WooCommerce - en to vi translation catalogue (1478 entries)

en: key
vi: mã

en: keys
vi: mã

en: Description
vi: Mô tả

en: Consumer Key Ending In
vi: Mã cuối cùng khách hàng trong

en: User
vi: Thành viên

en: Permissions
vi: Quyền hạn

en: Last Access
vi: Truy cập lần cuối

en: API Key
vi: Mã API

en: View/Edit
vi: Xem/Sửa

en: Revoke API Key
vi: Mã API Revoke

en: Revoke
vi: Hủy bỏ

en: Read
vi: Đọc

en: Write
vi: Viết

en: Read/Write
vi: Đọc/Viết

en: Unknown
vi: Không hiểu

en: Keys/Apps
vi: Mã/Ứng dụng

en: Add Key
vi: Thêm mã

en: Search Key
vi: Tìm kiếm mã

en: API Key revoked successfully.
vi: Mã API đã được xóa thành công

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
vi: Thao thác không thành công. Hãy tải lại trang và thử lại.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
vi: Hãy nhập vào số thập phân (%s) không có dấu phân chia hàng nghìn

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
vi: Hãy nhập vào số thập phân định dạng tiền tệ (%s) không có dấu phân chia hàng nghìn và không có kí hiệu tiền tệ.

en: Please enter in country code with two capital letters.
vi: Hãy nhập mã quốc gia với hai ký tự đại diện.

en: Please enter in a value less than the regular price.
vi: Hãy nhập giá thấp hơn giá thông thường.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
vi: Bạn có chắc chắn muốn liên kết tất cả các biến thể? Điều này sẽ tạo ra một biến thể mới cho mỗi và mọi sự kết hợp có thể có của các thuộc tính từ biến thể (tối đa 50 mỗi lần chạy).

en: Enter a value
vi: Nhập giá trị

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
vi: Thứ tự menu biến thể (xác định vị trí trong danh sách các biến thể)

en: Enter a value (fixed or %)
vi: Nhập giá trị (giá trị cố định hoặc %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn xóa tất cả các biến thể? Nếu xóa bạn sẽ không thể hoàn tác.

en: Last warning, are you sure?
vi: Nhắc lần cuối, bạn có chắc chắn?

en: Choose an image
vi: Chọn hình ảnh

en: Set variation image
vi: Thiết lập hình ảnh biến thể

en: variation added
vi: biến thể đã được thêm

en: variations added
vi: các biến thể đã được thêm

en: No variations added
vi: Không có biến thể nào được thêm

en: Are you sure you want to remove this variation?
vi: Bạn có chắc muốn xóa biến thể này?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi: Ngày bắt đầu giảm giá (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi: Ngày kết thúc giảm giá (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Save changes before changing page?
vi: Lưu các thay đổi trước khi thay đổi trang?

en: %qty% variation
vi: %qty% biến thể

en: %qty% variations
vi: %qty% biến thể

en: Select an option&hellip;
vi: Chọn một tùy chọn&hellip;

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
vi: Bạn có chắc là bạn muốn bỏ những mặt hàng đã chọn không? Nếu trước đây bạn đã giảm số lượng của mặt hàng này, hoặc đơn hàng này đã có một khách hàng đặt mua, thì bạn sẽ phải tự khôi phục lại số lượng hàng.

en: Please select some items.
vi: Chọn một số mặt hàng

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn tiến hành hoàn tiền? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn xóa yêu cầu hoàn tiền này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn xóa cột thuế này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác.

en: Remove this item meta?
vi: Xóa thông tin thêm của sản phẩm này?

en: Remove this attribute?
vi: Loại bỏ thuộc tính này?

en: Name
vi: Tên

en: Remove
vi: Xoá

en: Click to toggle
vi: Nhấn để chuyển chế độ

en: Value(s)
vi: Giá trị (s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
vi: Nhập một vài chữ hoặc một vài thuộc tính, mỗi giá trị phân cách bởi dấu gạch đứng (|)

en: Visible on the product page
vi: Có thể nhìn thấy trên trang sản phẩm

en: Used for variations
vi: Dùng cho nhiều biến thể

en: Enter a name for the new attribute term:
vi: Nhập tên cho thuộc tính mới:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
vi: Tính tổng giá trị dựa trên đơn hàng, giảm giá và phương thức giao nhận hàng?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
vi: Tính toán dòng thuế? Điều này sẽ tính toán thuế dựa trên quốc gia của khách hàng. Nếu không có thanh toán/giao nhận hàng được thiết lập nó sẽ tính thuế theo quốc gia của cửa hàng.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi: Bạn có muốn sao chép thông tin thanh toán sang thông tin giao hàng?Điều này sẽ loại bỏ tất cả thông tin giao nhận hiện có.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
vi: Tải thông tin thanh toán của khách hàng? Điều này sẽ loại bỏ tất cả những thông tin thanh toán hiện tại.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi: Tải thông tin giao nhận hàng của khách hàng? Điều này sẽ loại bỏ tất cả thông tin giao hàng hiện có.

en: Featured
vi: Nổi bật

en: No customer selected
vi: Không có khách hàng nào được chọn

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
vi: Không thể giao quyền truy cập - người dùng có thể đã có quyền truy cập tập tin này hoặc email thanh toán chưa được  thiết lập. Hãy chắn chắn rằng đã có email thanh toán và đơn hàng đã được lưu.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
vi: Bạn có chắc là muốn hủy quyền tải tập tin này hay không?

en: You cannot add the same tax rate twice!
vi: Bạn không thể thêm cùng một mức thuế hai lần!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
vi: Sản phẩm của bạn có nhiều biến thể khác nhau! Trước khi thay đổi loại sản phẩm, bạn nên xóa những biến thể này để tránh sai sót trong báo cáo hàng tồn trong kho.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh "%s" quá dài (tối đa cho phép 28 ký tự). Vui lòng rút ngắn lại.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh \"%s\" không được chấp nhận vì đã có một chuỗi đường dẫn tĩnh tương tự. Vui lòng thay đổi lại.

en: Please, provide an attribute name and slug.
vi: Xin vui lòng cung cấp tên thuộc tính và đường dẫn tĩnh.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
vi: Đường dẫn tĩnh \"%s\" đã được sử dụng. Hãy thay đổi nó.

en: Attribute updated successfully
vi: Cập nhật thuộc tính thành công

en: Edit Attribute
vi: Sửa thuộc tính

en: Error: non-existing attribute ID.
vi: Lỗi: ID thuộc tính không tồn tại.

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
vi: Tên của thuộc tính (được hiển thị ngoài front-end)

en: Slug
vi: Đường dẫn tĩnh

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
vi: Chuỗi đường dẫn tĩnh tham chiếu đến thuộc tính phải ngắn hơn 28 ký tự.

en: Enable Archives?
vi: Cho phép lưu trữ?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
vi: Kích hoạt tính năng này nếu bạn muốn thuộc tính này có lưu trữ sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: Type
vi: Loại

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
vi: Xác định cách bạn chọn thuộc tính cho sản phẩm. Bên dưới bảng điều khiển quản trị -> sản phẩm -> dữ liệu sản phẩm -> thuộc tính -> giá trị, <strong>Văn bản</strong> cho phép tự nhập văn bản trong khi <strong>chọn</strong> các tên giới hạn cấu hình sẵn trong một danh sách dạng xổ xuống.

en: Default sort order
vi: Sắp xếp mặc định

en: Custom ordering
vi: Tuỳ chỉnh sắp xếp

en: Name (numeric)
vi: Tên (bằng số)

en: Term ID
vi: ID tên chủng loại

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
vi: Xác định thứ tự sắp xếp của tên các chủng loại hàng hóa trên trang sản phẩm của trang web. Nếu sử dụng sắp xếp tùy chỉnh, bạn có thể kéo và thả các tên của các chủng loại hàng hóa trong thuộc tính này.

en: Update
vi: Cập nhật

en: Attributes
vi: Các thuộc tính

en: Order by
vi: Sắp xếp theo

en: Terms
vi: Tên chủng loại

en: Edit
vi: Sửa

en: Delete
vi: Xoá

en: Public
vi: Công khai

en: Configure terms
vi: Cấu hình chủng loại của thuộc tính sản phẩm

en: No attributes currently exist.
vi: Không có thuộc tính nào tồn tại.

en: Add New Attribute
vi: Thêm thuộc tính mới

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
vi: Thuộc tính cho phép bạn xác định dữ liệu thêm của sản phẩm, chẳng hạn như kích thước, màu sắc. Bạn có thể sử dụng các thuộc tính này trong sidebar của trang web bằng cách sử dụng các widget "bộ lọc chỉ dẫn sản phẩm theo lớp". Xin lưu ý: bạn không thể đổi tên thuộc tính sau đó.

en: Add Attribute
vi: Thêm thuộc tính

en: Are you sure you want to delete this attribute?
vi: Bạn có muốn xoá thuộc tính này?

en: WooCommerce Recent Reviews
vi: Đánh giá gần đây trong WooCommerce

en: WooCommerce Status
vi: Tình trạng Cửa hàng

en: <strong>%s</strong> sales this month
vi: <strong>%s</strong> doanh số tháng này

en: %s top seller this month (sold %d)
vi: %s bán chạy nhất tháng này (đã bán được %d)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
vi[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang chờ xử lý

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
vi[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang tạm ngưng

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
vi[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> sắp hết hàng

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
vi[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> hết hàng

en: out of 5
vi: trên 5

en: reviewed by
vi: đánh giá bởi

en: There are no product reviews yet.
vi: Chưa có đánh giá nào cho sản phẩm.

en: Make a duplicate from this product
vi: Tạo một bản sao từ sản phẩm này

en: Duplicate
vi: Sao chép

en: Copy to a new draft
vi: Sao chép tới một bản nháp

en: No product to duplicate has been supplied!
vi: Không có sản phẩm để sao chép!

en: Product creation failed, could not find original product:
vi: Tạo sản phẩm không thành công, không thể tìm sản phẩm gốc:

en: (Copy)
vi: (Sao chép)

en: General Settings
vi: Cài đặt chung

en: Product Settings
vi: Cài đặt sản phẩm

en: Tax Settings
vi: Cài đặt thuế

en: Checkout Settings
vi: Cài đặt thanh toán

en: Shipping Settings
vi: Cài đặt vận chuyển

en: Account Settings
vi: Cài đặt tài khoản

en: Email Settings
vi: Cài đặt Email

en: Webhook Settings
vi: Cài đặt Webhook

en: PayPal Standard
vi: Chuẩn PayPal

en: Free Shipping
vi: Miễn phí giao hàng

en: Local Delivery
vi: Giao hàng tại địa phương

en: Local Pickup
vi: Mua hàng tận nơi

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
vi: Danh mục sản phẩm, Từ khóa, Phương thức vận chuyển &amp; Thuộc tính

en: Simple Products
vi: Sản phẩm đơn giản

en: System Status
vi: Tình trạng hệ thống

en: Reports
vi: Báo cáo

en: Coupons
vi: Phiếu ưu đãi

en: Managing Orders
vi: Quản lý đơn hàng

en: Documentation
vi: Tài liệu hướng dẫn

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
vi: Nếu bạn cần trợ giúp để sử dụng hoặc mở rộng WooCommerce, xin vui lòng đọc các tài liệu của chúng tôi. Bạn sẽ tìm thấy tất cả các loại tài nguyên bao gồm các đoạn code, hướng dẫn và nhiều hơn nữa.

en: WooCommerce Documentation
vi: Tài liệu hướng dẫn WooCommerce

en: Developer API Docs
vi: Tài liệu API nhà phát triển

en: Support
vi: Hỗ trợ

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
vi: Sau khi %sđọc tài liệu hướng dẫn%s, để hỗ trợ thêm bạn có thể sử dụng %sdiễn đàn hỗ trợ%s trên WordPress.org để trao đổi cùng những người dùng khác. Nếu bạn là khách hàng của WooThemes, bạn có thể liên lạc với %trung tâm hỗ trợ%s của chúng tôi.

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
vi: Trước khi yêu cầu giúp đỡ, chúng tôi khuyên bạn nên kiểm tra các trang trạng thái hệ thống để xác định bất kỳ vấn đề với cấu hình của bạn.

en: WordPress.org Forums
vi: Diễn đàn WordPress.org

en: WooThemes Customer Support
vi: Khu vực hỗ trợ khách hàng của WooThemes

en: Education
vi: Theo học

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
vi: Nếu bạn muốn tìm hiểu về cách sử dụng WooCommerce từ một chuyên gia, xem xét theo một khóa học WooCommerce bởi một trong các đối tác giáo dục của chúng tôi.

en: View Education Partners
vi: Xem các đối tác giáo dục

en: Found a bug?
vi: Đã tìm thấy lỗi?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
vi: Nếu bạn tìm thấy một lỗi trong WooCommerce bạn có thể tạo ra một yêu cầu qua <a href="%s">Github </a>. Đảm bảo bạn đọc hướng dẫn đóng góp <a href="%s"> </a> trước khi nộp báo cáo của bạn. Để giúp chúng tôi giải quyết vấn đề của bạn, xin vui lòng được như mô tả là có thể và bao gồm <a href="%s"> báo cáo tình trạng hệ thống </a> của bạn.

en: Report a bug
vi: Báo lỗi

en: For more information:
vi: Tìm hiểu thêm:

en: About WooCommerce
vi: Về WooCommerce

en: WordPress.org Project
vi: Dự án WordPress.org

en: Github Project
vi: Dự án trên Github

en: Official Themes
vi: Các giao diện chính thức

en: Official Extensions
vi: Các phần mở rộng chính thức

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
vi: Thuế suất WooCommerce (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
vi: Nhập <strong>mức thuế suất</strong> vào cửa hàng thông qua tập tin csv.

en: Shipping Classes
vi: Các loại hình giao nhận hàng

en: Sales Reports
vi: Báo cáo doanh số

en: WooCommerce Settings
vi: Cài đặt WooCommerce

en: Settings
vi: Cài đặt

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
vi: Tiện ích/Phần mở rộng WooCommerce

en: Add-ons
vi: Tiện ích

en: WooCommerce Endpoints
vi: Điểm cuối kết nối WooCommerce

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Add to Menu
vi: Thêm vào Menu

en: Visit Store
vi: Xem cửa hàng

en: Product Short Description
vi: Mô tả ngắn của sản phẩm

en: Product Data
vi: Dữ liệu sản phẩm

en: Product Gallery
vi: Thư viện hình ảnh sản phẩm

en: %s Data
vi: %s Dữ liệu

en: %s Items
vi: %s Sản phẩm

en: %s Notes
vi: %s Ghi chú

en: Downloadable Product Permissions
vi: Cho phép Sản phẩm có thể tải về

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
vi: Lưu ý: Sẽ tự động cấp phép cho các mặt hàng trong đơn hàng khi trạng thái đơn hàng được đổi sang đang xử lý/hoàn thành.

en: %s Actions
vi: %s Thao tác

en: Coupon Data
vi: Dữ liệu phiếu ưu đãi

en: Rating
vi: Bình chọn

en: Reviews
vi: Đánh giá

en: Cheatin&#8217; huh?
vi: Gian lận&#8217 hả?

en: Product permalink base
vi: Mặc định liên kết tĩnh của sản phẩm

en: Product category base
vi: Mặc định danh mục sản phẩm

en: Product tag base
vi: Mặc định từ khóa sản phẩm

en: Product attribute base
vi: Mặc định thuộc tính sản phẩm

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
vi: Các thiết lập này quản lý các liên kết tĩnh sử dụng cho các sản phẩm. Các thiết lập này chỉ áp dụng khi <strong> không sử dụng các liên kết tĩnh "mặc định" ở trên</ strong>.

en: Default
vi: Mặc định

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Shop base
vi: Cửa hàng mặc định

en: Shop base with category
vi: Cửa hàng mặc định cùng với danh mục

en: Custom Base
vi: Mặc định riêng

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
vi: Nhập một mặc định riêng để sử dụng. Mặc định riêng<strong>cần</strong> được thiết lập trong WordPress nếu không WordPress sẽ dùng mặc định của WordPress.

en: Product Name
vi: Tên sản phẩm

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
vi: Cung cấp cho sản phẩm mới của bạn một tên ở đây. Đây là một lĩnh vực cần thiết và sẽ được những gì khách hàng của bạn sẽ thấy trong cửa hàng của bạn.

en: Product Description
vi: Mô tả sản phẩm

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
vi: Đây là sản phẩm của bạn phần chính của nội dung. Ở đây bạn nên mô tả sản phẩm của bạn một cách chi tiết.

en: Choose Product Type
vi: Chọn loại sản phẩm

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
vi: Chọn một loại sản phẩm này. Đơn giản là thích hợp cho hầu hết các hàng hóa và dịch vụ  (chúng tôi khuyên bạn nên thiết lập một sản phẩm đơn giản bây giờ).

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
vi: Biến thể là cho các sản phẩm phức tạp hơn như áo t-shirt sẽ có nhiều kích cỡ.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
vi: Sản phẩm được nhóm là để nhóm một số sản phẩm đơn giản thành một.

en: Finally, external products are for linking off-site.
vi: Cuối cùng, sản phẩm bên ngoài là để liên kết off-site.

en: Virtual Products
vi: Sản phẩm ảo

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
vi: Đánh dấu vào hộp "Sản phẩm ảo" nếu nó không là một mục không phải vật chất, ví dụ như các sản phẩm dịch vụ và nó không cần vận chuyển.

en: Downloadable Products
vi: Sản phẩm có thể tải về

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
vi: Đánh dấu vào hộp này, nếu sản phẩm của bạn là một loại hàng hóa mà sau khi mua khách hàng sẽ được cung cấp một liên kết để tải về, ví dụ như phần mềm, sách pocket v.v.

en: Prices
vi: Giá

en: Next you'll need to give your product a price.
vi: Bước kế tiếp bạn cần cung cấp giá của sản phẩm

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
vi: Thêm một bản tóm tắt nhanh chóng cho sản phẩm của bạn ở đây. Điều này sẽ xuất hiện trên các trang sản phẩm dưới tên sản phẩm.

en: Product Images
vi: Hình sản phẩm

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
vi: Tải lên hoặc gán một hình ảnh đến sản phẩm của bạn ở đây. Hình ảnh này sẽ được hiển thị trong danh mục của cửa hàng của bạn.

en: Product Tags
vi: Từ khóa sản phẩm

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
vi: Bạn có thể tùy chọn "từ khóa" các sản phẩm của bạn ở đây. Từ khóa như một phương pháp ghi nhãn sản phẩm của bạn để làm cho họ dễ dàng hơn cho khách hàng để tìm.

en: Product Categories
vi: Các danh mục sản phẩm

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
vi: Tùy chọn gán các danh mục sản phẩm của bạn để làm cho họ dễ dàng hơn để duyệt qua và tìm thấy trong cửa hàng của bạn.

en: Publish Your Product!
vi: Đăng sản phẩm của bạn

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
vi: Khi bạn kết thúc chỉnh sửa sản phẩm, hãy chọn vào biểu tượng "Đăng bài viết" để xuất bản sản phẩm của bạn lên cửa hàng.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
vi: Sản phẩm được cập nhật. <a href="%s">Xem sản phẩm</a>

en: Custom field updated.
vi: Đã cập nhật trường tùy biến

en: Custom field deleted.
vi: Đã xóa trường tùy biến

en: Product updated.
vi: Đã cập nhật sản phẩm.

en: Product restored to revision from %s
vi: Sản phẩm đã khôi phục phiên bản từ %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
vi: Sản phẩm đã được đăng lên. <a href="%s">Xem sản phẩm</a>

en: Product saved.
vi: Đã lưu sản phẩm.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
vi: Sản phẩm đã được gửi đi. <a target="_blank" href="%s">Xem sản phẩm</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
vi: Sản phẩm được lên lịch cho: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước sản phẩm</a>

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
vi: Bản nháp sản phẩm đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước sản phẩm</a>

en: Order updated.
vi: Đơn hàng đã được cập nhật.

en: Order restored to revision from %s
vi: Đơn hàng đã được khôi phục lại phiên bản cũ từ ngày %s

en: Order saved.
vi: Đơn hàng đã được lưu.

en: Order submitted.
vi: Đơn hàng đã được gửi.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
vi: Đơn hàng đã được lên lịch cho: <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
vi: Bản nháp đơn hàng đã được cập nhật.

en: Order updated and email sent.
vi: Đơn hàng đã được cập nhật và email đã được gửi đi.

en: Coupon updated.
vi: Phiếu ưu đãi đã được cập nhật

en: Coupon restored to revision from %s
vi: Phiếu ưu đãi đã được khôi phục lại phiên bản cũ từ %s

en: Coupon saved.
vi: Phiếu ưu đãi đã được lưu.

en: Coupon submitted.
vi: Phiếu ưu đãi đã được chấp nhận.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
vi: Phiếu ưu đãi sẽ có hiệu lực vào ngày: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
vi: Bản nháp phiếu ưu đãi đã được cập nhật.

en: %s product updated. | %s products updated.
vi[0]: %s đã được cập nhật.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
vi[0]: Sản phẩm %s chưa được cập nhật, một ai đó đang chỉnh sửa nó.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
vi[0]: Sản phẩm %s đã được xóa.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
vi[0]: Sản phẩm %s đã được đưa vào thùng rác.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
vi[0]: Sản phẩm %s đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s order updated. | %s orders updated.
vi[0]: Đơn hàng %s đã được cập nhật.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
vi[0]: Đơn hàng %s không thể cập nhật, một ai đó đang chỉnh sửa nó.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
vi[0]: Đơn hàng %s đã được xóa.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
vi[0]: Đơn hàng %s đã được đưa vào thùng rác.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
vi[0]: Đơn hàng %s đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
vi[0]: Phiếu giảm giá %s đã được cập nhật.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
vi[0]: Phiếu giảm giá %s không được cập nhật, có ai đó đang chỉnh sửa nó.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
vi[0]: Phiếu giảm giá %s đã được xóa.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
vi[0]: Phiếu giảm giá $ đã được đưa vào thùng rác.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
vi[0]: Phiếu giảm giá %s đã được phục hồi từ thùng rác.

en: Image
vi: Ảnh

en: SKU
vi: Mã sản phẩm

en: Stock
vi: Kho

en: Price
vi: Giá

en: Categories
vi: Danh mục

en: Tags
vi: Từ khóa

en: Date
vi: Ngày

en: Code
vi: Mã

en: Coupon type
vi: Loại phiếu ưu đãi

en: Coupon amount
vi: Mức ưu đãi

en: Product IDs
vi: ID sản phẩm

en: Usage / Limit
vi: Sử dụng / Giới hạn

en: Expiry date
vi: Ngày hết hạn

en: Status
vi: Tình trạng

en: Order
vi: Đơn hàng

en: Purchased
vi: Đã mua

en: Ship to
vi: Giao hàng đến

en: Customer Message
vi: Tin nhắn khách hàng

en: Order Notes
vi: Ghi chú đơn hàng

en: Total
vi: Tổng cộng

en: Actions
vi: Các thao tác

en: Grouped
vi: Nhóm lại

en: External/Affiliate
vi: Bên ngoài/Liên kết

en: Virtual
vi: Sản phẩm ảo

en: Downloadable
vi: Có thể tải về

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Variable
vi: Biến thể

en: Toggle featured
vi: Chuyển thành nổi bật

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: In stock
vi: Còn hàng

en: Out of stock
vi: Hết hàng

en: Edit this item
vi: Sửa mục này

en: Edit this item inline
vi: Sửa mục này tại dòng

en: Quick&nbsp;Edit
vi: Sửa&nbsp;nhanh

en: Restore this item from the Trash
vi: Khôi phục mục này từ thùng rác

en: Restore
vi: Khôi phục

en: Move this item to the Trash
vi: Chuyển mục này vào thùng rác

en: Trash
vi: Thùng rác

en: Delete this item permanently
vi: Xoá mục này vĩnh viễn

en: Delete Permanently
vi: Xoá vĩnh viễn

en: Preview &#8220;%s&#8221;
vi: Xem trước &#8220;%s&#8221;

en: Preview
vi: Xem trước

en: View &#8220;%s&#8221;
vi: Xem &#8220;%s&#8221;

en: View
vi: Xem

en: Unpublished
vi: Chưa được đăng

en: %d item | %d items
vi[0]: %d mục

en: Via
vi: Qua

en: plus %d other note | plus %d other notes
vi[0]: cộng %d ghi chú khác

en: %d note | %d notes
vi[0]: %d ghi chú

en: Billing:
vi: Thanh toán:

en: Tel:
vi: Điện thoại:

en: Guest
vi: Khách

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: Complete
vi: Hoàn tất

en: Sort Products
vi: Lọc sản phẩm

en: Mark processing
vi: Đánh dấu là đang xử lý

en: Mark on-hold
vi: Đánh dấu là tạm ngưng

en: Mark complete
vi: Đánh dấu là đã hoàn tất

en: Order status changed by bulk edit:
vi: Trạng thái đơn hàng đã thay đổi bởi sửa hàng loạt:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
vi[0]: %s các trạng thái đơn hàng đã được thay đổi.

en: Show all product types
vi: Hiển thị toàn bộ loại sản phẩm

en: Grouped product
vi: Sản phẩm được nhóm

en: External/Affiliate product
vi: Sản phẩm bên ngoài/liên kết

en: Variable product
vi: Sản phẩm có biến thể

en: Simple product
vi: Sản phẩm đơn giản

en: Show all types
vi: Hiển thị tất cả loại

en: Search for a customer&hellip;
vi: Tìm kiếm một khách hàng&hellip;

en: Product name
vi: Tên sản phẩm

en: Coupon code
vi: Mã ưu đãi

en: Description (optional)
vi: Mô tả (không bắt buộc)

en: Insert into %s
vi: Chèn vào %s

en: Uploaded to this %s
vi: Đã được tải lên cho %s

en: Catalog/search
vi: Catalog/tìm kiếm

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Catalog visibility:
vi: Mức độ hiển thị catalog:

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
vi: Xác định không gian hiển thị của sản phẩm. Sản phẩm này sẽ vẫn có thể truy cập trực tiếp.

en: Enable this option to feature this product.
vi: Bật tùy chọn này để làm nổi bật sản phẩm này.

en: Featured Product
vi: Sản phẩm nổi bật

en: Cancel
vi: Hủy

en: Customer Billing Address
vi: Địa chỉ thanh toán của khách hàng.

en: First name
vi: Họ

en: Last name
vi: Tên

en: Company
vi: Công ty

en: Address 1
vi: Địa chỉ 1

en: Address 2
vi: Địa chỉ 2

en: City
vi: Thành phố

en: Postcode
vi: Mã bưu điện

en: Country
vi: Quốc gia

en: Select a country&hellip;
vi: Chọn quốc gia&hellip;

en: State/County
vi: Bang/Hạt

en: State/County or state code
vi: Mã Bang/Hạt

en: Telephone
vi: Điện thoại

en: Customer Shipping Address
vi: Địa chỉ giao nhận của khách hàng

en: Orders
vi: Đơn hàng

en: Sales by date
vi: Doanh số theo ngày

en: Sales by product
vi: Doanh số theo sản phẩm

en: Sales by category
vi: Doanh số theo danh mục

en: Coupons by date
vi: Ưu đãi theo ngày

en: Customers
vi: Khách hàng

en: Customers vs. Guests
vi: Khách hàng và Khách vãng lai

en: Customer List
vi: Danh sách khách hàng

en: Low in stock
vi: Sắp hết hàng

en: Most Stocked
vi: Còn hàng

en: Taxes
vi: Thuế

en: Taxes by code
vi: Thuế theo mã

en: Taxes by date
vi: Thuế theo ngày

en: Your settings have been saved.
vi: Cài đặt của bạn đã được lưu.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
vi: Thay đổi của bạn sẽ bị mất nếu bạn rời khỏi trang này.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
vi: Các tùy chỉnh cho kích thước hình ảnh này đã bị vô hiệu hóa do giá trị của nó đã bị ghi đè bởi một bộ lọc.

en: Hard Crop?
vi: Bắt buộc cắt ảnh?

en: Select a page&hellip;
vi: Chọn một trang&hellip;

en: Choose a country&hellip;
vi: Chọn một quốc gia&hellip;

en: Choose countries&hellip;
vi: Chọn nhiều quốc gia&hellip;

en: Select all
vi: Chọn tất cả

en: Select none
vi: Không chọn

en: Introduction
vi: Giới thiệu

en: Page Setup
vi: Cài đặt trang

en: Store Locale
vi: Địa điểm cửa hàng

en: Shipping &amp; Tax
vi: Vận chuyển &amp; Thuế

en: Payments
vi: Thanh toán

en: Ready!
vi: Chắc chắn!

en: Return to the WordPress Dashboard
vi: Trở lại bảng điều khiển WordPress

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
vi: Bản dịch WooCommerce %s đã có sẵn. Bạn có muốn sử dụng bản dịch này?

en: Install Translation
vi: Cài đặt bản dịch

en: Welcome to the world of WooCommerce!
vi: Chào mừng bạn đến với thế giới của WooCommerce!

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
vi: Cảm ơn bạn đã lựa chọn WooCommerce để sử dụng cho cửa hàng trực tuyến của bạn! Hướng dẫn cài đặt nhanh này sẽ giúp bạn cấu hình các thiết lập cơ bản. <strong> Đó là hoàn toàn là các tùy chọn và bạn không cần mất nhiều thời gian quá năm phút. </ strong>

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
vi: Không phải lúc này? Nếu bạn không muốn xem qua các hướng dẫn, bạn có thể bỏ qua và quay trở lại bảng điều khiển WordPress. Hãy trở lại bất cứ lúc nào nếu bạn thay đổi tâm trí của bạn!

en: Let's Go!
vi: Bắt đầu nào!

en: Not right now
vi: Không phải bây giờ

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
vi: Cửa hàng của bạn cần thiết phải có một số %s Trang %s. Sau đây nó sẽ được tự động tạo ra (nếu nó chưa có sẵn):

en: Page Name
vi: Tên trang

en: The shop page will display your products.
vi: Trang cửa hàng sẽ hiển thị các sản phẩm của bạn.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
vi: Trang giỏ hàng là nơi khách hàng có thể xem giỏ hàng của họ và tiến hành thanh toán.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
vi: Trang thanh toán là nơi khách hàng tiến hành thanh toán các sản phẩm họ mua.

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
vi: Khách hàng đã đăng ký sẽ có thể quản lý chi tiết tài khoản của họ và xem đơn hàng qua trên trang này.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
vi: Sau khi tạo ra, các trang này có thể được quản lý từ bảng điều khiển quản trị của bạn trên màn hình %s Trang %s. Bạn có thể kiểm soát những trang được hiển thị trên trang web của bạn qua %s Giao diện > Trình đơn %s.

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Skip this step
vi: Bỏ qua bước này

en: Store Locale Setup
vi: Cài đặt vị trí cửa hàng

en: Where is your store based?
vi: Vị trí cửa hàng của bạn?

en: Which currency will your store use?
vi: Mã tiền tệ mà cửa hàng của bạn sử dụng?

en: Choose a currency&hellip;
vi: Chọn mã tiền tệ@hellip;

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
vi: Nếu tiền tệ của bạn không được liệt kê, bạn có thể %s thêm nó sau này %s.

en: Currency Position
vi: Vị trí tiền tệ

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Left with space
vi: Bên trái với một dấu cách

en: Right with space
vi: Bên phải với một dấu cách

en: Thousand Separator
vi: Dấu cách phần ngàn

en: Decimal Separator
vi: Dấu thập phân

en: Which unit should be used for product weights?
vi: Những đơn vị nên được sử dụng cho trọng lượng sản phẩm?

en: Which unit should be used for product dimensions?
vi: Những đơn vị nên được sử dụng cho chiều dài sản phẩm?

en: Shipping &amp; Tax Setup
vi: Cài đặt vận chuyển &amp; thuế

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
vi: Nếu bạn sẽ tính thuế bán hàng, hoặc vận chuyển hàng hóa vật chất cho khách hàng, bạn có thể cấu hình các tùy chọn cơ bản dưới đây. Đây là tùy chọn và có thể được thay đổi sau này qua %1$s WooCommerce > Cài đặt > Thuế %3$s và %2$s WooCommerce> Cài đặt > Vận chuyển %3$s.

en: Basic Shipping Setup
vi: Cài đặt vận chuyển

en: Will you be shipping products?
vi: Bạn sẽ vận chuyển sản phẩm?

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
vi: Vâng, Tôi sẽ vận chuyển hàng hóa cho khách hàng

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
vi: Chi phí vận chuyển <strong>trong nước</strong>:

en: A total of %s per order and/or %s per item
vi: Tổng cộng có %s cho mỗi đơn hàng và/hoặc %s cho mỗi mục

en: <strong>International</strong> shipping costs:
vi: Chi phí vận chuyển <strong>quốc tế</strong>

en: Basic Tax Setup
vi: Cài đặt thuế

en: Will you be charging sales tax?
vi: Bạn sẽ tính thuế bán hàng?

en: Yes, I will be charging sales tax
vi: Vâng, tôi sẽ tính thuế bán hàng

en: How will you enter product prices?
vi: Làm thế nào để nhập giá sản phẩm?

en: I will enter prices inclusive of tax
vi: Tôi sẽ nhập giá bao gồm thuế

en: I will enter prices exclusive of tax
vi: Tôi sẽ nhập giá chưa bao gồm thuế

en: Import Tax Rates?
vi: Nhập mức thuế?

en: Yes, please import some starter tax rates
vi: Vui lòng nhập mức thuế suất để bắt đầu

en: State
vi: Bang

en: Rate (%)
vi: Tỉ lệ (%)

en: Tax Shipping
vi: Thuế vận chuyển

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
vi: Xin lưu ý: bạn có thể vẫn cần thêm mức thuế địa phương và sản phẩm cụ thể tùy thuộc vào địa điểm kinh doanh của bạn. Nếu nghi ngờ, nói chuyện với một nhân viên kế toán.

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
vi: Bạn có thể chỉnh sửa các mức thuế suất từ màn hình %1$s Cài đặt thuế %3$s và xem thêm về thuế ở %2$s Tài liệu hướng dẫn %3$s của chúng tôi.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
vi: WooCommerce có thể chấp nhận thanh toán online và offline.  %2$s Phương thức thanh toán %3$s có thể được cài đặt và quản lý từ màn hình %1$s Cài đặt thanh toán %3$s.

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
vi: Để chấp nhận thanh toán qua PayPal vào cửa hàng của bạn, chỉ cần nhập địa chỉ email PayPal của bạn dưới đây.

en: PayPal Email Address:
vi: Địa chỉ email PayPal:

en: Offline Payments
vi: Ẩn thanh toán

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
vi: Ẩn thanh toán có thể xử lý thủ công, tuy nhiên có thế hữu ích trong một số trường hợp nhất định hoặc thử nghiệm thanh toán.

en: Cheque Payments
vi: Thanh toán bằng chi phiếu

en: Enable payment via Cheques
vi: Cho phép thanh toán bằng chi phiếu

en: Cash on Delivery
vi: Trả tiền mặt khi nhận hàng

en: Enable cash on delivery
vi: Cho phép trả tiền mặt khi nhận hàng

en: Bank Transfer (BACS)
vi: Chuyển khoản ngân hàng

en: Enable BACS payments
vi: Cho phép chuyển khoản ngân hàng

en: Your Store is Ready!
vi: Cửa hàng của bạn đã hoàn thành

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
vi: Bạn muốn giúp sức để làm cho WooCommerce trở nên tuyệt vời hơn nữa? Hãy cho phép WooThemes thu thập các dữ liệu phi nhạy cảm và thông tin sử dụng WooCommerce của bạn. Bạn sẽ nhận được %s ưu đãi giảm giá trong lần tiếp  theo mua sản phẩm từ WooThemes. %sTìm hiểu thêm%s.

en: Allow
vi: Cho phép

en: No thanks
vi: Không cảm ơn

en: Next Steps
vi: Bước kế tiếp

en: Create your first product!
vi: Tạo sản phẩm đầu tiên

en: Learn More
vi: Tìm hiểu thêm

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
vi: Xem video hướng dẫn của WC 101

en: Get eCommerce advice in your inbox
vi: Nhận tư vấn thương mại trong mail của bạn

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
vi: Theo dõi thao tác thực hiện

en: Read more about getting started
vi: Tìm hiểu thêm để bắt đầu

en: Product Transients Cleared
vi: Đã xóa bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm

en: %d Transients Rows Cleared
vi: %d Đã xóa các dòng bộ nhớ đệm tạm thời

en: Roles successfully reset
vi: Vai trò thiết lập lại thành công

en: Terms successfully recounted
vi: Đã đếm lại các tên gọi thành công.

en: Sessions successfully cleared
vi: Đã xóa thành công phiên truy cập

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
vi: Tất cả các trang WooCommerce bị thiếu đã được cài lại thành công.

en: Tax rates successfully deleted
vi: Đã xóa thuế suất thành công

en: Usage tracking settings successfully reset.
vi: Theo dõi sử dụng đã được thiết lập lại thành công.

en: There was an error calling %s::%s
vi: Có lỗi khi gọi %s::%s

en: There was an error calling %s
vi: Có lỗi khi gọi %s

en: Your changes have been saved.
vi: Những thay đổi của bạn đã được lưu.

en: WC Transients
vi: WC Bộ nhớ đệm tạm thời

en: Clear transients
vi: Xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
vi: Công cụ này sẽ xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm/cửa hàng.

en: Expired Transients
vi: Bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn

en: Clear expired transients
vi: Xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
vi: Công cụ này sẽ xóa hết TẤT CẢ các bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn từ WordPress.

en: Term counts
vi: Đếm tên

en: Recount terms
vi: Đếm lại các tên gọi

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
vi: Công cụ này sẽ đếm lại tên gọi sản phẩm - điều này hữu ích khi bạn thay đổi các thiết lập làm ẩn đi các sản phẩm từ các catalog.

en: Capabilities
vi: Khả năng

en: Reset capabilities
vi: Thiết lập lại khả năng

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
vi: Công cụ này sẽ thiết lập lại các vai trò của admin, khách hàng và shop_manager về mặc định. Sử dụng công cụ này nếu người dùng của bạn không thể truy cập vào tất cả các trang quản trị WooCommerce.

en: Customer Sessions
vi: Phiên truy cập của khách hàng

en: Clear all sessions
vi: Xóa tất cả các phiên truy cập

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
vi: <strong class="red">Cảnh báo:</strong> Công cụ này sẽ xóa hết tất cả các dữ liệu phiên truy cập của khách hàng từ cơ sở dữ liệu, bao gồm cả giỏ hàng hiện tại.

en: Install WooCommerce Pages
vi: Cài đặt trang WooCommerce

en: Install pages
vi: Cài đặt trang

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
vi: <strong class = "red"> Lưu ý: </ strong> Công cụ này sẽ cài đặt tất cả các trang WooCommerce bị thiếu. Các trang đã có sẵn và đã thiết lập sẽ không bị thay thế.

en: Delete all WooCommerce tax rates
vi: Xóa toàn bộ các mức thuế của WooCommerce

en: Delete ALL tax rates
vi: Xóa tất cả các mức thuế

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
vi: <strong class="red">Lưu ý:</strong> Tùy chọn này sẽ xóa tất cả mức thuế suất của bạn, xin hãy cẩn thận.

en: Reset Usage Tracking Settings
vi: Đặt lại cài đặt theo dõi sử dụng

en: Reset usage tracking settings
vi: Đặt lại cài đặt theo dõi sử dụng

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
vi: Điều này sẽ đặt lại các thiết lập theo dõi sử dụng của bạn, làm hiển thị lại thông báo đăng kí thiết lập theo dõi và sẽ không gửi về bất kỳ dữ liệu theo dõi sử dụng nào nữa.

en: Translation Upgrade
vi: Nâng cấp bản dịch

en: Force Translation Upgrade
vi: Bắt buộc nâng cấp bản dịch

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
vi: <strong class="red">Lưu ý:</strong> Tùy chọn này sẽ bắt buộc nâng cấp bản dịch ngôn ngữ của bạn khi có một bản dịch mới.

en: Display type
vi: Kiểu hiển thị

en: Products
vi: Sản phẩm

en: Subcategories
vi: Danh mục con

en: Both
vi: Cả hai

en: Thumbnail
vi: Hình thu nhỏ

en: Upload/Add image
vi: Tải lên/Thêm ảnh

en: Remove image
vi: Loại bỏ ảnh

en: Use image
vi: Sử dụng ảnh

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
vi: Danh mục sản phẩm cho cửa hàng của bạn được quản lý ở đây. Để thay đổi thứ tự danh mục hiển thị trên trang web, bạn có thể kéo thả chúng để sắp xếp. Để xem chi tiết các danh mục, nhấp vào liên kết "tùy chọn màn hình" ở trên cùng của trang.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
vi: Các loại hình giao nhận hàng có thể được sử dụng để nhóm các sản phẩm tương tự nhau. Những nhóm này sau đó có thể được sử dụng bởi các phương pháp giao hàng nhất định để cung cấp các mức giá khác nhau cho các sản phẩm khác nhau.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
vi: Điều khoản của thuộc tính được gán cho sản phẩm và biến thể. <br/><br/><b>Lưu ý</b>: Xóa một cái bất kỳ sẽ gỡ bỏ nó thì tất cả các sản phẩm và biến thể. Phục hồi lại nó thì nó không được tự động gắn trở lại cho sản phẩm.

en: Topic
vi: Chủ đề

en: Delivery URL
vi: URL giao hàng

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
vi: Kích hoạt <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
vi: Tạm dừng <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
vi: Vô hiệu hóa <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
vi: Chuyển tới thùng rác

en: Empty Trash
vi: Xóa sạch thùng rác

en: Webhook created on %s
vi: Webhook được tạo vào %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
vi: Bạn không có quyền tạo Webhooks!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
vi: Bạn không có quyền sửa Webhooks!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
vi: Bạn không có quyền xóa Webhooks!

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
vi[0]: %d webhooks được đưa vào thùng rác.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
vi[0]: %d webhooks được phục hồi từ thùng rác.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
vi[0]: %d webhooks được xóa vĩnh viễn.

en: Webhook updated successfully.
vi: Webhook được cập nhật thành công

en: Webhook created successfully.
vi: Webhook được tạo thành công

en: Add Webhook
vi: Thêm Webhook

en: Search Webhooks
vi: Tìm Webhook

en: This Webhook has no log yet.
vi: Webhook này chưa có log.

en: &lsaquo; Previous
vi: &lsaquo; Trước

en: Next &rsaquo;
vi: Sau &rsaquo;

en: Welcome to WooCommerce
vi: Chào mừng đến WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
vi: Chào mừng đến WooCommerce %s

en: Thanks, all done!
vi: Cảm ơn bạn, mọi thứ đã hoàn tất!

en: Thank you for updating to the latest version!
vi: Cảm ơn bạn đã cập nhật phiên bản mới nhất!

en: Thanks for installing!
vi: Cảm ơn bạn đã cài đặt WooCommerce!

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
vi: %s WooCommerce %s hơn bao giờ hết, đã rất mạnh mẽ, ổn định và có tính bảo mật cao. Chúng tôi hy vọng bạn sẽ thích khi sử dụng nó.

en: Version %s
vi: Phiên bản %s

en: Docs
vi: Tài liệu

en: What's New
vi: Có gì mới

en: Credits
vi: Đóng góp

en: Translators
vi: Dịch giả

en: Improved Product Variation Editor
vi: Cải thiện biên tập biến thể sản phẩm

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
vi: Khi chỉnh sửa các biến thể sản phẩm trong trang quản trị, chúng tôi đã thêm một mới, giao diện trình thêm biến thể sản phẩm nhanh hơn và đáng tin cậy hơn.

en: Frontend Variation Performance
vi: Hiệu suất hiển thị biến thể

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
vi: Nếu sản phẩm của bạn có nhiều biến thể (20+) họ sẽ sử dụng một hình thức hỗ trợ ajax add-to-cart. Chọn tất cả các tùy chọn và các biến thể phù hợp sẽ được tìm thấy thông qua AJAX. Điều này cải thiện hiệu suất trên các trang sản phẩm.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
vi: Flat Rate Shipping đơn giản

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
vi: Flat Rate Shipping là quá phức tạp trong các phiên bản trước của WooCommerce. Chúng tôi đã đơn giản hóa giao diện (mà không mất đi sự linh hoạt) làm Rate Flat và Vận chuyển quốc tế trực quan hơn nhiều.

en: Geolocation with Caching
vi: Vụ trí cùng bộ nhớ nhớ đệm

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
vi: Nếu bạn sử dụng bộ nhớ đệm tĩnh bạn có thể đã tìm thấy định vị không làm việc cho khách hàng không đăng nhập. Hiện chúng tôi đã giới thiệu một giải pháp Geocaching javascript dựa mới để giúp đỡ. Kích hoạt tính năng này trong %s Cài đặt %s.

en: Onboarding Experience
vi: Hướng dẫn nhanh

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
vi: Chúng tôi đã thêm "WooCommerce 101" video hướng dẫn của chúng tôi đến các tab giúp đỡ trong suốt quản trị nếu bạn cần một số trợ giúp sự hiểu biết làm thế nào để sử dụng WooCommerce. Cài đặt mới cũng sẽ thấy các hướng dẫn cài đặt mới để giúp hướng dẫn thông qua thiết lập ban đầu.

en: Custom AJAX Endpoints
vi: Tùy chỉnh AJAX

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
vi: Để cải thiện hiệu suất trên trang web của bạn, chúng tôi đã giới thiệu thiết AJAX đầu cuối mới mà tránh việc thực hiện sử dụng tới admin-ajax.php cho các sự kiện như thêm sản phẩm vào giỏ hàng.

en: Visual API Authentication
vi: Xác thực API

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
vi: Các dịch vụ mà tích hợp với API REST bây giờ có thể sử dụng các thiết bị đầu cuối xác thực trực quan để người dùng có thể đăng nhập và cấp phép API từ một trang duy nhất trước khi được chuyển hướng trở lại.

en: Email Notification Improvements
vi: Cải tiến email thông báo

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
vi: Các mẫu email đã được cải thiện để hỗ trợ một mảng rộng lớn hơn, email khách hàng, các thông báo, chẳng hạn như thông báo hoàn trả một phần v.v..

en: Shipping Method Priorities
vi: Giao hàng ưu tiên

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
vi: Để cung cấp kiểm soát nhiều hơn mà phương pháp vận chuyển được chọn mặc định cho khách hàng, mỗi phương pháp có thể được đánh số ưu tiên.

en: Go to WooCommerce Settings
vi: Đi tới Cài đặt WooCommerce

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
vi: WooCommerce được phát triển và duy trì bởi một nhóm nghiên cứu gồm các cá nhân đầy đam mê trên toàn thế giới và được hỗ trợ bởi một cộng đồng các nhà phát triển tuyệt vời. Bạn muốn thấy tên của bạn trong đó? <a href="%s">Hãy đóng góp cho WooCommerce</a>.

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
vi: WooCommerce đã được dịch sang nhiều ngôn ngữ khác nhau nhờ vào đội ngũ dịch thuật của chúng tôi. Bạn có muốn thấy tên của bạn trong đó? <a href="%s"> Hãy tham gia dịch WooCommerce </a>.

en: View %s
vi: Xem %s

en: HTML Email Template
vi: Mẫu HTML Email

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
vi: Nếu bạn thích <strong>WooCommerce</strong> vui lòng bình chọn %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s cho chúng tôi. Xin chân thành cảm ơn bạn trước.

en: Thanks :)
vi: Cảm ơn bạn :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
vi: Cảm ơn bạn đã bán hàng với WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
vi: Tập tin không tồn tại, xin vui lòng thử lại.

en: The CSV is invalid.
vi: CSV không hợp lệ

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
vi: Nhập vào hoàn tất - đã nhập <strong>%s</strong> các mức thuế suất.

en: All done!
vi: Hoàn tất!

en: View Tax Rates
vi: Xem các mức thuế

en: Import Tax Rates
vi: Nhập các mức thuế

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
vi: Xin chào! Hãy tải lên một tập tin CSV có chứa các mức thuế để nhập nội dung vào cửa hàng của bạn. Chọn tệp .csv để tải lên, sau đó kích vào "Tải lên và nhập vào".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
vi: Các mức thuế cần được định nghĩa trong các cột theo một thứ tự cho trước (10 cột). <a href="%s"> Kích vào đây để tải mẫu về</a>

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
vi: Trước khi bạn có thể tải lên các tập tin được nhập vào, bạn sẽ cần phải sửa các lỗi sau đây:

en: Choose a file from your computer:
vi: Chọn một tập tin từ máy tính của bạn:

en: Maximum size: %s
vi: Kích thước tối đa: %s

en: OR enter path to file:
vi: Hoặc nhập đường dẫn của tập tin:

en: Delimiter
vi: Dấu phân cách

en: Upload file and import
vi: Tải lên và nhập

en: Sorry, there has been an error.
vi: Rất tiếc, đã có lỗi.

en: General
vi: Chung

en: Usage Restriction
vi: Hạn chế sử dụng

en: Usage Limits
vi: Các giới hạn sử dụng

en: Discount type
vi: Loại giảm giá

en: Value of the coupon.
vi: Giá trị của phiếu ưu đãi.

en: Allow free shipping
vi: Cho phép giao hàng miễn phí

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
vi: Đánh dấu vào ô này nếu phiếu ưu đãi là dành cho giao hàng miễn phí. <a href="%s">phương thức vận chuyển miễn phí </a> cần được kích hoạt và được thiết lập là bắt buộc phải có "một phiếu ưu đãi giao nhận miễn phí hợp lệ" (xem cài đặt "Yêu cầu giao hàng miễn phí").

en: Coupon expiry date
vi: Ngày hết hạn phiếu ưu đãi

en: Minimum spend
vi: Chi tiêu tối thiểu

en: No minimum
vi: Không có mức tối thiểu

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
vi: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối thiểu để sử dụng các phiếu ưu đãi.

en: Maximum spend
vi: Chi tiêu tối đa

en: No maximum
vi: Không có mức tối đa

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
vi: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối đa cho phép khi sử dụng phiếu ưu đãi.

en: Individual use only
vi: Chỉ dùng cho cá nhân

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
vi: Đánh dấu vào ô này nếu phiếu ưu đãi không thể sử dụng kết hợp cùng các phiếu ưu đãi khác.

en: Exclude sale items
vi: Không bao gồm các sản phẩm giảm giá

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
vi: Đánh dấu vào ô này nếu phiếu ưu đãi không được áp dụng cho các sản phẩm đang giảm giá. Các phiếu dùng cho từng sản phẩm chỉ có hiệu lực khi các sản phẩm đó không đang được giảm giá. Các phiếu này chỉ có hiệu lực khi không có mặt hàng đang được giảm giá nào trong giỏ hàng.

en: Search for a product&hellip;
vi: Tìm kiếm sản phẩm&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
vi: Các sản phẩm cần có trong giỏ hàng để sử dụng phiếu ưu đãi này hoặc, đối với "Sản phẩm giảm giá", các sản phẩm đã được giảm giá.

en: Exclude products
vi: Không gồm những sản phẩm

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
vi: Các sản phẩm không cho phép có trong giỏ hàng để sử dụng phiếu ưu đãi này, hoặc đối với "Sản phẩm giảm giá", các sản phẩm nào sẽ không được giảm giá.

en: Product categories
vi: Danh mục sản phẩm

en: Any category
vi: Bất kỳ danh mục nào

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
vi: Cần có một sản phẩm trong danh mục này để phiếu ưu đãi vẫn còn hợp lệ hoặc, đối với "Sản phẩm giảm giá", các sản phẩm trong các danh mục này sẽ được giảm giá.

en: Exclude categories
vi: Không gồm những danh mục

en: No categories
vi: Không có danh mục nào

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
vi: Không cho phép sản phẩm ở trong danh mục này để phiếu ưu đãi vẫn còn hợp lệ hoặc, đối với "Sản phẩm giảm giá", các sản phẩm trong các danh mục này sẽ không được giảm giá.

en: Email restrictions
vi: Hạn chế trong email

en: No restrictions
vi: Không hạn chế

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
vi: Danh sách các email được cho phép để kiểm tra lại email thanh toán của khách hàng khi một đơn hàng được đặt. Các địa chỉ email được cách nhau bằng dấu phẩy.

en: Usage limit per coupon
vi: Giới hạn sử dụng cho mỗi phiếu ưu đãi

en: How many times this coupon can be used before it is void.
vi: Mỗi phiếu ưu đãi được sử dụng bao nhiêu lần trước khi hết hạn.

en: Limit usage to X items
vi: Giới hạn sử dụng đến X sản phẩm

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
vi: Số lượng tối đa các mặt hàng riêng lẻ được áp dụng phiếu ưu đãi khi sử dụng giảm giá sản phẩm. Để trống để áp dụng cho tất cả các sản phẩm nằm trong giỏ hàng.

en: Usage limit per user
vi: Giới hạn sử dụng trên mỗi người dùng

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
vi: Mỗi phiếu ưu đãi được sử dụng bao nhiêu lần bởi mỗi một người dùng. Sử dụng email thanh toán cho khách vãng lai và ID cho những thành viên đã đăng nhập.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
vi: Phiếu ưu đãi đã tồn tại - khách hàng sẽ sử dụng phiếu ưu đãi mới nhất với mã này.

en: Resend order emails
vi: Gửi lại email đặt hàng

en: Generate download permissions
vi: Tạo quyền tải xuống

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Save %s
vi: Lưu %s

en: Save/update the %s
vi: Lưu/cập nhật %s

en: First Name
vi: Họ

en: Last Name
vi: Tên

en: Phone
vi: Số điện thoại

en: %s %s details
vi: %s %s chi tiết

en: Payment via %s
vi: Thanh toán qua %s

en: Customer IP
vi: IP khách hàng

en: General Details
vi: Chi tiết chung

en: Order date:
vi: Thời gian đặt hàng:

en: Order status:
vi: Tình trạng đơn hàng

en: Customer:
vi: Khách hàng:

en: View other orders
vi: Xem đơn hàng khác

en: Billing Details
vi: Thông tin thanh toán

en: Load billing address
vi: Tải địa chỉ thanh toán

en: Address
vi: Địa chỉ

en: No billing address set.
vi: Chưa thiết lập địa chỉ thanh toán.

en: Payment Method:
vi: Phương thức thanh toán:

en: Other
vi: Khác

en: Transaction ID
vi: ID giao dịch

en: Shipping Details
vi: Chi tiết giao nhận hàng

en: Copy from billing
vi: Sao chép từ địa chỉ thanh toán

en: Load shipping address
vi: Tải địa chỉ giao nhận hàng

en: No shipping address set.
vi: Chưa thiết lập địa chỉ giao nhận hàng.

en: Customer Provided Note
vi: Ghi chú khách hàng

en: Customer's notes about the order
vi: Những ghi chú của khách hàng về đơn hàng

en: File %d
vi: Tập tin %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
vi: Tìm kiếm một sản phẩm có thể tải về&hellip;

en: Grant Access
vi: Phân quyền

en: added on %1$s at %2$s
vi: thêm vào ngày %1$s lúc %2$s

en: by %s
vi: bởi %s

en: Delete note
vi: Xóa ghi chú

en: There are no notes yet.
vi: Không có ghi chú.

en: Add note
vi: Thêm ghi chú

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
vi: Thêm một lưu ý để bạn tham khảo, hoặc thêm một lưu ý của khách hàng (người dùng sẽ được thông báo).

en: Private note
vi: Ghi chú cá nhân

en: Note to customer
vi: Ghi chú tới khách hàng

en: Add
vi: Thêm

en: Product Type
vi: Loại sản phẩm

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
vi: Sản phẩm ảo là vô hình và không được vận chuyển.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
vi: Sản phẩm có thể tải về cho phép truy cập vào một tập tin khi mua hàng.

en: Inventory
vi: Kiểm kê kho hàng

en: Shipping
vi: Giao nhận

en: Linked Products
vi: Các sản phẩm được kết nối

en: Variations
vi: Các biến thể

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Stock Keeping Unit
vi: Đơn vị phân loại hàng hóa

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
vi: Đơn vị phân loại hàng hóa được dùng để chỉ một đơn vị hàng hóa có trong cửa hàng của bạn, một định danh duy nhất cho mỗi sản phẩm riêng biệt và dịch vụ có thể được mua.

en: Product URL
vi: URL sản phẩm

en: Enter the external URL to the product.
vi: Nhập URL bên ngoài cho sản phẩm.

en: Button text
vi: Nội dung nút bấm

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
vi: Nội dung này sẽ được hiển thị trên các nút liên kết với các sản phẩm bên ngoài.

en: Regular Price
vi: Giá bán chuẩn

en: Sale Price
vi: Giá khuyến mãi

en: Schedule
vi: Lên lịch

en: Sale Price Dates
vi: Ngày giảm giá

en: The sale will end at the beginning of the set date.
vi: Việc khuyến mãi sẽ được kết thúc vào đầu ngày đã thiết lập.

en: Downloadable Files
vi: Các tập tin có thể tải về

en: This is the name of the download shown to the customer.
vi: Đây là tên của phần tải về hiển thị cho khách hàng.

en: File URL
vi: URL tập tin

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
vi: Đây là URL hoặc đường dẫn tuyệt đối đến tập tin mà khách hàng sẽ nhận được quyền truy cập vào. URL nhập ở đây nên đã được mã hóa.`

en: Add File
vi: Thêm tập tin

en: Download Limit
vi: Giới hạn tải về

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
vi: Để trống nếu không giới hạn việc tải về lại.

en: Download Expiry
vi: Hết hạn tải về

en: Never
vi: Chưa bao giờ

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
vi: Nhập số ngày trước khi một liên kết tải về hết hạn, hoặc để trống.

en: Download Type
vi: Loại tải xuống

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
vi: Chọn loại tải xuống - điều khiển bởi <a href="%s">schema</a>.

en: Standard Product
vi: Sản phẩm chuẩn

en: Application/Software
vi: Ứng dụng/Phần mềm

en: Music
vi: Âm nhạc

en: Tax Status
vi: Tình trạng thuế

en: Taxable
vi: Có tính thuế

en: Shipping only
vi: Chỉ giao hàng

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
vi: Xác định có hay không toàn bộ sản phẩm phải chịu thuế, hay chỉ là chi phí vận chuyển nó.

en: Standard
vi: Chuẩn

en: Tax Class
vi: Loại thuế

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
vi: Chọn một mức thuế đối với sản phẩm này. Mức thuế được sử dụng để tính toán mức thuế suất khác nhau cụ thể cho một số loại sản phẩm.

en: Manage stock?
vi: Quản lý kho hàng?

en: Enable stock management at product level
vi: Cho phép quản lý kho hàng theo mức độ sản phẩm

en: Stock Qty
vi: Số lượng trong kho

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
vi: Số lượng trong kho. Nếu nó là một sản phẩm có biến thể thì giá trị này dùng để kiểm soát số lượng của tất cả biến thể trong kho, nếu bạn không xác định kho hàng theo cấp biến đổi.

en: Allow Backorders?
vi: Cho phép đặt hàng trước?

en: Do not allow
vi: Không cho phép

en: Allow, but notify customer
vi: Cho phép, nhưng phải thông báo cho khách hàng.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
vi: Nếu quản lý kho hàng, điều này sẽ kiểm soát việc có cho phép đặt hàng trước cho các sản phẩm đã hết hàng hay không. Nếu được bật, số lượng hàng trong kho có thể để ở giá trị dưới 0.

en: Stock status
vi: Tình trạng kho hàng

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
vi: Quản lý việc sản phẩm được liệt kê là "còn hàng" hoặc "hết hàng" trên trang web của bạn.

en: Sold Individually
vi: Bán riêng

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
vi: Kích hoạt tính năng này để chỉ cho phép một trong những mặt hàng này được mua trong một đơn đặt hàng.

en: Weight
vi: Trọng lượng

en: Weight in decimal form
vi: Trọng lượng dưới dạng số thập phân

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Length
vi: Dài

en: Width
vi: Rộng

en: Height
vi: Cao

en: LxWxH in decimal form
vi: LxWxH dưới dạng số thập phân

en: No shipping class
vi: Không có loại hình giao nhận hàng

en: Shipping class
vi: Loại hình giao nhận hàng

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
vi: Các loại hình giao nhận hàng được sử dụng bởi một số phương thức giao hàng tới một số nhóm sản phẩm tương tự nhau.

en: Expand
vi: Mở ra

en: Close
vi: Đóng

en: Custom product attribute
vi: Tùy chỉnh thuộc tính sản phẩm

en: Save Attributes
vi: Lưu thuộc tính

en: Up-Sells
vi: Bán thêm

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
vi: Bán thêm là các sản phẩm mà bạn gợi ý khách hàng mua thay vì các sản phẩm họ đang xem, ví dụ, sản phẩm có lợi nhuận cao hơn hoặc tốt hơn hoặc đắt hơn.

en: Cross-Sells
vi: Bán chéo

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
vi: Bán chéo là các sản phẩm được đề xuất trong giỏ hàng dựa trên các sản phẩm hiện tại.

en: Grouping
vi: Nhóm

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
vi: Thiết lập tùy chọn này để sản phẩm này là một phần của một sản phẩm đã được tạo thành nhóm.

en: Purchase Note
vi: Ghi chú thanh toán

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
vi: Nhập ghi chú tùy chọn để gửi cho khách hàng sau khi mua hàng.

en: Menu order
vi: Menu đơn hàng

en: Custom ordering position.
vi: Tùy chỉnh vị trí đơn hàng.

en: Enable reviews
vi: Cho phép đánh giá

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
vi: Trước khi tạo chủng loại biến thể sản phẩm, bạn hãy thêm vào vài thuộc tính của sản phẩm trong mục <strong>Thuộc Tính</strong>

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Default Form Values
vi: Giá trị form mặc định

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
vi: Đây là các thuộc tính sẽ được chọn sẵn trên trang web.

en: No default
vi: Không có mặc định

en: Add variation
vi: Thêm biến thể

en: Create variations from all attributes
vi: Tạo biến thể từ tất cả thuộc tính

en: Delete all variations
vi: Xóa tất cả các biến thể

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
vi: Cho phép &quot;Chuyển chế độ&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
vi: Chuyển thành &quot;Có thể tải về&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
vi: Chuyển thành &quot;Ảo&quot;

en: Pricing
vi: Giá

en: Set regular prices
vi: Đặt giá chuẩn

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
vi: Tăng giá bán thường (số tiền cố định hoặc tỷ lệ phần trăm)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
vi: Giảm giá bán thường (số tiến cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Set sale prices
vi: Đặt giá khuyến mãi

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
vi: Tăng giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
vi: Giảm giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Set scheduled sale dates
vi: Đặt dự định ngày khuyến mãi

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
vi: Chuyển thành &quot;Quản lý kho&quot;

en: Downloadable products
vi: Sản phẩm có thể tải về

en: Download limit
vi: Giới hạn tải về

en: Download expiry
vi: Giới hạn tải xuống

en: Go
vi: Đi

en: %s item | %s items
vi[0]: %s mục

en: Go to the first page
vi: Tới trang đầu tiên

en: Go to the previous page
vi: Tới trang kế tiếp

en: Select Page
vi: Chọn trang

en: Current page
vi: Trang hiện tại

en: Go to the next page
vi: Tới trang sau

en: Go to the last page
vi: Tới trang trước

en: Save Changes
vi: Lưu thay đổi

en: Product SKU must be unique.
vi: Mã sản phẩm (SKU) phải là duy nhất.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
vi: Không thể sử dụng file đã tải xuống vì lí do không thuộc định dạng file được hỗ trợ. Các định dạng file được hỗ trợ bao gồm:

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
vi: Không thể sử dụng file đã tải xuống vì lí do không tìm thấy file trên server.

en: Variation #%s of %s
vi: Biến thể #%s của %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
vi: #%s &ndash; Mã biến thể SKU là duy nhất.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
vi: #%s &ndash; Các tập tin tải về %s không được sử dụng như là loại tập tin cho phép. Loại tập tin cho phép bao gồm: %s

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
vi: #%s &ndash; Các tập tin tải về %s không thể sử dụng nếu nó không tồn tại trên sever.

en: Delete image
vi: Xóa ảnh

en: Add Images to Product Gallery
vi: Thêm ảnh vào thư viện

en: Add to gallery
vi: Thêm vào thư viện

en: Add product gallery images
vi: Thêm ảnh thư viện sản phẩm

en: Revoke Access
vi: Hủy bỏ truy cập

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
vi[0]: %s lần tải về

en: Downloads Remaining
vi: Lượt tải xuống còn lại

en: Access Expires
vi: Hết hạn truy cập

en: Fee
vi: Phí

en: Fee Name
vi: Tên phí

en: Product ID:
vi: ID sản phẩm

en: Variation ID:
vi: ID biến thể:

en: No longer exists
vi: Không còn tồn tại

en: Product SKU:
vi: Mã sản phẩm:

en: Add&nbsp;meta
vi: Thêm&nbsp;meta

en: After pre-tax discounts.
vi: Sau khi giảm giá trước thuế.

en: Before pre-tax discounts.
vi: Trước khi giảm giá trước thuế.

en: Item
vi: Sản phẩm

en: Cost
vi: Chi phí

en: Qty
vi: SL

en: Tax
vi: Thuế

en: Coupon(s) Used
vi: (Các) phiếu ưu đãi được sử dụng

en: Discount
vi: Giảm giá

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
vi: Đây là tổng số giảm giá. Giảm giá được xác định cho mỗi chi tiết món hàng.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
vi: Đây là tổng chi phí giao hàng và xử lý đơn đặt hàng.

en: Order Total
vi: Tổng đơn hàng

en: Refunded
vi: Đã hoàn lại tiền

en: Delete selected line item(s)
vi: Xóa (các) sản phẩm đã chọn

en: Stock Actions
vi: Thao tác Kho

en: Reduce line item stock
vi: Giảm sản phẩm trong kho hàng

en: Increase line item stock
vi: Tăng sản phẩm trong kho hàng

en: Add line item(s)
vi: Thêm (các) sản phẩm

en: To edit this order change the status back to "Pending"
vi: Để sửa đơn hàng này thay đổi trạng thái trở lại trạng thái "Đang chờ"

en: This order has been paid for and is no longer editable
vi: Đơn hàng này đã được thanh toán và không thể sửa được.

en: Add Tax
vi: Thêm thuế

en: Refund
vi: Hoàn tiền

en: Calculate Taxes
vi: Tính toán thuế

en: Calculate Total
vi: Tính tổng số

en: Add product(s)
vi: Thêm (các) sản phẩm

en: Add fee
vi: Thêm phí

en: Add shipping cost
vi: Thêm giá giao nhận hàng

en: Save
vi: Lưu

en: Restock refunded items
vi: Nhập kho những mặt hàng trả lại

en: Amount already refunded
vi: Số tiền đã hoàn trả

en: Total available to refund
vi: Tổng số có sẵn để hoàn trả

en: Refund amount
vi: Số tiền hoàn trả

en: Reason for refund (optional)
vi: Lý do hoàn trả (không bắt buộc)

en: Payment Gateway
vi: Cổng thanh toán

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
vi: Cổng thanh toán dùng để đặt đơn hàng này không hỗ trợ chức năng tự động hoàn lại tiền.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
vi: Bạn cần phải tự hoàn tiền thông qua cổng thanh toán của bạn sau khi sử dụng lựa chọn này.

en: Add products
vi: Thêm sản phẩm

en: Add tax
vi: Thêm thuế

en: Rate name
vi: Tên tỷ lệ

en: Tax class
vi: Loại hình thuế

en: Rate code
vi: Mã tỷ lệ

en: Rate %
vi: Tỷ lệ %

en: Or, enter tax rate ID:
vi: Hoặc nhập ID mức thuế suất:

en: Optional
vi: Tùy chọn thêm

en: Shipping Name
vi: Tên giao nhận

en: Shipping Method
vi: Phương thức giao nhận

en: Select terms
vi: Chọn tên chủng loại của thuộc tính

en: Add new
vi: Thêm mới

en: "%s" separate terms
vi: "%s" các tên gọi riêng biệt

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
vi: Nhập nội dung hoặc một số thuộc tính bằng "%s" các giá trị riêng.

en: File Name
vi: Tên tập tin

en: Choose file
vi: Chọn tập tin

en: Insert file URL
vi: Chèn URL tập tin

en: Drag and drop, or click to set menu order manually
vi: Kéo và thả, hoặc nhấn vào đây để thiết lập thứ tự menu bằng tay

en: Any
vi: Bất kỳ

en: Remove this image
vi: Xóa bỏ hình ảnh này

en: Upload an image
vi: Tải lên một hình ảnh

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
vi: Nhập mã sản phẩm cho biến thể này hoặc để trống để sử dụng mã sản phẩm của sản phẩm gốc.

en: Enabled
vi: Bật

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
vi: Bật tùy chọn này nếu được truy cập tới một tập tin có thể tải về khi mua một sản phẩm

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
vi: Bật tùy chọn này nếu sản phẩm không được giao hàng hoặc không có chi phí giao hàng

en: Enable this option to enable stock management at variation level
vi: Bật lựa chọn này để kích hoạt quản lý kho hàng theo chủng loại biến thể.

en: Regular Price:
vi: Giá bán thường:

en: Variation price (required)
vi: Giá biến động (bắt buộc)

en: Sale Price:
vi: Giá khuyến mãi:

en: Cancel schedule
vi: Hủy lên lịch

en: Sale start date:
vi: Ngày bắt đầu giảm giá:

en: Sale end date:
vi: Ngày kết thúc giảm giá:

en: Stock Qty:
vi: Số lượng trong kho:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
vi: Nhập số lượng để bật quản lý kho hàng theo chủng loại biến thể, hoặc để trống để sử dụng các lựa chọn của sản phẩm gốc.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
vi: Nhập khối lượng cho chủng loại biến thể này, hoặc để trống để sử dụng khối lượng của sản phẩm gốc.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
vi: Kích cỡ(D&times;R&times;C)

en: Shipping class:
vi: Loại hình giao nhận hàng:

en: Same as parent
vi: Tương tự bản gốc

en: Tax class:
vi: Loại hình thuế:

en: Variation Description:
vi: Mô tả biến thể

en: Download Limit:
vi: Giới hạn tải về:

en: Download Expiry:
vi: Hết hạn tải về:

en: Sold %s worth in the last %d days
vi: Được bán %s giá trị trong %d ngày

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
vi[0]: Được bán %d sản phẩm trong %d ngày

en: %s discounts in total
vi: giảm giá %s trong tổng đơn hàng

en: %d coupons used in total
vi: %d phiếu giảm giá được sử dụng trong tổng

en: Year
vi: Năm

en: Last Month
vi: Tháng trước

en: This Month
vi: Tháng này

en: Last 7 Days
vi: 7 ngày qua

en: Filter by coupon
vi: Lọc với phiếu giảm giá

en: Choose coupons&hellip;
vi: Chọn phiếu giảm giá&hellip;

en: All coupons
vi: Tất cả mã giảm giá

en: Show
vi: Hiển thị

en: No used coupons found
vi: Không có phiếu ưu đãi đã sử dụng được tìm thấy

en: Most Popular
vi: Phổ biến nhất

en: No coupons found in range
vi: Không tìm thấy phiếu ưu đãi trong phạm vi này

en: Most Discount
vi: Giảm giá nhiều nhất

en: Export CSV
vi: Xuất CSV

en: Number of coupons used
vi: Số phiếu ưu đãi được sử dụng

en: Discount amount
vi: Mức giảm giá

en: Customer
vi: Khách hàng

en: No customers found.
vi: Không tìm thấy khách hàng nào.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
vi[0]: %s đơn hàng trước đã được liên kết

en: Refreshed stats for %s
vi: Làm mới thống kê cho %s

en: Search customers
vi: Tìm kiếm khách hàng

en: Refresh stats
vi: Làm mới thống kê

en: View orders
vi: Xem đơn hàng

en: Link previous orders
vi: Liên kết các đơn hàng trước

en: Name (Last, First)
vi: Tên (Họ, Tên)

en: Username
vi: Tên tài khoản

en: Location
vi: Vị trí

en: Money Spent
vi: Số tiền đã sử dụng

en: Last order
vi: Đơn hàng cuối cùng

en: %s signups in this period
vi: %s đăng ký vào giai đoạn này

en: Customer Sales
vi: Doanh số từ Khách hàng

en: Guest Sales
vi: Doanh số từ Khách vãng lai

en: Customer Orders
vi: Đơn hàng của khách hàng

en: Guest Orders
vi: Đơn hàng của khách vãng lai

en: orders
vi: đơn hàng

en: customer orders
vi: đơn hàng của khách hàng

en: guest orders
vi: đơn hàng của khách vãng lai

en: Signups
vi: Đăng ký

en: new users
vi: thành viên mới

en: No low in stock products found.
vi: Không tìm thấy sản phẩm nào còn ít hàng trong kho.

en: No out of stock products found.
vi: Không tìm thấy sản phẩm hết hàng trong kho.

en: %s sales in %s
vi: %s khuyến mãi trong %s

en: Select categories&hellip;
vi: Chọn danh mục&hellip;

en: None
vi: Trống

en: All
vi: Tất cả

en: &larr; Choose a category to view stats
vi: &larr; Chọn một danh mục để xem thống kê

en: %s average daily sales
vi: %s doanh thu trung bình theo ngày

en: %s average monthly sales
vi: %s doanh thu trung bình theo tháng

en: %s gross sales in this period
vi: %s tổng doanh thu trong giai đoạn này

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
vi: Đây là tổng của toàn bộ tổng số tiền trong đơn hàng sau khi hoàn lại tiền và nó bao gồm phí vận chuyển cùng với các loại thuế.

en: %s net sales in this period
vi: %s doanh thu thực lãnh trong giai đoạn này

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
vi: Đây là tổng của toàn bộ tổng số tiền trong đơn hàng sau khi hoàn lại tiền và không bao gồm phí vận chuyển cùng với các loại thuế.

en: %s orders placed
vi: %s đơn hàng được đặt hàng

en: %s items purchased
vi: %s các mặt hàng đã mua

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
vi[0]: %s hoàn trả %d đơn hàng

en: %s charged for shipping
vi: %s phí giao hàng

en: %s worth of coupons used
vi: %s giá trị phiếu giảm giá được sử dụng

en: Number of items sold
vi: Số sản phẩm đã bán

en: Number of orders
vi: Số lượng đơn đặt hàng

en: Average sales amount
vi: Lượng doanh số trung bình

en: Shipping amount
vi: Tiền giao hàng

en: Gross Sales amount
vi: Tổng số doanh số bán hàng

en: Net Sales amount
vi: Lượng doanh số thực lãnh

en: %s sales for the selected items
vi: %s danh thu của các sản phẩm đã chọn

en: %s purchases for the selected items
vi: %s lượt mua của các sản phẩm đã chọn

en: Showing reports for:
vi: Hiện các báo cáo cho:

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: Product Search
vi: Tìm sản phẩm

en: Top Sellers
vi: Sản phẩm bán chạy nhất

en: No products found in range
vi: Không có sản phẩm được tìm thấy trong phạm vi này

en: Top Freebies
vi: Sản phẩm miễn phí hàng đầu

en: Top Earners
vi: Sản phẩm bán được giá nhất

en: &larr; Choose a product to view stats
vi: &larr; Chọn một sản phẩm để xem thống kê

en: Sales amount
vi: Tiền doanh số

en: No products found.
vi: Không tìm thấy sản phẩm

en: product
vi: sản phẩm

en: Parent
vi: Gốc

en: Units in stock
vi: Sản phẩm trong kho

en: Rate
vi: Tỷ lệ

en: Number of Orders
vi: Số lượng đơn hàng

en: Tax Amount
vi: Số tiền thuế

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
vi: Đây là tổng của các "Dòng thuế" số lượng thuế trong các đơn hàng của bạn.

en: Shipping Tax Amount
vi: Tiền thuế giao nhận hàng

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
vi: Đây là tổng của các "Dòng thuế" số thuế giao nhận trong đơn hàng của bạn.

en: Total Tax
vi: Tổng thuế

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
vi: Đây là tổng số thuế cho tỷ lệ (thuế giao hàng + thuế sản phẩm).

en: No taxes found in this period
vi: Không có thuế được tìm thấy ở giai đoạn này

en: Period
vi: Giai đoạn

en: Total Sales
vi: Tổng doanh thu

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
vi: Đây là tổng của ô 'Tổng đơn hàng' trong đơn đặt hàng của bạn.

en: Total Shipping
vi: Tổng phí giao nhận hàng

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
vi: Đây là tổng của ô "Tổng phí giao nhận hàng" trong đơn hàng của bạn.

en: Net profit
vi: Thực thu

en: Total sales minus shipping and tax.
vi: Tổng doanh thu đã trừ đi phí giao nhận hàng và thuế.

en: Totals
vi: Tổng

en: Accounts
vi: Tài khoản

en: Account Pages
vi: Trang tài khoản

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
vi: Những trang cần thiết lập để WooCommerce gửi người dùng tới đó để truy cập vào các phần liên quan tới tài khoản.

en: My Account Page
vi: Trang tài khoản của tôi

en: Page contents:
vi: Nội dung trang:

en: My Account Endpoints
vi: Điểm cuối kết nối tài khoản của tôi

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
vi: Điểm cuối kết nối được gắn vào URL trang web của bạn để xử lý các hành động cụ thể trên các trang tài khoản. Điểm kết nối phải là duy nhất.

en: View Order
vi: Xem đơn hàng

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
vi: Điểm cuối kết nối Tài khoản của tôi &rarr; trang Xem đơn hàng

en: Edit Account
vi: Sửa tài khoản

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
vi: Điểm cuối kết nối Tài khoản của tôi &rarr; trang Sửa tài khoản

en: Edit Address
vi: Sửa địa chỉ

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
vi: Điểm cuối kết nối Tải khoản của tôi &rarr; trang Sửa địa chỉ

en: Lost Password
vi: Quên mật khẩu

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
vi: Điểm cuối kết nối Tài khoản của tôi &rarr; trang Quên mật khẩu

en: Logout
vi: Đăng xuất

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
vi: Điểm cuối kết nối để kích hoạt đăng xuất. Bạn có thể thêm nó vào menu của bạn thông qua một liên kết tùy chỉnh: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Registration Options
vi: Tùy chọn đăng ký

en: Enable Registration
vi: Cho phép đăng ký

en: Enable registration on the "Checkout" page
vi: Cho phép đăng ký trên trang "Thanh toán"

en: Enable registration on the "My Account" page
vi: Cho phép đăng ký trên trang "Tài khoản của tôi"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
vi: Hiển thị nhắc nhở đăng nhập của khách hàng trên trang "Thanh toán"

en: Account Creation
vi: Tạo tài khoản

en: Automatically generate username from customer email
vi: Tự động tạo tên tài khoản từ email khách hàng

en: Automatically generate customer password
vi: Tự động tạo mật khẩu khách hàng

en: General Options
vi: Tùy chọn chung

en: Enable the REST API
vi: Cho phép RESR API

en: Checkout Options
vi: Tùy chọn thanh toán

en: Checkout Process
vi: Quá trình thành toán

en: Enable the use of coupons
vi: Cho phép sử dụng phiếu ưu đãi

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
vi: Phiếu ưu đãi có thể được áp dụng trên giỏ hàng và trang thanh toán.

en: Calculate coupon discounts sequentially
vi: Tính toán phiếu giảm giá liên tục

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
vi: Khi áp dụng nhiều phiếu giảm giá, phiếu giảm giá áp dụng đầu tiên với giá đầy đủ và các phiếu giảm giá thứ hai với mức giá chiết khấu và như vậy.

en: Enable guest checkout
vi: Cho phép khách vãng lai thanh toán

en: Allows customers to checkout without creating an account.
vi: Cho phép khách hàng thanh toán mà không cần tạo tài khoản.

en: Force secure checkout
vi: Bắt buộc có bảo mật thanh toán

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
vi: Yêu cầu SSL (HTTPS) trên trang thanh toán (yêu cầu có chứng chỉ SSL).

en: Force HTTP when leaving the checkout
vi: Yêu cầu có HTTP khi thoát quá trình thanh toán

en: Checkout Pages
vi: Trang thanh toán

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
vi: Những trang cần được thiết lập để WooCommerce gửi khách hàng tới để thanh toán.

en: Cart Page
vi: Trang giỏ hàng

en: Checkout Page
vi: Trang thanh toán

en: Terms and Conditions
vi: Điều khoản & Điều kiện

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
vi: Nếu bạn xác định một trang "Điều khoản" khách hàng khi thanh toán sẽ được hỏi họ có chấp thuận các điều khoản hay không.

en: Checkout Endpoints
vi: Điểm cuối kết nối của thanh toán

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
vi: Điểm cuối kết nối được gắn vào URL trang web của bạn để xử lý các hành động cụ trong quá trình thanh toán. Điểm cuối kết nối phải là duy nhất.

en: Pay
vi: Thanh toán

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
vi: Điểm cuối kết nối Thanh toán &rarr; trang Thanh toán

en: Order Received
vi: Đơn hàng nhận được

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
vi: Điểm cuối kết nối Thanh toán &rarr; trang Đơn hàng nhận được

en: Add Payment Method
vi: Thêm phương thức thanh toán

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
vi: Điểm cuối kết nối Thanh toán &rarr; trang Thêm phương thức thanh toán

en: Payment Gateways
vi: Cổng thanh toán

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
vi: Cổng thanh toán đã cài đặt được hiển thị bên dưới. Kéo và thả các cổng thanh toán để sắp xếp thứ tự hiển thị chúng trên trang web của bạn.

en: Gateway Display Order
vi: Thứ tự hiển thị cổng thanh toán

en: Gateway
vi: Cổng thanh toán

en: Gateway ID
vi: ID cổng thanh toán

en: Emails
vi: Email

en: Email Options
vi: Tùy chọn email

en: Email Sender Options
vi: Tùy chọn email người gửi

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
vi: Các tùy chọn sau đây ảnh hưởng đến người gửi (địa chỉ email và tên) được sử dụng trong các email của WooCommerce.

en: "From" Name
vi: Tên "người gửi"

en: "From" Email Address
vi: Địa chỉ email của "người gửi"

en: Email Template
vi: Mẫu email

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
vi: Phần này cho bạn tùy chỉnh email trong WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Bấm vào đây để xem trước mẫu email của bạn</a>. Nếu bạn muốn nâng cấp tùy chỉnh thì sao chép <code>woocommerce/templates/emails/</code> tới <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.

en: Header Image
vi: Ảnh đầu mục

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
vi: Nhập một URL tới hình ảnh mà bạn muốn hiển thị trong đầu mục email. Tải lên hình ảnh của bạn bằng cách sử dụng <a href="%s">thêm ảnh vào thư viện</a>.

en: Email Footer Text
vi: Thông tin tại cuối email.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
vi: Văn bản hiển thị cuối email của WooCommerce

en: Powered by WooCommerce
vi: Được cung cấp bởi WooCommerce

en: Base Colour
vi: Màu cơ bản trong email

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
vi: Màu cơ bản cho các mẫu email WooCommerce. Mặc định là <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
vi: Màu nền

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
vi: Màu nền của mẫu email WooCommerce. Mặc định là <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
vi: Màu nền nội dung email

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
vi: Màu nền nội dung emai. Mặc định là <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
vi: Màu văn bản trong nội dung email

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
vi: Màu văn bản trong nội dung email. Mặc định là <code>#505050</code>.

en: Base Location
vi: Khu vực Mặc định

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
vi: Đây là khu vực mặc định cho doanh nghiệp của bạn. Thuế suất sẽ được dựa trên quốc gia này.

en: Selling Location(s)
vi: (Các) khu vực bán hàng

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn giới hạn các nước mà bạn muốn bán hàng tới.

en: Sell to all countries
vi: Bán tới tất cả các quốc gia

en: Sell to specific countries only
vi: Chỉ bán tới các quốc gia cụ thể

en: Specific Countries
vi: Các quốc gia cụ thể

en: Default Customer Address
vi: Địa chỉ khách hàng mặc định

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
vi: Tùy chọn này xác định địa chỉ khách hàng mặc định (trước khi họ nhập vào thông tin chi tiết của họ).

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
vi: Chức năng %s MaxMind GeoLite Database %s sẽ được định kỳ tải về vào thư mục wp-content của bạn nếu sử dụng định vị địa lý.

en: No address
vi: Không có địa chỉ

en: Shop base address
vi: Địa chỉ cửa hàng mặc định

en: Geolocate
vi: Theo định vị

en: Geolocate (with page caching support)
vi: Theo định vị (có hỗ trợ theo trang bộ nhớ đệm)

en: Store Notice
vi: Thông báo của cửa hàng

en: Enable site-wide store notice text
vi: Cho phép tính năng thông báo bằng văn bản trên toàn cửa hàng

en: Store Notice Text
vi: Nội dung thông báo

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
vi: Đây là cửa hàng demo nhằm mục đích thử nghiệm &mdash; các đơn hàng sẽ không có hiệu lực.

en: Currency Options
vi: Tùy chọn tiền tệ

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
vi: Các tùy chọn sau đây ảnh hưởng tới giá bán sản phẩm hiện trên trang web của bạn.

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi: Điều này quản lý các loại tiền tệ mà giá được hiển thị theo trong catalog và cổng tiền tệ nào sẽ được nhận thanh toán.

en: This controls the position of the currency symbol.
vi: Điều này quản lý vị trí của các biểu tượng tiền tệ.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
vi: Thiết lập dấu cách phần ngàn của giá được hiển thị.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
vi: Thiết lập dấu cách số thập phân của giá được hiển thị.

en: Number of Decimals
vi: Số đơn vị thập phân

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
vi: Thiết lập số thập phân được hiển thị trên giá.

en: Integration
vi: Kết hợp

en: Display
vi: Hiển thị

en: Shop & Product Pages
vi: Cửa hàng & Trang sản phẩm

en: Shop Page
vi: Trang cửa hàng

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
vi: Các trang cơ bản cũng có thể được sử dụng trong <a href="%s"> đường dẫn tĩnh của sản phẩm</a> của bạn

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
vi: Thiết lập các trang cơ bản của cửa hàng của bạn - đây là nơi sẽ lưu trữ sản phẩm của bạn.

en: Shop Page Display
vi: Hiển thị trang cửa hàng

en: This controls what is shown on the product archive.
vi: Điều này sẽ kiểm soát những gì được hiện ra trên lưu trữ sản phẩm .

en: Show products
vi: Hiển thị sản phẩm

en: Show categories &amp; subcategories
vi: Hiển thị danh mục &amp; danh mục con

en: Show both
vi: Hiện cả hai

en: Default Category Display
vi: Kiểu hiển thị danh mục mặc định

en: This controls what is shown on category archives.
vi: Quản lý những gì được hiển thị trên lưu trữ danh mục.

en: Show subcategories
vi: Hiển thị danh mục con

en: Default Product Sorting
vi: Kiểu sắp xếp sản phẩm mặc định

en: This controls the default sort order of the catalog.
vi: Quản lý thứ tự sắp xếp mặc định của catalog.

en: Default sorting (custom ordering + name)
vi: Mặc định sắp xếp (tùy chỉnh thứ tự + tên)

en: Popularity (sales)
vi: Mức độ phổ biến (doanh số)

en: Average Rating
vi: Đánh giá trung bình

en: Sort by most recent
vi: Sắp xếp theo gần đây nhất

en: Sort by price (asc)
vi: Sắp xếp theo giá (tăng dần)

en: Sort by price (desc)
vi: Sắp xếp theo giá (giảm dần)

en: Add to cart behaviour
vi: Thêm vào giỏ

en: Redirect to the cart page after successful addition
vi: Chuyển đến trang giỏ hàng sau khi bổ sung thành công

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
vi: Kích hoạt các nút AJAX thêm vào giỏ hàng trên lưu trữ

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
vi: Các thiết lập này ảnh hưởng đến kích thước của hình ảnh hiển thị trong catalog của bạn - những thứ hiển thị trên frontend của bạn vẫn bị quy định bởi style CSS. Sau khi thay đổi các thiết lập này bạn có thể cần phải <a href="%s"> tái tạo hình ảnh thu nhỏ </a>.

en: Catalog Images
vi: Ảnh catalog

en: This size is usually used in product listings
vi: Kích thước này thường được sử dụng trong danh sách sản phẩm

en: Single Product Image
vi: Ảnh sản phẩm đơn lẻ

en: This is the size used by the main image on the product page.
vi: Đây là kích thước được sử dụng bởi những hình ảnh chính trên trang sản phẩm

en: Product Thumbnails
vi: Hình thu nhỏ sản phẩm

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
vi: Kích thước này thường được sử dụng cho thư viện các hình ảnh trên trang sản phẩm.

en: Product Image Gallery
vi: Thư viện ảnh sản phẩm

en: Enable Lightbox for product images
vi: Bật Lightbox đối với ảnh sản phẩm

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
vi: Bao gồm cả lightbox của WooCommerce. Thư viện hình ảnh sản phẩm sẽ mở trong một lightbox.

en: Manage Stock
vi: Quản lý kho hàng

en: Enable stock management
vi: Bật quản lý kho hàng

en: Hold Stock (minutes)
vi: Thời gian giữ hàng (phút)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
vi: Thời gian giữ hàng (cho các đơn hàng chưa thanh toán) là x phút. Khi đến giới hạn đơn hàng sẽ được hủy bỏ. Để trống để vô hiệu hóa nó.

en: Notifications
vi: Thông báo

en: Enable low stock notifications
vi: Bật thông báo khi sắp hết hàng

en: Enable out of stock notifications
vi: Bật thông báo khi hết hàng

en: Notification Recipient
vi: Người nhận thông báo

en: Low Stock Threshold
vi: Ngưỡng sắp hết hàng

en: Out Of Stock Threshold
vi: Ngưỡng hết hàng

en: Out Of Stock Visibility
vi: Mức độ hiển thị hết hàng

en: Hide out of stock items from the catalog
vi: Ẩn những sản phẩm đã hết hàng từ catalog

en: Stock Display Format
vi: Định dạng hiển thị hàng hóa

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
vi: Điều khiển cách hiển thị tình trạng kho hàng trên frontend.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
vi: Luôn hiển thị số hàng trong kho. Ví dụ "có 12 sản phẩm trong kho"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
vi: Chỉ hiển thị số hàng khi trong kho còn ít hàng. Ví dụ "Chỉ còn 2 sản phẩm trong kho" thay vì "Còn hàng"

en: Never show stock amount
vi: Không hiển thị số lượng hàng trong kho

en: File Download Method
vi: Phương thức tải tập tin

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
vi: Yêu cầu bắt buộc tải xuống sẽ ẩn đi các URL, tuy nhiên một số máy chủ có thể đảm nhiệm việc tải các tập tin kích thước lớn một cách không đáng tin cậy. Nếu được hỗ trợ, <code> X-Accel-Redirect </ code> / <code> X-Sendfile </ code> có thể được sử dụng để đảm nhiệm việc tải về (máy chủ yêu cầu <code> mod_xsendfile </ code>).

en: Force Downloads
vi: Bắt buộc tải xuống

en: Redirect only
vi: Chỉ chuyển hướng

en: Access Restriction
vi: Hạn chế truy cập

en: Downloads require login
vi: Tải xuống yêu cầu đăng nhập

en: This setting does not apply to guest purchases.
vi: Thiết lập này không áp dụng cho khách vãng lai mua hàng.

en: Grant access to downloadable products after payment
vi: Cấp quyền để tải các sản phẩm có thể tải về sau khi thanh toán

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
vi: Bật tùy chọn này để cấp quyền truy cập để tải về khi đơn đặt hàng được "xử lý", chứ không phải là "hoàn thành".

en: Measurements
vi: Đo lường

en: Weight Unit
vi: Đơn vị trọng lượng

en: This controls what unit you will define weights in.
vi: Điều khiển đơn vị mà bạn xác định khối lượng.

en: Dimensions Unit
vi: Đơn vị kích thước

en: This controls what unit you will define lengths in.
vi: Điều khiển đơn vị mà bạn xác định độ dài.

en: Product Ratings
vi: Xếp hạng sản phẩm

en: Enable ratings on reviews
vi: Cho phép xếp hạng khi đánh giá sản phẩm

en: Ratings are required to leave a review
vi: Bắt buộc phải xếp hạng sản phẩm để được viết đánh giá sản phẩm

en: Show "verified owner" label for customer reviews
vi: Hiển thị nhãn "Khách đã mua hàng" cho đánh giá của khách hàng

en: Only allow reviews from "verified owners"
vi: Chỉ cho phép đánh giá từ "Khách đã mua hàng"

en: Shipping Options
vi: Tùy chọn giao nhận hàng

en: Shipping Calculations
vi: Tính toán phí giao nhận

en: Enable shipping
vi: Kích hoạt tính năng giao nhận

en: Enable the shipping calculator on the cart page
vi: Kích hoạt tính phí giao nhận trên trang giỏ hàng

en: Hide shipping costs until an address is entered
vi: Ẩn chi phí giao nhận cho đến khi địa chỉ được nhập

en: Shipping Display Mode
vi: Chế độ hiển thị giao nhận hàng

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
vi: Quản lý các phương thức giao hàng khác nhau được hiển thị trên frontend.

en: Display shipping methods with "radio" buttons
vi: Hiển thị phương thức giao nhận hàng cùng các nút "radio"

en: Display shipping methods in a dropdown
vi: Hiển thị phương thức giao nhận hàng dạng xổ xuống

en: Shipping Destination
vi: Địa điểm giao hàng

en: This controls which shipping address is used by default.
vi: Quản lý địa chỉ giao hàng được mặc định sử dụng.

en: Default to shipping address
vi: Mặc định địa chỉ giao nhận

en: Default to billing address
vi: Mặc định địa chỉ thanh toán

en: Only ship to the customer's billing address
vi: Chỉ giao hàng đến địa chỉ thanh toán của khác hàng

en: Restrict shipping to Location(s)
vi: Hạn chế giao hàng tới (các) địa điểm

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
vi: Chọn quốc gia mà bạn muốn giao hàng tới, hoặc cho giao hàng tới tất cả  <a href="%s">địa điểm bán hàng của bạn</a>.

en: Ship to all countries you sell to
vi: Giao hàng tới tất cả các quốc gia bạn bán hàng tới

en: Ship to all countries
vi: Giao hàng tới tất cả các quốc gia

en: Ship to specific countries only
vi: Chỉ giao hàng tới một số quốc gia cụ thể

en: Shipping Methods
vi: Các phương thức giao hàng

en: Selection Priority
vi: Lựa chọn ưu tiên

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
vi: Phương pháp có sẵn sẽ được chọn theo mặc định theo thứ tự đơn hàng. Nếu có nhiều phương pháp đều có những ưu tiên đó, họ sẽ được sắp xếp theo chi phí.

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
vi: Kéo và thả phương thích giao hàng trên để thay đổi thứ tự hiển thị của chúng.

en: Tax Options
vi: Tùy chọn thuế

en: Standard Rates
vi: Tỉ lệ chuẩn

en: %s Rates
vi: %s Tỷ lệ

en: Key Details
vi: Chi tiết mã

en: Friendly name for identifying this key.
vi: Tên thân thiện để xác định mã này.

en: Owner of these keys.
vi: Chũ sở hữu của các mã.

en: Select the access type of these keys.
vi: Chọn loại truy cập của các mã.

en: Generate API Key
vi: Tạo mã API

en: Revoke Key
vi: Xóa mã

en: Consumer Key
vi: Mã khách hàng

en: Copied!
vi: Đã sao chép!

en: Copy
vi: Sao chép

en: Consumer Secret
vi: Mã bí mật khách hàng

en: Tax Rates for the "%s" Class
vi: Các mức thuế suất đối với "%s"

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
vi: Xác định thuế suất đối với các quốc gia và khu vực dưới đây. <a href="%s">Vào đây</a>để xem các mã quốc gia alpha-2 có sẵn.

en: Country&nbsp;Code
vi: Mã&nbsp;quốc gia

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
vi: Một mã quốc gia 2 chữ số, ví dụ US. Để trống để áp dụng cho tất cả.

en: State&nbsp;Code
vi: Mã&nbsp;bang

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
vi: Mã bang gồm 2 kí tự, ví dụ AL. Bỏ trống để áp dụng cho toàn bộ.

en: ZIP/Postcode
vi: Mã bưu điện

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
vi: Mã bưu điện theo quy luật này. Dấu chấm phẩy (;) để phân biệt các giá trị khác nhau. Bỏ trống để áp dụng cho tất cả các vùng. Có thể sử dụng Wildcards (*). Phạm vi các mã bưu điện bằng số (ví dụ 12345-12350) sẽ được mở rộng thành các mã bưu điện cá nhân.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
vi: Các thành phố theo qui luật này.  Dấu chấm phẩy (;) để phân biệt các giá trị khác nhau. Bỏ trống để áp dụng cho tất cả các thành phố.

en: Rate&nbsp;%
vi: Tỉ lệ&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
vi: Nhập một mức thuế suất (tỷ lệ phần trăm) đến 4 chữ số thập phân.

en: Tax&nbsp;Name
vi: Tên&nbsp;thuế

en: Enter a name for this tax rate.
vi: Nhập tên cho mức thuế suất này.

en: Priority
vi: Ưu tiên

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
vi: Chọn một ưu tiên cho mức thuế này. Chỉ có 1 mức phù hợp cho mỗi ưu tiên sẽ được sử dụng. Để xác định các mức thuế cho một vùng nhất định bạn cần cụ thể hóa các ưu tiên khác nhau cho mỗi mức.

en: Compound
vi: Hỗn hợp

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
vi: Chọn xem đây có phải là một mức thuế hỗn hợp hay không. Các mức thuế hỗn hợp được áp dụng chồng lên các mức thuế khác.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
vi: Chọn tỷ lệ thuế này cũng được áp dụng cho giao nhận hàng hay không.

en: Tax rate ID
vi: ID mức thuế suất

en: Insert row
vi: Chèn thêm hàng

en: Remove selected row(s)
vi: Xóa (các) hàng đã chọn

en: Import CSV
vi: Nhập CSV

en: No row(s) selected
vi: Không có (các) dòng nào được chọn

en: Country Code
vi: Mã quốc gia

en: State Code
vi: Mã bang

en: Tax Name
vi: Tên thuế

en: Method
vi: Phương thức

en: Duration
vi: Khoảng thời gian

en: Headers
vi: Các đầu mục

en: Content
vi: Nội dung

en: Request
vi: Yêu cầu

en: Response
vi: Phản hồi

en: Webhook Data
vi: Dữ liệu Webhook

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
vi: Tên thân thiện để xác định webhook, mặc định là Webhook được tạo vào %s

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
vi: Các lựa chọn được &quot;Hoạt động&quot; (thông tin được chuyển giao), &quot;Tạm ngưng&quot; (không được chuyển giao), hoặc &quot;Tắt&quot; (không được chuyển giao do thất bại).

en: Select when the webhook will fire.
vi: Chọn khi nào các webhook được kích hoạt.

en: Coupon Created
vi: Phiếu ưu đãi được tạo

en: Coupon Updated
vi: Phiếu ưu đãi được cập nhật

en: Coupon Deleted
vi: Phiếu ưu đãi đã bị xóa

en: Customer Created
vi: Khách hàng được tạo

en: Customer Updated
vi: Khách hàng được cập nhật

en: Customer Deleted
vi: Khách hàng đã bị xóa

en: Order Created
vi: Đơn hàng được tạo

en: Order Updated
vi: Đơn hàng được cập nhật

en: Order Deleted
vi: Đơn hàng được xóa

en: Product Created
vi: Tạo sản phẩm

en: Product Updated
vi: Cập nhật sản phẩm

en: Product Deleted
vi: Xóa sản phẩm

en: Action
vi: Thao tác

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Action Event
vi: Thao tác sự kiện

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
vi: Nhập Thao tác để kích hoạt webhook này.

en: Custom Topic
vi: Chủ đề tùy chỉnh

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
vi: Nhập Chủ đề tùy chỉnh để kích hoạt webhook này.

en: URL where the webhook payload is delivered.
vi: Đường dẫn URL khi thông tin webhook được chuyển giao.

en: Secret
vi: Bí mật

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
vi: Mã Bí mật được sử dụng để tạo ra một mã băm của webhook được chuyển giao và cung cấp trong đầu mục yêu cầu. Mã này sẽ chuyển về mặc định là mã API hiện tại của mã bí mật người tiêu dùng, nếu không được cung cấp.

en: Webhook Actions
vi: Thao tác Webhook

en: Created at
vi: Tạo ra tại

en: Updated at
vi: Cập nhật tại

en: Save Webhook
vi: Lưu Webhook

en: Enable Taxes
vi: Kích hoạt thuế

en: Enable taxes and tax calculations
vi: Kích hoạt thuế và tính thuế

en: Prices Entered With Tax
vi: Giá nhập vào có bao gồm thuế

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
vi: Đây là tùy chọn quan trọng vì nó sẽ ảnh hưởng đến cách bạn nhập giá. Thay đổi tùy chọn này sẽ không cập nhật lên các sản phẩm hiện có.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
vi: Vâng, tôi sẽ nhập giá đã bao gồm thuế

en: No, I will enter prices exclusive of tax
vi: Không, tôi sẽ nhập giá không bao gồm thuế

en: Calculate Tax Based On:
vi: Tính thuế dựa trên:

en: This option determines which address is used to calculate tax.
vi: Tùy chọn này sẽ xác định địa chỉ nào được sử dụng để tính thuế.

en: Customer shipping address
vi: Địa chỉ giao hàng của khách hàng

en: Customer billing address
vi: Địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Shipping Tax Class:
vi: Loại hình thuế giao nhận hàng:

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
vi: Kiểm soát việc lấy loại hình thuế giao hàng nào, hoặc bỏ trống để thuế giao hàng được tính dựa trên sản phẩm trong giỏ hàng.

en: Shipping tax class based on cart items
vi: Loại hình thuế giao hàng dựa trên các sản phẩm trong giỏ hàng

en: Rounding
vi: Làm tròn

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
vi: Làm tròn thuế ở mức tổng số phụ, thay vì làm tròn mỗi dòng

en: Additional Tax Classes
vi: Các loại hình thuế thêm

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
vi: Lên danh sách các loại hình thuế bên dưới (mỗi dòng 1 loại). Đây là các loại bổ sung cho "Mức thuế chuẩn" mặc định.

en: Reduced Rate%sZero Rate
vi: Giảm tỉ lệ%sTỉ lệ rỗng

en: Display Prices in the Shop:
vi: Hiển thị giá trong cửa hàng

en: Including tax
vi: Bao gồm thuế

en: Excluding tax
vi: Không bao gồm thuế

en: Display Prices During Cart and Checkout:
vi: Hiển thị giá trong giỏ hàng và trong quá trình thanh toán:

en: Price Display Suffix:
vi: Hậu tố của giá hiển thị:

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
vi: Xác định nội dung chữ hiển thị phía sau giá của sản phẩm. Ví dụ như "bao gồm thuế VAT" để giải thích cho giá đó. Bạn cũng có thể có các mức giá thay thế bằng việc sử dụng một trong hai cách sau: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display Tax Totals:
vi: Hiển thị tổng số thuế:

en: As a single total
vi: Là một tổng đơn

en: Itemized
vi: Theo từng sản phẩm

en: Browse all extensions
vi: Xem tất cả phần mở rộng

en: Need a theme? Try Storefront
vi: Cần một giao diện? Có thể dùng thử Storefront

en: Popular
vi: Phổ biến

en: Gateways
vi: Cổng thanh toán

en: Import/export
vi: Nhập/Xuất

en: Marketing
vi: Tiếp thị

en: Accounting
vi: Kế toán

en: Free
vi: Miễn phí

en: Third-party
vi: Của bên thứ ba

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
vi: Catalog của các Phần mở rộng WooCommerce bạn có thể tìm thấy trên WooThemes.com tại đây: <a href="%s">Catalog Phẩn mở rộng WooCommerce</a>

en: Looking for a WooCommerce theme?
vi: Tìm kiếm một giao diện WooCommerce?

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
vi: Chúng tôi gợi ý bạn dùng Storefront, là giao diện WooCommerce %schính thức%s.

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
vi: Storefront là một WordPress theme đơn giản &amp; linh hoạt, %smiễn phí%s cho bạn sự tích hợp chặt chẽ với WooCommerce và rất nhiều các phần mở rộng thông dụng với khách hàng.

en: Read all about it
vi: Tìm hiểu chi tiết

en: Download &amp; install
vi: Tải xuống &amp; cài đặt

en: Log file: %s (%s)
vi: Tập tin Log: %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
vi: Không có logs ở thời điểm hiện tại để xem.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
vi: Vui lòng sao chép và dán thông tin này trong phiếu yêu cầu hỗ trợ của bạn:

en: Get System Report
vi: Lấy Báo cáo hệ thống

en: Understanding the Status Report
vi: Hiểu Báo cáo Trạng thái

en: Copy for Support
vi: Sao chép cho hỗ trợ

en: WordPress Environment
vi: Môi trường WordPress

en: Home URL
vi: URL trang chủ

en: The URL of your site's homepage.
vi: URL trang chủ của trang web.

en: Site URL
vi: URL trang web

en: The root URL of your site.
vi: URL gốc của trang web.

en: WC Version
vi: Phiên bản WC

en: The version of WooCommerce installed on your site.
vi: Phiên bản của WooCommerce cài trên trang web của bạn.

en: Log Directory Writable
vi: Thư mục ghi Log

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
vi: Một số phần mở rộng của WooCommerce có thể ghi log để giúp việc gỡ lỗi dễ dàng hơn. Thư mục này phải có thể ghi được để thực hiện được điều này.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
vi: Để cho phép log, hãy làm cho <code>%s</code> có thể ghi được hoặc định nghĩa một <code>WC_LOG_DIR</code> tùy ý.

en: WP Version
vi: Phiên bản WP

en: The version of WordPress installed on your site.
vi: Phiên bản WordPress cài đặt trên trang của bạn.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
vi: Có kích hoạt WordPress Multisite hay không.

en: WP Memory Limit
vi: Giới hạn Bộ nhớ WP

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
vi: Bộ nhớ tối đa (RAM) mà trang web của bạn có thể sử dụng tại một thời điểm.

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
vi: %s - Chúng tôi khuyên bạn nên thiết lập bộ nhớ ít nhất là 64MB. Xem: <a href="%s" target="_blank"> Tăng bộ nhớ cho PHP </a>

en: WP Debug Mode
vi: Chế độ Sửa lỗi WP

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
vi: Hiển thị WordPress đang trong Chế độ Sửa lỗi hay không.

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: The current language used by WordPress. Default = English
vi: Ngôn ngữ hiện tại được dùng trong WordPress. Mặc định = Tiếng Anh.

en: Server Environment
vi: Môi trường Máy chủ

en: Server Info
vi: Thông tin máy chủ

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
vi: Thông tin về máy chủ hiện đang lưu trữ trang web của bạn.

en: PHP Version
vi: Phiên bản PHP

en: The version of PHP installed on your hosting server.
vi: Phiên bản PHP cài đặt trên máy chủ hosting của bạn.

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
vi: %s - Chúng tôi khuyên bạn dùng phiên bản PHP tối thiểu là 5.4. Xem <a href="%s" target="_blank">Làm thế nào để cập nhật phiên bản PHP</a>

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
vi: Không thể xác định phiên bản PHP vì phpversion() không tồn tại.

en: PHP Post Max Size
vi: Kích cỡ tối đa của một tập tin PHP

en: The largest filesize that can be contained in one post.
vi: Lưu lượng tập tin lớn nhất có thể chứa trong một lần tải lên.

en: PHP Time Limit
vi: Giới hạn thời gian PHP

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
vi: Khoảng thời gian (tính bằng giây) mà trang web của bạn sẽ hoạt động và chờ trước khi hết hạn (để tránh bị khóa máy chủ)

en: PHP Max Input Vars
vi: Số biến thể nhập vào tối đa trong PHP

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
vi: Số lượng các biến thể tối đa mà máy chủ của bạn có thể sử dụng cho một chức năng đơn lẻ để tránh quá tải.

en: SUHOSIN Installed
vi: Đã cài đặt SUHOSIN

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
vi: Suhosin là một hệ thống bảo vệ tiên tiến cho việc cài đặt PHP. Nó được thiết kế để bảo vệ máy chủ của bạn, mặt khác chống lại các vấn đề thường gặp trong các ứng dụng PHP và ngoài ra chống lại các lỗ hổng chưa biết có thể xảy ra trong các ứng dụng này hoặc trong chính lõi PHP. Nếu được kích hoạt trên máy chủ của bạn, Suhosin có thể cần phải được cấu hình để tăng giới hạn nộp dữ liệu của nó.

en: MySQL Version
vi: Phiên bản MySQL

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
vi: Phiên bản MySQL cài đặt trên máy chủ hosting.

en: Max Upload Size
vi: Kích thước tối đa cho phép tải lên

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
vi: Lưu lượng tập tin lớn nhất có thể tải lên cài đặt WordPress của bạn.

en: Default Timezone is UTC
vi: Múi giờ mặc định là UTC.

en: The default timezone for your server.
vi: Múi giờ mặc định cho máy chủ của bạn.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
vi: Múi giờ mặc định là %s - múi giờ mặc định nên là UTC

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
vi: Các cổng thanh toán có thể sử dụng cURL để giao tiếp với các máy chủ từ xa để cho phép thanh toán, các plugin khác cũng có thể sử dụng nó khi giao tiếp với các dịch vụ từ xa.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
vi: Máy chủ của bạn không có fsockopen hay cURL được kích hoạt - PayPal IPN và các đoạn mã kết nối với máy chủ khác sẽ không hoạt động. Hãy liên lạc người cung cấp hosting của bạn.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
vi: Một số dịch vụ web thích sử dụng phương thức giao hàng SOAP để có được thông tin từ các máy chủ từ xa, ví dụ, báo giá giao hàng trực tiếp từ FedEx yêu cầu SOAP được cài đặt.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
vi: Máy chủ của bạn không có <a href="%s">SOAP Client</a> được kích hoạt - một số cổng plugin có sử dụng SOAP có thể không hoạt động như mong muốn.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
vi: Các email HTML/Multipart sử dụng DOMDocument để tạo CSS tại dòng trong các template.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
vi: Máy chủ của bạn không có <a href="%s">DOMDocument</a> được kích hoạt - các email HTML/Multipart và một số phần mở rộng sẽ không hoạt động mà không có DOMDocument.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
vi: GZip (gzopen) được sử dụng để mở cơ sở dữ liệu GEOIP từ MaxMind.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
vi: Máy chủ của bạn không hỗ trợ chức năng <a href="%s">gzopen</a> - chức năng này bắt buộc cần có để sử dụng cơ sở dữ liệu GeoIP từ MaxMind. Mã dự phòng API sẽ được sử dụng thay thế cho việc xác định vị trí địa lý.

en: Remote Post
vi: Phương thức Post từ xa

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
vi: PayPal sử dụng phương pháp giao tiếp này khi gửi lại thông tin giao dịch.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
vi: wp_remote_post () thất bại. PayPal IPN sẽ không hoạt động với máy chủ của bạn. Hãy liên hệ nhà cung cấp hosting của bạn.

en: Error: %s
vi: Lỗi: %s

en: Status code: %s
vi: Mã trạng thái: %s

en: Remote Get
vi: Phương thức Get từ xa

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
vi: Các WooCommerce plugin có thể sử dụng phương pháp giao tiếp này khi kiểm tra các bản cập nhật của plugin.

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
vi: wp_remote_get () thất bại. Các trình cập nhật WooCommerce plugin sẽ không hoạt động với máy chủ của bạn. Hãy liên hệ nhà cung cấp hosting của bạn.

en: Database
vi: Cơ sở dữ liệu

en: WC Database Version
vi: Phiên bản cơ sở dữ liệu WC

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
vi: Phiên bản WooCommerce mà cơ sở dữ liệu được định dạng theo. Phiên bản này này giống với Phiên bản WooCommerce bạn đang dùng.

en: Table does not exist
vi: Bảng không tồn tại

en: Active Plugins
vi: Kích hoạt Plugins

en: Visit plugin homepage
vi: Ghé thăm trang chủ

en: Network enabled
vi: Đã kích hoạt network

en: Force SSL
vi: Bắt buộc có SSL

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
vi: Trang của bạn có bắt buộc có chứng chỉ SSL khi giao dịch không?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi: Loại tiền tệ nào sẽ hiển thị cùng với giá trong catalogvà loại cổng tiền tệ nào sẽ nhận thanh toán.

en: The position of the currency symbol.
vi: Vị trí hiển thị ký tự tiền tệ.

en: The thousand separator of displayed prices.
vi: Dấu phân cách hàng nghìn của giá hiển thị.

en: The decimal separator of displayed prices.
vi: Dấu phân cách thập phân của giá hiển thị.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
vi: Số lượng con số trong phần thập phân xuất hiện trong giá hiển thị.

en: API Enabled
vi: Kích hoạt API

en: Does your site have REST API enabled?
vi: Trang của bạn đã kích hoạt REST API chưa?

en: API Version
vi: Phiên bản API

en: What version of the REST API does your site use?
vi: Phiên bản nào của các API REST không sử dụng trên trang web của bạn?

en: WC Pages
vi: Các trang WC

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
vi: URL của trang chủ trang WooCommerce  bán hàng của bạn (cùng với Page ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
vi: URL của giỏ hàng trong trang WooCommerce bán hàng của bạn (cùng với Page ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
vi: URL của trang thanh toán trong trang WooCommerce bán hàng của bạn (cùng với Page ID).

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
vi: URL của trang "Tài khoản của tôi" trong trang WooCommerce bán hàng của bạn (cùng với Page ID).

en: Page not set
vi: Trang chưa được đặt

en: Page does not exist
vi: Trang không tồn tại

en: Page does not contain the shortcode: %s
vi: Trang không chứa các shortcode: %s

en: Taxonomies
vi: Các nguyên tắc phân loại

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
vi: Một danh sách các thuật ngữ nguyên tắc phân loại mà có thể được sử dụng liên quan đến tình trạng đơn hàng/sản phẩm.

en: Product Types
vi: Loại sản phẩm

en: Theme
vi: Giao diện

en: The name of the current active theme.
vi: Tên giao diện hiện tại đang được kích hoạt

en: Version
vi: Phiên bản

en: The installed version of the current active theme.
vi: Phiên bản của giao diện bạn đang sử dụng.

en: %s is available
vi: %s có sẵn

en: Author URL
vi: URL tác giả

en: The theme developers URL.
vi: Đường dẫn URL của nhà phát triển giao diện.

en: Child Theme
vi: Giao diện con

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
vi: Hiển thị thông tin giao diện hiện tại là giao diện con hay không.

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
vi: Nếu bạn đang chỉnh sửa WooCommerce hay một giao diện gốc mà không phải do bạn tự xây dựng, chúng tôi khuyên bạn nên dùng một giao diện con để chỉnh sửa. Xem: <a href="%s" target="_blank">Cách tạo giao diện con</a>

en: Parent Theme Name
vi: Tên giao diện chính

en: The name of the parent theme.
vi: Tên của giao diện chính

en: Parent Theme Version
vi: Phiên bản giao diện chính

en: The installed version of the parent theme.
vi: Phiên bản giao diện chính được cài đặt.

en: Parent Theme Author URL
vi: URL tác giả của giao diện gốc

en: The parent theme developers URL.
vi: URL nhà phát triển giao diện gốc

en: WooCommerce Support
vi: Hỗ trợ trong WooCommerce

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
vi: Hiển thị giao diện hiện tại đang dùng có hỗ trợ WooCommerce hay không.

en: Not Declared
vi: Không hiển thị

en: Templates
vi: Các mẫu giao diện

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
vi: Phần này hiển thị tất cả các tập tin đang đè lên các trang WooCommerce mặc định.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
vi: <code>%s</code> phiên bản <strong style="color:red">%s</strong> đã lỗi thời. Phiên bản lõi đang là %s

en: Overrides
vi: Ghi đè

en: Learn how to update outdated templates
vi: Tìm hiểu cách cập nhật các mẫu giao diện lỗi thời

en: Tools
vi: Công cụ

en: Shipping Debug Mode
vi: Chế độ Sửa lỗi phương thức giao hàng

en: This tool will disable shipping rate caching.
vi: Công cụ này sẽ vô hiệu hóa bộ nhớ đệm tỉ lệ giao nhận.

en: Template Debug Mode
vi: Chế độ Sửa lỗi Mẫu giao diện

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
vi: Công cụ này sẽ vô hiệu hóa việc ghi đè các mẫu giao diện cho các quản trị viên đã đăng nhập cho mục đích sửa lỗi.

en: Remove All Data
vi: Xóa tất cả dữ liệu

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
vi: Công cụ này sẽ gỡ bỏ tất cả dữ liệu WooCommerce, Sản phẩm, Đơn hàng khu sử dụng chức năng "Xóa" trên màn hình quản lý Gói mở rộng.

en: Save changes
vi: Lưu thay đổi

en: — No Change —
vi: - Không thay đổi -

en: Change to:
vi: Thay đổi thành:

en: Increase by (fixed amount or %):
vi: Tăng khoảng (số cố định hoặc %):

en: Decrease by (fixed amount or %):
vi: Giảm khoảng (số cố định hoặc %):

en: Enter price (%s)
vi: Nhập giá (%s)

en: Sale
vi: Khuyến mại

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
vi: Giảm mức giá thông thường khoảng (số cố định hoặc %):

en: Enter sale price (%s)
vi: Nhập giá khuyến mãi (%s)

en: Length (%s)
vi: Độ dài (%s)

en: Width (%s)
vi: Độ rộng (%s)

en: Height (%s)
vi: Chiều cao (%s)

en: Visibility
vi: Mức độ hiển thị

en: Catalog &amp; search
vi: Tìm kiếm &amp; catalog

en: In stock?
vi: Còn hàng?

en: Backorders?
vi: Đặt hàng  trước?

en: Sold Individually?
vi: Bán riêng?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
vi: <strong>Chào mừng tới WooCommerce</strong> &#8211; Bạn đang gần như đã sẵn sàng để bắt đầu bán :)

en: Run the Setup Wizard
vi: Chạy Cài đặt Wizard

en: Skip Setup
vi: Bỏ qua cài đặt

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
vi: <strong>Giao diện (%s) của bạn có chứa các tập tin WooCommerce chưa được cập nhật lên phiên bản mới.</ strong> Những tập tin này có thể cần cập nhật để đảm bảo nó tương thích với các phiên bản hiện tại của WooCommerce. Bạn có thể xem các tập tin bị ảnh hưởng từ %strang tình trạng hệ thống%s. Nếu nghi ngờ, kiểm tra với các tác giả của giao diện bạn đang sử dụng.

en: Learn More About Templates
vi: Tìm hiểu thêm về Templates

en: Hide This Notice
vi: Ẩn thông báo này

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
vi: <strong>Giao diện bạn đang sử dụng không hỗ trợ kết nối với WooCommerce</ strong> - &#8211; Xin hãy đọc %stài liệu hướng dẫn tích hợp%s của chúng tôi hoặc xem giao diện cửa hàng hoàn toàn miễn phí  %sStorefront%s được thiết kế đặc biệt để sử dụng với WooCommerce.

en: Read More About Storefront
vi: Xem thêm về Storefront

en: Theme Integration Guide
vi: Hướng dẫn tích hợp giao diện

en: No, do not bother me again
vi: Không, đừng nhắc tôi nữa

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
vi: <strong>Bản dịch WooCommerce có sẵn</strong> &#8211; Cài đặt hoặc nâng cấp <code>%s</code> bản dịch của bạn tới phiên bản mới<code>%s</code>.

en: Update Translation
vi: Cập nhật bản dịch

en: Force Update Translation
vi: Bắt buộc cập nhật bản dịch

en: Hide This Message
vi: Ẩn tin nhắn này

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
vi: <strong>Cần cập nhật dữ liệu của WooCommerce</strong> &#8211; Chúng tôi cần cập nhật WooCommerce sang phiên bản mới nhất.

en: Run the updater
vi: Chạy chương trình cập nhật

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
vi: Chúng tôi khuyến cáo bạn nên sao lưu cơ sở dữ liệu của mình trước khi tiếp tục. Bạn có chắc là bạn muốn cập nhật không?

en: Custom:
vi: Tùy chỉnh:

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
vi: Một công cụ thương mại điện tử giúp bạn bán mọi thứ một cách đẹp mắt.

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
vi: %1$s lúc %2$s

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
vi: Có sẵn một kết quả, nhấn enter để chọn.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
vi: %qty% kết quả có sẵn, sử dụng mũi tên lên xuống để di chuyển giữa các kết quả.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
vi: Không tìm thấy kết quả phù hợp

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
vi: Tải thất bại

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
vi: Vui lòng nhập 1 hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
vi: Vui lòng nhập %qty% hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
vi: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
vi: Vui lòng xóa %qty%  ký tự

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
vi: Bạn chỉ có thể chọn 1 sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
vi: Bạn có thể chọn %qty% sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
vi: Tải nhiều kết quả hơn&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
vi: Tìm kiếm&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: slug]
en: product-category
vi: danh-muc

[ctx: slug]
en: product-tag
vi: tu-khoa

[ctx: slug]
en: product
vi: san-pham

[ctx: default-slug]
en: product
vi: sản phẩm

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
vi: %s bởi %s

[ctx: Page title]
en: Shop
vi: Cửa hàng

[ctx: Page title]
en: Cart
vi: Giỏ hàng

[ctx: Page title]
en: Checkout
vi: Thanh toán

[ctx: Page title]
en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
vi: Không giới hạn sử dụng

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
vi: Áp dụng cho tất cả những món hàng đủ điều kiện trong giỏ hàng

[ctx: placeholder]
en: Buy product
vi: Mua sản phẩm

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
vi: Từ&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
vi: Đến&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
vi: Trống

[ctx: number of pages]
en: of
vi: của

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
vi: Hoàn tiền %s qua %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
vi: Tự hoàn tiền %s bằng tay

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
vi: bởi

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
vi: Thanh toán

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
vi: Thanh toán

[ctx: Version info]
en: %s is available
vi: %s có sẵn

[ctx: by author]
en: by %s
vi: bởi %s

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
vi: Shop mặc định

[ctx: Page setting]
en: Cart
vi: Giỏ hàng

[ctx: Page setting]
en: Checkout
vi: Thanh toán

[ctx: Page setting]
en: My Account
vi: Tài khoản

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
vi: Sửa trang %s
