WooCommerce - en to pl_PL translation catalogue (1241 entries)

en: key
pl_PL: klucz

en: keys
pl_PL: klucze

en: Description
pl_PL: Opis

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: Permissions
pl_PL: Uprawnienia

en: Last Access
pl_PL: Ostatnia wizyta

en: API Key
pl_PL: Klucz API

en: View/Edit
pl_PL: Zobacz/Edytuj

en: Revoke API Key
pl_PL: Cofnij klucz aplikacji

en: Revoke
pl_PL: Unieważnij

en: Read
pl_PL: Odczyt

en: Write
pl_PL: Zapis

en: Read/Write
pl_PL: Zapis/odczyt

en: Unknown
pl_PL: Nieznany

en: Keys/Apps
pl_PL: Klucze/Aplikacje

en: Add Key
pl_PL: Dodaj klucz

en: Search Key
pl_PL: Szukaj klucza

en: API Key revoked successfully.
pl_PL: Klucz API został pomyślnie unieważniony.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pl_PL: Akcja nieudana. Odśwież stronę i spróbuj ponownie.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
pl_PL: Wprowadź w formacie dziesiętnym (%s), bez separatorów tysięcznych.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
pl_PL: Wprowadź w formacie dziesiętnym waluty (%s) bez separatorów tysięcznych i symboli waluty.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pl_PL: Proszę wpisać kod kraju z dwoma literami.

en: Please enter in a value less than the regular price.
pl_PL: Proszę podać wartość niższą niż cena normalna.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
pl_PL: Na pewno połączyć wszystkie warianty produktu? To stworzy nowy wariant dla każdej możliwej kombinacji atrybutów (maksylamnie 50 za jednym razem).

en: Enter a value
pl_PL: Wpisz wartość

en: Enter a value (fixed or %)
pl_PL: Podaj wartość (liczbę lub %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
pl_PL: Na pewno usunąć wszystkie warianty produktu? Operacji nie można cofnąć.

en: Last warning, are you sure?
pl_PL: Ostatnie ostrzeżenie, czy na pewno?

en: Choose an image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Set variation image
pl_PL: Ustaw zmienne obrazu

en: variation added
pl_PL: zmienna dodana

en: variations added
pl_PL: zmienne dodane

en: No variations added
pl_PL: Nie dodano zmiennych

en: Are you sure you want to remove this variation?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz usunąć tą zmienną?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pl_PL: Data wystawienia (format YYYY-MM-DD lub zostaw puste)

en: Save changes before changing page?
pl_PL: Czy zapisać zmiany przed zmianą strony?

en: %qty% variation
pl_PL: %qty% wariant

en: %qty% variations
pl_PL: %qty% wariantów

en: Select an option&hellip;
pl_PL: Wybierz opcję&hellip;

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
pl_PL: Czy na pewno chcesz skasować zaznaczone produkty? Jeśli wcześniej zmniejszyłeś stan magazynowy lub zamówienie zostało złożone przez klienta, będziesz musiał przywrócić stan magazynowy ręcznie.

en: Please select some items.
pl_PL: Proszę wybrać produkty.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pl_PL: Czy chcesz napewno zrealizować ten zwrot? Tej opcji nie można cofnać.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pl_PL: Czy chcesz napewno usunąć ten zwrot? Tej opcji nie można cofnać.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pl_PL: Czy chcesz napewno usunąć tą tabele podatkową?  Tej opcji nie można cofnać.

en: Remove this item meta?
pl_PL: Usunąć dane meta tego produktu?

en: Remove this attribute?
pl_PL: Usunąć ten atrybut?

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Click to toggle
pl_PL: Kliknij, aby przełączyć

en: Value(s)
pl_PL: Wartość (wartości)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pl_PL: Wpisz tekst lub atrybuty oddzielając symbolem pionowej linii (|).

en: Visible on the product page
pl_PL: Widoczny na stronie produktu

en: Used for variations
pl_PL: Dla wariantów

en: Enter a name for the new attribute term:
pl_PL: Wpisz nazwę dla nowego atrybutu:

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
pl_PL: Czy obliczać sumy bazując na zamówionych produktach, rabatach i sposobach wysyłki?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
pl_PL: Przeliczyć podatki? To spowoduje przeliczenie podatków w oparciu o kraj klienta. Jeśli brak adresu płatności/wysyłki zostanie zastosowany kraj bazowy.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pl_PL: Czy skopiować dane podane w płatnościach do informacji wysyłki? Ta opcja nadpisze aktualne informacje wysyłki.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pl_PL: Czy pobrać dane płatności klienta? Ta opcja usunie aktualnie wpisane dane płatności.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pl_PL: Czy pobrać dane wysyłki klienta? Ta opcja usunie aktualnie wpisane dane wysyłki.

en: Featured
pl_PL: Wyróżniony

en: No customer selected
pl_PL: Nie wybrano klienta

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pl_PL: Nie można przyznać dostępu - użytkownik może już mieć dostęp do tego pliku lub nie został skonfigurowany e-mail z płatnościami. Upewnij się, że jest skonfigurowany i że zamówienie zostało zapisane.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pl_PL: Jesteś pewny, że chcesz usunąć dostęp do tego pobierania?

en: You cannot add the same tax rate twice!
pl_PL: Nie możesz dodać jednakowej wysokości podatku 2 razy!

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
pl_PL: Produkt posiada zmienne! Przed zmianą rodzaju produktów dobrym pomysłem jest usunięcie różnic, aby uniknąć błędów w raportach stanu magazynowego.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest zbyt długa (maksymalnie 28 znaków). Proszę to skrócić.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest niedostępna ponieważ jest zarezerwowana. Proszę to zmienić.

en: Please, provide an attribute name and slug.
pl_PL: Proszę wprowadzić nazwę atrybutu i uproszczoną nazwę.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pl_PL: Uproszczona nazwa "%s" jest aktualnie w użyciu. Proszę ją zmienić.

en: Attribute updated successfully
pl_PL: Atrybut zaktualizowany pomyślnie

en: Edit Attribute
pl_PL: Edytuj atrybut

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
pl_PL: Nazwa atrybutu (pokazywana na stronie sklepu).

en: Slug
pl_PL: Bezpośredni odnośnik

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
pl_PL: Unikalny odnośnik (URL)/odwołanie atrybutu; musi być krótszy niż 28 znaków.

en: Enable Archives?
pl_PL: Aktywować Archiwa?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
pl_PL: Zaznacz jeżeli chcesz aby archwilane produkty były widoczne w twoim sklepie

en: Type
pl_PL: Typ

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
pl_PL: Określa, w jaki sposób wybrać atrybuty produktów. W panelu administracyjnym -> Produkty -> Dane produktu -> atrybuty -> wartości, <strong> Tekst </ strong> pozwala na ręczne wprowadzanie podczas gdy <strong> wybierz </ strong> pozwala na wybór wstępnie skonfigurowanych atrybutów z listy rozwijanej.

en: Default sort order
pl_PL: Domyślne sortowanie

en: Custom ordering
pl_PL: Własne sortowanie

en: Name (numeric)
pl_PL: Nazwa (numerycznie)

en: Term ID
pl_PL: ID

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
pl_PL: Określa porządek wartości na stronach produktu w sklepie. W przypadku korzystania z własnego sortowania, można będzie przeciągnąć i upuścić wartości zmieniając ich kolejność w tym atrybucie.

en: Update
pl_PL: Uaktualnij

en: Attributes
pl_PL: Atrybuty

en: Order by
pl_PL: Sortuj wg

en: Terms
pl_PL: Wartości

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Public
pl_PL: Publiczny

en: Configure terms
pl_PL: Konfiguruj taksonomie

en: No attributes currently exist.
pl_PL: Brak atrybutów

en: Add New Attribute
pl_PL: Dodaj nowy atrybut

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
pl_PL: Atrybuty pozwajają ci zdefiniować dodatkowe dane produktu, takie jak rozmiar lub kolor. Możesz wykorzystać te atrybuty w pasku bocznym sklepu używając "nawigacyjne" widgety. Zwróć uwagę: później nie możesz zmienić nazwy atrybutu.

en: Add Attribute
pl_PL: Dodaj atrybut

en: Are you sure you want to delete this attribute?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten atrybut?

en: WooCommerce Recent Reviews
pl_PL: Najnowsze recenzje WooCommerce

en: WooCommerce Status
pl_PL: Status WooCommerce

en: <strong>%s</strong> sales this month
pl_PL: <strong>%s</strong> sprzedaż w tym miesiącu

en: %s top seller this month (sold %d)
pl_PL: %s najlepsza sprzedaż w tym miesiącu (sprzedano%d)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
pl_PL[0]: <strong>%s zamówienie</strong> oczekuje na przetworzenie
pl_PL[1]: <strong>%s zamówień</strong> oczekuje na przetworzenie
pl_PL[2]: <strong>%s zamówienia</strong> oczekują na przetworzenie

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
pl_PL[0]: <strong>%s zamówienie</strong> wstrzymane
pl_PL[1]: <strong>%s zamówienia</strong> wstrzymane
pl_PL[2]: <strong>%s zamówień</strong> wstrzymanych

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
pl_PL[0]: <strong>%s produkt</strong> mała ilość w magazynie
pl_PL[1]: <strong>%s produkty</strong> mała ilość w magazynie
pl_PL[2]: <strong>%s produktów</strong> mała ilość w magazynie

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
pl_PL[0]: <strong>%s produkt</strong> brak w magazynie
pl_PL[1]: <strong>%s produkty</strong> brak w magazynie
pl_PL[2]: <strong>%s produktów</strong> brak w magazynie

en: out of 5
pl_PL: z 5

en: reviewed by
pl_PL: zrecenzowane przez

en: There are no product reviews yet.
pl_PL: Na razie brak recenzji produktów.

en: Make a duplicate from this product
pl_PL: Zduplikuj ten produkt

en: Duplicate
pl_PL: Zduplikuj

en: Copy to a new draft
pl_PL: Skopiuj do nowego szkicu

en: No product to duplicate has been supplied!
pl_PL: Żaden produkt nie został wybrany do zduplikowania!

en: Product creation failed, could not find original product:
pl_PL: Stworzenie produktu nie powiodło się, nie znaleziono oryginalnego produktu:

en: (Copy)
pl_PL: (Kopia)

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia główne

en: Product Settings
pl_PL: Ustawienia produktu

en: Tax Settings
pl_PL: Ustawienia podatków

en: Checkout Settings
pl_PL: Ustawienia zamówienia

en: Shipping Settings
pl_PL: Ustawienia wysyłki

en: Account Settings
pl_PL: Ustawienia konta

en: Email Settings
pl_PL: Ustawienia e-maila

en: Webhook Settings
pl_PL: Ustawienia webhooka

en: Free Shipping
pl_PL: Darmowa wysyłka

en: Local Delivery
pl_PL: Dostawa lokalna

en: Local Pickup
pl_PL: Odbiór osobisty

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
pl_PL: Kategorie produktu, tagi, klasy wysyłkowe i atrybuty

en: Simple Products
pl_PL: Produkty proste

en: System Status
pl_PL: Status systemu

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Coupons
pl_PL: Kupony

en: Managing Orders
pl_PL: Zarządzanie zamówieniami

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: WooCommerce Documentation
pl_PL: Dokumentacja WooCommerce

en: Developer API Docs
pl_PL: Dokumentacja API dla developerów

en: Support
pl_PL: Wsparcie

en: WordPress.org Forums
pl_PL: Forum WordPress.org

en: WooThemes Customer Support
pl_PL: Obsługa klienta WooThemes

en: Education
pl_PL: Nauka

en: Found a bug?
pl_PL: Znalazłeś błąd?

en: Report a bug
pl_PL: Zgłoś błąd

en: For more information:
pl_PL: Więcej informacji:

en: About WooCommerce
pl_PL: O WooCommerce

en: WordPress.org Project
pl_PL: Projekt WordPress.org

en: Github Project
pl_PL: Projekt Github

en: Official Themes
pl_PL: Oficjalne motywy

en: Official Extensions
pl_PL: Oficjalne rozszerzenia

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
pl_PL: Stawki podatkowe WooCommerce (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
pl_PL: Import <strong>stawek podatkowych</strong> do sklepu z pliku csv.

en: Shipping Classes
pl_PL: Klasy wysyłkowe

en: Sales Reports
pl_PL: Raporty Sprzedaży

en: WooCommerce Settings
pl_PL: Ustawienia WooCommerce

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
pl_PL: Dodatki WooCommerce

en: Add-ons
pl_PL: Dodatki

en: Select All
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Add to Menu
pl_PL: Dodaj do Menu

en: Visit Store
pl_PL: Odwiedź Sklep

en: Product Short Description
pl_PL: Krótki opis produktu

en: Product Data
pl_PL: Dane produktu

en: Product Gallery
pl_PL: Galeria produktu

en: %s Data
pl_PL: Dane %s

en: %s Items
pl_PL: %s Elementów

en: %s Notes
pl_PL: %s Notatek

en: Downloadable Product Permissions
pl_PL: Uprawnienie produktu do pobrania

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
pl_PL: Uwaga: Uprawnienia dla zamówienia zostaną automatycznie przyznane, jeśli status zamówienia zmieni się na w trakcie realizacji/zakończone.

en: %s Actions
pl_PL: %s Akcji

en: Coupon Data
pl_PL: Dane kuponu

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Reviews
pl_PL: Recenzje

en: Cheatin&#8217; huh?
pl_PL: Oszukujemy co?

en: Product permalink base
pl_PL: Ustawienia produktów

en: Product category base
pl_PL: Alias kategorii produktu

en: Product tag base
pl_PL: Alias tagów produktów

en: Product attribute base
pl_PL: Alias produktu

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
pl_PL: Te ustawienia kontrolują strukturę odnośników dla produktów. Te ustawienia są stosowane tylko jeśli <strong>nie używasz "domyślnej" struktury powyżej</strong>.

en: Default
pl_PL: Domyślne

en: Product
pl_PL: Produkt

en: Shop base
pl_PL: Strona sklepu

en: Shop base with category
pl_PL: Strona produkty z kategorią

en: Custom Base
pl_PL: Własny format

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
pl_PL: Wpisz własny format. Format <strong>musi</strong> być wpisany albo WordPress użyje domyślnych ustawień.

en: Product Name
pl_PL: Nazwa produktu

en: Product Description
pl_PL: Opis produktu

en: Choose Product Type
pl_PL: Wybierz typ produktu

en: Virtual Products
pl_PL: Produkrty wirtualne

en: Downloadable Products
pl_PL: Produkty do pobrania

en: Prices
pl_PL: Ceny

en: Product Images
pl_PL: Obrazki produktów

en: Product Tags
pl_PL: Tagi produktów

en: Product Categories
pl_PL: Kategorie produktów

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
pl_PL: Produkt zaktualizowany. <a href="%s">Zobacz produkt</a>

en: Custom field updated.
pl_PL: Własne pole zatualizowane.

en: Custom field deleted.
pl_PL: Własne pole usunięte.

en: Product updated.
pl_PL: Produkt zaktualizowany.

en: Product restored to revision from %s
pl_PL: Produkt przywrócony do rewizji z %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
pl_PL: Produkt opublikowany. <a href="%s">Zobacz produkt</a>

en: Product saved.
pl_PL: Produkt zapisany.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pl_PL: Produkt zgłoszony. <a target="_blank" href="%s">Podejrzyj produkt</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
pl_PL: Produkt zaplanowany na: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Podejrzyj produkt</a>

en: M j, Y @ G:i
pl_PL: d.m.Y o H:i

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pl_PL: Szkic produktu zaktualizowany. <a target="_blank" href="%s">Podejrzyj produkt</a>

en: Order updated.
pl_PL: Zamówienie zaktualizowane.

en: Order restored to revision from %s
pl_PL: Zamówienie przywrócone do rewizji z %s

en: Order saved.
pl_PL: Zamówienie zapisane.

en: Order submitted.
pl_PL: Zamówienie zgłoszone.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pl_PL: Zamówienie zaplanowane na: <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
pl_PL: Szkic zamówienia zaktualizowany.

en: Order updated and email sent.
pl_PL: Zamówienie zaktualizowano i wysłano wiadomość email.

en: Coupon updated.
pl_PL: Kupon zaktualizowany.

en: Coupon restored to revision from %s
pl_PL: Kupon przywrócony do rewizji z %s

en: Coupon saved.
pl_PL: Kupon zapisany.

en: Coupon submitted.
pl_PL: Kupon zgłoszony.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pl_PL: Kupon zaplanowany na: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
pl_PL: Szkic kuponu zaktualizowany.

en: Image
pl_PL: Obrazek

en: Stock
pl_PL: Magazyn

en: Price
pl_PL: Cena

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Date
pl_PL: Data

en: Code
pl_PL: Kod

en: Coupon type
pl_PL: Typ kuponu

en: Coupon amount
pl_PL: Wartość kuponu

en: Product IDs
pl_PL: ID produktów

en: Usage / Limit
pl_PL: Wykorzystanie / limit

en: Expiry date
pl_PL: Data wygaśnięcia

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Purchased
pl_PL: Zakupione

en: Ship to
pl_PL: Wyślij do

en: Customer Message
pl_PL: Wiadomość dla klienta

en: Order Notes
pl_PL: Uwagi do zamówienia

en: Total
pl_PL: Suma

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Grouped
pl_PL: Grupowy

en: External/Affiliate
pl_PL: Zewnętrzny/Afiliacyjny

en: Virtual
pl_PL: Wirtualny

en: Downloadable
pl_PL: Do pobrania

en: Simple
pl_PL: Prosty

en: Variable
pl_PL: Produkt z wariantami

en: Toggle featured
pl_PL: Przełącz wyróżnienie

en: Yes
pl_PL: Tak

en: No
pl_PL: Nie

en: In stock
pl_PL: Na stanie

en: Out of stock
pl_PL: Brak w magazynie

en: Edit this item
pl_PL: Edytuj

en: Edit this item inline
pl_PL: Edytuj

en: Quick&nbsp;Edit
pl_PL: Szybka&nbsp;edycja

en: Restore this item from the Trash
pl_PL: Przywróc z Kosza

en: Restore
pl_PL: Przywróć

en: Move this item to the Trash
pl_PL: Przenieś do Kosza

en: Trash
pl_PL: Kosz

en: Delete this item permanently
pl_PL: Usuń na zawsze

en: Delete Permanently
pl_PL: Usuń

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Zobacz &#8220;%s&#8221;

en: Preview
pl_PL: Zobacz

en: View &#8220;%s&#8221;
pl_PL: Zobacz &#8220;%s&#8221;

en: View
pl_PL: Zobacz

en: Unpublished
pl_PL: Nieopublikowany

en: %d item | %d items
pl_PL[0]: %d element
pl_PL[1]: %d elementy
pl_PL[2]: %d elementów

en: Via
pl_PL: Przez

en: plus %d other note | plus %d other notes
pl_PL[0]: plus %d inna uwaga
pl_PL[1]: plus %d inne uwagi
pl_PL[2]: plus %d innych uwag

en: %d note | %d notes
pl_PL[0]: %d uwaga
pl_PL[1]: %d uwagi
pl_PL[2]: %d uwag

en: Billing:
pl_PL: Rozliczenie:

en: Guest
pl_PL: Gość

en: Processing
pl_PL: W trakcie realizacji

en: Complete
pl_PL: Zrealizuj zamówienie

en: Sort Products
pl_PL: Sortuj produkty

en: Mark processing
pl_PL: Oznacz jako przetwarzane

en: Mark on-hold
pl_PL: Oznacz jako wstrzymane

en: Mark complete
pl_PL: Zaznaczanie zakończone

en: Order status changed by bulk edit:
pl_PL: Status zamówienia zmieniony przez hurtową edycję:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
pl_PL[0]: Status zamówienia zmieniony.
pl_PL[1]: Statusy zamówień zmienione: %s.
pl_PL[2]: Statusy zamówień zmienione: %s.

en: Show all product types
pl_PL: Pokaż wszystkie typy produktów

en: Grouped product
pl_PL: Grupowy produkt

en: External/Affiliate product
pl_PL: Produkt zewnętrzny/afiliacyjny

en: Variable product
pl_PL: Produkt z wariantami

en: Simple product
pl_PL: Prosty produkt

en: Show all types
pl_PL: Pokaż wszystkie typy

en: Search for a customer&hellip;
pl_PL: Szukaj klienta&hellip;

en: Product name
pl_PL: Nazwa produktu

en: Coupon code
pl_PL: Kod kuponu

en: Description (optional)
pl_PL: Opis (opcjonalnie)

en: Insert into %s
pl_PL: Wstaw do %s

en: Uploaded to this %s
pl_PL: Wgrane do %s

en: Catalog/search
pl_PL: Katalog/wyszukiwanie

en: Catalog
pl_PL: Katalog

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: Catalog visibility:
pl_PL: Widoczność w katalogu.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
pl_PL: Zdefiniuj pętle, w których produkt będzie widoczny. Produkt będzie nadal dostępny bezpośrednio.

en: Enable this option to feature this product.
pl_PL: Włącz tą opcję, aby wyróżnić produkt

en: Featured Product
pl_PL: Wyróżniony produkt

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Customer Billing Address
pl_PL: Adres płatności klienta

en: First name
pl_PL: Imię

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Company
pl_PL: Firma

en: Address 1
pl_PL: Linia adresu 1

en: Address 2
pl_PL: Linia adresu 2

en: City
pl_PL: Miasto

en: Postcode
pl_PL: Kod pocztowy

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Select a country&hellip;
pl_PL: Wybierz kraj&hellip;

en: State/County
pl_PL: Województwo

en: State/County or state code
pl_PL: Stan/Okręg lub kod stanu

en: Telephone
pl_PL: Telefon

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Customer Shipping Address
pl_PL: Adres wysyłki klienta

en: Orders
pl_PL: Zamówienia

en: Sales by date
pl_PL: Sprzedaż wg daty

en: Sales by product
pl_PL: Sprzedaż wg produktu

en: Sales by category
pl_PL: Sprzedaż wg kategorii

en: Coupons by date
pl_PL: Kupony wg daty

en: Customers
pl_PL: Klienci

en: Customers vs. Guests
pl_PL: Klienci kontra Goście

en: Customer List
pl_PL: Lista klientów

en: Low in stock
pl_PL: Niski stan magazynu

en: Most Stocked
pl_PL: Największe zaopatrzenie

en: Taxes
pl_PL: Podatki

en: Taxes by code
pl_PL: Podatki wg kodu

en: Taxes by date
pl_PL: Podatki wg daty

en: Your settings have been saved.
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pl_PL: Niezapisane zmiany zostaną utracone, jeśli opuścisz tę stronę.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
pl_PL: Ustawienia rozmiaru tej grafiki zostały wyłączone ponieważ wartości zostały nadpisane przez filter.

en: Hard Crop?
pl_PL: Przyciąć?

en: Select a page&hellip;
pl_PL: Wybierz stronę&hellip;

en: Choose a country&hellip;
pl_PL: Wybierz kraj&hellip;

en: Choose countries&hellip;
pl_PL: Wybierz kraje&hellip;

en: Select all
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Select none
pl_PL: Odznacz wszystko

en: Introduction
pl_PL: Wprowadzenie

en: Page Setup
pl_PL: Ustawienia strony

en: Payments
pl_PL: Płatności

en: Ready!
pl_PL: Gotowe!

en: Return to the WordPress Dashboard
pl_PL: Wróć do kokpitu WordPress

en: Let's Go!
pl_PL: Startujemy!

en: Currency Position
pl_PL: Pozycja znaku waluty

en: Left
pl_PL: Po lewej

en: Right
pl_PL: Po prawej

en: Left with space
pl_PL: Po lewej ze spacją

en: Right with space
pl_PL: Po prawej ze spacją

en: Thousand Separator
pl_PL: Separator tysięcy

en: Decimal Separator
pl_PL: Separator dziesiętny

en: lbs
pl_PL: funty

en: oz
pl_PL: uncje

en: in
pl_PL: cale

en: yd
pl_PL: jardy

en: State
pl_PL: Region

en: Rate (%)
pl_PL: Stawka (%s)

en: Cash on Delivery
pl_PL: Gotówka za pobraniem

en: Bank Transfer (BACS)
pl_PL: Przelew bankowy

en: Enable BACS payments
pl_PL: Włącz przelewy bankowe

en: Your Store is Ready!
pl_PL: Twój sklep jest gotowy!

en: Allow
pl_PL: Pozwalaj

en: No thanks
pl_PL: Nie dziękuję

en: Next Steps
pl_PL: Następne kroki

en: Create your first product!
pl_PL: Stwórz swój pierwszy produkt!

en: Learn More
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Read more about getting started
pl_PL: Przeczytaj więcej o tym, jak zacząć

en: Product Transients Cleared
pl_PL: Cache produktów wyczyszczona

en: %d Transients Rows Cleared
pl_PL: Wyczyszczono cache: %d wierszy

en: Roles successfully reset
pl_PL: Role zresetowane

en: Terms successfully recounted
pl_PL: Wartości przeliczone

en: Sessions successfully cleared
pl_PL: Sesje poprawnie wyczyszczone

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
pl_PL: Wszystkie brakujące strony WooCommerce został pomyślnie zainstalowane.

en: Tax rates successfully deleted
pl_PL: Stawki podatkowe poprawnie usunięte

en: Usage tracking settings successfully reset.
pl_PL: Pomyślnie zresetowano ustawienia statystyk użytkowania.

en: There was an error calling %s::%s
pl_PL: Wystąpił błąd przy próbie połączenia %s::%s

en: There was an error calling %s
pl_PL: Wystąpił błąd przy próbie połączenia %s

en: Your changes have been saved.
pl_PL: Zmiany zostały zapisane.

en: WC Transients
pl_PL: Cache WC

en: Clear transients
pl_PL: Wyczyść cache

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
pl_PL: To narzędzie wyczyści cache produktów/sklepu.

en: Expired Transients
pl_PL: Przedawniony cache

en: Clear expired transients
pl_PL: Wyczyść przedawniony cache

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
pl_PL: To narzędzie umożliwia usunięcie wszystkich przedawnionych i nieustalonych z WordPress.

en: Term counts
pl_PL: Wartości taksonomii

en: Recount terms
pl_PL: Przelicz

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
pl_PL: To narzędzie przeliczy wartości taksonomii produktów - przydatne podczas zmiany ustawień w sposób, który ukrywa produkty z katalogu.

en: Capabilities
pl_PL: Uprawnienia

en: Reset capabilities
pl_PL: Zresetuj uprawnienia

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
pl_PL: To narzedzie zresetuje role: admin, customer i shop_manager do ustawień domyślnych. Użyj tego, jeśli użytkownicy nie mają dostępu do stron administracyjnych WooCommerce.

en: Customer Sessions
pl_PL: Sesje klientów

en: Clear all sessions
pl_PL: Wyczyść wszystkie sesje

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
pl_PL: <strong class="red">Ostrzeżenie:</strong> To narzędzie usunie wszystkie sesje użytkowników z bazy danych włącznie z obecnie używanymi koszykami.

en: Install WooCommerce Pages
pl_PL: Zainstaluj strony Sklepu WooCommerce

en: Install pages
pl_PL: Zainstaluj strony

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
pl_PL: <strong class="red">Uwaga:</strong> To narzędzie zainstaluje wszystkie brakujące strony WooCommerce. Strony już zdefiniowane nie zostaną zastąpione.

en: Delete all WooCommerce tax rates
pl_PL: Usuń wszystkie stawki podakowe WooCommerce

en: Delete ALL tax rates
pl_PL: Usuń wszystkie stawki podakowe

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
pl_PL: <strong class="red">Uwaga:</strong> Ta opcja usunie wszystkie stawki podatkowe, należy używać z rozwagą.

en: Reset Usage Tracking Settings
pl_PL: Zresetuj Ustawienia Statystyk Użytkowania.

en: Reset usage tracking settings
pl_PL: Zresetuj ustawienia statystyk użytkowania.

en: Translation Upgrade
pl_PL: Aktualizacja Tłumaczenia

en: Force Translation Upgrade
pl_PL: Wymuś Aktualizacje Tłumaczenia

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
pl_PL: <strong class="red">Komunikat:</strong> Ta opcja wymusi aktualizacje tłumaczenia dla twojego języka jeśli tłumaczenie jest dostępne.

en: Display type
pl_PL: Wyświetlanie

en: Products
pl_PL: Produkty

en: Subcategories
pl_PL: Podkategorie

en: Both
pl_PL: Oba

en: Thumbnail
pl_PL: Miniaturka

en: Upload/Add image
pl_PL: Wgraj/Dodaj obrazek

en: Remove image
pl_PL: Usuń obrazek

en: Use image
pl_PL: Użyj obrazek

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
pl_PL: Tutaj możesz zarządzać kategoriami produktów. Aby zmienić kolejność kategorii w sklepie możesz je przeciągać. Aby zobaczyć więcej kategorii kliknij link "Opcje ekarnu" na górze strony.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
pl_PL: Klasy wysyłkowe mogą być użyte do grupowania produktów podobnego typu. Te grupy mogą być użyte przez sposoby wysyłki do obliczenia różnych stawek dla różnych produktów.

en: webhooks
pl_PL: webhooki

en: Topic
pl_PL: Temat

en: Delivery URL
pl_PL: URL Dostawy

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
pl_PL: Aktywowano <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
pl_PL: Wstrzymano <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
pl_PL: Wyłączono <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
pl_PL: Przenieś do kosza

en: Empty Trash
pl_PL: Opróżnij Kosz

en: Webhook created on %s
pl_PL: "Webhooka" utworzony: %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
pl_PL: Nie masz uprawnień do tworzenia Webhooków!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
pl_PL: Nie masz uprawnień do edytowania Webhooków!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
pl_PL: Nie masz uprawnień do usuwania Webhooków!

en: Add Webhook
pl_PL: Dodaj Webhook

en: Search Webhooks
pl_PL: Szukaj Webhooków

en: &lsaquo; Previous
pl_PL: &lsaquo; Poprzednie

en: Next &rsaquo;
pl_PL: Następne &rsaquo;

en: Welcome to WooCommerce
pl_PL: Witamy w WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
pl_PL: Witamy w WooCommerce %s

en: Thanks, all done!
pl_PL: Dzięki, wszystko zrobione!

en: Thank you for updating to the latest version!
pl_PL: Dziękujemy za aktualizację do najnowszej wersji!

en: Thanks for installing!
pl_PL: Dzięki za instalację!

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
pl_PL: %s WooCommerce %s jest bardziej wydajny, stabilny i bezpieczny niż kiedykolwiek wcześniej.  Mamy nadzieję, że będziesz zadowolony/na używając go.

en: Version %s
pl_PL: Wersja %s

en: Docs
pl_PL: Dokumentacja

en: What's New
pl_PL: Nowości

en: Credits
pl_PL: Podziękowania

en: Translators
pl_PL: Tłumacze

en: Flat Rate Shipping, Simplified
pl_PL: Jednolita stawka wysyłki, uproszczona

en: Email Notification Improvements
pl_PL: Ulepszenia powiadomienia e-mail

en: Go to WooCommerce Settings
pl_PL: Przejdź do ustawień WooCommerce

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
pl_PL: WooCommerce został uprzejmie przetłumaczone na kilka innych języków, dzięki naszej grupie tłumaczy. Chcesz zobaczyć swoje nazwisko?
     <a href="%s">Tłumacz WooCommerce</a>.

en: View %s
pl_PL: Zobacz %s

en: HTML Email Template
pl_PL: Szablon HTML e-maila

en: Thanks :)
pl_PL: Dzięki :)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
pl_PL: Dziękujemy za sprzedaż z WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
pl_PL: Ten plik nie istnieje, proszę spróbować ponownie.

en: The CSV is invalid.
pl_PL: Plik CSV jest błędny.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
pl_PL: Import ukończony - zaimportowano <strong>%s</strong> stawek podatkowych

en: All done!
pl_PL: Zrobione!

en: View Tax Rates
pl_PL: Zobacz stawki podatkowe

en: Import Tax Rates
pl_PL: Import stawek podatkowych

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pl_PL: Hej! Wgraj plik CSV zawierający stawki podatkowe, aby dodać je do swojego sklepu. Wybierz plik .csv i kliknij "Wgraj plik i zaimportuj".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pl_PL: Stawki podatkowe muszą być zdefiniowane w odpowiedniej kolejności (10 kolumn). <a href="%s">Kliknij tutaj, aby pobrać przykład</a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pl_PL: Zanim wgrasz plik musisz naprawić następujący błąd:

en: Choose a file from your computer:
pl_PL: Wybierz plik z komputera

en: Maximum size: %s
pl_PL: Maksymalny rozmiar: %s

en: OR enter path to file:
pl_PL: LUB wpisz ścieżkę do pliku:

en: Delimiter
pl_PL: Separator

en: Upload file and import
pl_PL: Prześlij plik i importuj

en: Sorry, there has been an error.
pl_PL: Przepraszamy wystąpił bład.

en: General
pl_PL: Ustawienia główne

en: Usage Restriction
pl_PL: Ograniczenia użytkowania

en: Usage Limits
pl_PL: Limity wykorzystania

en: Discount type
pl_PL: Typ rabatu

en: Value of the coupon.
pl_PL: Wartość kuponu.

en: Allow free shipping
pl_PL: Zezwól na darmową wysyłkę

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
pl_PL: Zaznacz, jeśli kupon zapewnia darmową wysyłkę. <a href="%s">Darmowa wysyłka</a> musi być włączona i wymagać kuponu umożliwiającego darmową wysyłkę (zobacz ustawienie "Darmowa wysyłka wymaga").

en: Coupon expiry date
pl_PL: Data wygaśnięcia kuponu

en: Minimum spend
pl_PL: Minimalna kwota zakupu

en: No minimum
pl_PL: Brak minimum

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
pl_PL: To pole umożliwia ustawienie minimalnej wartości zamówienia, aby użyć kupon.

en: Maximum spend
pl_PL: Maksymalne wydatki

en: No maximum
pl_PL: Brak maksimum

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
pl_PL: Ta rubryka pozwala na ustawienie dopuszczalnej maksymalnej kwoty przy używaniu kuponu.

en: Individual use only
pl_PL: Do pojedynczego użytku

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
pl_PL: Zaznacz jeśli ten kupon nie może być użyty z innymi kuponami.

en: Exclude sale items
pl_PL: Wyklucz produkty z wyprzedaży

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
pl_PL: Zaznacz jeśli ten kupon nie może być stosowany do produktów z wyprzedaży. Kupony na wybrany produkt będą działały tylko jeśli produkt nie jest w promocji. Kupony na koszyk będą działać tylko jeśli nie będzie w nich przecenionych produktów.

en: Search for a product&hellip;
pl_PL: Szukaj produktu&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
pl_PL: Produkty, które muszą być w koszyku, aby skorzystać z tego kuponu, lub dla "Zniżek produktowych", które produkty są przecenione.

en: Exclude products
pl_PL: Wyklucz produkty

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
pl_PL: Produkty, które nie mogę być w koszyku, aby skorzystać z tego kuponu, lub dla "Zniżek produktowych", które produkty nie są przecenione.

en: Product categories
pl_PL: Kategorie produktów

en: Any category
pl_PL: Każda kategoria

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
pl_PL: Produkt musi być w tej kategorii, aby kupon pozostał ważny lub dla "Zniżek produktowych", produkty w tych kategoriach będą przecenione.

en: Exclude categories
pl_PL: Wyklucz kategorie

en: No categories
pl_PL: Brak kategorii

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
pl_PL: Produkt nie może być w tej kategorii, aby kupon pozostał ważny lub dla "Zniżek produktowych", produkty w tych kategoriach nie będą przecenione.

en: Email restrictions
pl_PL: Ograniczenie do wybranych adresów e-mail

en: No restrictions
pl_PL: Brak ograniczeń

en: Usage limit per coupon
pl_PL: Limit wykorzystania na kupon

en: How many times this coupon can be used before it is void.
pl_PL: Ile razy można użyć kupon zanim straci ważność.

en: Limit usage to X items
pl_PL: Ogranicz używanie do X przedmiotów

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
pl_PL: Maksymalna liczba poszczególnych elementów, do których ten kupon można stosować w czasie korzystania ze zniżek produktów. Pozostaw puste, aby zastosować do wszystkich pasujących przedmiotów w koszyku.

en: Usage limit per user
pl_PL: Limit wykorzystania na użytkownika

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
pl_PL: Ile razy ten kupon może być używany przez pojedynczego użytkownika. Wykorzystuje e-mail rozliczeniowy dla gości i identyfikator użytkownika dla zalogowanych użytkowników.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
pl_PL: Taki kod kuponu już istnieje - klienci wykorzystają najnowszy kupon z tym kodem.

en: Resend order emails
pl_PL: Wyślij ponownie emaile do zamówienia

en: Generate download permissions
pl_PL: Wygeneruj uprawnienia pobierania

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Save %s
pl_PL: Zapisz %s

en: Save/update the %s
pl_PL: Zapisz/zaktualizuj %s

en: First Name
pl_PL: Imię

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Phone
pl_PL: Telefon

en: Payment via %s
pl_PL: Płatność przez: %s

en: Customer IP
pl_PL: IP klienta

en: General Details
pl_PL: Ogólne informacje

en: Order date:
pl_PL: Data zamówienia:

en: Order status:
pl_PL: Status zamówienia:

en: Customer:
pl_PL: Klient:

en: View other orders
pl_PL: Zobacz inne zamówienia

en: Billing Details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Load billing address
pl_PL: Wczytaj adres płatności

en: Address
pl_PL: Adres

en: No billing address set.
pl_PL: Adres płatności nie ustawiony.

en: Payment Method:
pl_PL: Sposób płatności:

en: N/A
pl_PL: brak

en: Other
pl_PL: Inne

en: Transaction ID
pl_PL: ID Transakcji

en: Shipping Details
pl_PL: Szczegóły wysyłki

en: Copy from billing
pl_PL: Skopiuj z adresu płatności

en: Load shipping address
pl_PL: Wczytaj adres do wysyłki

en: No shipping address set.
pl_PL: Adres wysyłki nie ustawiony.

en: Customer Provided Note
pl_PL: Uwagi od klienta

en: Customer's notes about the order
pl_PL: Uwagi klienta do zamówienia

en: File %d
pl_PL: Plik %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
pl_PL: Szukaj produktu do pobrania&hellip;

en: Grant Access
pl_PL: Przyznaj dostęp

en: added on %1$s at %2$s
pl_PL: dodane %1$s o %2$s

en: by %s
pl_PL: przez %s

en: Delete note
pl_PL: Usuń notkę

en: There are no notes yet.
pl_PL: Nie ma jeszcze żadnej notatki

en: Add note
pl_PL: Dodaj notkę

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
pl_PL: Dodaj notkę dla siebie lub dla klienta (klient zostanie powiadomiony).

en: Private note
pl_PL: Prywatna notka

en: Note to customer
pl_PL: Notatka do klienta

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Product Type
pl_PL: Typ produktu

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
pl_PL: Wirtualne produkty są niematerialne i nie są wysyłane.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pl_PL: Produkty do pobrania dają dostęp do pliku po zakupie.

en: Inventory
pl_PL: Magazyn

en: Shipping
pl_PL: Wysyłka

en: Linked Products
pl_PL: Powiązane produkty

en: Variations
pl_PL: Warianty

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Stock Keeping Unit
pl_PL: Jednostka magazynowa (Stock Keeping Unit)

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pl_PL: SKU odnosi się do jednostki magazynowej (Stock Keeping Unit), unikalnego numeru dla każdego produktu lub usługi, która może być zakupiona.

en: Product URL
pl_PL: Adres URL produktu

en: Enter the external URL to the product.
pl_PL: Wpisz zewnętrzny adres URL do produktu.

en: Button text
pl_PL: Tekst przycisku

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
pl_PL: Ten tekst będzie pokazany na przycisku prowadzącym do zewnętrznego produktu.

en: Regular Price
pl_PL: Cena

en: Sale Price
pl_PL: Cena wyprzedaży

en: Schedule
pl_PL: Harmonogram

en: Sale Price Dates
pl_PL: Daty wyprzedaży

en: The sale will end at the beginning of the set date.
pl_PL: Wyprzedaż skończy się na początku ustawionej daty

en: Downloadable Files
pl_PL: Pliki do pobrania

en: This is the name of the download shown to the customer.
pl_PL: Nazwa pobrania (pokazywana na stronie sklepu).

en: File URL
pl_PL: Adres URL pliku

en: Add File
pl_PL: Dodaj plik

en: Download Limit
pl_PL: Limit pobrań

en: Unlimited
pl_PL: Bez ograniczeń

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pl_PL: Pozostaw puste pole, aby umożliwić nieograniczoną liczbę pobrań.

en: Download Expiry
pl_PL: Wygaśnięcie pobierania

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pl_PL: Wpisz liczbę dni po których pobieranie wygaśnie albo pozostaw puste.

en: Download Type
pl_PL: Rodzaj pobrania

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
pl_PL: Wybierz typ pobrania - to kontroluje schemat <a href="%s">pobierz</a>.

en: Standard Product
pl_PL: Produkt standardowy

en: Application/Software
pl_PL: Aplikacja/oprogramowanie

en: Music
pl_PL: Muzyka

en: Tax Status
pl_PL: Status podatku

en: Taxable
pl_PL: Opodatkowany

en: Shipping only
pl_PL: Tylko wysyłka

en: Standard
pl_PL: Standardowa

en: Tax Class
pl_PL: Klasa podatkowa

en: Manage stock?
pl_PL: Zarządzać zapasami?

en: Enable stock management at product level
pl_PL: Włącz zarządzanie stanem magazynowym przy ilości produktów na poziomie

en: Stock Qty
pl_PL: Ilość na stanie

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
pl_PL: Stan magazynowy. Jeśli to jest produkt z wariantami ta wartość zostanie użyta, aby kontrolować stan magazynowy wszystkich wariantów, chyba że ustawisz stan magazynowy na poziomie wariantu.

en: Allow Backorders?
pl_PL: Pozwalać na zamówienia oczekujące (na dostawę do magazynu)?

en: Do not allow
pl_PL: Nie pozwalaj

en: Allow, but notify customer
pl_PL: Pozwalaj, ale poinformuj klienta

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
pl_PL: Jeśli zarządzanie stanem magazynowym jest nieaktywne, zamówienia poza stan magazynowy będą możliwe. Jeśli ta opcja jest włączona stan magazynowy może wynosić poniżej 0.

en: Stock status
pl_PL: Stan magazynowy

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pl_PL: Kontroluje czy produkt jest wyświetlany jako "w magazynie", czy "brak w magazynie".

en: Sold Individually
pl_PL: Sprzedawane indywidualnie

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
pl_PL: Włącz, aby umożliwić zakup tylko jednej sztuki w jednym zamówieniu

en: Weight
pl_PL: Waga

en: Weight in decimal form
pl_PL: Waga w systemie dziesiętnym

en: Dimensions
pl_PL: Wymiary

en: Length
pl_PL: Długość

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: LxWxH in decimal form
pl_PL: Dł.xSzer.xWys. w systemie dziesiętnym

en: No shipping class
pl_PL: Brak klasy wysyłkowej

en: Shipping class
pl_PL: Klasa wysyłkowa

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pl_PL: Klasy wysyłkowe są używane przez niektóre sposoby wysyłki, aby grupować podobne produkty.

en: Expand
pl_PL: Rozwiń

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Custom product attribute
pl_PL: Nowy atrybut

en: Save Attributes
pl_PL: Zapisz atrybuty

en: Up-Sells
pl_PL: Produkty "Up-sell"

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
pl_PL: Produkty "Up-sell" to produkty, które polecasz klientowi zamiast obecnie przeglądanego produktu, np. produkty, na której masz większą marżę, lepszej jakości lub droższe.

en: Cross-Sells
pl_PL: Produkty "Cross-sell"

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
pl_PL: Produkty "Cross-sell" to produkty, które dodatkowo promujesz w koszyku na podstawie wybranego przez klienta produktu.

en: Grouping
pl_PL: Grupowanie

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
pl_PL: Włącz tą opcję, aby ten produkt stał się częścią produktu grupowego.

en: Purchase Note
pl_PL: Notatka do zakupu

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
pl_PL: Wpisz opcjonalną notatkę wysyłaną do klienta po złożeniu zamówienia.

en: Menu order
pl_PL: Kolejność w menu

en: Custom ordering position.
pl_PL: Niestandardowa kolejność.

en: Enable reviews
pl_PL: Włącz opinie

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
pl_PL: Zanim dodasz warianty, dodaj i zapisz atrybuty w zakładce <strong>Atrybuty</strong>.

en: Learn more
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
pl_PL: Te atrybuty zostaną wstępnie zakwalifikowane na stronie (frontend).

en: No default
pl_PL: Brak:

en: Add variation
pl_PL: Dodaj wariant

en: Delete all variations
pl_PL: Skasuj wszystkie warianty

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
pl_PL: Włącz/wyłącz

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
pl_PL: Przełącz &quot;Do pobrania&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
pl_PL: Przełącz &quot;Wirtualny&quot;

en: Pricing
pl_PL: Wycena

en: Set sale prices
pl_PL: Ustal ceny wyprzedaży

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
pl_PL: Przełącz "Zarządzaj stanem magazynowym"

en: Downloadable products
pl_PL: Produkty do pobrania

en: Download limit
pl_PL: Limit pobrań

en: Download expiry
pl_PL: Ważność wygaśnięcia pobierania

en: Go
pl_PL: Idź

en: %s item | %s items
pl_PL[0]: %s pozycja
pl_PL[1]: %s pozycji
pl_PL[2]: %s pozycji

en: Go to the first page
pl_PL: Przejdź do pierwszej strony

en: Go to the previous page
pl_PL: Przejdź do poprzedniej strony

en: Select Page
pl_PL: Wybierz stronę

en: Current page
pl_PL: Aktualna strona

en: Go to the next page
pl_PL: Przejdź do następnej strony

en: Go to the last page
pl_PL: Przejdź do ostatniej strony

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Product SKU must be unique.
pl_PL: SKU produktu musi być unikalne.

en: Variation #%s of %s
pl_PL: Wariant %s z %s

en: Delete image
pl_PL: Usuń obraz

en: Add Images to Product Gallery
pl_PL: Dodaj obrazki do galerii produktu

en: Add to gallery
pl_PL: Dodaj do galerii

en: Add product gallery images
pl_PL: Dodaj galerię obrazków produktu

en: Revoke Access
pl_PL: Odbierz dostęp

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
pl_PL[0]: Pobrano %s raz
pl_PL[1]: Pobrano %s razy
pl_PL[2]: Pobrano %s razy

en: Downloads Remaining
pl_PL: Pozostało pobrań

en: Access Expires
pl_PL: Dostęp wygasa

en: Fee
pl_PL: Opłata

en: Fee Name
pl_PL: Nazwa opłaty

en: Product ID:
pl_PL: ID produktu:

en: Variation ID:
pl_PL: ID wariantu:

en: No longer exists
pl_PL: Nie istnieje.

en: Product SKU:
pl_PL: SKU produktu:

en: Add&nbsp;meta
pl_PL: Dodaj&nbsp;znacznik

en: After pre-tax discounts.
pl_PL: Upusty po opodatkowaniu

en: Before pre-tax discounts.
pl_PL: Upusty przed opodatkowaniem

en: Item
pl_PL: Produkt

en: Cost
pl_PL: Koszt

en: Qty
pl_PL: Ilość

en: Tax
pl_PL: Podatek

en: Coupon(s) Used
pl_PL: Użyte Kupony

en: Discount
pl_PL: Obniżka

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
pl_PL: Wysyłka wraz z kosztami całkowitymi zamówienia.

en: Order Total
pl_PL: Suma zamówienia

en: Refunded
pl_PL: Zwrócone

en: Delete selected line item(s)
pl_PL: Usuń ilość produktów w magazynie

en: Stock Actions
pl_PL: Stan magazynowy

en: Reduce line item stock
pl_PL: Zmniejsz ilość produktów w magazynie

en: Increase line item stock
pl_PL: Zwiększ ilość produktów w magazynie

en: Add line item(s)
pl_PL: Dodaj ilość produktu/ów

en: To edit this order change the status back to "Pending"
pl_PL: Aby edytować to zamówienie zmień jego status na "W trakcie realizacji"

en: This order has been paid for and is no longer editable
pl_PL: Zamówienie zostało opłacone i nie jest możliwe do edycji

en: Add Tax
pl_PL: Dodaj Podatek

en: Refund
pl_PL: Zwróć

en: Calculate Taxes
pl_PL: Oblicz Podatki

en: Calculate Total
pl_PL: Wylicz sumę

en: Add product(s)
pl_PL: Dodaj produkt(y)

en: Add fee
pl_PL: Dodaj opłatę

en: Add shipping cost
pl_PL: Dodaj koszty transportu

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Restock refunded items
pl_PL: Wpis zwróconych produktów na stan magazynu

en: Amount already refunded
pl_PL: Kwoty zwrócone

en: Total available to refund
pl_PL: Razem do zwrotu

en: Refund amount
pl_PL: Zwrot kwoty

en: Reason for refund (optional)
pl_PL: Powód zwrotu (opcjonalnie)

en: Payment Gateway
pl_PL: Bramka Płatności

en: Add products
pl_PL: Dodaj produkty

en: Add tax
pl_PL: Dodaj podatek

en: Rate name
pl_PL: Nazwa stawki

en: Tax class
pl_PL: Klasa podatkowa

en: Rate code
pl_PL: Kod stawki

en: Rate %
pl_PL: Stawka %

en: Or, enter tax rate ID:
pl_PL: Lub wybierz ID wysokości podatku:

en: Optional
pl_PL: Opcjonalnie

en: Shipping Name
pl_PL: Rodzaj Transportu Przesyłki

en: Shipping Method
pl_PL: Sposób wysyłki

en: Select terms
pl_PL: Wybierz wartości

en: Add new
pl_PL: Dodaj nowy

en: File Name
pl_PL: Nazwa pliku

en: Choose file
pl_PL: Wybierz plik

en: Insert file URL
pl_PL: Wpisz adres URL pliku

en: Drag and drop, or click to set menu order manually
pl_PL: Przeciągnij i upuść, lub kliknij, aby ręcznie ustawić kolejność menu

en: Any
pl_PL: Dowolny

en: Remove this image
pl_PL: Usuń obrazek

en: Upload an image
pl_PL: Wgraj/Dodaj obrazek

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
pl_PL: Wpisz SKU dla tego wariantu lub zostaw puste pole, aby użyć SKU produktu nadrzędnego.

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
pl_PL: Zaznacz jeśli po zakupie produktu dawany jest dostęp do pobrania pliku

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
pl_PL: Zaznacz jeśli produkt nie wymaga fizycznej wysyłki lub nie ma kosztów wysyłki

en: Enable this option to enable stock management at variation level
pl_PL: Włącz tę opcję, aby umożliwić zarządzanie magazynem produktów na poziomie zmienności

en: Regular Price:
pl_PL: Normalna cena:

en: Variation price (required)
pl_PL: Cena wariantu (wymagana)

en: Sale Price:
pl_PL: Cena wyprzedaży:

en: Cancel schedule
pl_PL: Anuluj harmonogram

en: Sale start date:
pl_PL: Data początku wyprzedaży:

en: Sale end date:
pl_PL: Data końca wyprzedaży:

en: Stock Qty:
pl_PL: Ilość na stanie:

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
pl_PL: Wpisz ilość, aby włączyć zarządzanie stanem magazynowym na poziomie wariantu lub pozostaw puste, aby użyć opcji produktu.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
pl_PL: Wpisz wagę dla tego wariantu lub pozostaw puste pole, aby użyć wagi produktu nadrzędnego.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
pl_PL: Wymiary (Dł.&times;Szer.&times;Wys.)

en: Shipping class:
pl_PL: Klasa wysyłkowa:

en: Same as parent
pl_PL: Taki sam jak nadrzedny

en: Tax class:
pl_PL: Klasa podatkowa:

en: Variation Description:
pl_PL: Opis wariantu:

en: Download Limit:
pl_PL: Limit pobrań:

en: Download Expiry:
pl_PL: Wygaśnięcie pobierania:

en: Sold %s worth in the last %d days
pl_PL: Sprzedano na kwotę %s w ciągu ostatnich %d dni

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
pl_PL[0]: Sprzedano 1 przedmiot w ciągu ostatnich %d days
pl_PL[1]: Sprzedano %d przedmioty w ciągu ostatnich %d dni
pl_PL[2]: Sprzedano %d przedmiotów w ciągu ostatnich %d dni

en: %s discounts in total
pl_PL: %s suma upustów

en: Year
pl_PL: Rok

en: Last Month
pl_PL: Ostatni miesiąc

en: This Month
pl_PL: Obecny miesiąc

en: Last 7 Days
pl_PL: Ostatnie 7 dni

en: Filter by coupon
pl_PL: Filtruj wg kuponu

en: Choose coupons&hellip;
pl_PL: Wybierz kupony&hellip;

en: All coupons
pl_PL: Wszystkie kupony

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: No used coupons found
pl_PL: Nie znaleziono użytych kuponów

en: Most Popular
pl_PL: Najpopularniejsze

en: No coupons found in range
pl_PL: Nie znaleziono kuponów w podanym zakresie

en: Most Discount
pl_PL: Największy upust

en: Export CSV
pl_PL: Eksport CSV

en: Number of coupons used
pl_PL: Liczba użytych kuponów

en: Discount amount
pl_PL: Kwota rabatu

en: Customer
pl_PL: Klient

en: No customers found.
pl_PL: Nie znaleziono klientów.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
pl_PL[0]: połączono %s poprzednie zamówienie
pl_PL[1]: połączono %s poprzednie zamówienia
pl_PL[2]: połączono %s poprzednich zamówień

en: Refreshed stats for %s
pl_PL: Odświerz statystyki dla %s

en: Search customers
pl_PL: Szukaj klientów

en: Refresh stats
pl_PL: Odśwież statystyki

en: View orders
pl_PL: Podgląd zamówień

en: Link previous orders
pl_PL: Połącz poprzednie zamówienia

en: Name (Last, First)
pl_PL: Imię, nazwisko

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Last order
pl_PL: Ostatnie zamówienie

en: %s signups in this period
pl_PL: %s rejestracje w tym okresie

en: Customer Sales
pl_PL: Sprzedaż dla klientów

en: Guest Sales
pl_PL: Sprzedaż dla gości

en: Customer Orders
pl_PL: Zamówienia klienta

en: Guest Orders
pl_PL: Zamówienia gości

en: orders
pl_PL: zamówienia

en: customer orders
pl_PL: zamówienia klienta

en: guest orders
pl_PL: zamówienia gości

en: Signups
pl_PL: Rejestracje

en: new users
pl_PL: nowi użytkownicy

en: No low in stock products found.
pl_PL: Nie znaleziono produktów z niskim stanem magazynowym

en: No out of stock products found.
pl_PL: Nie znaleziono niedostępnych produktów.

en: %s sales in %s
pl_PL: %s sprzedaż w %s

en: Select categories&hellip;
pl_PL: Wybierz kategorie&hellip;

en: None
pl_PL: Brak

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: &larr; Choose a category to view stats
pl_PL: &larr; Wybierz kategorię aby obejrzeć statystyki

en: %s average daily sales
pl_PL: %s przeciętna dzienna sprzedaż

en: %s average monthly sales
pl_PL: %s przeciętna sprzedaż miesięczna

en: %s gross sales in this period
pl_PL: sprzedaż brutto w tym okresie

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
pl_PL: To jest suma wszystkich zamówień po uwzględnieniu zwrotów, kosztów dostawy i podatków

en: %s net sales in this period
pl_PL: sprzedaż netto w tym okresie %s

en: %s orders placed
pl_PL: %s złożone zamówienia

en: %s items purchased
pl_PL: %s zakupione produkty

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
pl_PL[0]: %s wartość zwrócona, %d zamówienie
pl_PL[1]: %s wartość zwrócona, %d zamówienia
pl_PL[2]: %s wartość zwrócona, zamówienia: %d

en: %s charged for shipping
pl_PL: %s opłaty za wysyłkę

en: %s worth of coupons used
pl_PL: %s wartość użytych kuponów

en: Number of items sold
pl_PL: Ilość sprzedanych produktów

en: Number of orders
pl_PL: Ilość zamówień

en: Average sales amount
pl_PL: Przeciętna wartość sprzedaży

en: Shipping amount
pl_PL: Wartość wysyłki

en: Gross Sales amount
pl_PL: Wartość sprzedaży brutto

en: Net Sales amount
pl_PL: Wartość sprzedaży netto

en: %s sales for the selected items
pl_PL: %s sprzedaż dla wybranych produktów

en: %s purchases for the selected items
pl_PL: %s zakupy dla wybranych produktów

en: Showing reports for:
pl_PL: pokazuje raporty dla:

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Product Search
pl_PL: Wyszukiwanie produktu

en: Top Sellers
pl_PL: Najlepiej sprzedające się

en: No products found in range
pl_PL: Nie znaleziono produktów z podanego zakresu

en: Top Earners
pl_PL: Najbardziej opłacalne

en: &larr; Choose a product to view stats
pl_PL: &larr; Wybierz produkt aby obejrzeć statystyki

en: Sales amount
pl_PL: Kwota sprzedaży

en: No products found.
pl_PL: Nie znaleziono produktów.

en: product
pl_PL: produkt

en: Parent
pl_PL: Rodzic

en: Units in stock
pl_PL: Sztuk w magazynie

en: Rate
pl_PL: Stawka

en: Number of Orders
pl_PL: Liczba zamówień

en: Tax Amount
pl_PL: Kwota podatku

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
pl_PL: To jest suma kwoty podatku w zamówieniach.

en: Shipping Tax Amount
pl_PL: Kwota podatku wysyłki

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
pl_PL: To jest suma kwoty podatku wysyłki w zamówieniach.

en: Total Tax
pl_PL: Suma podatku

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
pl_PL: To jest całkowity koszt podatku dla stawki (podatek wysyłki + podatek produktu)

en: No taxes found in this period
pl_PL: Nie znaleziono podatków w tym okresie

en: Period
pl_PL: Okres

en: Total Sales
pl_PL: Suma sprzedaży

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
pl_PL: To jest suma pola 'Suma zamówienia' twoich zamówień.

en: Total Shipping
pl_PL: Suma kosztów wysyłki

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
pl_PL: To jest suma pola 'Wysyłka' twoich zamówień.

en: Net profit
pl_PL: Zysk netto

en: Total sales minus shipping and tax.
pl_PL: Suma sprzedaży minus koszty wysyłki i podatek.

en: Totals
pl_PL: Łącznie

en: Accounts
pl_PL: Konta

en: Account Pages
pl_PL: Strony konta

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
pl_PL: Te strony muszą być ustawione aby WooCommerce wiedział gdzie przekierować użytkowników szukających ustawień konta.

en: My Account Page
pl_PL: Strona Moje konto

en: Page contents:
pl_PL: Zawartość strony:

en: My Account Endpoints
pl_PL: Moje konto - punkty końcowe

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
pl_PL: Punkty końcowe są dopisywane do adresu URL strony w celu przeprowadzenia specyficznych akcji na stronach kont. Powinny być unikatowe.

en: View Order
pl_PL: Podgląd zamówienia

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
pl_PL: Punkt końcowy dla strony Moje konto &rarr; Zobacz zamówienie

en: Edit Account
pl_PL: Edytuj konto

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
pl_PL: Punkt końcowy dla strony Moje konto &rarr; Edytuj konto

en: Edit Address
pl_PL: Edytuj adres

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
pl_PL: Punkt końcowy dla strony Moje konto &rarr; Edytuj adres

en: Lost Password
pl_PL: Zapomniane hasło

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
pl_PL: Punkt końcowy dla strony Moje konto &rarr; Zagubione hasło

en: Logout
pl_PL: Wyloguj

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
pl_PL: Punkt końcowy powodujący wylogowanie. Możesz dodać do menu poprzez link: twojastrona.pl/?customer-logout=true

en: Registration Options
pl_PL: Opcje rejestracji

en: Enable Registration
pl_PL: Włącz rejestrację

en: Enable registration on the "Checkout" page
pl_PL: Włącz rejestrację na stronie "Zamówienie"

en: Enable registration on the "My Account" page
pl_PL: Włącz rejestrację na stronie "Moje konto"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
pl_PL: Wyświetlaj przypomnienie loginu dla powracającego klienta na stronie "Zamówienia"

en: Account Creation
pl_PL: Tworzenie konta

en: Automatically generate username from customer email
pl_PL: Automatycznie wygeneruj nazwę użytkownika z adresu e-mail klienta

en: Automatically generate customer password
pl_PL: Automatycznie wygeneruj hasło klienta

en: General Options
pl_PL: Ustawienia główne

en: Enable the REST API
pl_PL: Włącz REST API

en: Checkout Options
pl_PL: Opcje zamówienia

en: Checkout Process
pl_PL: Proces zamówienia

en: Enable the use of coupons
pl_PL: Włącz używanie kuponów

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
pl_PL: Kupony mogą być stosowane w koszyku i na stronach zamówienia

en: Enable guest checkout
pl_PL: Włącz zakupy gości

en: Allows customers to checkout without creating an account.
pl_PL: Pozawala klientom na zakupy bez założenia konta.

en: Force secure checkout
pl_PL: Wymuś bezpieczne zamówienia

en: Force HTTP when leaving the checkout
pl_PL: Wymuś HTTP przy opuszczaniu płatności

en: Checkout Pages
pl_PL: Strony zamówienia

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
pl_PL: Te strony powinny zostać ustawione aby WooCommerce odpowiednio skierował użytkowników do kasy.

en: Cart Page
pl_PL: Strona koszyka

en: Checkout Page
pl_PL: Strona zamówienia

en: Terms and Conditions
pl_PL: Regulamin

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pl_PL: Jeśli ustawisz stronę "Regulamin" klient będzie proszony o zaakceptowanie regulaminu przy finalizacji zamówienia.

en: Checkout Endpoints
pl_PL: Zamówienie - punkty końcowe

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
pl_PL: Punkty końcowe są dopisywane do adresu URL strony w celu przeprowadzenia specyficznych akcji na stronach kont. Powinny być unikatowe.

en: Pay
pl_PL: Płatność

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
pl_PL: Punkt końcowy dla Zamówienie &rarr; Płatność

en: Order Received
pl_PL: Zamówienie otrzymane

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
pl_PL: Krok końcowy dla płatności &rarr; Strona Potwierdzenia Zamówienia

en: Add Payment Method
pl_PL: Dodaj sposób płatności

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
pl_PL: Punkt końcowy dla strony Zamówienie &rarr; Dodaj sposób płatności

en: Payment Gateways
pl_PL: Bramki płatności

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
pl_PL: Zainstalowane bramki sa pokazane poniżej. Przeciągnij i upuść bramki aby zmienić kolejność wyświetlania.

en: Gateway Display Order
pl_PL: Kolejność Wyświetlania Bramki

en: Gateway
pl_PL: Bramka

en: Gateway ID
pl_PL: ID Bramki

en: Emails
pl_PL: E-maile

en: Email Options
pl_PL: Opcje e-mail

en: Email Sender Options
pl_PL: Opcje nadawcy maili

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
pl_PL: Poniższe ustawienia dotyczą nadawcy (adres e-mail i nazwa) używanego w mailach WooCommerce.

en: "From" Name
pl_PL: Pole "Od"

en: "From" Email Address
pl_PL: E-mail "Od"

en: Email Template
pl_PL: Szablon maila

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
pl_PL: Tutaj możesz dostosowywać wygląd maili sklepu. <a href="%s" target="_blank">Kliknij tutaj, aby zobaczyć szablon e-maila</a>. Aby mieć możliwość zaawansowanej edycji przekopiuj katalog <code>woocommerce/templates/emails/</code> do <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.

en: Header Image
pl_PL: Obrazek w nagłówku

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
pl_PL: Wpisz link do obrazka, który chcesz użyć w nagłowku maila. Prześlij obrazek za pomocą <a href="%s">uploadera mediów</a>.

en: Email Footer Text
pl_PL: Treść stoptki

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
pl_PL: Tekst, który będzie się pojawiać w stopce maili ze sklepu.

en: Powered by WooCommerce
pl_PL: Napędzany przez WooCommerce

en: Base Colour
pl_PL: Podstawowy kolor

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
pl_PL: Podstawowy kolor używany w szablonach maili. Domyślnie <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
pl_PL: Kolor tła

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
pl_PL: Kolor tła dla szablonów maili. Domyślny <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
pl_PL: Kolor tła treści maila

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
pl_PL: Kolor tła głownej treści maila. Domyślnie <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
pl_PL: Kolor tekstu

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
pl_PL: Główny kolor tekstu maila. Domyślnie <code>#505050</code>.

en: Base Location
pl_PL: Bazowa lokalizacja

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
pl_PL: Bazowa lokalizacja Twojego biznesu. Stawki podatkowe zostaną oparte o ten kraj.

en: Selling Location(s)
pl_PL: Lokalizacja(e) sprzedaży

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
pl_PL: Ta opcja pozwala na ograniczenie sprzedaży do wybranych państw.

en: Sell to all countries
pl_PL: Sprzedawaj dla wszystkich krajów

en: Sell to specific countries only
pl_PL: Sprzedawaj tylko dla wybranych krajów

en: Specific Countries
pl_PL: Wybrane kraje

en: Default Customer Address
pl_PL: Domyślny adres klienta

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
pl_PL: Ta opcja determinuje domyślny adres klienta (zanim wpisze swoje dane adresowe).

en: No address
pl_PL: Brak adresu

en: Shop base address
pl_PL: Adres sklepu

en: Geolocate
pl_PL: Lokalizacja geograficzna

en: Geolocate (with page caching support)
pl_PL: Geolokalizacja (ze wsparciem cache)

en: Store Notice
pl_PL: Napis w sklepie

en: Enable site-wide store notice text
pl_PL: Włącz wiadomość w całym sklepie

en: Store Notice Text
pl_PL: Tekst napisu

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pl_PL: To jest wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych&mdash; Zamówienia nie będą realizowane.

en: Currency Options
pl_PL: Opcje waluty

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
pl_PL: Poniższe ustawienia dotyczą wyświetlania cen w sklepie.

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pl_PL: W jakiej walucie są wyswietlane ceny i która waluta będzie akceptowana w bramkach płatności.

en: This controls the position of the currency symbol.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić pozycję znaku waluty.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić separator tysięcy w cenach.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić separator dziesiętny w cenach.

en: Number of Decimals
pl_PL: Liczba znaków po przecinku

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić liczbę znaków po przecinku w cenach.

en: Integration
pl_PL: Integracja

en: Display
pl_PL: Wyświetlanie

en: Shop & Product Pages
pl_PL: Strony sklepu i produktów

en: Shop Page
pl_PL: Strona sklepu

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
pl_PL: Strona bazowa może być także użyta w <a href="%s">bezpośrednich odnośnikach</a>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
pl_PL: Ustawia bazową stronę sklepu - tutaj będą wyświetlane wszystkie produkty.

en: Shop Page Display
pl_PL: Wygląd strony sklepu

en: This controls what is shown on the product archive.
pl_PL: To kontroluje co jest wyświetlane na stronie archiwum.

en: Show products
pl_PL: Pokaż produkty

en: Show categories &amp; subcategories
pl_PL: Pokaż kategorie i podkategorie

en: Show both
pl_PL: Pokaż oba

en: Default Category Display
pl_PL: Domyślny wygląd kategorii

en: This controls what is shown on category archives.
pl_PL: To kontroluje co jest wyświetlane na stronie kategorii.

en: Show subcategories
pl_PL: Pokaż podkategorie

en: Default Product Sorting
pl_PL: Domyślne sortowanie produktów

en: This controls the default sort order of the catalog.
pl_PL: Ta opcja kontroluje domyślne sortowanie w katalogu.

en: Default sorting (custom ordering + name)
pl_PL: Domyślne sortowanie (niestandardowe sortowanie + nazwa)

en: Popularity (sales)
pl_PL: Popularność (sprzedaż)

en: Average Rating
pl_PL: Średnia ocena

en: Sort by most recent
pl_PL: Sortuj od najnowszych

en: Sort by price (asc)
pl_PL: Cena (rosnąco)

en: Sort by price (desc)
pl_PL: Cena (malejąco)

en: Add to cart behaviour
pl_PL: Zachowanie dodawania do koszyka

en: Redirect to the cart page after successful addition
pl_PL: Przekieruj do koszyka po dodaniu produktu

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
pl_PL: Włącz przyciski dodawania do koszyka w technologii AJAX na stronach archiwów

en: Catalog Images
pl_PL: Obrazki w katalogu

en: This size is usually used in product listings
pl_PL: Te wymiary są używane na listach produktów

en: Single Product Image
pl_PL: Obrazek na stronie produktu

en: This is the size used by the main image on the product page.
pl_PL: Te wimiary są używane do głównego obrazka na stronie produktu.

en: Product Thumbnails
pl_PL: Miniaturki produktu

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
pl_PL: Te wymoary są używane do galerii obrazków na stronie produktu.

en: Product Image Gallery
pl_PL: Galeria obrazków produktu

en: Enable Lightbox for product images
pl_PL: Włącz Lightbox dla obrazków produktu

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
pl_PL: Włącz lightbox WooCommerce. Obrazki galerii produktu otworzą się w wyskakującym okienku.

en: Manage Stock
pl_PL: Zarządzanie stanem magazynowym

en: Enable stock management
pl_PL: Włącz zarządzanie stanem magazynowym

en: Hold Stock (minutes)
pl_PL: Wstrzymuj stan magazynowy (w minutach)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
pl_PL: Wstrzymuj stan magazynowy (dla nieopłaconych zamówień) na X minut. Jeśli ten czas zostanie przekroczony zamówienie zostanie anulowane. Pozostaw puste, aby wyłączyć.

en: Notifications
pl_PL: Powiadomienia

en: Enable low stock notifications
pl_PL: Włącz powiadomienia o niskim stanie magazynowym

en: Enable out of stock notifications
pl_PL: Włącz powiadomienia o braku towaru w magazynie

en: Notification Recipient
pl_PL: Odbiorca wiadomości

en: Low Stock Threshold
pl_PL: Próg niskiego poziomu stanu magazynowego

en: Out Of Stock Threshold
pl_PL: Próg braku w magazynie

en: Out Of Stock Visibility
pl_PL: Widoczność braku w magazynie

en: Hide out of stock items from the catalog
pl_PL: Ukrywaj produkty, których nie ma w magazynie

en: Stock Display Format
pl_PL: Wyświetlanie stanu magazynowego

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
pl_PL: Kontrola w jaki sposób stan magazynowy jest wyświetlany w sklepie.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
pl_PL: Zawsze pokazuj stan magazynowy, np. "12 w magazynie"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
pl_PL: Pokazuj tylko niski stan magazynowy, np. "Tylko 2 w magazynie" zamiast "W magazynie"

en: Never show stock amount
pl_PL: Nigdy nie pokazuj stanów magazynowych

en: File Download Method
pl_PL: Sposób pobierania plików

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
pl_PL: Wymuszanie pobierania utrzyma adresy URL w ukryciu, ale niektóre serwery mogą nie poradzić sobie z dużymi plikami.  Jeśli <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> jest wspierane, wtedy możesz użyć go do udostępnienia plików zamiast (server requires <code>mod_xsendfile</code>).

en: Force Downloads
pl_PL: Wymuszaj pobieranie

en: Redirect only
pl_PL: Tylko przekierowuj

en: Access Restriction
pl_PL: Ograniczenia dostępu

en: Downloads require login
pl_PL: Pobieranie wymaga zalogowania

en: This setting does not apply to guest purchases.
pl_PL: To ustawienie nie dotyczy pobrań dla gości.

en: Grant access to downloadable products after payment
pl_PL: Przyznaj dostęp do pobieranych produktów po płatności

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
pl_PL: Włącz, aby umożliwić pobieranie kiedy zamówienia mają status "przetwarzane", a nie "zakończone".

en: Measurements
pl_PL: Jednostki miary

en: Weight Unit
pl_PL: Jednostka wagi

en: This controls what unit you will define weights in.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić jednostkę wagi.

en: Dimensions Unit
pl_PL: Jednostka wymiarów

en: This controls what unit you will define lengths in.
pl_PL: Tutaj możesz ustawić jednostkę wymiarów.

en: Product Ratings
pl_PL: Oceny produktów

en: Enable ratings on reviews
pl_PL: Włącz oceny przy opiniach

en: Ratings are required to leave a review
pl_PL: Ocena jest wymagana do dodania opinii

en: Show "verified owner" label for customer reviews
pl_PL: Pokaż etykietkę "zweryfikowany właściciel" dla opinii klientów

en: Only allow reviews from "verified owners"
pl_PL: Pozwalaj na recenzje tylko od "zaufanych użytkowników"

en: Shipping Options
pl_PL: Opcje wysyłki

en: Shipping Calculations
pl_PL: Opcje wysyłki

en: Enable shipping
pl_PL: Włącz wysyłkę

en: Enable the shipping calculator on the cart page
pl_PL: Włącz kalkulator wysyłki na stronie koszyka

en: Hide shipping costs until an address is entered
pl_PL: Schowaj koszty wysyłki przed wpisaniem adresu

en: Shipping Display Mode
pl_PL: Sposób wyświetlania wysyłki

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
pl_PL: Kontroluje jak sposoby wysyłki są wyświetlane w sklepie.

en: Display shipping methods with "radio" buttons
pl_PL: Wyświetlaj sposoby wysyłki jako przyciski opcji "radio"

en: Display shipping methods in a dropdown
pl_PL: Wyświetlaj sposoby wysyłki jako listę rozwijalną

en: Shipping Destination
pl_PL: Adres wysyłki

en: This controls which shipping address is used by default.
pl_PL: To kontroluje, który adres wysyłki jest używany domyślnie.

en: Default to shipping address
pl_PL: Domyślny adres wysyłki

en: Default to billing address
pl_PL: Domyślny adres rozliczeniowy

en: Only ship to the customer's billing address
pl_PL: Wysyłaj na adres płatności klienta

en: Restrict shipping to Location(s)
pl_PL: Ogranicz wysyłkę do lokalizacji

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
pl_PL: Wybierz do jakich krajów chcesz wysyłać, lub wybierz wysyłkę do wszystkich <a href="%s">lokalizacji do których sprzedajesz</a>.

en: Ship to all countries you sell to
pl_PL: Wysyłaj do wszystkich krajów do których sprzedajesz

en: Ship to all countries
pl_PL: Wysyłaj do wszystkich krajów

en: Ship to specific countries only
pl_PL: Wysyłaj tylko do wybranych krajów

en: Shipping Methods
pl_PL: Sposoby wysyłki

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
pl_PL: Chwyć i upuść sposoby wysyłki aby zmienić ich kolejność

en: Tax Options
pl_PL: Opcje podatku

en: Standard Rates
pl_PL: Standardowe stawki

en: %s Rates
pl_PL: %s stawki

en: Generate API Key
pl_PL: Wygeneruj klucz aplikacji

en: Revoke Key
pl_PL: Odwołaj klucz aplikacji

en: Copied!
pl_PL: Skopiowano!

en: Copy
pl_PL: Kopia

en: QRCode
pl_PL: Kod QR

en: Tax Rates for the "%s" Class
pl_PL: Stawki podatkowe dla klasy "%s"

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
pl_PL: Zdefiniuj stawki podatkowe dla krajów i stanów. <a href="%s">Tutaj zobacz</a> dwuliterowe kody państw.

en: Country&nbsp;Code
pl_PL: Kod&nbsp;kraju

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
pl_PL: Dwuliterowy kod kraju, np. PL. Pozostaw puste, aby zastosować do wszystkich.

en: State&nbsp;Code
pl_PL: Kod&nbsp;stanu

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
pl_PL: Dwuliterowy kod stanu, np. AL. Pozostaw puste, aby zastosować do wszystkich.

en: ZIP/Postcode
pl_PL: Kod pocztowy

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
pl_PL: Kod pocztowy dla tej stawki. Oddziel wartości średnikiem (;). Możesz używać gwiazdek (*), aby zastąpić je dowolnym ciągiem znaków. Zakresy (np. 12345-12350) będą zmienione na pojedyńcze kody.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
pl_PL: Miasta dla tej stawki. Oddziel wartości średnikiem (;). Pozostaw puste, aby użyć dla wszystkich miast.

en: Rate&nbsp;%
pl_PL: Stawka&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
pl_PL: Wpisz stawkę podatkową (w procentach) do 4 miejsc po przecinku

en: Tax&nbsp;Name
pl_PL: Nazwa podatku

en: Enter a name for this tax rate.
pl_PL: Wpisz nazwę dla tej stawki podatkowej

en: Priority
pl_PL: Priorytet

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
pl_PL: Wybierz priorytet dla tej stawki podatkowej. Tylko 1 stawka dla priorytetu zostanie użyta. Aby zdefiniować wiele stawek podatkowych dla jednego obszaru musisz użyć innych priorytetów dla stawek.

en: Compound
pl_PL: Stawka składana

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
pl_PL: Wybierz czy to jest składana stawka. Składane stawki podatkowe są stosowane po wyliczeniu pozostałych stawek podatkowych.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pl_PL: Wybierz czy stawka podatkowa ma również być stosowana do kosztów wysyłki.

en: Tax rate ID
pl_PL: ID Wysokości Podatku

en: Insert row
pl_PL: Dodaj wiersz

en: Remove selected row(s)
pl_PL: Usuń zaznaczone wiersze

en: No row(s) selected
pl_PL: Nie zaznaczono wierszy

en: Country Code
pl_PL: Kod kraju

en: State Code
pl_PL: Kod stanu

en: Tax Name
pl_PL: Nazwa podatku

en: Method
pl_PL: Metoda

en: Duration
pl_PL: Trwanie

en: Headers
pl_PL: Nagłówki

en: Content
pl_PL: Treść

en: Request
pl_PL: Zapytanie

en: Response
pl_PL: Odpowiedź

en: Coupon Created
pl_PL: Kupon Utworzony

en: Coupon Updated
pl_PL: Kupon Zaktualizowany

en: Coupon Deleted
pl_PL: Kupon Usunięty

en: Customer Created
pl_PL: Klient Utworzony

en: Customer Updated
pl_PL: Klient Zaktualizowany

en: Customer Deleted
pl_PL: Klient Usunięty

en: Order Created
pl_PL: Zamówienie Utworzone

en: Order Updated
pl_PL: Zamówienie Zaktualizowane

en: Order Deleted
pl_PL: Zamówienie Usunięte

en: Product Created
pl_PL: Produkt Utworzony

en: Product Updated
pl_PL: Produkt Zaktualizowany

en: Product Deleted
pl_PL: Produkt Usunięty

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Custom
pl_PL: Własne

en: Custom Topic
pl_PL: Własny temat

en: Created at
pl_PL: Utworzony

en: Updated at
pl_PL: Zaktualizowany

en: Enable Taxes
pl_PL: Włącz podatki

en: Enable taxes and tax calculations
pl_PL: Włącz podatki i przeliczanie podatków

en: Prices Entered With Tax
pl_PL: Ceny podawane z podatkiem

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
pl_PL: To ustawienie jest ważne ze względu na wpływ na ceny. Zmiana tego ustawienia nie zaktualizuje już istniejących produktów.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pl_PL: Tak, będę wpisywać ceny z podatkiem

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pl_PL: Nie, będę wpisywać ceny bez podatku

en: Calculate Tax Based On:
pl_PL: Obliczaj podatek w oparciu o

en: This option determines which address is used to calculate tax.
pl_PL: To ustawienie definiuje który adres będzie używany do obliczenia podatku.

en: Customer shipping address
pl_PL: Adres wysyłki klienta

en: Customer billing address
pl_PL: Adres płatności klienta

en: Shipping Tax Class:
pl_PL: Klasa podatkowa dla wysyłki:

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
pl_PL: Opcjonalnie możesz kontrolować która klasa podatkowa zostanie użyta do wysyłki, nie zmieniaj, aby było to oparte na produktach w koszyku.

en: Shipping tax class based on cart items
pl_PL: Klasa podatkowa oparta o produkty w koszyku

en: Rounding
pl_PL: Zaokrąglanie

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
pl_PL: Zaokrąglaj podatek na podsumie, a nie per wiersz

en: Additional Tax Classes
pl_PL: Dodatkowe klasy podatkowe

en: Reduced Rate%sZero Rate
pl_PL: Obniżona stawka%sZerowa stawka

en: Display Prices in the Shop:
pl_PL: Wyświetlanie cen w sklepie:

en: Including tax
pl_PL: Z podatkiem

en: Excluding tax
pl_PL: Bez podatku

en: Display Prices During Cart and Checkout:
pl_PL: Wyświetlanie cen w koszyku i podczas składania zamówienia:

en: Display Tax Totals:
pl_PL: Wyświetl sumy podatków:

en: As a single total
pl_PL: Jako jedną sumę

en: Itemized
pl_PL: Dla każdego przedmiotu

en: Browse all extensions
pl_PL: Przeglądaj wszystkie rozszerzenia

en: Popular
pl_PL: Popularne

en: Gateways
pl_PL: Bramki

en: Import/export
pl_PL: Import/Eksport

en: Accounting
pl_PL: Rachunkowość

en: Free
pl_PL: Bezpłatnie

en: Third-party
pl_PL: Osób trzecich

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
pl_PL: Nasz Katalog Rozszerzeń WooCommerce znajdziesz na stronie WooThemes.com: <a href="%s">Katalog Rozszerzeń WooCommerce</a>

en: Download &amp; install
pl_PL: Pobierz i zainstaluj

en: Log file: %s (%s)
pl_PL: Plik logu: %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
pl_PL: Brak logów do wyświetlenia.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
pl_PL: Proszę skopiować i wkleić tą informacje w twoim tickecie kontaktując się z supportemL

en: Get System Report
pl_PL: Pobierz raport systemu

en: Copy for Support
pl_PL: Kopiuj dla Supportu

en: Home URL
pl_PL: Adres URL WordPressa

en: Site URL
pl_PL: Adres URL witryny

en: WC Version
pl_PL: Wersja WC

en: WP Version
pl_PL: Wersja WP

en: WP Memory Limit
pl_PL: Limit pamięci WP

en: WP Debug Mode
pl_PL: Tryb debugowania WP

en: Language
pl_PL: Język

en: Server Environment
pl_PL: Środowisko serwerowe

en: Server Info
pl_PL: Informacje serwera

en: PHP Version
pl_PL: Wersja PHP

en: PHP Post Max Size
pl_PL: Maksymalny rozmiar PHP Post

en: PHP Time Limit
pl_PL: Limit czasu PHP

en: SUHOSIN Installed
pl_PL: Zainstalowano SUHOSIN

en: MySQL Version
pl_PL: Wersja MySQL

en: Max Upload Size
pl_PL: Maksymalny rozmiar ładowania

en: Default Timezone is UTC
pl_PL: Domyślną strefą czasową jest UTC

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pl_PL: Domyślna strefa czasowa to %s - powinna być UTC

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pl_PL: Twój serwer nie ma włączonych funkcji fsockopen ani cURL - PayPal IPN i inne skrypty, które komunikują się z innymi serwerami nie będą działać. Skontaktuj się ze swoim dostawcą serwera.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pl_PL: Twój serwer nie ma włączonej obsługi <a href="%s">SOAP</a> - niektóre bramki płatności, które używają SOAP mogą nie działać poprawnie.

en: Remote Post
pl_PL: Zdalny wpis

en: Error: %s
pl_PL: Błąd: %s

en: Status code: %s
pl_PL: Status kodu: %s

en: Database
pl_PL: Baza danych

en: WC Database Version
pl_PL: Wersja bazy danych WC

en: Active Plugins
pl_PL: Wtyczki włączone

en: Visit plugin homepage
pl_PL: Odwiedź stronę główną wtyczki

en: Force SSL
pl_PL: Wymuszanie SSL

en: API Enabled
pl_PL: API wyłączone

en: API Version
pl_PL: Wersja API

en: WC Pages
pl_PL: Strony WC

en: Page not set
pl_PL: Strona nie ustawiona

en: Page does not exist
pl_PL: Strona nie istnieje

en: Page does not contain the shortcode: %s
pl_PL: Strona nie zawiera shortcode: %s

en: Taxonomies
pl_PL: Taksonomie

en: Product Types
pl_PL: Typy produktów

en: Theme
pl_PL: Szablon

en: Version
pl_PL: Wersja

en: %s is available
pl_PL: %s jest dostępne

en: Author URL
pl_PL: URL autora

en: Child Theme
pl_PL: Motyw potomny

en: Parent Theme Name
pl_PL: Nazwa Aktualnej Nakładki

en: Parent Theme Version
pl_PL: Wersja Aktualnej Nakładki

en: Parent Theme Author URL
pl_PL: Strona URL Autora Aktualnej Nakładki

en: WooCommerce Support
pl_PL: Support WooCommerce

en: Not Declared
pl_PL: Nie Zadeklarowana

en: Templates
pl_PL: Szablony

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
pl_PL: Ta sekcja pokazuje wszystkie pliki, które nadpisują domyśle szablony WooCommerce

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
pl_PL: <code>%s</code>wersja <strong style="color:red">%s</strong> jest nieaktualna. Wersja systemu to %s

en: Overrides
pl_PL: Nadpisywanie

en: Learn how to update outdated templates
pl_PL: Dowiedz się jak zaktualizować przestarzałe szablony

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Shipping Debug Mode
pl_PL: Wysyłka w trybie debugowania

en: This tool will disable shipping rate caching.
pl_PL: Narzędzie to będzie wyłączyć buforowanie oceny wysyłki.

en: Template Debug Mode
pl_PL: Tryb debugowania szablonu

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
pl_PL: To narzędzie wyłączy nadpisywanie szablonów dla zalogowanych administratorów dla celów debugowania.

en: Remove All Data
pl_PL: Usuń wszystkie dane

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
pl_PL: To narzędzie usunie wszystkie produkty i zamówienia podczas deinstalacji przez Wtyczki > Usuń.

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Save changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: — No Change —
pl_PL: — Bez zmian —

en: Change to:
pl_PL: Zmień na:

en: Increase by (fixed amount or %):
pl_PL: Zwiększ o (wartość lub procent):

en: Decrease by (fixed amount or %):
pl_PL: Zmniejsz o (wartość lub procent):

en: Enter price (%s)
pl_PL: Wpisz cenę (%s)

en: Sale
pl_PL: Wyprzedaż

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
pl_PL: Zmniejsz normalną cenę o (wartość lub procent):

en: Enter sale price (%s)
pl_PL: Wpisz cenę wyprzedaży (%s)

en: L/W/H
pl_PL: Dł./Szer./Wys.

en: Length (%s)
pl_PL: Długość (%s)

en: Width (%s)
pl_PL: Szerokość (%s)

en: Height (%s)
pl_PL: Wysokość (%s)

en: Visibility
pl_PL: Wyświetlanie

en: Catalog &amp; search
pl_PL: Katalog i wyszukiwarka

en: In stock?
pl_PL: W magazynie?

en: Backorders?
pl_PL: Na zamówienie?

en: Sold Individually?
pl_PL: Sprzedawane pojedyńczo?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
pl_PL: <strong>Witaj w WooCommerce</strong> &#8211; Jesteś prawie gotowy do rozpoczęcia sprzedaży :)

en: Run the Setup Wizard
pl_PL: Uruchom menadżera instalacji

en: Skip Setup
pl_PL: Pomiń ustawienia

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
pl_PL: <strong>Twój motyw (%s) używa przestarzałych kopii szablonów WooCommerce.</strong> Te pliki powinny być zaktualizowane, żeby zapewnić kompatybilność z najnowszą wersją WooCommerce. Możesz zobaczyć, które to pliki na %sstronie ze statusem systemu%s. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z twórcą motywu.

en: Learn More About Templates
pl_PL: Dowiedz się więcej o szablonach

en: Hide This Notice
pl_PL: Ukryj ten komunikat

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
pl_PL: <strong>Twój motyw nie deklaruje wsparcia WooCommerce</strong> &#8211; jeśli natrafisz na problemy prosimy o przeczytanie naszego poradnika integracji lub o wybranie motywu, który wspiera WooCommerce

en: Read More About Storefront
pl_PL: Dowiedz się więcej o szablonie Storefront

en: Theme Integration Guide
pl_PL: Poradnik integracji motywu

en: No, do not bother me again
pl_PL: Nie, nie informuj mnie ponownie

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
pl_PL: <strong>Dostępne Nowe Tłumaczenie WooCommerce</strong> &#8211; Zainstaluj lub uaktualnij twoje <code>%s</code> tłumaczenie do wersji <code>%s</code>.

en: Update Translation
pl_PL: Uaktualnij Tłumaczenie

en: Force Update Translation
pl_PL: Wymuś Aktualizację Tłumaczenia

en: Hide This Message
pl_PL: Ukryj Tą Wiadomość

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
pl_PL: <strong>Wymagana aktualizacja WooCommerce</strong> &#8211; Musimy tylko zaktualizować instalację do najnowszej wersji

en: Run the updater
pl_PL: Uruchom menadżera aktualizacji

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
pl_PL: Zdecydowanie zalecamy zrobienie kopii zapasowej bazy danych przed kontynuowaniem. Czy jesteś pewny, że chcesz teraz uruchomić aktualizację?

en: Custom:
pl_PL: Własne:

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pl_PL: Zestaw narzędzi e-comerce, który pomoże Ci sprzedać wszystko. Pięknie.

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pl_PL: Jeden wynik jest dostępny. naciśnij enter by go zaznaczyć.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pl_PL: %qty% wyniki są dostępne, użyj strzałek do góra-dół do nawigacji.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pl_PL: Nie znaleziono

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pl_PL: Nie udało się załadować

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pl_PL: Wpisz 1 lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pl_PL: Wpisz %qty% lub więcej znaków

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pl_PL: Usuń 1 znak

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pl_PL: Usuń %qty% znaków

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pl_PL: Możesz wybrać tylko 1 rzecz

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pl_PL: Możesz wybrać tylko %qty% rzeczy

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pl_PL: Wczytuję więcej wyników&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pl_PL: Szukam&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pl_PL: Zamówienia

[ctx: slug]
en: product-category
pl_PL: kategoria-produktu

[ctx: slug]
en: product-tag
pl_PL: tag-produktu

[ctx: slug]
en: product
pl_PL: produkt

[ctx: default-slug]
en: shop
pl_PL: sklep

[ctx: default-slug]
en: product
pl_PL: produkt

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
pl_PL: %s przez %s

[ctx: Page title]
en: Shop
pl_PL: Sklep

[ctx: Page title]
en: Cart
pl_PL: Koszyk

[ctx: Page title]
en: Checkout
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Page title]
en: My Account
pl_PL: Moje konto

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
pl_PL: %b %d, %Y o %I:%M %p

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
pl_PL: RRRR-MM-DD

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
pl_PL: Nieograniczone użycie

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
pl_PL: Zastosuj do wszystkich pasujących przedmiotów w koszyku

[ctx: placeholder]
en: Buy product
pl_PL: Kup produkt

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
pl_PL: Od&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
pl_PL: Do&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
pl_PL: Brak

[ctx: number of pages]
en: of
pl_PL: z

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
pl_PL: Zwrot %s przez %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
pl_PL: Zwróć %s ręcznie

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
pl_PL: przez

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Version info]
en: %s is available
pl_PL: %s jest dostępne

[ctx: by author]
en: by %s
pl_PL: przez %s

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
pl_PL: Strona sklepu

[ctx: Page setting]
en: Cart
pl_PL: Koszyk

[ctx: Page setting]
en: Checkout
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Page setting]
en: My Account
pl_PL: Moje konto

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
pl_PL: Edytuj stronę %s
