Aurora
ja: アウロラ州

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリア首都特別地

en: Australian Dollars
ja: オーストラリア/ドル

en: Austria
ja: オーストリア

en: Author: %s
ja: 作成者: %s

en: Authorize
ja: 承認

en: Availability
ja: 有効性

en: Available Downloads
ja: 利用可能なダウンロード

en: Available on backorder
ja: 取り寄せの注文(予約注文など)が利用できます

en: Avellino
ja: アヴェッリーノ県

en: Average
ja: 普通

en: Awaiting BACS payment
ja: 銀行振込を待っています

en: Awaiting cheque payment
ja: 小切手の支払いを待っています

en: Ayacucho
ja: アヤクチョ

en: Ayd&#305;n
ja: アイドゥン

en: Ayutthaya (&#3614;&#3619;&#3632;&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3629;&#3618;&#3640;&#3608;&#3618;&#3634;)
ja: アユタヤ

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: BACS
ja: BACS（電信振替システム）

en: Backordered
ja: 入荷待ち

en: Badajoz
ja: バダホス県

en: Bagerhat
ja: バゲルハート

en: Baglung
ja: バグルン県

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahia
ja: バイア州

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Baitadi
ja: バイタディ県

en: Baja California
ja: バハカリフォルニア

en: Baja California Sur
ja: バハ・カリフォルニア・スル州

en: Bajhang
ja: バジャン県

en: Bajura
ja: バジュラ県

en: Bal&#305;kesir
ja: バルケシル

en: Baleares
ja: バレアレス諸島

en: Bali
ja: バリ州

en: Bandarban
ja: バンドルバン

en: Bangka Belitung
ja: バンカ・ブリトゥン州

en: Bangkok (&#3585;&#3619;&#3640;&#3591;&#3648;&#3607;&#3614;&#3617;&#3627;&#3634;&#3609;&#3588;&#3619;)
ja: バンコク

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bangladeshi Taka
ja: バングラデシュタカ

en: Bank Code
ja: 銀行コード

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Transit Number
ja: 銀行支店番号

en: Banke
ja: バンケ県

en: Banten
ja: バンテン州

en: Bara
ja: バラ県

en: Baranya
ja: バラニャ県

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Barcelona
ja: バルセロナ県

en: Bardiya
ja: バルディヤ県

en: Barguna
ja: ボルグナ

en: Bari
ja: バーリ県

en: Barisal
ja: バリサール

en: Barletta-Andria-Trani
ja: バルレッタ＝アンドリア＝トラーニ県

en: Bart&#305;n
ja: バルツン

en: Basilan
ja: バシラン州

en: Bataan
ja: バターン州

en: Batanes
ja: バタネス州

en: Batangas
ja: バタンガス州

en: Batman
ja: バットマン

en: Bay of Plenty
ja: プレンティー湾

en: Bayburt
ja: バイブルト

en: Be the first to review
ja: カスタマーレビューを書きませんか？

en: Beijing / &#21271;&#20140;
ja: 北京

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belau
ja: ベラウ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Belluno
ja: ベッルーノ県

en: Benevento
ja: ベネヴェント県

en: Bengkulu
ja: ブンクル州

en: Benguet
ja: ベンゲット州

en: Benin
ja: ベナン

en: Bergamo
ja: ベルガモ県

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhaktapur
ja: バクタプール県

en: Bhojpur
ja: ボジョプル県

en: Bhola
ja:  ボーラ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Biella
ja: ビエッラ県

en: Bihar
ja: ビハール州

en: Bilecik
ja: ビレジク

en: Biliran
ja: ビリラン

en: Billing &amp; Shipping
ja: 請求 &amp; 配送

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Billing Details
ja: 支払明細

en: Billing Email
ja: Eメールアドレス

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Bing&#246;l
ja: ビンギョル

en: Bitlis
ja: ビトリス

en: Bizkaia
ja: ビスカヤ

en: Blagoevgrad
ja: ブラゴエフグラート

en: Bogra
ja: ボグラ

en: Bohol
ja: ボホール島

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bologna
ja: ボローニャ県

en: Bolu
ja: ボル

en: Bolzano
ja: ボルツァーノ自治県

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja: ボネール島、セントユースタティウスとサバ

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja: ボルショドアバウーイゼンプレーン

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

en: Brahmanbaria
ja: ブラーマンバーリア

en: Branch Code
ja: 支店コード

en: Branch Sort
ja: 銀行支店

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brazilian Real
ja: ブラジル/レアル

en: Brescia
ja: ブレシア県

en: Brindisi
ja: ブリンディジ県

en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア州

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Budapest
ja: ブダペスト

en: Bueng Kan (&#3610;&#3638;&#3591;&#3585;&#3634;&#3628;)
ja: ブンカーン県

en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス

en: Bukidnon
ja: ブキドノン州

en: Bulacan
ja: ブラカン州

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリア/レフ

en: Burdur
ja: ブルドゥル

en: Burgas
ja: ブルガス

en: Burgos
ja: ブルゴス県

en: Buri Ram (&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;&#3619;&#3633;&#3617;&#3618;&#3660;)
ja: ブリーラム県

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Bursa
ja: ブルサ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Bushehr (بوشهر)
ja: ブーシェフル州 (بوشهر)

en: Buy product
ja: 商品購入

en: Bács-Kiskun
ja: バーチキシュクン

en: Békés
ja: ベーケシ

en: C&aacute;ceres
ja: カセレス県

en: C&aacute;diz
ja: カディス県

en: C&oacute;rdoba
ja: コルドバ県

en: Cagayan
ja: カガヤン州

en: Cagliari
ja: カリャリ県

en: Cajamarca
ja: カハマルカ

en: Calculate Shipping
ja: 送料を計算

en: Calculation Type
ja: 算出形式

en: California
ja: カリフォルニア州

en: Caltanissetta
ja: カルタニッセッタ県

en: Camarines Norte
ja: 北カマリネス州

en: Camarines Sur
ja: 南カマリネス州

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Camiguin
ja: カミギン州

en: Campeche
ja: カンペチェ州

en: Campobasso
ja: カンポバッソ県

en: Canada
ja: カナダ

en: Canadian Dollars
ja: カナダ/ドル

en: Cancel
ja: 取消

en: Cancel order &amp; restore cart
ja: 注文を取り消す &amp; カートを復元

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: キャンセル <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
ja: キャンセルされた注文

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
ja: キャンセル注文メールは、注文がキャンセルされた時に送信されます。(もし、状況が進行中は入金待ちの場合)

en: Cannot create coupon, try again
ja: クーポンが作成出来ませんでした、再度登録して下さい

en: Cannot create fee, try again
ja: 費用を作成する事が出来ませんでした。もう一度試して下さい。

en: Cannot create line item, try again
ja: 商品項目を作れません。もう一度試して下さい

en: Cannot create order note, please try again
ja: 注文メモを作成することができません。もう一度試してください

en: Cannot create order refund, please try again
ja: 注文払い戻しができません。もう一度試してください

en: Cannot create order: %s
ja: 注文を作る事が出来ません：%s

en: Cannot create shipping method, try again
ja: 発送方法を作る事が出来ません。もう一度試して下さい

en: Cannot create webhook: %s
ja: webhookを作成できません: %s

en: Cannot update coupon, try again
ja: クーポンが更新出来ませんでした。再度更新して下さい

en: Cannot update fee, try again
ja: 費用を更新出来ませんでした。もう一度試して下さい。

en: Cannot update line item, try again
ja: 商品項目の更新が出来ません。もう一度試して下さい

en: Cannot update shipping method, try again
ja: 発送方法を更新する事が出来ません。もう一度試して下さい

en: Cantabria
ja: カンタブリア県

en: Canterbury
ja: カンタベリー

en: Canton
ja: 広東

en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ

en: Capiz
ja: カピス州

en: Capture
ja: キャプチャー

en: Carbonia-Iglesias
ja: カルボーニア＝イグレージアス県

en: Card Code
ja: セキュリティーコード

en: Card Number
ja: カード番号

en: Cart
ja: カート

en: Cart % Discount
ja: カート % 割引

en: Cart Discount
ja: カートの割引

en: Cart Totals
ja: カートの合計

en: Cart updated.
ja: カートが更新されました。

en: Caserta
ja: カゼルタ県

en: Cash on Delivery
ja: 代金引換

en: Castell&oacute;n
ja: カステリョン県

en: Catamarca
ja: カタマルカ州

en: Catanduanes
ja: カタンドゥアネス州

en: Catania
ja: カターニア県

en: Catanzaro
ja: カタンザーロ県

en: Category Order
ja: 管理画面に表示の順番

en: Category: | Categories:
ja[0]: 商品カテゴリー:

en: Cavite
ja: カヴィテ州

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Cear&aacute;
ja: セアラー州

en: Cebu
ja: セブ島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Ceuta
ja: セウタ

en: Chachoengsao (&#3593;&#3632;&#3648;&#3594;&#3636;&#3591;&#3648;&#3607;&#3619;&#3634;)
ja: チャチューンサオ県

en: Chaco
ja: チャコ州

en: Chad
ja: チャド

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ja: チャハール＝マハール・バフティヤーリー州 (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat (&#3594;&#3633;&#3618;&#3609;&#3634;&#3607;)
ja: チャイナート県

en: Chaiyaphum (&#3594;&#3633;&#3618;&#3616;&#3641;&#3617;&#3636;)
ja: チャイヤプーム県

en: Chandigarh
ja: チャンディーガル

en: Chandpur
ja: チャンドプル

en: Chanthaburi (&#3592;&#3633;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: チャンタブリー県

en: Check your e-mail for the confirmation link.
ja: 確証リンクをあなたのEメールをチェックして下さい。

en: Checkout
ja: お支払いへ進む

en: Cheque
ja: 小切手

en: Cheque Payment
ja: 小切手支払い

en: Chhattisgarh
ja: チャッティースガル州

en: Chiang Mai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3651;&#3627;&#3617;&#3656;)
ja: チェンマイ

en: Chiang Rai (&#3648;&#3594;&#3637;&#3618;&#3591;&#3619;&#3634;&#3618;)
ja: チエンラーイ県

en: Chiapas
ja: チアパス州

en: Chiba
ja: 千葉県

en: Chieti
ja: キエーティ県

en: Chihuahua
ja: チワワ州

en: Chile
ja: チリ

en: Chilean Peso
ja: チリペソ

en: China
ja: 中国

en: Chinese Yuan
ja: 中国/元

en: Chittagong
ja: チッタゴン

en: Chitwan
ja: チトワン県

en: Chonburi (&#3594;&#3621;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: チョンブリー県

en: Chongqing / &#37325;&#24198;
ja: 重慶市

en: Choose an option
ja: 選択してください

en: Choose from the most used Product tags
ja: よく使用される商品のタグから選択してください

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
ja: すぐに資金を回収するか支払いのみを承認するかどうかを選択します

en: Choose which format of email to send.
ja: どのフォーマットでメールを送信するか選択します

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Chuadanga
ja: チュアダンガ

en: Chubut
ja: チュブト州

en: Chumphon (&#3594;&#3640;&#3617;&#3614;&#3619;)
ja: チュムポーン県

en: City
ja: 市

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
ja: ブエノスアイレスの自治市

en: Ciudad Real
ja: シウダ・レアル県

en: Clear selection
ja: 選択項目をクリア

en: Click here to enter your code
ja: コード入力はこちらから

en: Click here to login
ja: ログインはこちらから

en: Click here to reset your password
ja: パスワードをリセットする

en: Coahuila
ja: コアウイラ州

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス（キーリング）諸島

en: Colima
ja: コリマ州

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Colombian Peso
ja: コロンビアペソ

en: Colorado
ja: コロラド州

en: Comilla
ja: コミラ

en: Como
ja: コモ県

en: Comoros
ja: コモロ

en: Company Name
ja: 会社名

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 完了 <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
ja: 注文完了メール（顧客へ）

en: Compostela Valley
ja: コンポステラ・バレー州

en: Confirm New Password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Congo (Brazzaville)
ja: コンゴ（ブラザビル）

en: Congo (Kinshasa)
ja: コンゴ（キンシャサ）

en: Connecticut
ja: コネチカット州

en: Consumer Key is invalid
ja: コンシューマーキーが無効です

en: Consumer Key is missing
ja: コンシューマーキーがありません

en: Consumer Secret is invalid
ja: コンシューマーシークレットの値が正しくありません

en: Consumer Secret is missing
ja: コンシューマーシークレットがありません

en: Consumption tax
ja: 消費税

en: Continue Shopping
ja: 買い物を続ける

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Copy file to theme
ja: テーマにファイルをコピー

en: Corrientes
ja: コリエンテス州

en: Cosenza
ja: コゼンツァ県

en: Cost
ja: 金額

en: Cost: %s
ja: 金額: %s

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cotabato
ja: コタバト州

en: Could not delete the attribute
ja: 属性を削除することができませんでした

en: Could not edit the attribute
ja: 属性を編集することができませんでした

en: Could not write to template file.
ja: テンプレートファイルに書き込めませんでした

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
ja: 登録できませんでした...問題が解決しない場合は、お問い合わせください

en: Country
ja: 国

en: County
ja: 州

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon "%s" does not exist!
ja: "%s"のクーポンはありません。

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon code already applied!
ja: クーポンコードは、既に適用されました。

en: Coupon code applied successfully.
ja: クーポンコードの適用に成功しました。

en: Coupon code is required
ja: クーポンコードが必要です

en: Coupon code removed successfully.
ja: クーポンコードは正しく削除されました

en: Coupon discount total must be a positive amount
ja: クーポンの割引合計金額は正の数でなければいけません

en: Coupon does not exist!
ja: クーポンは存在しません

en: Coupon has been removed.
ja: クーポンは削除されました。

en: Coupon is not valid.
ja: クーポンが有効ではありません

en: Coupon usage limit has been reached.
ja: クーポンの使用量が制限値に達しました。

en: Coupon:
ja: クーポン:

en: Coupons
ja: クーポン

en: Cox's Bazar
ja: コックスバザール

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
ja: 下記の情報を入力してアカウントを作成して下さい。再来店の際は、ページ上部でログインして下さい。

en: Create an account?
ja: アカウントを作成しますか？

en: Create coupons
ja: クーポンを作成

en: Create customers
ja: 顧客を作成

en: Create orders
ja: 注文を作成

en: Create products
ja: 商品を作成

en: Create webhooks
ja: webhooksを作成

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Cremona
ja: クレモナ県

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatia kuna
ja: クロアチア·クーナ

en: Crotone
ja: クロトーネ県

en: Csongrád
ja: チョングラード

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cuenca
ja: クエンカ県

en: Cuneo
ja: クーネオ県

en: Cura&Ccedil;ao
ja: キュラソー島

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
ja: 現在のパスワード(そのままの場合は空白)

en: Cusco
ja: クスコ

en: Customer
ja: お客様

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
ja: お客様の新しいアカウントの案内メールは会員登録や支払いの時の登録の際にお客様に送られます。

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
ja: お客様が自分のパスワードをリセットしたときに、「パスワードをリセット」メールが送信されます。

en: Customer Details
ja: お客様詳細

en: Customer ID is invalid
ja: 顧客IDが無効です

en: Customer details
ja: お客様詳細

en: Customer invoice
ja: 請求書

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
ja: 請求書メールはお客様へ注文詳細と支払いリンクを送信することが出来ます。

en: Customer not found
ja: 顧客が見つかりません

en: Customer note
ja: 注文メモ

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
ja: ご注文にメモを追加する際には、顧客ノートEメールが送信されます。

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Koruna
ja: チェコ/コルナ

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: D&#252;zce
ja: デュズジェ

en: DESC
ja: 降順

en: DKI Jakarta
ja: ジャカルタ州

en: Dadar and Nagar Haveli
ja: ダードラー及びナガル・ハヴェーリー連邦直轄領

en: Dadeldhura
ja: ダデルドゥラ県

en: Daerah Istimewa Aceh
ja: アチェ州

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ja: ジョグジャカルタ特別州

en: Dailekh
ja: ダイレク県

en: Daman and Diu
ja: ダマン・ディーウ連邦直轄領

en: Dang
ja: ダン県

en: Danish Krone
ja: デンマーク/クローネ

en: Darchula
ja: ダルチュラ県

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付:

en: Davao Occidental
ja: 西ダバオ州

en: Davao Oriental
ja: 東ダバオ州

en: Davao del Norte
ja: ダバオ州

en: Davao del Sur
ja: 南ダバオ州

en: Debug Log
ja: デバッグ ログ

en: Default sorting
ja: デフォルト表示

en: Defaults to <code>%s</code>
ja: デフォルト: <code>%s</code>

en: Delaware
ja: デラウェア州

en: Delete note
ja: メモを削除

en: Delete template file
ja: テンプレートファイルを削除します

en: Deleted %s
ja: %s を削除しました

en: Delhi
ja: デリー

en: Delivery Fee
ja: 配送料

en: Denizli
ja: デニズリ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Deny
ja: 非承認

en: Description
ja: 説明

en: Description is missing.
ja: 説明が入力されていません。

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
ja: 開発者：jQueryをインクルードしていて、ページには何のJavaScriptエラーが発生していないことを確認してください。

en: Dhading
ja: ダーディン県

en: Dhaka
ja: ダッカ

en: Dhankuta
ja: ダンクタ県

en: Dhanusa
ja: ダヌシャ県

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Dinagat Islands
ja: ディナガット・アイランズ州

en: Dinajpur
ja: ディナシプル

en: Direct Bank Transfer
ja: 銀行振込（ダイレクト）

en: Disabled
ja: 無効

en: Discount:
ja: 値引き:

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を非表示にする。

en: Display a list of recently viewed products.
ja: 最近閲覧された商品リストを表示する

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
ja: 新着レビューリストを表示する

en: Display a list of your products on your site.
ja: 商品リストを表示します

en: Display a list of your top rated products on your site.
ja: 評価の高い商品リストを表示

en: Display the user's Cart in the sidebar.
ja: サイドバーにユーザーのカートが表示されます

en: Display type
ja: 表示タイプ

en: District
ja: 地区，管区

en: District Of Columbia
ja: コロンビア特別区

en: Distrito Federal
ja: 連邦区

en: Diyarbak&#305;r
ja: ディヤルバクル

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Do not allow
ja: 許可しない

en: Dobrich
ja: ドブリッチ

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Dolakha
ja: ドラカ県

en: Dolpa
ja: ドルパ県

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Peso
ja: ドミニカ共和国ペソ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Doti
ja: ドティ県

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download %d
ja: ダウンロード %d

en: Dropdown
ja: ドロップダウンリスト

en: Durango
ja: ドゥランゴ州

en: ERROR
ja: エラー

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ja: 東アーザルバーイジャーン州 (آذربایجان شرقی)

en: Eastern Cape
ja: 東ケープ州

en: Eastern Samar
ja: 東サマル州

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edirne
ja: エディルネ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: %sの編集

en: Edit Account Details
ja: アカウント詳細の編集

en: Edit Address
ja: 住所の編集

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集

en: Edit Order
ja: 注文を編集

en: Edit Product
ja: 商品を編集

en: Edit Product Category
ja: 商品カテゴリを編集

en: Edit Product Tag
ja: 商品タグを編集

en: Edit Shipping Class
ja: 配送クラスを編集

en: Edit Webhook
ja: Webhookの編集

en: Edo. de México
ja: メキシコ メヒコ州

en: Egypt
ja: エジプト

en: Egyptian Pound
ja: エジプト·ポンド

en: Ehime
ja: 愛媛県

en: El Callao
ja: エルカヤオ

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Elaz&#305;&#287;
ja: エラズー

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: Eメール

en: Email Heading
ja: Eメール Heading

en: Email Heading (downloadable)
ja: Eメール Heading (ダウンロード可能)

en: Email Heading (paid)
ja: メールヘッダー(paid)

en: Email Subject
ja: メール件名

en: Email Subject (paid)
ja: メール件名(paid)

en: Email Type
ja: メールタイプ

en: Email address
ja: Eメール

en: Email type
ja: Eメール タイプ

en: Email you used during checkout.
ja: 注文時に使用したEメールアドレス

en: Email:
ja: Eメール:

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
ja: 変更されるアドレス情報を防ぐために  "address_override" を有効にします

en: Enable Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Enable COD
ja: 代金引換を有効

en: Enable Cash on Delivery
ja: 代金引換を利用する。

en: Enable Cheque Payment
ja: 小切手の支払いを有効にする

en: Enable Free Shipping
ja: 無料配送を有効にする

en: Enable Hosted Payments
ja: ホストされた決済を有効にする

en: Enable PayPal sandbox
ja: PayPal sandboxを有効にする

en: Enable PayPal standard
ja: PayPal standardを有効にする

en: Enable Sandbox Mode
ja: サンドボックスモードを有効にする

en: Enable Simplify Commerce
ja: Simplify Commerceを有効にする

en: Enable for shipping methods
ja: 有効にする配送方法を選んで下さい

en: Enable local delivery
ja: 宅配便を有効にする

en: Enable local pickup
ja: 店頭渡しを有効にする

en: Enable logging
ja: loggingを有効にする

en: Enable this email notification
ja: このEメール通知を有効にする

en: Enable this shipping method
ja: この配送方法を有効にする

en: Enable/Disable
ja: 有効化/無効化

en: Enna
ja: エンナ県

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
ja: 費用(税抜)か合計を入力してください。例<code>10.00 * [qty]</code>

en: Enter a new password below.
ja: 以下に新しいパスワードを入力します。

en: Enter a username or e-mail address.
ja: ユーザー名またはEメールアドレスを入力して下さい

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
ja: このメールの受信者を（カンマ区切りで）入力します。デフォルト<code>%s</code>。

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
ja: PayPal経由で払い戻しを処理するためにあなたのPayPalのAPI認証情報を入力します。PayPalの%sAPI認証情報%sにアクセスして、方法を確認して下さい。

en: Entre R&iacute;os
ja: エントレ・リオス州

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア共和国

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error
ja: エラー

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ja: エラー %d: 注文が完了していません。もう一度やり直してください。

en: Error creating user in Simplify Commerce.
ja: Simplify Commerceのユーザー登録にエラーが発生しました。

en: Error getting remote image %s
ja: リモートイメージの取得エラー %s

en: Error processing checkout. Please try again.
ja: 支払処理でエラーが起こりました。再度やり直してください。

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Erzincan
ja: エルジンジャン

en: Erzurum
ja: エルズルム

en: Eski&#351;ehir
ja: エスキシェヒール

en: Esp&iacute;rito Santo
ja: エスピリトサント州

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Euros
ja: ユーロ

en: Excluding selected countries
ja: 選択した国を除く

en: Expiry (MM/YY)
ja: 有効期限(月/年)

en: Expiry Month
ja: 有効期限月

en: Expiry Year
ja: 有効期限年

en: External/Affiliate product
ja: 外部/アフィリエイト商品

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 失敗 <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
ja: 翻訳ファイルのインストール／アップデートに失敗しました：

en: Failed to update coupon
ja: クーポンの更新に失敗しました

en: Falkland Islands
ja: フォークランド諸島

en: Faridpur
ja: ファリドプール

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Fars (فارس)
ja: ファールス州 (فارس)

en: Featured Products
ja: おすすめの商品

en: Fee
ja: 費用

en: Fee Type
ja: 手数料の種類

en: Fee tax class is required when fee is taxable
ja: 費用に課税する場合は費用税設定が必要です

en: Fee title is required
ja: 費用タイトルが必要です

en: Fejér
ja: フェイェール

en: Feni
ja: フェニー

en: Fermo
ja: フェルモ県

en: Ferrara
ja: フェラーラ県

en: Fiji
ja: フィジー

en: File %d
ja: ファイル %d

en: File not found
ja: 該当するファイルはありません

en: File was not found.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by
ja: 絞り込みフィルター

en: Filter by price
ja: 価格による絞り込み

en: Finland
ja: フィンランド

en: Firenze
ja: フィレンツェ県

en: First Name
ja: 名

en: First name
ja: 名

en: Fixed amount
ja: 定額

en: Fixed amount per product
ja: 商品毎の定額

en: Flat Rate
ja: 定額送料

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
ja: 定額送料は出荷に対して固定の金額を請求できるようになります。

en: Florida
ja: フロリダ州

en: Foggia
ja: フォッジャ県

en: For your reference, your order details are shown below.
ja: 参考までに、ご注文の詳細は以下の通りです

en: Forlì-Cesena
ja: フォルリ＝チェゼーナ県

en: Formosa
ja: フォルモサ州

en: Found in your order confirmation email.
ja: 注文確認メールに記載

en: France
ja: フランス

en: Free
ja: 無料

en: Free Shipping
ja: 無料配送

en: Free Shipping Requires...
ja: 送料無料は必要です...

en: Free shipping coupon
ja: 送料無料クーポン

en: Free!
ja: 無料！

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス南部領

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
ja: アカウント画面からは、最近の注文状況の表示、配送先住所とお客様住所を管理することができます。<a href="%s">登録情報とパスワードの変更</a>

en: Frosinone
ja: フロジノーネ県

en: Fujian / &#31119;&#24314;
ja: 福建省

en: Fukui
ja: 福井県

en: Fukuoka
ja: 福岡県

en: Fukushima
ja: 福島県

en: Full Refund Email Heading
ja: 全額払い戻し時のヘッダー

en: Full Refund Subject
ja: 全額払い戻し時の件名

en: G&#252;m&#252;&#351;hane
ja: ギュミュシュハーネ

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gabrovo
ja: ガブロヴォ

en: Gaibandha
ja: ガイバンダ

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gansu / &#29976;&#32899;
ja: 甘粛省

en: Gateway Disabled
ja: ゲートウェイが無効

en: Gauteng
ja: ハウテン州

en: Gaziantep
ja: ガジアンテプ

en: Gazipur
ja: ガジプール

en: Genova
ja: ジェノヴァ県

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
ja: カートに入れるのはwp_loadedアクションの前に呼び出されるべきではありません。

en: Get your API credentials from PayPal.
ja: PayPalからのAPIの資格情報を取得します。

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
ja: SimplifyアカウントからAPI keysを得る > API Keys

en: Getting started
ja: はじめに

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Ghazvin (قزوین)
ja: ガズヴィーン州 (قزوین)

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gifu
ja: 岐阜県

en: Gilan (گیلان)
ja: ギーラーン州 (گیلان)

en: Gipuzkoa
ja: ギプスコア

en: Giresun
ja: ギレスン

en: Girona
ja: ジローナ県

en: Gisborne
ja: ギズボーン

en: Go to homepage
ja: ホームページへ

en: Goa
ja: ゴア州

en: Goi&aacute;s
ja: ゴイアス州

en: Golestan (گلستان)
ja: ゴレスターン州 (گلستان)

en: Good
ja: 良い

en: Gopalganj
ja: ゴパルガンジ

en: Gorizia
ja: ゴリツィア県

en: Gorkha
ja: ゴルカ県

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ州

en: Granada
ja: グラナダ県

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Grosseto
ja: グロッセート県

en: Grouped product
ja: グループ化された商品

en: Guadalajara
ja: グアダラハラ県

en: Guadeloupe
ja: グアドループ島

en: Guam
ja: グアム

en: Guanajuato
ja: グアナフアト州

en: Guangdong / &#24191;&#19996;
ja: 広東

en: Guangxi Zhuang / &#24191;&#35199;&#22766;&#26063;
ja: 広西チワン族自治区

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー

en: Guerrero
ja: ゲレーロ州

en: Guimaras
ja: ギマラス州

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guizhou / &#36149;&#24030;
ja: 貴州省

en: Gujarat
ja: グジャラート州

en: Gulmi
ja: グルミ県

en: Gunma
ja: 群馬県

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェールモションショプロン

en: HTML
ja: HTMLメール

en: HTML template
ja: HTML テンプレート

en: Habiganj
ja: ハビガンジ

en: Hainan / &#28023;&#21335;
ja: 海南

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hajdú-Bihar
ja: ドゥービハール

en: Hakkari
ja: ハッキャーリ

en: Hamadan (همدان)
ja: ハマダーン州 (همدان)

en: Haryana
ja: ハリヤーナー州

en: Haskovo
ja: ハスコヴォ

en: Hatay
ja: ハタイ

en: Have a coupon?
ja: クーポンをお持ちですか? -

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
ja: お客様が配達時に現金（または他の手段による）でお支払いします。

en: Hawaii
ja: ハワイ

en: Hawke&rsquo;s Bay
ja: ホークスベイ

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hebei / &#27827;&#21271;
ja: 河北

en: Heilongjiang / &#40657;&#40857;&#27743;
ja: 黒竜江

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
ja: こんにちわ、<strong>%1$s</strong>様(もし、%1$s様でなければ、こちらから<a href="%2$s">サインアウト</a>してください。)

en: Hello, a note has just been added to your order:
ja: たった今、注文にメモが追加されました

en: Henan / &#27827;&#21335;
ja: 河南省

en: Heves
ja: ヘヴェシュ県

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
ja: こんにちは、%sでの注文は部分的に払い戻しされました。

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
ja: こんにちは、%sでの注文は払い戻しされました。

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
ja: こんにちは、%sでの注文は部分的に払い戻しされました。ご注文の詳細は、ご確認のために以下に示します。

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
ja: こんにちは。%s での注文が完了しました。注文詳細は以下の通りです。

en: Hidalgo
ja: イダルゴ州

en: Hide free products
ja: 無料の商品を隠す

en: Hide if cart is empty
ja: カートが空の場合は非表示にする

en: Hide template
ja: テンプレートを隠す

en: Himachal Pradesh
ja: マーチャル・プラデーシュ州

en: Hiroshima
ja: 広島県

en: Hokkaido
ja: 北海道

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港/ドル

en: Hong Kong Island
ja: 香港島

en: Hormozgan (هرمزگان)
ja: ホルモズガーン州 (هرمزگان)

en: Hosted Payments
ja: ホストされた決済

en: How to calculate delivery charges
ja: 配達料を計算する方法

en: Hu&aacute;nuco
ja: ワヌコ

en: Huancavelica
ja: ワンカベリカ

en: Hubei / &#28246;&#21271;
ja: 湖北省

en: Huelva
ja: ウェルバ県

en: Huesca
ja: ウエスカ県

en: Humla
ja: フムラ県

en: Hunan / &#28246;&#21335;
ja: 湖南

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリー/フォリント

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hyogo
ja: 兵庫県

en: I&#287;d&#305;r
ja: ウードゥル

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
ja: 私は<a href="%s" target="_blank">規約と条件</a>を読んで理解し了承しました。

en: IPN payment completed
ja: IPNの支払いが完了。<small>インスタント支払い通知（IPNは）PayPal取引に関連したイベントを通知するメッセージサービスです。</small>

en: Ibaraki
ja: 茨城県

en: Ica
ja: イカ

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic krona
ja: アイスランド/クローナ

en: Idaho
ja: アイダホ州

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
ja: 代金引換が特定メソッドに対してのみ利用可能であるなら、それをここで設定します。すべてのメソッドに対して有効にする場合は空欄にします

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
ja: このメールに覚えがない場合は、どなたかが間違って申請した可能性があります。その場合はこのメールを無視または破棄して下さい。

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
ja: 以前にお買い物をしている場合は、下記のボックスに詳細を入力してください。新規のお客様は、お客様情報（ご自身住所および配送先）セクションまでお進みください。

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
ja: メインのPayPalメールが上記で入力したPayPalメールと違う場合、ここにPayPalアカウントとしてメインでメールを受け取るメールアドレスを入力して下さい。IPNリクエストを有効にする為に使います。

en: Ifugao
ja: イフガオ州

en: Ilaam (ایلام)
ja: イーラーム州 (ایلام)

en: Illam
ja: イラム県

en: Illinois
ja: イリノイ州

en: Ilocos Norte
ja: 北イロコス州

en: Ilocos Sur
ja: 南イロコス州

en: Iloilo
ja: イロイロ

en: Imperia
ja: インペリア県

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
ja: <strong>database caching</strong> をWooCommerと一緒に利用するためには、<a href="%s">こちら</a>で<code>_wc_session_</code> をW3 Total Cache settingsの"Ignored Query Strings" オプションに追加する必要があります。

en: In stock
ja: 在庫あり

en: India
ja: インド

en: Indian Rupee
ja: インド/ルピー

en: Indiana
ja: インディアナ州

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesia Rupiah
ja: インドネシア/ルピア

en: Inner Mongolia / &#20839;&#33945;&#21476;
ja: 内蒙古

en: Instructions
ja: 説明書き

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
ja: サンクスページやメールに追加される処理

en: Instructions that will be added to the thank you page.
ja: thank youページに追加される指示

en: International Flat Rate
ja: 国際定額送料

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
ja: 国際定額送料は出荷に対して固定の金額を請求できるようになります。

en: Invalid %s
ja: 無効な %s

en: Invalid %s ID
ja: 無効な %s ID

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
ja: 無効な署名です - 項目の並び替えに失敗しました

en: Invalid Signature - provided signature does not match
ja: 無効な署名です - 渡された署名が合致しませんでした

en: Invalid Signature - signature method is invalid
ja: 無効な署名です - 署名方法が無効です

en: Invalid URL %s
ja: 無効なURL %s

en: Invalid authentication method
ja: 無効な認証方法です

en: Invalid coupon ID
ja: 無効なクーポンIDです

en: Invalid coupon code
ja: 無効なクーポンコードです

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
ja: 無効なクーポンの種類 - クーポンの種類は以下のいずれかである必要があります： %s

en: Invalid customer
ja: 無効なお客様です

en: Invalid customer Email
ja: 無効なお客様メール

en: Invalid customer ID
ja: 無効なお客様IDです

en: Invalid download link.
ja: 無効なダウンロードリンク。

en: Invalid key
ja: 無効なキー

en: Invalid nonce - nonce has already been used
ja: 無効なnonceです - nonce が既に利用されています

en: Invalid nonce verification
ja: 無効なnonce検証

en: Invalid order ID
ja: 無効な注文ID

en: Invalid order note ID
ja: 無効な注文メモID

en: Invalid order refund ID
ja: 無効な注文払い戻しID

en: Invalid order status
ja: 無効な注文ステータス

en: Invalid order.
ja: 無効な注文です

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
ja: 無効な注文です。アカウントをお持ちのお客様はログインして、もう一度やり直してください。

en: Invalid payment method.
ja: 無効な支払方法です

en: Invalid product SKU
ja: 無効な製品SKU

en: Invalid product attribute ID
ja: 無効な商品属性ID

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
ja: 商品属性の無効なorder_byタイプ - 商品属性のorder_byタイプはこれらのいずれかでなければなりません:

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
ja: 無効な商品属性タイプ - 商品属性タイプは、これらのいずれかでなければなりません:

en: Invalid product category ID
ja: 無効な商品カテゴリーID

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
ja: 無効な製品タイプ - 製品のタイプは、これらのいずれかでなければなりません：%s

en: Invalid refund amount
ja: 無効な払戻額

en: Invalid scope %s
ja: %sは無効な範囲（scope）です。

en: Invalid shipping method.
ja: 無効な配送方法です

en: Invalid timestamp
ja: 無効なタイムスタンプです

en: Invalid username or e-mail.
ja: ユーザー名またはEメールアドレスが無効です

en: Invalid webhook delivery
ja: 無効なwebhook配信

en: Invalid webhook delivery ID
ja: 無効なwebhook配信ID

en: Invoice Prefix
ja: 送り状接頭辞（プレフィックス）

en: Invoice for order {order_number}
ja: 注文｛order_number｝の請求書

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
ja: {order_date} からの注文 {order_number} の請求書

en: Iowa
ja: アイオワ州

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Isabela
ja: イサベラ州

en: Isernia
ja: イゼルニア県

en: Isfahan (اصفهان)
ja: エスファハーン州 (اصفهان)

en: Ishikawa
ja: 石川県

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Isparta
ja: イスパルタ

en: Israel
ja: イスラエル

en: Israeli Shekel
ja: イスラエル/新シェケル

en: Italy
ja: イタリア

en: Item
ja: アイテム

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
ja: 商品 #%s の在庫数は %s から %s に増加

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
ja: 商品 #%s の在庫数は %s から %s に減少

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
ja: 商品#%sのバリエーション#%sの在庫は%sに%sから減少しました。

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Iwate
ja: 岩手県

en: JSONP support is disabled on this site
ja: このサイトではJSONPがサポートされていません

en: Ja&eacute;n
ja: ハエン県

en: Jajarkot
ja: ジャジャルコット県

en: Jalisco
ja: ハリスコ州

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jamalpur
ja: ジャマルプル

en: Jambi
ja: ジャンビ州

en: Jammu and Kashmir
ja: ジャンムー・カシミール州

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese Yen
ja: 日本/円

en: Jawa Barat
ja: 西ジャワ州

en: Jawa Tengah
ja: 中部ジャワ州

en: Jawa Timur
ja: 東ジャワ州

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jessore
ja: ジェッソール

en: Jhalokati
ja: ジョルコタ

en: Jhapa
ja: ジャパ県

en: Jharkhand
ja: ジャールカンド州

en: Jhenaidah
ja: ジェナイダ

en: Jiangsu / &#27743;&#33487;
ja: 江蘇省

en: Jiangxi / &#27743;&#35199;
ja: 江西省

en: Jilin / &#21513;&#26519;
ja: 吉林

en: Johor
ja: ジョホール州

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Joypurhat
ja: ジョイプールハット

en: Jujuy
ja: フフイ州

en: Jumla
ja: ジュムラ県

en: Jun&iacute;n
ja: フニン

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja: ヤースナジクンソルノク

en: K&#252;tahya
ja: キュタヒヤ

en: K&#305;r&#305;kkale
ja: クルッカレ

en: K&#305;r&#351;ehir
ja: クルシェヒル

en: K&#305;rklareli
ja: クルクラーレリ

en: Kagawa
ja: 香川県

en: Kagoshima
ja: 鹿児島県

en: Kahramanmara&#351;
ja: カフラマンマラシュ

en: Kailali
ja: カイラリ県

en: Kalasin (&#3585;&#3634;&#3628;&#3626;&#3636;&#3609;&#3608;&#3640;&#3660;)
ja: カーラシン県

en: Kalikot
ja: カリコット県

en: Kalimantan Barat
ja: 西カリマンタン州

en: Kalimantan Selatan
ja: 南カリマンタン州

en: Kalimantan Tengah
ja: 中部カリマンタン州

en: Kalimantan Timur
ja: 東カリマンタン州

en: Kalimantan Utara
ja: 北カリマンタン

en: Kalinga
ja: カリンガ州

en: Kamphaeng Phet (&#3585;&#3635;&#3649;&#3614;&#3591;&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;)
ja: カムペーンペット県

en: Kanagawa
ja: 神奈川県

en: Kanchanaburi (&#3585;&#3634;&#3597;&#3592;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: カンチャナブリ

en: Kanchanpur
ja: カンチャンプール県

en: Kansas
ja: カンザス州

en: Kapilbastu
ja: カピルバスツ県

en: Karab&#252;k
ja: カラビュク

en: Karaman
ja: カラマン

en: Kardzhali
ja: クルジャリ

en: Karnataka
ja: カルナータカ州

en: Kars
ja: カルス

en: Kaski
ja: カスキ県

en: Kastamonu
ja: カスタモヌ

en: Kathmandu
ja: カトマンド県

en: Kavrepalanchowk
ja: カブレパランチョーク県

en: Kayseri
ja: カイセリ

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kedah
ja: ケダ州

en: Kelantan
ja: ケランタン州

en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kepulauan Riau
ja: リアウ諸島州

en: Kerala
ja: ケーララ州

en: Kerman (کرمان)
ja: ケルマーン州 (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ja: ケルマーンシャー州 (کرمانشاه)

en: Khagrachhari
ja: カグラチュリ

en: Khon Kaen (&#3586;&#3629;&#3609;&#3649;&#3585;&#3656;&#3609;)
ja: コーンケン県

en: Khotang
ja: コタン県

en: Khulna
ja: クルナ

en: Khuzestan  (خوزستان)
ja: フージスターン州 (خوزستان)

en: Kilis
ja: キリス

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kishoreganj
ja: キショルゴンジ

en: Kocaeli
ja: コジャエリ

en: Kochi
ja: 高知県

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ja: コフギールーイェ・ブーイェル＝アフマド州 (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Komárom-Esztergom
ja: コマーロムエステルゴム

en: Konya
ja: コンヤ

en: Kowloon
ja: カオルーン

en: Krabi (&#3585;&#3619;&#3632;&#3610;&#3637;&#3656;)
ja: クラビ

en: Kumamoto
ja: 熊本県

en: Kurdistan / کردستان)
ja: クルディスタン地域 / کردستان)

en: Kurigram
ja: クリグラム

en: Kushtia
ja: クスティア

en: Kuwait
ja: クウェート

en: KwaZulu-Natal
ja: クワズール・ナタール州

en: Kyoto
ja: 京都府

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Kyustendil
ja: キュステンディル

en: L&apos;Aquila
ja: ラクイラ県

en: La Libertad
ja: ラリベルタド

en: La Pampa
ja: ラ・パンパ州

en: La Rioja
ja: ラ・リオハ県

en: La Spezia
ja: ラ・スペツィア県

en: La Union
ja: ラウニオン州

en: Laguna
ja: ラグナ州

en: Lakshadeep
ja: ラクシャディープ諸島

en: Lakshmipur
ja: ラクシュミプール

en: Lalitpur
ja: ラリトプール県

en: Lalmonirhat
ja: ラルモニールハット

en: Lambayeque
ja: ランバイェケ

en: Lamjung
ja: ラムジュン県

en: Lampang (&#3621;&#3635;&#3611;&#3634;&#3591;)
ja: ラムパーン県

en: Lamphun (&#3621;&#3635;&#3614;&#3641;&#3609;)
ja: ラムプーン県

en: Lampung
ja: ランプン州

en: Lanao del Norte
ja: 北ラナオ州

en: Lanao del Sur
ja: 南ラナオ州

en: Lao Kip
ja: ラオス·キップ

en: Laos
ja: ラオス

en: Las Palmas
ja: ラス・パルマス県

en: Last Name
ja: 姓

en: Last name
ja: 姓

en: Latina
ja: ラティーナ県

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Le&oacute;n
ja: レオン県

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Leave a Reply to %s
ja: %s へ返信する

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lecce
ja: レッチェ県

en: Lecco
ja: レッコ県

en: Lesotho
ja: レソト

en: Leyte
ja: レイテ島

en: Liaoning / &#36797;&#23425;
ja: 遼寧

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lima
ja: リマ

en: Limpopo
ja: リンポポ州

en: List
ja: リスト

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Livorno
ja: リヴォルノ県

en: Lleida
ja: リェイダ県

en: Local Delivery
ja: 宅配便

en: Local Pickup
ja: 店頭渡し

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
ja: 宅配便は一般的な配送方法です

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
ja: ローカルピックアップは、顧客が注文自分自身で受け取りに行くことができるシンプルな方法です。

en: Lodi
ja: ローディ県

en: Loei (&#3648;&#3621;&#3618;)
ja: ルーイ県

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
ja: <code>%s</code>内部のIPNリクエストのようなPayPalイベントのログ

en: Log in
ja: ログイン

en: Log in to Download Files
ja: ファイルをダウンロードするにはログインしてください。

en: Logged in as %s
ja: %sとしてログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lopburi (&#3621;&#3614;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: ロッブリー県

en: Loreto
ja: ロレト

en: Lost Password
ja: パスワードを忘れた

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れた場合はこちら

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
ja: パスワードを忘れましたか？ユーザー名かEメールアドレスを入力して下さい。新しいパスワードを作成するためのリンクが添付されたメールが送信されます。ご確認下さい。

en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

en: Lovech
ja: ロヴェチ

en: Lucca
ja: ルッカ県

en: Lugo
ja: ルーゴ県

en: Luristan (لرستان)
ja: ロレスターン州 (لرستان)

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: M&aacute;laga
ja: マラガ県

en: Macao S.A.R., China
ja: マカオ

en: Macau / &#28595;&#38376;
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Macerata
ja: マチェラータ県

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Madaripur
ja: マダリプール

en: Madhya Pradesh
ja: マディヤ・プラデーシュ州

en: Madre de Dios
ja: マドレデディオス

en: Madrid
ja: マドリード県

en: Mae Hong Son (&#3649;&#3617;&#3656;&#3630;&#3656;&#3629;&#3591;&#3626;&#3629;&#3609;)
ja: メーホンソーン県

en: Maguindanao
ja: マギンダナオ州

en: Magura
ja: マグラ

en: Maha Sarakham (&#3617;&#3627;&#3634;&#3626;&#3634;&#3619;&#3588;&#3634;&#3617;)
ja: マハーサーラカーム県

en: Maharashtra
ja: マハーラーシュトラ州

en: Maine
ja: メイン州

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
ja: お客様のご入金確認後、商品を出荷致します。

en: Makwanpur
ja: マクワンプール県

en: Malatya
ja: マラティヤ

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Malaysian Ringgits
ja: マレーシア/リンギット

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Maluku
ja: モルッカ諸島

en: Maluku Utara
ja: 北マルク州

en: Manang
ja: マナン県

en: Manawatu-Wanganui
ja: マナワツ・ワンガヌイ

en: Manikganj
ja: マニカガンジ

en: Manipur
ja: マニプル州

en: Manisa
ja: マニサ

en: Manitoba
ja: マニトバ州

en: Mantova
ja: マントヴァ県

en: Maranh&atilde;o
ja: マラニョン州

en: Mardin
ja: マルディン

en: Marinduque
ja: マリンドゥケ州

en: Markazi (مرکزی)
ja: マルキャズィー州 (مرکزی)

en: Marlborough
ja: マールバラ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク島

en: Maryland
ja: メリーランド州

en: Masbate
ja: マスバテ州

en: Massa-Carrara
ja: マッサ＝カッラーラ県

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

en: Matera
ja: マテーラ県

en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ州

en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソドスル州

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max price
ja: 最高価格

en: Mayotte
ja: マヨット島

en: Mazandaran (مازندران)
ja: マーザンダラーン州 (مازندران)

en: Medio Campidano
ja: メディオ・カンピダーノ県

en: Meghalaya
ja: メーガーラヤ州

en: Meherpur
ja: メヘルプール

en: Melaka
ja: ムラカ州

en: Melilla
ja: メリリャ

en: Mendoza
ja: メンドーサ州

en: Messina
ja: メッシーナ県

en: Method Title
ja: メソッドのタイトル

en: Method availability
ja: メソッドの有効性

en: Metro Manila
ja: マニラ首都圏

en: Mexican Peso
ja: メキシコ/ペソ

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Michigan
ja: ミシガン州

en: Michoacán
ja: ミチョアカン州

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Mie
ja: 三重県

en: Milano
ja: ミラノ県

en: Min price
ja: 最低価格

en: Minas Gerais
ja: ミナスジェライス州

en: Minimum Order Amount
ja: 最小注文金額

en: Minnesota
ja: ミネソタ州

en: Misamis Occidental
ja: 西ミサミス州

en: Misamis Oriental
ja: 東ミサミス州

en: Misiones
ja: ミシオネス州

en: Missing parameter %s
ja: %s の項目がありません

en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

en: Missouri
ja: ミズーリ州

en: Miyagi
ja: 宮城県

en: Miyazaki
ja: 宮崎県

en: Mizoram
ja: ミゾラム州

en: Modena
ja: モデナ県

en: Mohottari
ja: マホッタリ県

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montana
ja: モンタナ州

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Monza e della Brianza
ja: モンツァ・エ・ブリアンツァ県

en: Moquegua
ja: モケグア

en: Morang
ja: モラン県

en: Morelos
ja: モレロス州

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Moulvibazar
ja: マウルビ=バザール

en: Mountain Province
ja: マウンテン州

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Mpumalanga
ja: ムプマランガ州

en: Mu&#287;la
ja: ムーラ

en: Mu&#351;
ja: ムシ

en: Mugu
ja: ムグ県

en: Mukdahan (&#3617;&#3640;&#3585;&#3604;&#3634;&#3627;&#3634;&#3619;)
ja: ムックダーハーン県

en: Multipart
ja: マルチパート

en: Municipality
ja: 自治体

en: Munshiganj
ja: ムンシガンジ

en: Murcia
ja: ムルシア県

en: Mustang
ja: ムスタン県

en: My Account
ja: マイアカウント

en: My Address
ja: マイアドレス

en: My Addresses
ja: 登録済の住所

en: Myagdi
ja: ミャグディ県

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Mymensingh
ja: マイメイシン

en: Nagaland
ja: ナガランド州

en: Nagano
ja: 長野県

en: Nagasaki
ja: 長崎県

en: Nakhon Nayok (&#3609;&#3588;&#3619;&#3609;&#3634;&#3618;&#3585;)
ja: ナコーンナーヨック県

en: Nakhon Pathom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3611;&#3600;&#3617;)
ja: ナコーンパトム県

en: Nakhon Phanom (&#3609;&#3588;&#3619;&#3614;&#3609;&#3617;)
ja: ナコーンパノム県

en: Nakhon Ratchasima (&#3609;&#3588;&#3619;&#3619;&#3634;&#3594;&#3626;&#3637;&#3617;&#3634;)
ja: ナコンラチャシマ

en: Nakhon Sawan (&#3609;&#3588;&#3619;&#3626;&#3623;&#3619;&#3619;&#3588;&#3660;)
ja: ナコーンサワン県

en: Nakhon Si Thammarat (&#3609;&#3588;&#3619;&#3624;&#3619;&#3637;&#3608;&#3619;&#3619;&#3617;&#3619;&#3634;&#3594;)
ja: ナコーンシータンマラート県

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nan (&#3609;&#3656;&#3634;&#3609;)
ja: ナン

en: Naogaon
ja: ナオガオン

en: Napoli
ja: ナポリ県

en: Nara
ja: 奈良県

en: Narail
ja: ナライル

en: Narathiwat (&#3609;&#3619;&#3634;&#3608;&#3636;&#3623;&#3634;&#3626;)
ja: ナラーティワート県

en: Narayanganj
ja: ナヤヤガンジ

en: Narsingdi
ja: ノルシンディ

en: Natore
ja:  ナトール

en: Nauru
ja: ナウル

en: Navarra
ja: ネバーラ県

en: Nawabganj
ja: ナワバンジ

en: Nawalparasi
ja: ナワルパラシ県

en: Nayarit
ja: ナヤリット州

en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

en: Negeri Sembilan
ja: ヌグリスンビラン州

en: Negros Occidental
ja: 西ネグロス州

en: Negros Oriental
ja: 東ネグロス州

en: Nelson
ja: ネルソン

en: Nepal
ja: ネパール

en: Nepali Rupee
ja: ネパールルピー

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: Netrakona
ja: ネトラコナ

en: Neuqu&eacute;n
ja: ネウケン州

en: Nev&#351;ehir
ja: ネヴシェヒル

en: Nevada
ja: ネバダ州

en: New %s
ja: 新しい%s

en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック州

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Coupon
ja: 新しいクーポン

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

en: New Order
ja: 新規注文

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
ja: 新しいパスワード(そのままの場合は空白)

en: New Product
ja: 新商品

en: New Product Category Name
ja: 新しいカテゴリーの名称

en: New Product Tag Name
ja: 新しい商品タグの名称

en: New Shipping Class Name
ja: 新しい配送クラスの名称

en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ州

en: New Territories
ja: 新界

en: New Webhook
ja: 新しいWebhook

en: New York
ja: ニューヨーク州

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランド/ドル

en: New account
ja: 新しいアカウント

en: New customer order
ja: 新規注文受付

en: New order
ja: 新規注文受付メール（管理者へ）

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
ja: 注文を受信したときに新しい注文メールが受信者リストに送信されます。

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New passwords do not match.
ja: 新しいパスワードが合っていません。

en: New products
ja: 新商品

en: New products added to %s
ja: 新商品には %s 追加

en: New products tagged %s
ja: 新商品には %s タグ付き

en: Newfoundland and Labrador
ja: ニューファンドランド·ラブラドール州

en: Ni&#287;de
ja: ニーデ

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Nigerian Naira
ja: ナイジェリア·ナイラ

en: Niigata
ja: 新潟県

en: Nilphamari
ja:  ニルファマリ

en: Ningxia Hui / &#23425;&#22799;
ja: 寧夏回族

en: Niue
ja: ニウエ

en: No %1$s data specified to create %1$s
ja: %1$sを作成するために指定された%1$sデータがありません

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
ja: %1$sを作成・編集するために指定された%1$sデータがありません

en: No %1$s data specified to edit %1$s
ja: %1$sを編集するために指定された%1$sデータがありません

en: No %s found with the ID equal to %s
ja: 以下のIDの%sはありません。ID: %s

en: No Coupons found
ja: クーポンが見つかりません

en: No Coupons found in trash
ja: ゴミ箱の中にもクーポンは見つかりませんでした

en: No Orders found
ja: 注文が見つかりません

en: No Orders found in trash
ja: ゴミ箱の中にも注文は見つかりませんでした

en: No Product Tags found
ja: 商品のタグが見つかりません

en: No Products found
ja: 商品が見つかりません

en: No Products found in trash
ja: ゴミ箱の中にも商品は見つかりません

en: No Shipping Class Cost
ja: 配送クラス費用はありません

en: No Webhooks found
ja: Webhookが見つかりません

en: No Webhooks found in trash
ja: ゴミ箱にWebhooksはありません

en: No file defined
ja: ファイルが登録されていません

en: No product categories exist.
ja: 商品カテゴリーがありません

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
ja: 商品在庫が増加していませんでした。- 在庫管理が有効になっていないかもしれません。

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
ja: 商品在庫は減少していませんでした。- 在庫管理が有効になっていないかもしれません。

en: No products in the cart.
ja: カートの中に商品はございません

en: No products were found matching your selection.
ja: 選択に一致する商品が見つかりませんでした。

en: No route was found matching the URL and request method
ja: URLとリクエストメソッド（request method）に合ったルートがありません

en: Noakhali
ja: ノアカリ

en: Nong Bua Lam Phu (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3610;&#3633;&#3623;&#3621;&#3635;&#3616;&#3641;)
ja: ノーンブワラムプー県

en: Nong Khai (&#3627;&#3609;&#3629;&#3591;&#3588;&#3634;&#3618;)
ja: ノーンカーイ県

en: Nonthaburi (&#3609;&#3609;&#3607;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: ノンタブリー県

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

en: North Khorasan (خراسان جنوبی)
ja: 北ホラーサーン州(خراسان جنوبی)

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: North West
ja: 北西部

en: Northern Cape
ja: 北ケープ州

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島連邦

en: Northern Samar
ja: 北サマル州

en: Northern Territory
ja: ノーザン・テリトリー

en: Northland
ja: ノースランド

en: Northwest Territories
ja: ノースウェスト準州

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェー/クローネ

en: Not that bad
ja: 良くない

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
ja: {site_title}の注文（{order_date}）への備考が追加しました。

en: Note:
ja: 備考:

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
ja: 注意：送料と税金は、推定%sとし、支払い方法や配送情報に基づいて、精算時に更新されます。

en: Nova Scotia
ja: ノバスコシア州

en: Novara
ja: ノヴァーラ県

en: Nueva Ecija
ja: ヌエヴァ・エシハ州

en: Nueva Vizcaya
ja: ヌエヴァ・ヴィスカヤ州

en: Nuevo León
ja: ヌエボ・レオン州

en: Number of products to show
ja: 表示する商品数

en: Number of reviews to show
ja: レビューの数を表示する

en: Nunavut
ja: ヌナブト州

en: Nuoro
ja: ヌーオロ県

en: Nusa Tenggara Barat
ja: 西ヌサ・トゥンガラ州

en: Nusa Tenggara Timur
ja: 東ヌサ・トゥンガラ州

en: Nuwakot
ja: ヌワコット県

en: Nógrád
ja: ノーグラード県

en: Oaxaca
ja: オアハカ州

en: Occidental Mindoro
ja: 西ミンドロ州

en: Ogliastra
ja: オリアストラ県

en: Ohio
ja: オハイオ州

en: Oita
ja: 大分県

en: Okayama
ja: 岡山県

en: Okhaldhunga
ja: オカラドゥンガ県

en: Okinawa
ja: 沖縄県

en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

en: Olbia-Tempio
ja: オルビア＝テンピオ県

en: Oman
ja: オマーン

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 入金待ち<span class="count">(%s)</span>

en: On-sale Products
ja: セール中の商品

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
ja: 行に一つ: オプション名 | 追加費用 [+-パーセント] | コストタイプごと(order, class, もしくわ item)　例: <code>特別便 | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>

en: Only %s left in stock
ja: 残り在庫 %s 個

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ja: 以前にこの商品を購入したことのあるログイン済みのユーザーのみレビューを残すことができます。

en: Only show children of the current category
ja: 現在のカテゴリの子カテゴリーのみを表示

en: Ontario
ja: オンタリオ州

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
ja: オプション名|追加コスト[+- パーセント%]|コストタイプ毎 (order, class, or item)

en: Optional
ja: 任意

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
ja: 必要に応じて「支払いデータ転送」(プロフィール>プロフィールと設定>マイ販売ツール>ウェブサイトの環境設定)を有効にしてIDトークンをここにコピーします。これは、PayPalのIPNを必要とせずに支払いを検証することができます。

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
ja: 必要に応じて使用したいページスタイルの名前を入力します。これは、あなたのPayPalアカウント内で定義されています。

en: Order
ja: 注文番号

en: Order #%s
ja: 注文番号 %s

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
ja: 注文番号%sは払い戻しとしてマークました - PayPalの理由コード: %s

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
ja: 注文#%sは入金待ちになっています。 - PayPal原因コード: %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
ja: 注文番号%sはキャンセル取消処理が終わりました。支払い状況の確認と注文状況の更新をお願いします。

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
ja: 注文番号 %s に %s を作成　：　ステータス&ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
ja: 注文番号<mark class="order-number">%s</mark> は <mark class="order-date">%s</mark>において現在 <mark class="order-status">%s</mark>の状態です。

en: Order &ndash; %s
ja: ご注文 &ndash; %s

en: Order Again
ja: 再注文する

en: Order Details
ja: ご注文詳細

en: Order Fully Refunded
ja: 注文を全て払い戻されました

en: Order ID
ja: 注文番号

en: Order ID is invalid
ja: 注文IDが無効です

en: Order Notes
ja: 備考欄

en: Order Number
ja: 注文番号

en: Order Number:
ja: 注文番号:

en: Order Received
ja: 注文受付

en: Order Updates
ja: 注文の更新

en: Order by
ja: 並び順

en: Order cancelled by customer.
ja: お客様による注文のキャンセル

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
ja: 注文完了メールは、注文が出荷され、注文処理が完了した場合に送信されます。

[ctx: Order date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ja: %Y年 %b月 %d日 @ %I:%M %p

en: Order item ID is required
ja: 注文商品IDが必要です

en: Order item ID provided is not associated with order
ja: 注文商品IDが注文に関連付けられていません

en: Order note is required
ja: 備考欄は必須です

en: Order number: %s
ja: 注文番号: %s

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
ja: 注文が部分的に払い戻されたときに注文の一部返金電子メールがお客様に送信されます。

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
ja: 注文が払い戻しされた時にお客様に注文払い戻しメールが送られます。

[ctx: Order status]
en: Cancelled
ja: キャンセルされました

[ctx: Order status]
en: Completed
ja: 完了

[ctx: Order status]
en: Failed
ja: 失敗しました

[ctx: Order status]
en: On Hold
ja: 入金待ち

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
ja: 支払い待ち

[ctx: Order status]
en: Processing
ja: 処理中

[ctx: Order status]
en: Refunded
ja: 払い戻しされました

en: Order status changed from %s to %s.
ja: 注文状況は %s から %s に変更されました。

en: Order {order_number} details
ja: 注文{order_number} の詳細

en: Order: %s
ja: 注文: %s

en: Orders
ja: 受注

en: Ordu
ja: オルドゥ

en: Oregon
ja: オレゴン州

en: Oriental Mindoro
ja: 東ミンドロ州

en: Orissa
ja: オリッサ州

en: Oristano
ja: オリスターノ県

en: Osaka
ja: 大阪府

en: Osmaniye
ja: オスマニエ

en: Otago
ja: オタゴ

en: Our Bank Details
ja: お振り込み先 銀行口座情報 詳細

en: Ourense
ja: オウレンセ県

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: PDT payment completed
ja: PDT支払いが完了しました

en: Pabna
ja: パブナ

en: Padova
ja: パドヴァ県

en: Page %d
ja: 固定ページ %d

en: Page Style
ja: ページスタイル

[ctx: Page slug]
en: cart
ja: カート

[ctx: Page slug]
en: checkout
ja: 決済

[ctx: Page slug]
en: my-account
ja: マイアカウント

[ctx: Page slug]
en: shop
ja: ショップ

[ctx: Page title]
en: Cart
ja: カート

[ctx: Page title]
en: Checkout
ja: 支払い方法

[ctx: Page title]
en: My Account
ja: マイアカウント

[ctx: Page title]
en: Shop
ja: ショップ

en: Pahang
ja: パハン州

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palawan
ja: パラワン島

en: Palencia
ja: パレンシア県

en: Palermo
ja: パレルモ県

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ自治区

en: Palpa
ja: パルパ県

en: Pampanga
ja: パンパンガ州

en: Panama
ja: パナマ

en: Panchagarh
ja: ポンテョゴル

en: Panchthar
ja: パンチタール県

en: Pangasinan
ja: パンガシナン州

en: Papua
ja: パプア州

en: Papua Barat
ja: 西パプア州

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Par&aacute;
ja: パラー州

en: Para&iacute;ba
ja: パライバ州

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Paraguayan Guaraní
ja: パラグアイグアラニー

en: Paran&aacute;
ja: パラナ州

en: Parbat
ja: パルバット県

en: Parent %s
ja: %sの親カテゴリ

en: Parent %s:
ja: %sの親カテゴリ：

en: Parent Coupon
ja: クーポンフォルダ

en: Parent Orders
ja: 注文フォルダ

en: Parent Product
ja: 商品フォルダ

en: Parent Product Category
ja: 親商品カテゴリーを選択

en: Parent Product Category:
ja: 親商品カテゴリー:

en: Parent Shipping Class
ja: 送料クラスフォルダ

en: Parent Shipping Class:
ja: 送料クラスフォルダ:

en: Parent Webhook
ja: 親 Webhook

en: Parma
ja: パルマ県

en: Parsa
ja: パルサ県

en: Partial Refund Email Heading
ja: 一部払い戻し時のヘッダー

en: Partial Refund Subject
ja: 一部払い戻し時の件名

en: Partially Refunded order
ja: 一部返金注文

en: Pasco
ja: パスコ

en: Password
ja: パスワード

en: Password Change
ja: パスワードの変更

en: Password Reset Instructions
ja: パスワードのリセット手順

en: Password Reset for {site_title}
ja: {site_title} パスワードのリセット

en: Password is required.
ja: パスワードが必要です

en: Password reset is not allowed for this user
ja: パスワードのリセットは、このユーザに対して許可されていません

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません

en: Pathum Thani (&#3611;&#3607;&#3640;&#3617;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: パトゥムターニー県

en: Pattani (&#3611;&#3633;&#3605;&#3605;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: パッターニー県

en: Patuakhali
ja: パトアカリ

en: Paused
ja: 一時停止

en: Pavia
ja: パヴィーア県

en: Pay
ja: 支払

en: Pay Now
ja: すぐ支払う

en: Pay for Order
ja: 注文の支払い

en: Pay for order
ja: 注文の支払い

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
ja: ペイパル経由での支払い;ペイパルアカウントを持たなくても、クレジットカードで支払いをする事が出来ます。

en: Pay with cash upon delivery.
ja: 配達時に現金で支払う。

en: PayPal Acceptance Mark
ja: ペイパル受付マーク

en: PayPal Identity Token
ja: PayPal ID トークン

en: PayPal Sandbox
ja: PayPal サンドボックス

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
ja: PayPalは、私たちに一つの住所を送信することができます。あなたがラベルを出荷するためにPayPalを使用している場合は、請求書ではなく、配送先住所を送信する方が良いでしょう。

en: PayPal does not support your store currency.
ja: PayPalは、ショップの通貨をサポートしていません。

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
ja: PayPal sandbox は支払いをテストするために使用することができます。<a href="%s">ここに開発者アカウントをサインアップしてください</a>。

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
ja: PayPalスタンダードは支払い情報を入力するように顧客をPayPalに送信します。PayPal IPN は支払い後の状況変更のために、fsockopen/cURLが必須です。%sシステム状況%sページで詳細を確認して下さい。

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
ja: PayPalがアドレスを検証します。その為、この設定ではエラーを引き起こす可能性があります。（我々はこれが無効になっていることをお勧めします）

en: Payment
ja: 支払い方法

en: Payment %s via IPN.
ja: お支払いの %s IPN経由。<small>インスタント支払い通知（IPNは）PayPal取引に関連したイベントを通知するメッセージサービスです。</small>

en: Payment Action
ja: 支払いアクション

en: Payment Method:
ja: お支払方法:

en: Payment Mode
ja: お支払方法

en: Payment for order #%s refunded/reversed
ja: 注文番号 %s の支払いを 払い戻し

en: Payment for order #%s reversed
ja: 注文番号 %s の支払いを 払い戻し

en: Payment method ID and title are required
ja: 支払いIDとタイトルが必要です。

en: Payment method added.
ja: 支払い方法を追加しました。

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
ja: 支払い時に購入者がみる支払いの説明文です。

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ja: ウェブサイト上で表示される支払方法の説明

en: Payment pending: %s
ja: 支払い待ち：

en: Payment to be made upon delivery.
ja: お支払いは、配達時の商品引取りの際にお願い致します

en: Payment was declined - please try another card.
ja: 支払いが拒否されました - 別のカードを使って下さい。

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
ja: 支払いが承認されませんでした - お客様は他のカードを使う必要があります。

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
ja: Simplify Commerceにより支払いが拒否されました。

en: Pazardzhik
ja: パザルジク

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 支払い処理待ち<span class="count">(%s)</span>

en: Pennsylvania
ja: ペンシルベニア州

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
ja: 配送クラス毎: それぞれの配送クラスの送料

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
ja: 注文毎: 最も高額な配送クラスの送料を請求

en: Perak
ja: ペラ州

en: Percentage of cart total
ja: カート合計の割合

en: Perfect
ja: 最高

en: Perlis
ja: ペルリス

en: Permanently deleted %s
ja: %s を完全に削除しました

en: Permanently deleted customer
ja: 顧客を完全に削除しました

en: Permanently deleted order note
ja: 注文メモを完全に削除しました

en: Permissions is missing.
ja: 権限がありません。

en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ州

en: Pernik
ja: ペルニク

en: Peru
ja: ペルー

en: Perugia
ja: ペルージャ県

en: Pesaro e Urbino
ja: ペーザロ・エ・ウルビーノ県

en: Pescara
ja: ペスカーラ県

en: Pest
ja: ペスト地区

en: Phang Nga (&#3614;&#3633;&#3591;&#3591;&#3634;)
ja: パンガー県

en: Phatthalung (&#3614;&#3633;&#3607;&#3621;&#3640;&#3591;)
ja: パッタルン県

en: Phayao (&#3614;&#3632;&#3648;&#3618;&#3634;)
ja: パヤオ県

en: Phetchabun (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3641;&#3619;&#3603;&#3660;)
ja: ペッチャブーン県

en: Phetchaburi (&#3648;&#3614;&#3594;&#3619;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: ペッチャブリー県

en: Phichit (&#3614;&#3636;&#3592;&#3636;&#3605;&#3619;)
ja: ピチット県

en: Philippine Pesos
ja: フィリピン/ペソ

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phitsanulok (&#3614;&#3636;&#3625;&#3603;&#3640;&#3650;&#3621;&#3585;)
ja: ピッサヌローク県

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phrae (&#3649;&#3614;&#3619;&#3656;)
ja: プレー県

en: Phuket (&#3616;&#3641;&#3648;&#3585;&#3655;&#3605;)
ja: プーケット県

en: Piacenza
ja: ピアチェンツァ県

en: Piau&iacute;
ja: ピアウイ州

en: Pirojpur
ja: ピロジプール

en: Pisa
ja: ピサ県

en: Pistoia
ja: ピストイア県

en: Pitcairn
ja: ピトケアン

en: Piura
ja: ピウラ

en: Place order
ja: 注文する

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
ja: サンドボックスのAPIキーを使用してサンドボックスモードでの支払いゲートウェイを配置(実際の決済は使えません)

en: Plain text
ja: テキストメール

en: Plain text template
ja: テキストメールテンプレート

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
ja: 再度、ご購入を行ってみてください。またはアカウントページにアクセスして下さい。

en: Please attempt your purchase again.
ja: 再度、ご購入を行ってみてください

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
ja: カートに追加する商品を選択してください&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
ja: 商品のオプションを選択してください&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
ja: カートに追加したい商品の数量を選択してください&hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
ja: 利用可能な配送方法があるかどうかを確認する為に住所を全て入力して、決済を進めてください。

en: Please enter a coupon code.
ja: クーポンコードを入力して下さい。

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
ja: お店の請求書番号の接頭辞（prefix）を入力してください。複数店舗でPayPalアカウントを使用している場合は、PayPalは同じ請求書番号の注文を許可しない為、この接頭辞が固有である事を確認して下さい。

en: Please enter a valid account username.
ja: 有効なアカウントユーザー名を入力してください

en: Please enter a valid order ID
ja: 有効な注文IDを入力してください

en: Please enter a valid order email
ja: 有効な注文メールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
ja: 有効な郵便番号を入力して下さい

en: Please enter an account password.
ja: アカウントパスワードを入力してください

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
ja: 御社のPayPalメールアドレスを入力してください。支払いを受けるために必要です。

en: Please enter your current password.
ja: 現在のパスワードを入力してください。

en: Please enter your name.
ja: ユーザー名を入力して下さい

en: Please enter your password.
ja: パスワードを入力して下さい

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ja: 利用可能な支払い方法を確認し、上記に詳細を記入してください。

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
ja: 利用可能な配送方法を確認する為、詳細情報を記入してください。

en: Please fill out all password fields.
ja: すべてのパスワード欄に記入してください。

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
ja: あなたのカード情報が正しく入力されていることを確認し、お使いのブラウザはJavaScriptをサポートしていることを確認してください。

en: Please provide a valid email address.
ja: 正しいEメールアドレス形式で入力して下さい

en: Please rate the product.
ja: 商品を評価してください

en: Please re-enter your password.
ja: パスワードを再入力して下さい

en: Please select a rating
ja: 評価を選択してください

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
ja: 必要事項を記入した小切手を送って下さい

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
ja: 利用可能な配送方法を表示するには送料計算を使用してください。

en: Pleven
ja: プレヴェン

en: Plovdiv
ja: プロブジフ

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish Zloty
ja: ポーランド/ズウォティ

en: Pondicherry (Puducherry)
ja: ポンディシェリ

en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ県

en: Popular Product Tags
ja: 人気商品タグ

en: Pordenone
ja: ポルデノーネ県

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Postcode / Zip
ja: 郵便番号

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo;に投稿がタグ付けされました

en: Potenza
ja: ポテンツァ県

en: Pounds Sterling
ja: ポンド

en: Prachin Buri (&#3611;&#3619;&#3634;&#3592;&#3637;&#3609;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: プラーチーンブリー県

en: Prachuap Khiri Khan (&#3611;&#3619;&#3632;&#3592;&#3623;&#3610;&#3588;&#3637;&#3619;&#3637;&#3586;&#3633;&#3609;&#3608;&#3660;)
ja: プラチュワップキーリーカン県

en: Prato
ja: プラート県

en: Prefecture
ja: 都道府県

en: Premium Support
ja: プレミアムサポート

en: Price
ja: 金額

en: Price:
ja: 価格:

en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワードアイランド州

en: Proceed to Checkout
ja: お支払いへ進む

en: Proceed to PayPal
ja: PayPalに進んでください。

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 処理中<span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
ja: 新規注文受付メール（顧客へ）

en: Product
ja: 商品

en: Product % Discount
ja: 商品 % 割引

en: Product Backorder
ja: 商品の予約注文

en: Product Categories
ja: 商品カテゴリー

en: Product Category
ja: 商品カテゴリー

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Product Discount
ja: 商品の割引

en: Product ID or SKU is required
ja: 商品IDかSKUが必要です。

en: Product ID provided does not match this line item
ja: 商品IDが、この行の商品と一致していません

en: Product Image
ja: 商品画像

en: Product Tag
ja: 商品タグ

en: Product Tags
ja: 商品タグ

en: Product is invalid
ja: 商品が無効です

en: Product low in stock
ja: 在庫が少ない商品

en: Product out of stock
ja: 在庫切れ商品

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ja: 数

en: Product quantity is required
ja: 商品個数が必要です

en: Product quantity must be a positive float
ja: 商品の数は正の数でなければいけません

en: Products
ja: 商品

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo;に商品がタグ付けされました

en: Provided order currency is invalid
ja: 注文の通貨が無効です

en: Province
ja: 都道府県

en: Puebla
ja: プエブラ州

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Pulau Pinang
ja: ペナンペナン

en: Punjab
ja: パンジャーブ州

en: Puno
ja: プノ

en: Pyuthan
ja: ピュータン県

en: Qatar
ja: カタール

en: Qinghai / &#38738;&#28023;
ja: 青海

en: Qom (قم)
ja: ゴム州 (قم)

en: Qty
ja: 数

en: Quantity
ja: 数

en: Quantity: %s
ja: 数: %s

en: Quebec
ja: ケベック州

en: Queensland
ja: クイーンズランド州

en: Query type
ja: 検索タイプ

en: Querétaro
ja: ケレタロ州

en: Quezon
ja: ケソン州

en: Quintana Roo
ja: キンタナ・ロー州

en: Quirino
ja: キリノ

en: R&iacute;o Negro
ja: リオネグロ州

en: Ragusa
ja: ラグーザ県

en: Rajasthan
ja: ラージャスターン州

en: Rajbari
ja: ラジバリ

en: Rajshahi
ja: ラッシャヒ

en: Ramechha
ja: ラメチャップ県

en: Random
ja: ランダム

en: Rangamati
ja: ランガマティ

en: Rangpur
ja: ロングプール

en: Ranong (&#3619;&#3632;&#3609;&#3629;&#3591;)
ja: ラノーン県

en: Rasuwa
ja: ラシュワ県

en: Ratchaburi (&#3619;&#3634;&#3594;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: ラーチャブリー県

en: Rate&hellip;
ja: 評価&hellip;

en: Rated %d out of 5
ja: 5段階で %d の評価

en: Rated %s out of 5
ja: 5段階で %s の評価

en: Rautahat
ja: ラウタハット県

en: Ravenna
ja: ラヴェンナ県

en: Rayong (&#3619;&#3632;&#3618;&#3629;&#3591;)
ja: ラヨーン県

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ja: ラザヴィー・ホラーサーン州 (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ja: ラズグラート

en: Re-enter new password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Receiver Email
ja: 受信用Eメールアドレス

en: Recent Orders
ja: 最近の注文状況

en: Recent Reviews
ja: 新着レビューリスト

en: Recently Viewed Products
ja: 最近閲覧された商品

en: Recipient(s)
ja: 受信者（複数可）

en: Refund &ndash; %s
ja: 払い戻し &ndash; %s

en: Refund amount is required
ja: 払い戻し金額が必要です

en: Refund amount must be positive
ja: 払い戻し額は正数でなければなりません

en: Refund failed
ja: 払戻が失敗しました

en: Refund was declined.
ja: 払い戻しが拒否されました。

en: Refunded %s - Refund ID: %s
ja: 払い戻されました %s - 払戻 ID: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 払戻 <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
ja: 払い戻し注文

en: Refunds
ja: 払戻

en: Reggio Calabria
ja: レッジョ・カラブリア県

en: Reggio Emilia
ja: レッジョ・エミリア県

en: Region
ja: 地域

en: Register
ja: 登録

en: Related Products
ja: 関連商品

en: Remember me
ja: ログインしたままにする

en: Remove filter
ja: フィルターの削除

en: Remove product image
ja: 商品画像の削除

en: Remove selected account(s)
ja: 選択したアカウント（複数可）の削除

en: Remove this item
ja: この項目を削除

en: Republic of Ireland
ja: アイルランド

en: Reset Password
ja: パスワードをリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Return To Cart
ja: カートに戻る

en: Return To Shop
ja: ショップへ戻る

en: Return to homepage
ja: HOMEに戻る

en: Returning customer?
ja: 登録済みの方はこちら

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Reversal cancelled for order #%s
ja: 注文番号%sのキャンセル取消

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews (%d)
ja: レビュー (%d)

en: Revoke Key
ja: キーの取り消し

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

en: Riau
ja: リアウ州

en: Rieti
ja: リエーティ県

en: Rimini
ja: リミニ県

en: Rio Grande do Norte
ja: リオグランデノルテ州

en: Rio Grande do Sul
ja: リオグランデドスル州

en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ州

en: Rizal
ja: リサール州

en: Rize
ja: リゼ

en: Roi Et (&#3619;&#3657;&#3629;&#3618;&#3648;&#3629;&#3655;&#3604;)
ja: ローイエット県

en: Rolpa
ja: ロルパ県

en: Roma
ja: ローマ県

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian Leu
ja: ルーマニア/レウ

en: Romblon
ja: ロンブロン州

en: Rond&ocirc;nia
ja: ロンドニア州

en: Roraima
ja: ロライマ州

en: Routing Number
ja: ルーティングナンバー

en: Rovigo
ja: ロヴィーゴ県

en: Rukum
ja: ルクム県

en: Rupandehi
ja: ルパナデヒ県

en: Ruse
ja: ルセ

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian Ruble
ja: ロシア/ルーブル

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: S&atilde;o Paulo
ja: サンパウロ州

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja: サントメ・プリンシペ

en: SKU:
ja: 商品コード:

en: Sa Kaeo (&#3626;&#3619;&#3632;&#3649;&#3585;&#3657;&#3623;)
ja: サケーオ県

en: Sabah
ja: サバ州

en: Saga
ja: 佐賀県

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja: セントバーツ

en: Saint Helena
ja: セント・ヘレナ島

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin (Dutch part)
ja: セント・マーチン島（オランダの部分）

en: Saint Martin (French part)
ja: セント・マーチン島（フランスの部分）

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Saitama
ja: 埼玉県

en: Sakarya
ja: サカリヤ

en: Sakon Nakhon (&#3626;&#3585;&#3621;&#3609;&#3588;&#3619;)
ja: サコンナコーン県

en: Salamanca
ja: サラマンカ県

en: Sale!
ja: SALE!

en: Salerno
ja: サレルノ県

en: Sales
ja: 販売数

en: Salta
ja: サルタ州

en: Salyan
ja: サルヤン県

en: Samar
ja: サマル州

en: Samsun
ja: サムスン

en: Samut Prakan (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3611;&#3619;&#3634;&#3585;&#3634;&#3619;)
ja: サムットプラーカーン県

en: Samut Sakhon (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3634;&#3588;&#3619;)
ja: サムットサーコーン県

en: Samut Songkhram (&#3626;&#3617;&#3640;&#3607;&#3619;&#3626;&#3591;&#3588;&#3619;&#3634;&#3617;)
ja: サムットソンクラーム県

en: San Juan
ja: サンフアン州

en: San Luis
ja: サン・ルイス州

en: San Luis Potosí
ja: サン・ルイス・ポトシ州

en: San Marino
ja: サモア

en: San Mart&iacute;n
ja: サンマルティン

en: Sandbox
ja: サンドボックス

en: Sankhuwa
ja: サンクワサバ県

en: Santa Catarina
ja: サンタカタリナ州

en: Santa Cruz
ja: サンタクルス州

en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタ・クルス・デ・テネリフェ県

en: Santa Fe
ja: サンタフェ州

en: Santiago del Estero
ja: サンティアゴ・デル・エステーロ州

en: Saptari
ja: サプタリ県

en: Saraburi (&#3626;&#3619;&#3632;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: サラブリー県

en: Sarangani
ja: サランガニ州

en: Sarawak
ja: サラワク州

en: Sarlahi
ja: サルラヒ県

en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン州

en: Sassari
ja: サッサリ県

en: Satkhira
ja: シャスキラ

en: Satun (&#3626;&#3605;&#3641;&#3621;)
ja: サトゥーン県

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存

en: Save Address
ja: 住所を保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Savona
ja: サヴォーナ県

en: Search %s
ja: %sの検索

en: Search Coupons
ja: クーポンを検索

en: Search Orders
ja: 注文を検索

en: Search Product Categories
ja: 商品カテゴリー検索

en: Search Product Tags
ja: 商品タグを検索

en: Search Products
ja: 商品を検索

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
ja: 検索結果: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
ja: 配送クラスを検索

en: Search Webhooks
ja: Webhookを検索

en: Search for:
ja: 検索結果:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo;の検索結果

en: Seems you don't have permission to do this!
ja: この作業を行なう権限が無いようです！

en: Segovia
ja: セゴビア県

en: Selangor
ja: セランゴール州

en: Select
ja: 選択

en: Select a category
ja: 選択して下さい

en: Select a country&hellip;
ja: 国を選択して下さい&hellip;

en: Select a state&hellip;
ja: 選択して下さい&hellip;

en: Select an option&hellip;
ja: オプションを選択&hellip;

en: Select options
ja: オプションを選択

en: Select shipping methods
ja: 発送方法を選択する

en: Select some countries
ja: 国を選んでください

en: Selected countries
ja: 選択した国

en: Semnan (سمنان)
ja: セムナーン州 (سمنان)

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
ja: 配送詳細を送信し、PayPalの代わりに請求書を作成します。

en: Senegal
ja: セネガル

en: Separate Product Tags with commas
ja: 商品タグはコンマで区切ってください

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
ja: コンマでコードを区切ります。ワイルドカードは使えます。例えば、<code>P*</code>であらば、PE30も対象となります。パターンタイプも受け付けます。例えば<code>NG1___</code>はNG1 1AAを受け付けますが、NG10 1AAは受け付けません。

en: Serbia
ja: セルビア

en: Sergipe
ja: セルジペ州

en: Set product image
ja: 商品画像の登録

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
ja: モーダルダイアログのボタンやタイトルの色を設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Sevilla
ja: セビリャ県

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Shaanxi / &#38485;&#35199;
ja: 陝西

en: Shandong / &#23665;&#19996;
ja: 山東省

en: Shanghai / &#19978;&#28023;
ja: 上海

en: Shanxi / &#23665;&#35199;
ja: 山西

en: Shariatpur
ja: シャリアトプール

en: Sherpur
ja: シェルプール

en: Shiga
ja: 滋賀県

en: Shimane
ja: 島根県

en: Ship to a different address?
ja: ご注文者とは別の住所へお届けしますか？

en: Shipping
ja: 配送料

en: Shipping #%d
ja: 配送料 #%d

en: Shipping Address
ja: お届け先住所

en: Shipping Class
ja: 配送クラス

en: Shipping Class Costs
ja: 配送クラス費用

en: Shipping Classes
ja: 配送クラス

en: Shipping Details
ja: 出荷明細

en: Shipping address
ja: お届け先住所

en: Shipping costs updated.
ja: 配送料を更新しました。

en: Shipping method ID is required
ja: 発送IDが必要です

en: Shipping total must be a positive amount
ja: 送料合計は正の数でなければいけません

en: Shipping via %s
ja: %s経由で配送

en: Shipping:
ja: 配送料:

en: Shizuoka
ja: 静岡県

en: Shop Manager
ja: ショップ運営者

en: Show
ja: 表示

en: Show as dropdown
ja: ドロップダウンリストとして表示

en: Show hidden products
ja: 隠された商品も表示する

en: Show hierarchy
ja: 階層を表示

en: Show product counts
ja: 商品件数を表示

en: Showing all %d results
ja: 全 %d 件を表示

en: Showing the single result
ja: 単一の結果を表示

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
ja: 商品カテゴリを表示時、カスタム属性で商品のリストを絞り込むことができます。

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
ja: ウィジェット内の価格フィルタースライダーで、商品のカテゴリに表示する商品リストを絞り込むことができます。

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
ja: 絞り込みフィルターのナビゲーションです。ユーザーは現在適用されているものを確認でき、またそれを削除することもできます。

en: Shumen
ja: シュメン

en: Sichuan / &#22235;&#24029;
ja: 四川省

en: Siena
ja: シエーナ県

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sign up for Simplify Commerce
ja: Simplify Commerceに登録

en: Siirt
ja: シイルト

en: Sikkim
ja: シッキム州

en: Silistra
ja: シリストラ

en: Simple product
ja: 基本的な商品

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
ja: Simplify Commerceエラー：publicとprivate keysを入力して下さい。

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
ja: Simplify Commerceエラー：Simplify commerceはPHP5.3以上が必要です。今お使いのバージョンは%sです。

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
ja: Simplify Commerceが有効ですが、<a href="%s">強制SSLオプション</a>が無効です。SSLを有効にして、サーバーが有効なSSL証明書があることを確認してください。 - Simplify Commercはサンドボックス内だけSSL無しでも作動します。

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
ja: Simplify Commerceは販売アカウントと支払いゲートウェイすべて1つにまとめられます。マスターカードに裏打ちされた、強力で安全な決済システムで、迅速に売上へのアクセスすためにWooCommerce支払いゲートウェイとしてSimplify Commerceを選択してください。

en: Simplify Transaction Failed (%s)
ja: Simplifyのトランザクションが失敗しました (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
ja: Simplify paymentで承認されました(ID: %s, Auth Code: %s)

en: Simplify payment declined
ja: Simplify paymentが拒否されました

en: Simplify payment error: %s
ja: Simplify paymentのエラー: %s

en: Sinaloa
ja: シナロア州

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ja: お使いのブラウザはJavaScriptをサポートしていないか、無効になっています。注文の前に<em>金額を更新</em>ボタンで合計できることを確認して下さい。もし更新に失敗するようであれば、上記表示金額とは異なった金額が請求される可能性があります。

en: Sindhuli
ja: シンドゥリ郡

en: Sindhupalchowk
ja: シンドパルチョク県

en: Sing Buri (&#3626;&#3636;&#3591;&#3627;&#3660;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: シンブリー県

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Singapore Dollar
ja: シンガポール/ドル

en: Sinop
ja: シノップ

en: Siquijor
ja: シキホル島

en: Siracusa
ja: シラクーザ県

en: Siraha
ja: シラハ県

en: Sirajganj
ja: シラジガンジ

en: Sisaket (&#3624;&#3619;&#3637;&#3626;&#3632;&#3648;&#3585;&#3625;)
ja: シーサケート県

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ja: スィースターン・バルーチェスターン州 (سیستان و بلوچستان)

en: Sivas
ja: シバス

en: Sliven
ja: スリブエン

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ja: "%s"はすでにスラッグで使われています。変更してください。

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ja: すでに予約語として使われているので、スラッグに"%s"は使えません。変更してください。

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ja: スラッグに"%s" は長すぎます。(最大28文字)短くしてください。

en: Smolyan
ja: スモーリャン

en: Sofia
ja: ソフィア

en: Sofia-Grad
ja: ソフィア·グラッド

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Solukhumbu
ja: ソルクンブ県

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
ja: 次のアカウントのパスワードをリセットする要請がありました：

en: Somogy
ja: ショモジ県

en: Sondrio
ja: ソンドリオ県

en: Songkhla (&#3626;&#3591;&#3586;&#3621;&#3634;)
ja: ソンクラー県

en: Sonora
ja: ソノラ州

en: Soria
ja: ソリア県

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
ja: 申し訳ありませんが、利用可能な翻訳にあなたの言語は存在しておりません =/

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンを削除されています。

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ja: "%s"個の在庫がございません。カート内の個数を変更して、もう一度やり直してください。ご迷惑をお掛け致します。

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
ja: クーポン "%s" はすでに適用されており、他のクーポンとの併用はできません。

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、あなたの所在地での利用可能な支払方法はございません。詳細についてはお問い合わせください

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、今の状況では利用可能な支払方法はございません。詳細についてはお問い合わせください。

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 新しい支払い方法を追加サポートなしに支払う方法がないようです。お手伝いを必要とするか、または別の支払い方法をご希望の場合は、お問い合わせください。

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
ja: クーポン "%s" は無効と思われます。- 注文から削除されました

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
ja: クーポン "%s" はご自身のものではないと思われます。- 注文から削除されました

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
ja: 申し訳ありませんが、商品の選択に一致するものがありません。別の組み合わせを選択してください。

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
ja: すいません。この支払い方法は総額0.50以上にしか使えません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンはカテゴリー: %sには適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンは製品: %sには適用されません。

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
ja: このクーポンは今のカート内容には適用されません。

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
ja: このクーポンは販売商品には有効ではありません。

en: Sorry, this download has expired
ja: ダウンロード可能期限がきれました

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
ja: この注文は無効であり、支払われることができません。

en: Sorry, this product cannot be purchased.
ja: 申し訳ありませんが、この製品を購入することはできません。

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
ja: この商品は対応しておりません。異なる組み合わせを選択してください。

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
ja: 恐れ入りますが、その注文番号がデータベースにありません。

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ja: "%s" 個の在庫がございません（現在在庫数 %s）。カートを編集して、もう一度やり直してください。ご迷惑をお掛け致します。

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
ja: 現在、"%s" の在庫が不足しているため注文を受け付けることが出来ませんでした。%d分後にもう一度お試しいただくか、カート内容を変更して再度実行してください。ご迷惑をおかけ致します。

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
ja: このファイルのダウンロード制限に達しました

en: Sorry, your session has expired.
ja: 申し訳ありませんが、セッションが期限切れになっています。

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
ja: 申し訳ありませんが、セッションが期限切れになっています。<a href="%s" class="wc-backward">Homeへ戻る</a>

en: Sorsogon
ja: ソルソゴン州

en: Sort by average rating
ja: 平均評価で並び替え

en: Sort by newness
ja: 新着順に並べ替え

en: Sort by popularity
ja: 人気順による並べ替え

en: Sort by price: high to low
ja: 価格で並べ替え：高いものから安いものへ

en: Sort by price: low to high
ja: 価格で並べ替え：安いものから高いものへ

[ctx: Sorting order]
en: Order
ja: 並び順

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South African rand
ja: 南アフリカ/ランド

en: South Australia
ja: 南オーストラリア州

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

en: South Cotabato
ja: 南コタバト州

en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

en: South Georgia/Sandwich Islands
ja: サウスジョージア／サンドイッチ諸島

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ja: 南ホラーサーン州 (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ja: 韓国

en: South Korean Won
ja: 韓国/ウォン

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Southern Leyte
ja: 南レイテ州

en: Southland
ja: 南部地方

en: Spain
ja: スペイン

en: Specific Countries
ja: 特定の国

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Standard
ja: 標準

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
ja: スタンダードではお店にクレジットカードのフィールドが表示されます。(SSL必須)%1$sホステッド支払いが店にSimplify Commerceモーダルダイアログが表示されます(SSL必須)。もしくは、Simplify Commerceのホストページに顧客をリダイレクトします。(SSL不必要)%1$s注：ホステッド支払いは、選択したホスト型決済フラグを持つ新しいAPIキーのペアが必要です。%2$s詳細についてはSimplify Commerceドキュメントをチェックする。%3$s

en: Stara Zagora
ja: スタラザゴラ

en: State
ja: 州

en: State / County
ja: 州 / 国

en: State / county
ja: 州 / 国

en: Status
ja: 注文状況

en: Subject
ja: 件名

en: Subject (downloadable)
ja: 件名 (ダウンロード可能)

en: Submit
ja: 送信

en: Subtotal
ja: 小計

en: Subtotal:
ja: 小計:

en: Suburb
ja: 郊外

en: Sudan
ja: スーダン

en: Sukhothai (&#3626;&#3640;&#3650;&#3586;&#3607;&#3633;&#3618;)
ja: スコータイ県

en: Sulawesi Barat
ja: 西スラウェシ州

en: Sulawesi Selatan
ja: 南スラウェシ州

en: Sulawesi Tengah
ja: 中部スラウェシ州

en: Sulawesi Tenggara
ja: 南東スラウェシ州

en: Sulawesi Utara
ja: 北スラウェシ州

en: Sultan Kudarat
ja: スルタン・クダラット州

en: Sulu
ja: スールー州

en: Sumatera Barat
ja: 西スマトラ州

en: Sumatera Selatan
ja: 南スマトラ州

en: Sumatera Utara
ja: 北スマトラ州

en: Sunamganj
ja: スナマンジ

en: Sunsari
ja: スンサリ県

en: Suphan Buri (&#3626;&#3640;&#3614;&#3619;&#3619;&#3603;&#3610;&#3640;&#3619;&#3637;)
ja: スパンブリー県

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
ja: 次のプレースホルダー（代替文字）が使えます。:<code>[qty]</code> = 商品数, <code>[cost]</code> = 商品費用, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = 基本費用のパーセンテージ。

en: Surat Thani (&#3626;&#3640;&#3619;&#3634;&#3625;&#3598;&#3619;&#3660;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: スラートターニー県

en: Surigao del Norte
ja: 北スリガオ州

en: Surigao del Sur
ja: 南スリガオ州

en: Surin (&#3626;&#3640;&#3619;&#3636;&#3609;&#3607;&#3619;&#3660;)
ja: スリン県

en: Suriname
ja: スリナム

en: Surkhet
ja: スルケート県

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スバールバル諸島ヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish Krona
ja: スウェーデン/クローナ

en: Swiss Franc
ja: スイス/フラン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syangja
ja: シャンジャ県

en: Sylhet
ja: シレット

en: Syria
ja: シリア

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja: ボルチサトマールベレグ

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
ja: テストモードが有効。テストカードを使って下さい。: %s

en: Tabasco
ja: タバスコ州

en: Tacna
ja: タクナ

en: Tag: | Tags:
ja[0]: 商品タグ:

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Taiwan New Dollars
ja: 台湾/ドル

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tak (&#3605;&#3634;&#3585;)
ja: ターク県

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
ja: Simplify Commerce経由の支払い - カードトークンを作る為にsimplify.jsとSimplify Commerce SDKを使います。サンドボックスが無効の場合 SSLが必須です。

en: Tamaulipas
ja: タマウリパス州

en: Tamil Nadu
ja: タミル・ナードゥ州

en: Tanahun
ja: タナフ県

en: Tangail
ja: タンガイル

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Taplejung
ja: タプレジュン県

en: Taranaki
ja: タラナキ

en: Taranto
ja: ターラント県

en: Targovishte
ja: トゥルゴヴィシテ

en: Tarlac
ja: タルラック州

en: Tarragona
ja: タラゴナ県

en: Tasman
ja: タスマン

en: Tasmania
ja: タスマニア州

en: Tawi-Tawi
ja: タウイタウイ州

en: Tax
ja: 税

en: Tax Status
ja: 税ステータス

[ctx: Tax status]
en: None
ja: なし

en: Taxable
ja: 課税

en: Tehran  (تهران)
ja: テヘラン (تهران)

en: Tekirda&#287;
ja: テキルダー

en: Tel
ja: 電話番号

en: Telangana
ja: テランガーナ州

en: Telephone:
ja: 電話番号:

en: Template file copied to theme.
ja: テンプレートファイルをテーマにコピーしました

en: Template file deleted from theme.
ja: テンプレートファイルをテーマから削除しました

en: Tennessee
ja: テネシー州

en: Teramo
ja: テーラモ県

en: Terengganu
ja: トレンガヌ州

en: Terhathum
ja: テラトゥマ 県

en: Terni
ja: テルニ県

en: Teruel
ja: テルエル県

en: Texas
ja: テキサス州

en: Text
ja: テキスト

en: Thai Baht
ja: タイ/バーツ

en: Thailand
ja: タイ

en: Thakurgaon
ja: タクルガオン

en: Thank you for your order
ja: ご注文ありがとうございます

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
ja: ご注文ありがおとうございます。下のボタンをクリックしてSimplify Commerce by MasterCardを利用してクレジットカードで支払います。

en: Thank you. Your order has been received.
ja: ありがとうございます。ご注文を承りました。

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
ja: %s へご登録いただきありがとうございます。あなたのユーザー名は<strong>%s</strong>です。

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
ja: WooCommerce 2.2では注文ステータスで"publish"はありません。変わりに新しいpost_statusを利用して下さい。<a href="%s">詳細はこちら</a>

en: The %s is not a valid URL
ja: %sは有効なURLではありません

en: The API key provided does not have read permissions
ja: 利用されたAPIキーには読み取り権限がありません

en: The API key provided does not have write permissions
ja: 利用されたAPIキーには書き込み権限がありません

en: The JSONP callback function is invalid
ja: JSONPのコールバック関数が無効です

en: The SKU already exists on another product
ja: そのSKUはすでに他の商品で使われています

en: The callback_url need to be over SSL
ja: callback_urlはSSL認証が必要です

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
ja: カートに以前の注文が残っています

en: The coupon code already exists
ja: そのクーポンコードは既にあります

en: The customer cannot be deleted
ja: この顧客を削除することはできません

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
ja: 注文ページでは以下の住所が使用されます。

en: The handler for the route is invalid
ja: ルートのハンドラが無効です

en: The maximum spend for this coupon is %s.
ja: このクーポンの最大利用可能額は%sです。

en: The minimum spend for this coupon is %s.
ja: このクーポンを使用できる最小限度額は %s です。

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
ja: %s様の注文番号%dがキャンセルされました。注文内容はこちら:

en: The order note ID provided is not associated with the order
ja: 提供された注文メモIDは注文に関連付けられていません

en: The order refund ID provided is not associated with the order
ja: 提供された注文払い戻しIDが注文に関連付けられていません

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
ja: 注文金額が更新されました。ページの下部にある注文ボタンを押して、注文を確認してください。

en: The product variation is invalid
ja: この商品のバリエーションは無効です

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
ja: shop_order_statusタクソノミーはWooCommerce 2.2では無くなりました！変わりに新しいpost_statusを利用して下さい。<a href="%s">詳細はこちら</a>

en: There are %d left
ja: 在庫が%d個残っています

en: There are no reviews yet.
ja: レビューはまだありません。

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
ja: 配送が可能は方法が無いようです。住所を再度ご確認ください。また、必要があればお問い合わせください。

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
ja: カート内アイテムにはいくつかの問題があります（上記を参照）。カートページに戻り、お支払いの前に問題点を解決して下さい。

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
ja: これらの費用は、必要に応じて、%s商品の配送クラス%sに基づいて追加することができます。

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
ja: これらの料金は(定額送料に基づいて)追加費用で別途送料オプションです。

en: This %s cannot be deleted
ja: この %s を削除することはできません

en: This controls the description which the user sees during checkout.
ja: ここで、ユーザーがチェックアウト時に見る説明を設定します。

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
ja: Eメールの件名を制御します。デフォルトの件名を使用する場合は空白のままにします: <code>%s</code>。

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
ja: Eメール通知内に含まれる主な見出しを制御します。デフォルトの件名を使用する場合は空白のままにします:<code>%s</code>。

en: This controls the title which the user sees during checkout.
ja: ここで、ユーザーがチェックアウト時に見るタイトルを設定します。

en: This coupon has expired.
ja: このクーポンは有効期限が切れています。

en: This email address is already registered.
ja: このEメールアドレスは既に登録されています

en: This function should not be called before woocommerce_init.
ja: この関数はwoocommerce_initの前に呼び出されるべきではない。

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ja: こちらはデモ用のショップサイトです &mdash; 実際の注文は行われません。

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
ja: これは、支払い処理後は送信通知される注文の詳細です。

en: This is not your download link.
ja: これはあなたのダウンロードリンクではありません。

en: This is where store orders are stored.
ja: 受注が保存される場所です

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ja: 顧客がショップで使用できるクーポンを、新規に追加できる場所です。

en: This is where you can add new products to your store.
ja: 新たに商品を追加することができる場所です

en: This order note cannot be deleted
ja: この注文メモは削除できません

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
ja: この注文&rsquo;s 状況は &ldquo;%s&rdquo;&mdash;支払いが出来ません。必要があればご連絡ください。

en: This product is currently out of stock and unavailable.
ja: 現在この商品は在庫切れでご利用出来ません

en: This product is protected and cannot be purchased.
ja: この商品はプロテクトされ、購入出来ません。

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
ja: このテンプレートは、あなたのテーマに上書きされ、<code>%s</code> で見つけることができます。

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
ja: この商品は利用可能なバリエーション（選択肢）がありませんので、公開されません。元のステータスを変更してください。

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
ja: "%s"を提供して<strong>%s</strong>アクセスを出来るようにします:

en: Tianjin / &#22825;&#27941;
ja: 天津

en: Tibet / &#35199;&#34255;
ja: チベット

en: Tierra del Fuego
ja: ティエラ・デル・フエゴ州

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Title
ja: タイトル

en: Tlaxcala
ja: トラスカラ州

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
ja: %1$sに接続するにはログインが必要です。以下からログインするか、%2$sキャンセルして%1$sに戻ってください%3$s

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
ja: このEメールテンプレートを上書き・編集するためには<code>%s</code>をあなたのテーマフォルダ: <code>%s</code> へコピーする。

en: To reset your password, visit the following address:
ja: パスワードをリセットするには以下のリンクをクリックしてください：

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
ja: 現在の配送状況を確認するには、注文IDを入力して配送状況ボタンを押してください。この状況はメールで受け取っているはずの情報となります。

en: Tocantins
ja: トカンチンス州

en: Tochigi
ja: 栃木県

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokat
ja: トカト

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tokushima
ja: 徳島県

en: Tokyo
ja: 東京都

en: Toledo
ja: トレド県

en: Tolna
ja: トルナ県

en: Tonga
ja: トンガ

en: Top Rated Products
ja: 評価の高い商品

en: Torino
ja: トリノ県

en: Total
ja: 小計金額

en: Total:
ja: 合計金額:

en: Totals
ja: 小計金額

en: Tottori
ja: 鳥取県

en: Town / City
ja: 市区町村

en: Town / District
ja: 町 / 地区

en: Toyama
ja: 富山県

en: Trabzon
ja: トラブゾン

en: Track
ja: 配送状況確認

en: Trang (&#3605;&#3619;&#3633;&#3591;)
ja: トラン県

en: Translations installed/updated successfully!
ja: 翻訳ファイルのインストール／アップデートが完了しました！

en: Trapani
ja: トラーパニ県

en: Trat (&#3605;&#3619;&#3634;&#3604;)
ja: トラート県

en: Trento
ja: トレント自治県

en: Treviso
ja: トレヴィーゾ県

en: Trieste
ja: トリエステ県

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tripura
ja: トリプラ州

en: Tucum&aacute;n
ja: トゥクマン州

en: Tumbes
ja: トゥンベス

en: Tunceli
ja: トゥンジェリ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish Lira
ja: トルコ/リラ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: U&#351;ak
ja: ウシャク

en: US Dollars
ja: US/ドル

en: US Minor Outlying Islands
ja: 米国の小離島

en: US Virgin Islands
ja: 米領バージン諸島

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ja: ジョージア

en: Ubon Ratchathani (&#3629;&#3640;&#3610;&#3621;&#3619;&#3634;&#3594;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: ウボンラーチャターニー県

en: Ucayali
ja: ウカヤリ

en: Udayapur
ja: ウダヤプール県

en: Udine
ja: ウーディネ県

en: Udon Thani (&#3629;&#3640;&#3604;&#3619;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: ウドーンターニー県

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian Hryvnia
ja: ウクライナグリブナ

en: Unable to accept more than %s items for this request
ja: この要求に対して%sアイテム以上を受けることが出来ません。

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
ja: 残念ながら、<strong>%sへの発送はしておりません</strong>。代替配送先住所を入力してください。

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
ja: 残念ながら注文が完了となりません。銀行が支払処理を拒否しました。

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Arab Emirates Dirham
ja: アラブ首長国連邦ディルハム

en: United Kingdom (UK)
ja: イギリス

en: United States (US)
ja: アメリカ合衆国

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
ja: 未払いの注文をキャンセルしました - 制限期間に達しました

en: Unsupported request method
ja: サポートされいないリクエストメソッドです

en: Update %s
ja: %sの更新

en: Update Cart
ja: カートを更新

en: Update Product Category
ja: 商品カテゴリを更新

en: Update Product Tag
ja: 商品タグを更新

en: Update Shipping Class
ja: 配送クラスを更新

en: Update Totals
ja: 金額を更新

en: Update country
ja: 国を更新

en: Update totals
ja: 金額を更新

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use as product image
ja: 商品画像として使う

en: User is missing.
ja: ユーザーが指定されていません。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username is required.
ja: ユーザー名が必要です

en: Username or email
ja: ユーザー名またはEメールアドレス

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはEメールアドレス

en: Username: %s
ja: ユーザー名: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
ja: ユーザーは送料無料を得るために、金額を費やす必要があります?（上記有効になっている場合）。

en: Utah
ja: ユタ州

en: Uthai Thani (&#3629;&#3640;&#3607;&#3633;&#3618;&#3608;&#3634;&#3609;&#3637;)
ja: ウタイターニー県

en: Uttar Pradesh
ja: ウッタル・プラデーシュ州

en: Uttaradit (&#3629;&#3640;&#3605;&#3619;&#3604;&#3636;&#3605;&#3606;&#3660;)
ja: ウッタラディット県

en: Uttarakhand
ja: ウッタラーカンド

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: VAT
ja: 付加価値税（VAT）

en: Valencia
ja: バレンシア県

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
ja: 検証（バリデーション）エラー：PayPal IPNの返事が異なったメールアドレス(%s)から来ています。

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
ja: 認証エラー：PayPalの合計金額と合いません。（合計%s）

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
ja: 検証エラー:PayPalの金額が一致していません(gross %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
ja: 検証エラー:PayPalの貨幣設定を会いませんでした。(code %s)

en: Valladolid
ja: バリャドリッド県

en: Value
ja: 値

en: Van
ja: バン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Varese
ja: ヴァレーゼ県

en: Variable product
ja: バリエーションのある商品

en: Variation #%s of %s
ja: %s のバリエーションは #%s

en: Variations
ja: バリエーション

en: Varna
ja: バルナ

en: Vas
ja: ヴァシュ県

en: Vatican
ja: バチカン

en: Veliko Tarnovo
ja: ベリコチルノボ

en: Venezia
ja: ヴェネツィア県

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Veracruz
ja: ベラクルス州

en: Verbano-Cusio-Ossola
ja: ヴェルバーノ・クジオ・オッソラ県

en: Vercelli
ja: ヴェルチェッリ県

en: Vermont
ja: バーモント州

en: Verona
ja: ヴェローナ県

en: Very Poor
ja: 悪い

en: Veszprém
ja: ヴェスプレーム

en: Vibo Valentia
ja: ヴィボ・ヴァレンツィア県

en: Vicenza
ja: ヴィチェンツァ県

en: Victoria
ja: ビクトリア州

en: Vidin
ja: ビジン

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese Dong
ja: ベトナム/ドン

en: View
ja: 詳細

en: View Cart
ja: カートを見る

en: View Coupon
ja: クーポンを見る

en: View Coupons
ja: クーポンを見る

en: View Order
ja: 注文を見る

en: View Product
ja: 商品を見る

en: View Webhook
ja: Webhookを表示

en: View Webhooks
ja: Webhookを表示

en: View WooCommerce API Docs
ja: WooCommerce APIドキュメントを表示

en: View WooCommerce Documentation
ja: WooCommerceドキュメントを表示

en: View WooCommerce Settings
ja: WooCommerce設定を表示

en: View and manage coupons
ja: クーポンを表示及び管理

en: View and manage customers
ja: お客様を表示及び管理

en: View and manage orders and sales reports
ja: 注文と売上のレポートを表示及び管理

en: View and manage products
ja: 商品を表示及び管理

en: View coupons
ja: クーポンを表示

en: View customers
ja: お客様を表示

en: View order: %s
ja: 注文を表示: %s

en: View orders and sales reports
ja: 注文と売上レポートを表示

en: View products
ja: 商品を見る

en: View template
ja: テンプレートを表示

en: Virginia
ja: バージニア州

en: Visit Premium Customer Support Forum
ja: プレミアムカスタマーサポートに訪問する

en: Viterbo
ja: ヴィテルボ県

en: Vratsa
ja: ブラーツァ

en: W.P. Kuala Lumpur
ja: クアラルンプール

en: W.P. Labuan
ja: ラブアン

en: W.P. Putrajaya
ja: プトラジャヤ

en: Waikato
ja: ワイカト

en: Wakayama
ja: 和歌山県

en: Wallis and Futuna
ja: ワリー・エ・フトゥーナ

en: Washington
ja: ワシントン州

en: We were unable to process your order, please try again.
ja: 注文を更新できませんでした。もう一度やり直してください。

en: Webhook created on %s
ja: %sで作成されたWebhook

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ja: %Y年 %b月 %d日 @ %I:%M %p

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
ja: Webhook配信URLがhttp://またはhttps://で始まる有効なURLである必要があります。

en: Webhook topic is required and must be valid
ja: Webhookトピックは必須であり、有効である必要があります

en: Webhook topic must be valid
ja: Webhookトピックが有効である必要があります

en: Weight
ja: 重さ

en: Welcome to {site_title}
ja: ようこそ {site_title} へ

en: Wellington
ja: ウェリントン

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ja: 西アーザルバーイジャーン州 (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ja: 西ベンガル州

en: West Coast
ja: ウェストコースト

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

en: Western Australia
ja: 西オーストラリア州

en: Western Cape
ja: 西ケープ州

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Western Samoa
ja: 西サモア

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
ja: 何の手数料を宅配便に課金したいのですか？　フリーに選択をすれば無視されます。無効にするには空白のままにしておきます。

en: What is PayPal?
ja: ペイパルってなに？

en: What zip/post codes are available for local delivery?
ja: 現地配送のためにどの郵便番号（zip/post code）を利用できますか？

en: What zip/post codes are available for local pickup?
ja: どの郵便番号のエリアが商品受け取りに使えますか？

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
ja: WooCommerce API. consumer keyにユーザー名を、consumer secretにパスワードを使います。

en: WooCommerce Cart
ja: WooCommerce カート

en: WooCommerce Layered Nav
ja: WooCommerce レイヤーナビ

en: WooCommerce Layered Nav Filters
ja: WooCommerce フィルターナビ

en: WooCommerce Price Filter
ja: WooCommerce 価格フィルター

en: WooCommerce Product Categories
ja: WooCommerce 商品カテゴリー

en: WooCommerce Product Search
ja: WooCommerce 商品検索

en: WooCommerce Product Tags
ja: WooCommerce 商品タグクラウド

en: WooCommerce Products
ja: WooCommerce 商品リスト

en: WooCommerce Recent Reviews
ja: WooCommerce 新着レビューリスト

en: WooCommerce Recently Viewed
ja: WooCommerce 最近閲覧された商品

en: WooCommerce Top Rated Products
ja: WooCommerce 評価の高い商品リスト

en: Wyoming
ja: ワイオミング州

en: Xinjiang / &#26032;&#30086;
ja: 新疆

en: Yala (&#3618;&#3632;&#3621;&#3634;)
ja: ヤラー県

en: Yalova
ja: ヨロヴァ

en: Yamagata
ja: 山形県

en: Yamaguchi
ja: 山口県

en: Yamanashi
ja: 山梨県

en: Yambol
ja: ヤンボル

en: Yasothon (&#3618;&#3650;&#3626;&#3608;&#3619;)
ja: ヤソートーン県

en: Yazd (یزد)
ja: ヤズド州 (یزد)

en: Yemen
ja: イエメン

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
ja: あなたは現在 <strong>%s</strong> としてログインしています

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
ja: こちらにアクセスいただくことで、注文履歴の確認やパスワードの変更が可能です: %s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
ja: %s は１つだけしかカートに入れることができません

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
ja: 商品が在庫切れのため、カートに&quot;%s&quot;を追加することができません。

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
ja: &quot;%s&quot; はこれ以上カートに追加できません

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
ja: 在庫不足の為、カートに&quot;%s&quot; を追加することができません（在庫数%s）。

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
ja: 買い物かごにその数を追加することはできません &mdash; 在庫が％s個あり、すでにカートに％s個入っています。

en: You do not have permission to create coupons
ja: クーポンを作成する権限がありません

en: You do not have permission to create order notes
ja: 備考欄を作る権限がありません

en: You do not have permission to create order refunds
ja: あなたは注文払い戻しを作成する権限がありません

en: You do not have permission to create orders
ja: 注文する権限を持っていません。

en: You do not have permission to create product attributes
ja: 商品属性を作成する権限がありません

en: You do not have permission to create products
ja: あなたは商品と作る権限を持っていません

en: You do not have permission to create this customer
ja: 新規顧客の作成権限がありません

en: You do not have permission to create webhooks
ja: あなたはwebhooksを作成する権限がありません

en: You do not have permission to delete product attributes
ja: 商品属性を削除する権限がありません

en: You do not have permission to delete this %s
ja: この %s を削除する権限がありません

en: You do not have permission to delete this customer
ja: この顧客情報を削除する権限がありません

en: You do not have permission to edit product attributes
ja: 商品属性を編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit this %s
ja: この %s を編集する権限がありません

en: You do not have permission to edit this customer
ja: この顧客情報を編集する権限がありません

en: You do not have permission to read product attributes
ja: 商品属性を読み取るためのアクセス許可を持っていません

en: You do not have permission to read product categories
ja: あなたは商品カテゴリーを読む権限はありません

en: You do not have permission to read the coupons count
ja: クーポン件数の読み取り権限がありません

en: You do not have permission to read the customers count
ja: 顧客数の読み取り権限がありません

en: You do not have permission to read the orders count
ja: 注文件数の読み取り権限がありません

en: You do not have permission to read the products count
ja: 商品件数の読み取り権限がありません

en: You do not have permission to read the webhooks count
ja: あなたはwebhooksカウントの読み取り権限を持っていません

en: You do not have permission to read this %s
ja: この %s を読み込む権限がありません

en: You do not have permission to read this customer
ja: この顧客情報を読み込む権限がありません

en: You do not have permission to read this report
ja: このレポートを読み込む権限がありません

en: You do not have permissions to access this page!
ja: このページにアクセスする権限がありません

en: You have not set up this type of address yet.
ja: あなたはまだ住所を設定していません

en: You have received an order from %s.
ja: %s様からの注文を受け付けました。

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
ja: %s様からのご注文を受けました。注文内容は以下です：

en: You may also like&hellip;
ja: あなたの好みかも&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
ja: 興味がある可能性アリ&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
ja: 利用規約に同意する必要があります

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
ja: レビューを書くには<a href="%s">ログインする</a>必要があります。

en: You must be logged in to checkout.
ja: 支払いをする為にはログインして下さい

en: You must be logged in to download files.
ja: ファイルをダウンロードするためにはログインしてください

en: Your Rating
ja: 評価

en: Your Review
ja: レビュー

en: Your account on {site_title}
ja: {site_title} アカウント登録のお知らせ

en: Your cart is currently empty.
ja: カートは空です。

en: Your comment is awaiting approval
ja: コメントは承認待ちです

en: Your current password is incorrect.
ja: 現在のパスワードが正しくありません。

en: Your details
ja: 詳細

en: Your most used product tags in cloud format.
ja: クラウド形式のよく使われる商品タグ一覧

en: Your order
ja: ご注文詳細

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
ja: もうご注文をキャンセルすることができません。サポートが必要な場合は、お問い合わせください。

en: Your order has been fully refunded
ja: ご注文は、全額に返金されました

en: Your order has been partially refunded
ja: ご注文は、部分的に返金されました

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
ja: お客様のご注文は問題なく受信され、現在弊社にて処理中でございます。ご注文の詳細は以下の通りです。

en: Your order is complete
ja: 注文が完了しました

en: Your order is complete - download your files
ja: ご注文は完了です - ファイルをダウンロードして下さい

en: Your order was cancelled.
ja: 注文はキャンセルされました

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
ja: あなたのパスワードが自動生成されました: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
ja: パスワードがリセットされました。

en: Your password is <strong>%s</strong>.
ja: あなたのパスワードは <strong>%s</strong> です。

en: Your {site_title} order from {order_date}
ja: {site_title}の注文（{order_date}）

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
ja: {order_date}からの{site_title}の注文は部分的に返金されました

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
ja: {order_date}からの{site_title}の注文は返金されました

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
ja: {site_title} で {order_date} にお受け付けの注文が完了しました。

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
ja: {site_title}の注文（{order_date}）は完了しました。 - ファイルをダウンロードしてください。

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
ja: {site_title} {order_date} 注文を受け付けいたしました

en: Yozgat
ja: ヨズガト

en: Yucatán
ja: ユカタン州

en: Yukon Territory
ja: ユーコン準州

en: Yunnan / &#20113;&#21335;
ja: 雲南

en: Zacatecas
ja: サカテカス州

en: Zala
ja: ザラ県

en: Zambales
ja: サンバレス州

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zamboanga Sibugay
ja: サンボアンガ・シブガイ州

en: Zamboanga del Norte
ja: 北サンボアンガ州

en: Zamboanga del Sur
ja: 南サンボアンガ州

en: Zamora
ja: サモーラ県

en: Zanjan (زنجان)
ja: ザンジャーン州 (زنجان)

en: Zaragoza
ja: サラゴサ県

en: Zero size file downloaded
ja: ゼロサイズのファイルがダウンロードされました

en: Zhejiang / &#27993;&#27743;
ja: 浙江省

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zip
ja: 郵便番号

en: Zonguldak
ja: ゾングルダク

en: [Remove]
ja: [削除]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
ja: [{site_title}] キャンセル注文 ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
ja: [{site_title}] 新規注文受付 ({order_number}) - {order_date}

en: ago
ja: 前

en: and
ja: と

en: and was completed
ja: 完成です

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
ja[0]: %sの顧客評価に基づく

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja: %qty%の結果が見つかりました。確認するために上下キーを使ってください。

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ja: ロードが失敗しました

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ja: 検索結果をロード中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ja: 合致するものがありません

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ja: 一つだけ見つかりました。選んでエンターを押してください。

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ja: %qty%文字消してください

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ja: 1文字消してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ja: %qty%もしくは複数の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ja: 1もしくは複数の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ja: 検索中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ja: %qty%個だけ選べます

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ja: 1つだけ選べます

[ctx: full name]
en: %1$s %2$s
ja: %2$s %1$s

en: is a required field.
ja: 必須フィールドです

en: is invalid
ja: は無効です

en: is not a valid email address.
ja: 有効なEメールアドレスではありません

en: is not a valid phone number.
ja: は電話番号として正しくありません

en: is not valid. Please enter one of the following:
ja: 有効ではありません。次のいずれかを入力して下さい

en: jS F Y
ja: Y年 F j日

en: l jS \o\f F Y, h:ia
ja: l Y年n月j日, h:ia

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索結果:

en: out of %s5%s
ja: %s5%s段階

en: out of 5
ja: 5点満点

en: pay
ja: お支払い

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
ja: 建物名,部屋番号など (必要な方のみ)

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
ja: 配送時の考慮等、注文に対する要望があればご記入下さい。

[ctx: placeholder]
en: Password
ja: パスワード

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
ja: 商品検索&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
ja: 丁目、番地、号

[ctx: placeholder]
en: Username
ja: ユーザー名

en: required
ja: 必須

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索

en: verified owner
ja: 承認
