WooCommerce - en to ja translation catalogue (1470 entries)

en: "%s" separate terms
ja: "%s" 個別の期間

en: "From" Email Address
ja: "From" Eメールアドレス

en: "From" Name
ja: "From" 名前

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
ja: #%s &ndash; ダウンロード可能ファイル%sはサーバー上に無いので利用することが出来ません。

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
ja: #%s &ndash; ダウンロード可能ファイル%sは許可されたファイル形式ではないので利用する事が出来ません。 許可されたファイル形式: %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
ja: #%s &ndash; バリエーションのSKUは重複してはいけません。

en: %d Transients Rows Cleared
ja: %d Transientsの行がクリアされます。

en: %d coupons used in total
ja: %d個のクーポンが合計で使われています

en: %d item | %d items
ja[0]: %d商品

en: %d note | %d notes
ja[0]: %d メモ

en: %qty% variation
ja: %qty%バリエーション

en: %qty% variations
ja: %qty%バリエーション

en: %s %s details
ja: %s %s 詳細

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
ja: %s - 最低でもPHPバージョン5.4以上を推薦します。詳しくは:<a href="%s" target="_blank">PHPバージョンアップデート方法</a>

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
ja: %s - 少なくとも64MBにメモリを設定することをおすすめします。<a href="%s" target="_blank">PHPに割り当てられたメモリの増加</a>

en: %s Actions
ja: %s 操作

en: %s Data
ja: %s データ

en: %s Items
ja: %s 商品

en: %s Notes
ja: %s メモ

en: %s Rates
ja: %s 率

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
ja: %s WooCommerce %s は以前よりよりパワフルに、安定し、かつ安全になりました。このプラグインを皆様のためになれば幸いです。

en: %s average daily sales
ja: %s １日平均売上

en: %s average monthly sales
ja: %s 月間平均売上

en: %s charged for shipping
ja: %s 配送料

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
ja[0]: %s個のクーポンをゴミ箱に入れました。

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %s個のクーポンを更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
ja[0]: %s個のクーポンを完全に削除しました。

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
ja[0]: %s個のクーポンをゴミ箱から戻しました。

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
ja[0]: %s個のクーポンを更新しました。

en: %s discounts in total
ja: %s 値引合計

en: %s gross sales in this period
ja: %s この期間の総売上高

en: %s is available
ja: %sは利用可能

en: %s item | %s items
ja[0]: %s商品

en: %s items purchased
ja: %s 販売商品数

en: %s net sales in this period
ja: %s この期間の売上げ額

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
ja[0]: %s件の注文をゴミ箱に入れました。

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %s件の注文を更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
ja[0]: %s件の注文を完全に削除しました。

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
ja[0]: %s件の注文をゴミ箱から戻しました。

en: %s order updated. | %s orders updated.
ja[0]: %s件の注文を更新しました。

en: %s orders placed
ja: %s 注文数

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
ja[0]: %s 以前の注文をリンクしました

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
ja[0]: %s個の商品をゴミ箱に入れました。

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %s個の商品を更新できませんでした。誰かがこれらを編集しています。

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
ja[0]: %s個の商品を完全に削除しました。

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
ja[0]: %s個の商品をゴミ箱から戻しました。

en: %s product updated. | %s products updated.
ja[0]: %s個の商品を更新。

en: %s purchases for the selected items
ja: 選択商品の販売数

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
ja[0]: %d件の注文で%sの払い戻し

en: %s sales for the selected items
ja: %s 選択商品の売上

en: %s signups in this period
ja: %s この期間のサインアップ数

en: %s top seller this month (sold %d)
ja: %s 今月の上位売上( %d)

en: %s worth of coupons used
ja: %s クーポンの利用額

en: %s: %s
ja: %s時 %s分

en: &larr; Choose a category to view stats
ja: &larr; データを表示するには、カテゴリを選択してください

en: &larr; Choose a product to view stats
ja: &larr; 商品を選んでレポートを表示ください

en: &lsaquo; Previous
ja: &lsaquo; 前へ

en: (Copy)
ja: (コピー)

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
ja[0]: %d webhookはゴミ箱に移動しました。

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
ja[0]: %d webhook は完全に削除しました。

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
ja[0]: %d webhooksはゴミ箱から戻しました。

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
ja: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong>は古くなっています。現在のバージョンは%sです。

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
ja: <strong class="red">注意:</strong>このオプションは全ての税金情報を削除しますので、注意してください。

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
ja: <strong class="red">注意：</strong>翻訳が利用可能である場合、このオプションは使用する言語の翻訳アップグレードを強制します。

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ja: <strong class="red">注意:</strong>このツールは無くなった全てのWooCommerceページをインストールします。既にあるページは上書きされません。

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
ja: <strong class="red"> 警告:</strong>このツールは全てのお客様のセッションを現在動いている物も含めて、データベースから削除します。

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ja[0]: <strong>%s 注文</strong>は手配待ち

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ja[0]: <strong>%s 注文</strong> 入金待ち

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ja[0]: <strong>%s 商品</strong>在庫が少ない

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ja[0]: <strong>%s商品</strong>在庫切れ

en: <strong>%s</strong> sales this month
ja: <strong>%s</strong> 今月の売上

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
ja: <strong>国内</strong>配送費用:

en: <strong>International</strong> shipping costs:
ja: <strong>国際</strong>配送費用:

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
ja: <strong>WooCommerceへようこそ</strong> &#8211; まもなく販売を開始できます。:)

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
ja: <strong>WooCommerce のアップデートが必要です。</strong> &#8211;最新版のアップデートが必要です。

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
ja: <strong>WooCommerce翻訳ファイルが利用可能です</strong> &#8211;  <code>%s</code> ファイルの利用が可能です。翻訳ファイルのバージョンは<code>%s</code>です。

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
ja: <strong>あなたのテーマ (%s) には古いタイプのWooCommerceのテンプレートファイルが含まれます。</strong>現在、利用しているWooCommerceのバージョンの新しいテンプレートファイルに変える必要があります。%sシステム状況ページ%sから影響を受けているファイルを確認して下さい。分からない場合は、テーマの作成者に確認してください。

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
ja: <strong>あなたのテーマはWooCommerceのサポートを宣言されていません</strong>&#8211;当社の%s統合ガイド%sを読んだり、完全無料のWooCommerceで使用するために特別に設計された%sStorefront%sテーマをチェックしてみてください。

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ja: 2桁の国コード（例 US）。すべてに適用する場合は、空白のままにしておきます。

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ja: 2桁の州コード（例 AL）。すべてに適用する場合は、空白のままにしておきます。

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
ja: 注文や商品の状態を表すのに使えるタクソノミーのリスト。

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
ja: このカテゴリーでクーポンが有効

en: A total of %s per order and/or %s per item
ja: 注文後に%sか、商品ごとに%sの配送費用

en: API Enabled
ja: APIが有効

en: API Key revoked successfully.
ja: API Keyの取り消しを完了しました。

en: API Version
ja: APIバージョン

en: About WooCommerce
ja: WooCommerceについて

en: Access Expires
ja: アクセス有効期限

en: Access Restriction
ja: アクセス制限

en: Account Creation
ja: アカウント作成

en: Account Pages
ja: アカウントページ

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Accounting
ja: 経理関連

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Action Event
ja: イベントの処理

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja: 操作を失敗しました。ページをリフレッシュし、再試行してください。

en: Actions
ja: アクション

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
ja: 有効<span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
ja: 有効プラグイン

en: Add
ja: 追加

en: Add Attribute
ja: 属性を追加

en: Add File
ja: ファイル追加

en: Add Images to Product Gallery
ja: 商品ギャラリーの画像を追加

en: Add Key
ja: キーの追加

en: Add New Attribute
ja: 新しい属性を追加

en: Add Payment Method
ja: 支払い方法を追加

en: Add Tax
ja: 税金を追加

en: Add Webhook
ja: Webhookを追加

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ja: 参考のためにメモを追加：または顧客用メモ（ユーザーに通知されます）を追加します。

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
ja: ここに商品の簡単な説明を追加します。これは、商品ページの商品名の下に表示されます。

en: Add fee
ja: 手数料を追加

en: Add line item(s)
ja: 商品追加

en: Add new
ja: 新しく追加

en: Add note
ja: メモを追加

en: Add product gallery images
ja: 商品ギャラリーイメージを追加

en: Add product(s)
ja: 全ての商品(群)

en: Add products
ja: 商品追加

en: Add shipping cost
ja: 配送料を追加

en: Add tax
ja: 税金追加

en: Add to Menu
ja: メニューを追加

en: Add to cart behaviour
ja: 「かごに入れる」の処理

en: Add to gallery
ja: ギャラリーに追加

en: Add variation
ja: 追加バリエーション

en: Add&nbsp;meta
ja: meta を追加

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Additional Tax Classes
ja: 追加の税金クラス

en: Address
ja: 丁目,番地,号<font size="small" color="gray">（上段：必須*）</font> / 建物名,部屋番号など<font size="small" color="gray">（下段：オプション）</font>

en: Address 1
ja: 住所 1（丁目、番地、号）

en: Address 2
ja: 住所 2（建物名,部屋番号など）

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ja: 受注

en: Advanced
ja: 高度

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
ja: %sドキュメントを読んだ%s後、もっと情報を収集するためにWordPress.orgの%sコミュニティーフォーラム%sを利用することが出来ます。あなたがWooThemesのお客様かWooThemesの有料プラグインを購入されていれば、%s私達のヘルプデスク（英語）を利用%sしてください。

en: After pre-tax discounts.
ja: 税込割引の後

en: All
ja: すべて

en: All coupons
ja: すべてのクーポン

en: All done!
ja: 完了！

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
ja: 無くなっていた全てのWooCommerceページのインストールが成功しました。

en: Allow
ja: 許可する

en: Allow Backorders?
ja: 取り寄せの注文(予約注文など)を受け付けますか?

en: Allow free shipping
ja: 送料無料

en: Allow, but notify customer
ja: 許可し、顧客に通知する

en: Allows customers to checkout without creating an account.
ja: アカウント登録しなくても商品購入を許可します。

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
ja: 常に在庫を表示。例えば "在庫数 12"

en: Amount already refunded
ja: 金額はすでに払い戻されました

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ja: だれもが自由に商品やサービスを販売するためのEコマースツールです。しかも、自由なデザインで。

en: Any
ja: 任意

en: Any category
ja: 任意のカテゴリー

en: Application/Software
ja: アプリケーション／ソフトウェア

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ja: 全てのバリエーションを削除してもよろしいですか? 削除すると元には戻せません。

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ja: この属性を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
ja: 全てのバリエーションをリンクさせますか？　ここではは、各バリエーション属性を組合せて、新しいバリエーションを作成します（1つに最大50）。

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ja: あなたが選択した項目を削除してもよろしいですか？以前にこのアイテムの在庫を減らしている、またはこの注文が顧客による注文の場合は、手動でアイテムの在庫を復元する必要があります。

en: Are you sure you want to remove this variation?
ja: このバリエーションを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ja: このダウンロードへのアクセスを取り消すしてもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ja: この払い戻しを削除してよろしいですか？この操作は元に戻すことはできません。

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ja: この税の列を削除してよろしいですか？この操作は元に戻すことはできません。

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ja: この払い戻しを処理してよろしいですか？この操作は元に戻すことはできません。

en: As a single total
ja: 単一の合計

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
ja: 属性条件は、商品およびバリエーションに割り当てることができます。<br/><br/><b>注意</b>: 条件を削除すると、それが割り当てられているすべての商品とバリエーションからそれが削除されます。属性条件だけを再度作っても、商品には反映されませんので、再度商品ごとに設定が必要です。

en: Attribute updated successfully
ja: 属性の更新に成功

en: Attributes
ja: 属性

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
ja: 属性を使用して、大きさ・色などの製品データを登録しましょう。あなたは、 "ウィジェットの"レイヤードナビ"を使用して、ショップのサイドバーに、これらの属性を使用することができます。（注意）属性の名前を後で変更することはできません

en: Author URL
ja: 制作者URL

en: Automatically generate customer password
ja: 自動的に顧客のパスワードを生成する

en: Automatically generate username from customer email
ja: お客様の電子メールからのユーザー名を自動的に生成する

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
ja: 利用可能な方法は、デフォルトで次の順序が選択されます。複数のメソッドが同じ優先順位を持っている場合、それらは費用でソートされます。

en: Average Rating
ja: 平均評価

en: Average sales amount
ja: 平均売上額

en: Background Colour
ja: 背景色

en: Backorders?
ja: 入荷待ち？

en: Bank Transfer (BACS)
ja: 銀行振込(BACS)

en: Base Colour
ja: ベースカラー

en: Base Location
ja: 販売拠点

en: Basic Shipping Setup
ja: 基本配送方法設定

en: Basic Tax Setup
ja: 基本税金設定

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ja: バリエーションを加える前に、<strong>属性</strong>タブに幾つかの属性を追加して保存します。

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
ja: 助けを求める前に、我々はあなたの構成を知ることによってすべての問題を識別するために、システムのステータスページをチェックすることをお勧めします。

en: Before pre-tax discounts.
ja: 税込割引の前

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja: インポートファイルをアップロードする前に、次を修正する必要があります:

en: Billing Details
ja: 請求先詳細

en: Billing:
ja: 請求:

en: Both
ja: 両方

en: Browse all extensions
ja: すべての拡張機能を参照

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Calculate Tax Based On:
ja: 以下に基づく税の計算:

en: Calculate Taxes
ja: 消費税計算

en: Calculate Total
ja: 合計を計算

en: Calculate coupon discounts sequentially
ja: 逐次クーポン割引を計算します

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ja: 税明細を計算しますか? これにより、お客様の国に基づいて税金を計算します。請求と配送が設定されていない場合は、ショップ所在地を基本の国に使用します。

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ja: 注文された商品を、割引および配送料に基づいて合計を計算する？

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel schedule
ja: スケジュールのキャンセル

en: Capabilities
ja: 機能

en: Cart Page
ja: 買い物カゴページ

en: Cash on Delivery
ja: 代金引換

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog &amp; search
ja: カタログ検索

en: Catalog Images
ja: カタログ画像

en: Catalog visibility:
ja: カタログの見え方:

en: Catalog/search
ja: カタログ/検索

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Change to:
ja: 変更:

en: Cheatin&#8217; huh?
ja: 騙そうとしている？&#8217;

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
ja: "バーチャル"をチェックすると、物理的な形のない商品、例えばサービス、配送する必要ない商品です。

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ja: クーポンが他のクーポンとの併用ができない場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
ja: クーポンで送料無料に対応する場合は、このチェックボックスをオンに。<a href="%s">送料無料設定</a>を有効にする必要がありますし、(「送料無料が必要」設定を参照)、「有効な送料無料クーポン」を必要とするように設定する。

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
ja: クーポンがセール商品に適用すべきでない場合は、このチェックボックスをオンにします。セール商品がカートの中に無い場合、カートにクーポンが機能します。

en: Checkout Endpoints
ja: 支払いエンドポイント（URL表記）

en: Checkout Options
ja: 支払いオプション

en: Checkout Page
ja: 支払いページ

en: Checkout Pages
ja: 購入ページ

en: Checkout Process
ja: 精算手続き

en: Checkout Settings
ja: 支払い設定

en: Cheque Payments
ja: 小切手支払

en: Child Theme
ja: 子テーマ

en: Choose Product Type
ja: 商品タイプを選択

en: Choose a country&hellip;
ja: 国を選択&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
ja: 通貨を選ぶ&hellip;

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
ja: ダウンロードタイプを選んでください。- これは<a href="%s">スキーマ</a>をコントロールします。

en: Choose a file from your computer:
ja: お使いのコンピュータからファイルを選択してください：

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ja: この税率のための優先順位を選択します。優先された1つの適合税率だけが使用されます。単一の領域に対して複数の税率を定義するには、税率ごとに異なる??優先順位を指定する必要があります。

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
ja: この商品の課税クラスを設定してください。課税クラスは特定のタイプの商品の為の異なる税率に対して使われます。

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
ja: この商品のタイプを選択します。シンプル商品は(私たちは今のところ、単純な製品のセットアップをお勧めします)ほとんどの物理的な商品やサービスに適しています。

en: Choose an image
ja: 画像を選択してください

en: Choose countries&hellip;
ja: 国を選択&hellip;

en: Choose coupons&hellip;
ja: クーポンを選択&hellip;

en: Choose file
ja: ファイルを選択

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ja: これが複合レートであるかどうかを選択します。複合税は他の税の上に適用されます。

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ja: この税率が、出荷に適用されるかどうかを選択します。

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
ja: 配送及び<a href="%s">販売したい国</a>を選んでください。

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ja: このルールの都市。セミコロン（;)で複数の値を区切ります。すべての都市に適用する場合は、空白のままにしておきます。

en: City
ja: 市/町

en: Clear all sessions
ja: セッションを全て消去

en: Clear expired transients
ja: 期限切れのトランジェントをクリア

en: Clear transients
ja: トランジェントをクリア

en: Click to toggle
ja: クリックで切替

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Company
ja: 勤め先

en: Complete
ja: 完了

en: Compound
ja: 複合

en: Configure terms
ja: 条件設定

en: Consumer Key
ja: コンシューマキー

en: Consumer Key Ending In
ja: コンシューマキーの最後

en: Consumer Secret
ja: コンシューマ秘密キー

en: Content
ja: コンテンツ

en: Continue
ja: 次へ

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ja: 「在庫あり」か「在庫切れ」をリストするかどうかを、フロントエンド上で制御します。

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy
ja: コピー

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ja: コピーの請求情報は配送情報に？ここでは、現在入力お届け先情報を削除します。

en: Copy for Support
ja: サポートの為にコピーする

en: Copy from billing
ja: 請求先からコピー

en: Copy to a new draft
ja: 下書きにコピー

en: Cost
ja: 金額

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ja: アクセスを与えることができませんでした。- ユーザーにはこのファイルの許可が既に持っているか、請求メールがセットされていません。請求メールがセットされオーダーが保存されたことを確認して下さい。

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
ja: phpversion()が存在しない為、PHPのバージョンが特定できません。

en: Country
ja: 国

en: Country Code
ja: 国コード

en: Country&nbsp;Code
ja: 国コード

en: Coupon Created
ja: クーポン作成

en: Coupon Data
ja: クーポンデータ

en: Coupon Deleted
ja: クーポン削除

en: Coupon Updated
ja: クーポン更新

en: Coupon amount
ja: クーポン金額

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ja: クーポンコードは既に存在します - お客様は、このコードを使用して最新のクーポンを使用します。

en: Coupon draft updated.
ja: クーポンを下書きとして保存

en: Coupon expiry date
ja: クーポン有効期限

en: Coupon restored to revision from %s
ja: %sでの修正を復元しました

en: Coupon saved.
ja: クーポンを保存

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: クーポンスケジュール：<strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
ja: クーポンを削除

en: Coupon type
ja: クーポンの種類

en: Coupon updated.
ja: クーポンを更新

en: Coupon(s) Used
ja: クーポンを使用

en: Coupons
ja: クーポン

en: Coupons by date
ja: 日別クーポン

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ja: クーポンはカートおよびお支払いのページから適用することができます。

en: Create variations from all attributes
ja: 全ての属性からバリエーションを作る

en: Create your first product!
ja: まずは、商品を登録しましょう!

en: Created at
ja: 作成日時

en: Credits
ja: クレジット

en: Cross-Sells
ja: クロスセル

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ja: クロスセルとは現在の製品に基づいて、提携販売，抱き合わせ販売，併売，販売相互利用等を売り込むことをいいます。

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency Options
ja: 通貨オプション

en: Currency Position
ja: 貨幣記号の表示位置

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom AJAX Endpoints
ja: カスタムAJAXエンドポイント

en: Custom Base
ja: カスタムベース

en: Custom Topic
ja: カスタムトピック

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました

en: Custom ordering
ja: 標準の順番

en: Custom ordering position.
ja: カスタム設定する並び順

en: Custom product attribute
ja: カスタム商品属性

en: Custom:
ja: カスタム期間:

en: Customer
ja: お客様

en: Customer Billing Address
ja: お客様住所

en: Customer Created
ja: 顧客作成

en: Customer Deleted
ja: 顧客削除

en: Customer IP
ja: 顧客IP

en: Customer List
ja: 顧客リスト

en: Customer Message
ja: 顧客メッセージ

en: Customer Orders
ja: 会員注文

en: Customer Provided Note
ja: お客様からの注意事項

en: Customer Sales
ja: 顧客売上

en: Customer Sessions
ja: 会員のセッション

en: Customer Shipping Address
ja: 顧客の配送先住所

en: Customer Updated
ja: 顧客更新

en: Customer billing address
ja: お客様住所

en: Customer shipping address
ja: 顧客の配送先住所

en: Customer's notes about the order
ja: 注文に関するメモ

en: Customer:
ja: 顧客:

en: Customers
ja: お客様

en: Customers vs. Guests
ja: 会員 対 非会員

en: Database
ja: データベース

en: Date
ja: 日付

en: Decimal Separator
ja: 小数点の区切り文字

en: Decrease by (fixed amount or %):
ja: 低減 (固定金額または%):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
ja: 通常価格を減らす (金額または%で):

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
ja: 通常価格を減らす(金額かパーセントで修正)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
ja: セール価格を減らす(金額かパーセントで修正)

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Category Display
ja: デフォルトのカテゴリ表示

en: Default Customer Address
ja: デフォルト顧客住所

en: Default Form Values
ja: デフォルトのフォーム値

en: Default Product Sorting
ja: デフォルトの商品順

en: Default Timezone is UTC
ja: デフォルトタイムゾーンはUTCです。

en: Default sort order
ja: デフォルトの注文並び変え

en: Default sorting (custom ordering + name)
ja: デフォルト (カスタム順序（高度設定）+名前)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
ja: デフォルトのタイムゾーンは%s - UTCの必要があります

en: Default to billing address
ja: 請求先のデフォルト

en: Default to shipping address
ja: 配送先のデフォルト

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
ja: 国や都道府県・州・地域などの税率を定義します。利用可能なalpha-2 国コードは<a href="%s">こちらをご覧下さい</a>。日本はJPとなります。

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
ja: 価格の後に表示するテキストを定義します。これは例えば「税込」価格を説明します。以下の一つを使う必要がありますが、置換する事ができます。{price_including_tax}, {price_excluding_tax}

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
ja: この商品に表示させるループを定義して下さい。商品にはまだ直接アクセスできます。

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
ja: 製品全体及び送料等に課税するかどうかを定義します。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete ALL tax rates
ja: 全ての税率を削除する

en: Delete Permanently
ja: 永久削除

en: Delete all WooCommerce tax rates
ja: WooCommerce税率を全て削除する

en: Delete all variations
ja: すべてのバリエーションを削除

en: Delete image
ja: 画像を削除

en: Delete note
ja: メモを削除

en: Delete selected line item(s)
ja: 選択した商品(群)を削除

en: Delete this item permanently
ja: 永久にこの項目を削除します

en: Delimiter
ja: 区切り文字

en: Delivery URL
ja: 配信URL

en: Description
ja: 説明

en: Description (optional)
ja: 詳細説明(オプション)

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ja: 商品の属性を選択する方法を選びます。場所は管理画面から商品->商品詳細->属性->入力欄。<strong>テキスト</strong>を選んだ場合は自由に入力でき、 <strong>選択</strong>を選んだ場合はドロップダウンで選ぶ形になります。

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ja: 商品ページ上での表示並びを決めます。もし、標準の順番を選ぶと管理画面でドラッグアンドドロップで順番を入れ替える事が出来ます。

en: Developer API Docs
ja: 開発者向けAPIドキュメント

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
ja: 寸法 (長さ&times;幅&times;高さ)

en: Dimensions Unit
ja: 寸法単位

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja: 無効<span class="count">(%s)</span>

en: Discount
ja: 値引き

en: Discount amount
ja: 割引合計

en: Discount type
ja: 割引の種類

en: Display
ja: 表示

en: Display Prices During Cart and Checkout:
ja: 支払いやカードで表示する価格 :

en: Display Prices in the Shop:
ja: 店で表示する価格 :

en: Display Tax Totals:
ja: 税合計を表示 :

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
ja: 「チェックアウト」のページでお客様ログインリマインダーを表示

en: Display shipping methods in a dropdown
ja: ドロップダウンで配送方法を表示する

en: Display shipping methods with "radio" buttons
ja: ラジオボタンで配送方法を表示する

en: Display type
ja: 表示タイプ

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
ja: WordPressデバッグモード有効の有無。

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
ja: 現在の有効なテーマはWooCommerceのサポートを宣言しているかどうかを表示します。

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
ja: 現在のテーマが子テーマであるかどうかを表示します。

en: Do not allow
ja: 許可しない

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Documentation
ja: マニュアル

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
ja: サイトに、トランザクションのためにSSL証明書を強制していますか？

en: Does your site have REST API enabled?
ja: REST APIは有効ですか？

en: Download &amp; install
ja: ダウンロード &amp; インストール

en: Download Expiry
ja: ダウンロード有効期限

en: Download Expiry:
ja: ダウンロード有効期限:

en: Download Limit
ja: ダウンロード制限

en: Download Limit:
ja: ダウンロード制限 :

en: Download Type
ja: ダウンロードタイプ

en: Download expiry
ja: ダウンロード有効期限

en: Download limit
ja: ダウンロード制限

en: Downloadable
ja: ダウンロード可能

en: Downloadable Files
ja: ダウンロード可能なファイル

en: Downloadable Product Permissions
ja: ダウンロード可能な製品のパーミッション

en: Downloadable Products
ja: ダウンロード可能な製品

en: Downloadable products
ja: ダウンロード商品

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ja: ダウンロード可能商品は、購入時にファイルへのアクセス権を与える

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ja[0]: ダウンロード %s 回

en: Downloads Remaining
ja: 残りのダウンロー

en: Downloads require login
ja: ダウンロードには、ログインが必要です

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
ja: 上記の配送方法をドラッグアンドドロップで順番を変える事が出来ます。

en: Drag and drop, or click to set menu order manually
ja: ドラッグアンドドロップかクリックで手動で順番を設定します

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duration
ja: 期間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Account
ja: アカウント編集

en: Edit Address
ja: 住所の編集

en: Edit Attribute
ja: 属性を編集

en: Edit this item
ja: このアイテムをで編集

en: Edit this item inline
ja: このアイテムをインラインで編集

en: Education
ja: 習得

en: Email
ja: Eメール

en: Email Body Background Colour
ja: Eメール本文の背景色

en: Email Body Text Colour
ja: Eメール本文テキストの色

en: Email Footer Text
ja: Eメール フッターテキスト

en: Email Notification Improvements
ja: 電子メール通知の改善

en: Email Options
ja: Eメールオプション

en: Email Sender Options
ja: Eメール送信オプション

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email Template
ja: Eメール テンプレート

en: Email restrictions
ja: メールアドレスでの制限

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
ja: 電子メールテンプレートは、電子メールクライアントの広い配列をサポートするように改善されており、このような部分的な返金の通知などの追加も含まれています。

en: Emails
ja: Eメール

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空に

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ja: AJAXはアーカイブの「カートに追加」ボタンを有効にします。

en: Enable Archives?
ja: アーカイブは有効にしますか？

en: Enable BACS payments
ja: 銀行振込（国際口座）を利用する

en: Enable Lightbox for product images
ja: 商品画像でLightboxを利用する

en: Enable Registration
ja: 登録設定

en: Enable Taxes
ja: 税金を有効にする

en: Enable cash on delivery
ja: 代金引換を利用する

en: Enable guest checkout
ja: 未登録ユーザーの購入許可

en: Enable low stock notifications
ja: 在庫低下の通知を有効にする

en: Enable out of stock notifications
ja: 在庫切れの通知を有効にする

en: Enable payment via Cheques
ja: 小切手での支払いを利用する

en: Enable ratings on reviews
ja: レビューでの評価を有効

en: Enable registration on the "Checkout" page
ja: 「チェックアウト」ページでの登録を可能にする

en: Enable registration on the "My Account" page
ja: 「マイアカウント」ページでの登録を可能にする

en: Enable reviews
ja: レビューを有効にする

en: Enable shipping
ja: 配送を有効

en: Enable site-wide store notice text
ja: サイト全体で表示される通知テキストを有効にします

en: Enable stock management
ja: 在庫管理を有効にする

en: Enable stock management at product level
ja: 商品単位で在庫を管理を有効にする

en: Enable taxes and tax calculations
ja: 税金と税額計算を有効にする

en: Enable the REST API
ja: REST API を有効にする

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ja: カートページの送料計算機を有効にする

en: Enable the use of coupons
ja: クーポンの使用を有効にします

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
ja: 属性でもアーカイブを使いたい場合はこれを有効にしてください。

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ja: 製品が出荷されていない場合、運送費が掛らない場合、このオプションを有効にします。

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ja: ダウンロード可能なファイルにした場合、このオプションを有効にします

en: Enable this option to enable stock management at variation level
ja: バリエーションレベルでの在庫管理を有効にするには、このオプションを有効にします

en: Enable this option to feature this product.
ja: このオプションをオススメ商品に適用する

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ja: 注文が"手配中"はなく、"完了"でダウンロードへのアクセスを許可する場合に、このオプションを有効にします。

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
ja: 1回の注文に対して1つしか購入できないようする場合これを選んで下さい。

en: Enabled
ja: 使用可能

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
ja: 支払いのエンドポイント&rarr;支払い方法追加ページ

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
ja: 支払い &rarr; 注文完了ページのエンドポイント

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
ja: 支払いのエンドポイント&rarr;支払いページ

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
ja: マイアカウント用のエンドポイント&rarr; アカウントページを編集

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
ja: マイアカウント用のエンドポイント&rarr; 住所ページの編集

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
ja: マイアカウント用のエンドポイント&rarr; パスワードを失った際のページ

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
ja: マイアカウント用のエンドポイント&rarr; 注文ページを表示

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ja: 　ログアウトを引き起こすエンドポイント。カスタムリンクを経由してメニューに追加可能です。例:yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ja: エンドポイントは、支払いプロセスの間、特定の操作を処理するために、ページのURLに表記されます。これらは、一意（ユニーク）である必要があります。

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
ja: エンドポイントはアカウントページで特定の操作を処理するために、ページのURLに利用されます。これらは、一意（ユニーク）である必要があります。

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
ja: このバリエーションのSKUを入力して下さい。または、親商品のSKUを使用するには、空白のままにしておきます。

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
ja: Eメールのヘッダーに表示したい画像のURLを入力します。 <a href="%s">メディアアップローダーを使用して画像をアップロードする</a>を参照下さい。

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
ja: 使用するカスタムベースを入力します。ベースを設定する必要があります、または、WordPressはその代わりにデフォルトを使います。

en: Enter a name for the new attribute term:
ja: 新しい属性の用語の名前を入力します:

en: Enter a name for this tax rate.
ja: この税率の名前を入力します

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
ja: 変動レベルで在庫管理を有効にするために、量を入力してください。または、親商品のオプションを使用する場合は空欄のままにしてして下さい。

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ja: 小数点以下4桁まで税率（パーセンテージ）を入力します

en: Enter a value
ja: 値を入力してください

en: Enter a value (fixed or %)
ja: 値を入力(固定または％)

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
ja: このバリエーションの重量を入力して下さい。または、親商品の重量を使用するには、空白のままにしておきます。

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ja: 購入後、顧客に送信する任意メモを入力してください

en: Enter price (%s)
ja: 価格を入力 (%s)

en: Enter sale price (%s)
ja: 販売価格を入力 (%s)

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
ja: いくつかのテキスト、または"%s"は分離値でいくつかの属性を入力します。

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ja: テキストを入力してください。いくつか属性がある場合は、（ | ）で区切って下さい。

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
ja: このwebhookをトリガーする処理を入力します。

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
ja: このwebhookをトリガーするカスタムトピックを入力します。

en: Enter the external URL to the product.
ja: 商品の外部URLを入力

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ja: ダウンロードリンクの有効期限日数を入力するか、空白のままにします。

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Error: non-existing attribute ID.
ja: エラー: 属性IDがありません。

en: Exclude categories
ja: カテゴリを除外

en: Exclude products
ja: 商品を除外

en: Exclude sale items
ja: セール品を除外する

en: Excluding tax
ja: 税別

en: Expand
ja: 拡大

en: Expired Transients
ja: 期限切れのトランジェント

en: Expiry date
ja: 有効期限

en: Export CSV
ja: CSVのエクスポート

en: External/Affiliate
ja: 外部/アフィリエイト

en: External/Affiliate product
ja: 外部/アフィリエイト商品

en: Featured
ja: 特集商品

en: Featured Product
ja: 特集商品

en: Fee
ja: 費用

en: Fee Name
ja: 料金名

en: File %d
ja: ファイル %d

en: File Download Method
ja: ファイルダウンロード方法

en: File Name
ja: ファイル名

en: File URL
ja: ファイルURL

en: Filter by coupon
ja: クーポンによるフィルター

en: Finally, external products are for linking off-site.
ja: 最後に、外部商品は、別サイトにリンクするためのものです。

en: First Name
ja: 姓

en: First name
ja: 名

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
ja: 定額送料が以前のバージョンのWooCommerceはかなり複雑でした。我々は、定額送料を作り、国際配送をはるかに直感的に(柔軟性を失うことなく)インターフェイスを単純化しています。

en: Flat Rate Shipping, Simplified
ja: 定額送料をシンプルに

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
ja: Sidekickインタラクティブチュートリアルをフォローする

en: For more information:
ja: 詳細について:

en: Force Downloads
ja: 自動ダウンロード

en: Force HTTP when leaving the checkout
ja: 支払いを完了すると強制的にHTTPに戻す

en: Force SSL
ja: 強制（自動）SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
ja: 支払いページを強制的にSSL (HTTPS)する。(SSL証明書が必要)

en: Force Translation Upgrade
ja: 翻訳のアップグレードの強制

en: Force Update Translation
ja: 強制的に翻訳ファイルをアップデート

en: Force secure checkout
ja: 強制SSL (HTTPS)支払い処理

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ja: 強制ダウンロードの場合URLは隠されていますが、サーバーによっては大きなデータは対応出来ない場合があります。もし以下がサポートされている場合、<code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code>でダウンロード機能を使う事ができます(<code>mod_xsendfile</code>設定が必要です)。

en: Found a bug?
ja: バグを見つけた？

en: Free
ja: 無料

en: Free Shipping
ja: 無料配送

en: Friendly name for identifying this key.
ja: このキーを識別するための分かりやすい名前。

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
ja: このwebhookを識別するための分かり易い名前を%s上で作成。

en: Frontend Variation Performance
ja: フロントエンドの商品バリエーションのパフォーマンス

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
ja: GZip (gzopen)はMaxMindからGeoIPデータベースを開くために使用されます。

en: Gateway
ja: 支払い方法

en: Gateway Display Order
ja: 支払い方法表示順

en: Gateway ID
ja: 支払い方法ID

en: Gateways
ja: 支払い方法

en: General
ja: 一般

en: General Details
ja: 一般詳細

en: General Options
ja: 基本設定

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate API Key
ja: APIキーを生成

en: Generate download permissions
ja: ダウンロード許可の生成

en: Geolocate
ja: 位置情報（Geolocate）

en: Geolocate (with page caching support)
ja: 位置情報（Geolocate）(ページキャッシュサポートを利用)

en: Geolocation with Caching
ja: キャッシュを使用した位置情報

en: Get System Report
ja: システムレポートを見る

en: Get eCommerce advice in your inbox
ja: eCommerceのアドバイスをメールで受ける（英語）

en: Github Project
ja: Github プロジェクト

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
ja: ここで新製品に名前を付けます。これは必須項目でお店でお客様が見る商品名です。

en: Go
ja: 表示

en: Go to WooCommerce Settings
ja: WooCommerce設定を行いましょう！

en: Go to the first page
ja: 最初のページへ

en: Go to the last page
ja: 最後のページヘ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the previous page
ja: 次のページヘ

en: Grant Access
ja: アクセスを許可

en: Grant access to downloadable products after payment
ja: 支払後のダウンロード可能商品へのアクセス権を付与

en: Gross Sales amount
ja: 総売上高

en: Grouped
ja: グループ化

en: Grouped product
ja: グループ化された商品

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
ja: グループ化された商品はいくつかの単純な商品をグループ化するためのものです。

en: Grouping
ja: グループ分け

en: Guest
ja: ゲスト

en: Guest Orders
ja: 非会員注文

en: Guest Sales
ja: 非会員売上

en: HTML Email Template
ja: HTMLメールテンプレート

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
ja: HTML /マルチパートメールは、テンプレート内のインラインCSSを生成するためのDOMDocumentを使用しています。

en: Hard Crop?
ja: 切り抜きますか？

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Height
ja: 高さ

en: Height (%s)
ja: 高さ (%s)

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ja: CSVファイルをアップロードして税率を登録する場合は「ファイルをアップロードしてインポート」をクリックし、アップロードするCSVファイルを選択して下さい。

en: Hidden
ja: 不明

en: Hide This Message
ja: このメッセージを隠す

en: Hide This Notice
ja: この通知を非表示にします

en: Hide out of stock items from the catalog
ja: カタログから在庫のない商品は表示しない

en: Hide shipping costs until an address is entered
ja: 住所が入力されるまで、送料を隠す

en: Hold Stock (minutes)
ja: 在庫保持 (分単位の設定）

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ja: 未払い注文の在庫保持(分単位の設定)。この制限に達すると支払い待ちの注文はキャンセルされます。無効にするには空白のままにしておきます。

en: Home URL
ja: ホームURL

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ja: このクーポンが何度使用できるか。

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ja: 一人のお客様がクーポンが使える回数。ゲストはメールアドレス、ユーザーはユーザーIDを利用します。

en: How will you enter product prices?
ja: 商品価格にどのように入力しますか？

en: I will enter prices exclusive of tax
ja: 税金を除いた価格を入力します

en: I will enter prices inclusive of tax
ja: 税金を含んだ価格を入力します

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
ja: 在庫を管理している場合、バックオーダーを許可するかどうか管理します。有効にした場合、在庫数が0以下になることができます。

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
ja: この商品を購入すると、ダウンロード可能なファイルへの顧客のアクセスを提供する場合には、例えばソフトウェアなど、このチェックボックスをオンにします。

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ja: 「規約ページ」を定義した場合、チェックアウト時にお客様に受け入れるかどうかを尋ねることができます。

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
ja: WooCommerceのコアにバグを見つけた場合、<a href="%s">Github</a>経由で報告が出来ます。<a href="%s">貢献ガイド（contribution guide）</a>を読んで、報告してもらえると助かります。問題を解決するためには、あなたの<a href="%s">システム状況レポート</a>や詳細な状況を一緒に記載して頂けると助かります。

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
ja: <strong>WooCommerce</strong>を気に入って頂けましたら、プラグインに%s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%sをお願いいたします。WooThemesに協力いただきまして、ありがとうございます。

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
ja: 静的なキャッシュを使用して、位置情報を把握する場合は非ログインユーザーは対象外でした。新しいJavascriptベースの位置情報把握方法でこの問題を解決しています。%s設定%sでこれを有効に出来ます。

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
ja: もし消費税や送料を取る場合、以下から基本設定が出来ます。これらの設定は%1$sWooCommerce > 設定 > 税%3$sと%2$sWooCommerce > 設定 > 配送方法%3$sから後で修正可能です。

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
ja: エキスパートからWooCommerceの使い方を習得したい場合は、以下のWooCommerceコースを教育パートナーとして紹介します。（英語）

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
ja: WooCommerceに準拠しているテーマや親テーマを修正するのではなく、子テーマを作ることをお勧めします。<a href="%s" target="_blank">子テーマの作り方はこちら</a>をご覧ください。

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
ja: もし、設定したい通貨がない場合は、%s後で追加%s出来ます。

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
ja: 製品が多くのバリエーションを持っている場合(20以上)、彼らは、Ajax利用のadd-to-cartフォームを使用します。すべてのオプションを選択して、マッチングの変動は、AJAXを介して検索されます。これにより、商品ページのパフォーマンスが向上します。

en: Image
ja: 画像

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ja: csvファイルで<strong>税率</strong>をインポート

en: Import CSV
ja: CSVのインポート

en: Import Tax Rates
ja: 税率をインポート

en: Import Tax Rates?
ja: 税率をインポートしますか？

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
ja: インポートが完了 - <strong>%s</strong> 税率をインポートしました。

en: Import/export
ja: インポート/エクスポート

en: Improved Product Variation Editor
ja: 改良された商品バリエーション編集機能

en: In stock
ja: 在庫あり

en: In stock?
ja: 在庫あり?

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
ja: WooCommerce デフォルトの Lightbox をインクルードします。ギャラリーイメージが Lightbox で開かれるようになります。

en: Including tax
ja: 税込

en: Increase by (fixed amount or %):
ja: 増加（固定金額または%）:

en: Increase line item stock
ja: 商品在庫を増加

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
ja: 通常価格を増やす(金額かパーセントで修正)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
ja: セール価格を増やす(金額かパーセントで修正)

en: Individual use only
ja: 併用不可

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
ja: 現在、サイトをホストしているWebサーバに関する情報。

en: Insert file URL
ja: ファイルのURLを挿入

en: Insert into %s
ja: %sに挿入

en: Insert row
ja: 行を挿入

en: Install Translation
ja: 翻訳ファイルのインストール

en: Install WooCommerce Pages
ja: WooCommerceページをインストール

en: Install pages
ja: インストールページ

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
ja: 設定された支払い方法を以下に示します。ドラッグアンドドロップでフロントエンドでの順番を変える事ができます。

en: Integration
ja: ソーシャル ウィジェット

en: Introduction
ja: はじめに

en: Inventory
ja: 在庫

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ja: 先に進む前に、データベースをバックアップすることを強くお勧めします。ップデータを実行してもよろしいですか？

en: Item
ja: アイテム

en: Itemized
ja: 項目別

en: Key Details
ja: キー詳細

en: Keys/Apps
ja: キー/アプリ

en: L/W/H
ja: 長さ/幅/高さ

en: Language
ja: 言語

en: Last 7 Days
ja: 過去１週間

en: Last Access
ja: 最終アクセス

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Last order
ja: 最終注文

en: Last warning, are you sure?
ja: 最後の警告です。よろしいですか?

en: Learn More
ja: もっと詳しく知る

en: Learn More About Templates
ja: テンプレートについてもっと調べる（英語）

en: Learn how to update outdated templates
ja: 古いテンプレートを更新する方法を学ぶ

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ja: 再ダウンロード無制限の為、空欄にしておく

en: Left
ja: 左

en: Left with space
ja: 左側スペース（空白）

en: Length
ja: 長さ

en: Length (%s)
ja: 長さ(%s)

en: Let's Go!
ja: 設定しましょう!

en: Limit usage to X items
ja: X商品に利用を制限

en: Link previous orders
ja: 以前の注文へのリンク

en: Linked Products
ja: リンクされている商品

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
ja: 以下のリストは追加の税金のクラス(1行に1つ)。追加税率はこれはデフォルトの"標準比率"に追加します。

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
ja:  注文があった時に許可された電子メールのリストは、顧客の料金請求のメールに対してチェックする。コンマでメールアドレスを区切ってください。

en: Load billing address
ja: お客様情報を呼び込む

en: Load shipping address
ja: 配送先住所を呼び込む

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ja: お客様情報を読み込みますか? （注意）現在入力してあるお客様情報は削除されます。

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ja: お客様の配送先住所を読み込みますか? （注意）現在入力してある配送先住所は削除されます。

en: Local Delivery
ja: 宅配便

en: Local Pickup
ja: 店頭渡し

en: Location
ja: 地域

en: Log Directory Writable
ja: ログディレクトリは書き込み可能です。

en: Log file: %s (%s)
ja: ログファイル: %s (%s)

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logs
ja: ログ

en: Looking for a WooCommerce theme?
ja: WooCommerceテーマは探しますか?

en: Lost Password
ja: パスワードを忘れた

en: Low Stock Threshold
ja: 在庫低下を知らせる数値

en: Low in stock
ja: 在庫が少ない

en: LxWxH in decimal form
ja: 10進表記の長さx幅x高さ

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年 M月 j日 @ G:i

en: Make a duplicate from this product
ja: この商品から複製する

en: Manage Stock
ja: 在庫管理

en: Manage stock?
ja: 在庫を管理しますか?

en: Managing Orders
ja: 注文の管理

en: Mark complete
ja: 完了にする

en: Mark on-hold
ja: 入金待ちにする

en: Mark processing
ja: 手配中にする

en: Marketing
ja: マーケティング

en: Max Upload Size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Maximum size: %s
ja: 最大サイズ: %s

en: Maximum spend
ja: 利用上限額

en: Measurements
ja: 設定単位

en: Menu order
ja: 表示順番

en: Minimum spend
ja: 最小額

en: Money Spent
ja: 利用金額

en: Most Discount
ja: 値引き順

en: Most Popular
ja: 人気順

en: Most Stocked
ja: 在庫状況

en: Move this item to the Trash
ja: ゴミ箱にこの項目を移動する

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Music
ja: 音楽

en: My Account Endpoints
ja: マイアカウントエンドポイント（URL表記）

en: My Account Page
ja: マイ・アカウントページ

en: MySQL Version
ja: MySQL バージョン

en: Name
ja: 名前

en: Name (Last, First)
ja: 名前(姓、名)

en: Name (numeric)
ja: 名前(数値)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ja: 属性(フロント・エンド上で示される)の名前。

en: Need a theme? Try Storefront
ja: テーマが必要ですか？Storefrontはいかがでしょうか

en: Net Sales amount
ja: 売上額

en: Net profit
ja: 純利益

en: Network enabled
ja: ネットワークが有効

en: Never
ja: 何時でも

en: Never show stock amount
ja: 在庫量を表示しない

en: Next &rsaquo;
ja: 次へ &rsaquo;

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Next you'll need to give your product a price.
ja: 次に、商品に価格を設定する必要があります。

en: No
ja: なし

en: No address
ja: 住所がありません

en: No attributes currently exist.
ja: その属性は存在しません

en: No billing address set.
ja: お客様情報が設定されていません

en: No categories
ja: カテゴリーなし

en: No coupons found in range
ja: この範囲ではクーポンは見つかりませんでした

en: No customer selected
ja: 選択したお客様はいませ

en: No customers found.
ja: 会員が見つかりません。

en: No default
ja: デフォルトなし

en: No longer exists
ja: もう、存在しません

en: No low in stock products found.
ja: 在庫の少ない商品はありません。

en: No maximum
ja: 上限無し

en: No minimum
ja: 最小限度額なし

en: No out of stock products found.
ja: 在庫切れ商品がありません。

en: No product to duplicate has been supplied!
ja: 複製する製品が存在しません

en: No products found in range
ja: この期間に対応する商品はありません

en: No products found.
ja: 該当商品がありません。

en: No restrictions
ja: 制限なし

en: No row(s) selected
ja: 行が選択されていません

en: No shipping address set.
ja: 配送先住所が設定されていません

en: No shipping class
ja: 送料区分は無し

en: No taxes found in this period
ja: この期間内の税額はありません。

en: No thanks
ja: 結構です

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
ja: 今すぐ設定しませんか？このウィザードを中断して、WordPressのダッシュボードに戻ることが出来ます。ウィザードを使って設定したい場合は、いつでもウィザードから設定頂けます！

en: No used coupons found
ja: クーポンが使われていません

en: No variations added
ja: バリエーションは追加されませんでした

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ja: いいえ、税抜きの価格を入力します。

en: No, do not bother me again
ja: いいえ、今後も許可しません。

en: None
ja: なし

en: Not Declared
ja: 宣言されていません

en: Not right now
ja: 後で設定します

en: Note to customer
ja: お客様への通知

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ja: 注意：注文ステータスを「手配中/完了」に変更した時、注文項目に対する権限が自動的に与えられます。

en: Notification Recipient
ja: 通知受信者

en: Notifications
ja: 在庫通知

en: Number of Decimals
ja: 小数点以下の桁数

en: Number of Orders
ja: 注文の数

en: Number of coupons used
ja: クーポンの利用数

en: Number of items sold
ja: 売れた商品数

en: Number of orders
ja: 受注数

en: OR enter path to file:
ja: またはファイルへのパスを入力:

en: Official Extensions
ja: 公式拡張機能

en: Official Themes
ja: 公式テーマ

en: Offline Payments
ja: オフライン支払い

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
ja: オフライン支払いとは手動での支払い状況を管理する必要があります。しかし、テスト時の支払い方法や様々な支払い方法を使うことが出来ます。

en: Onboarding Experience
ja: サイト上での習得

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
ja: 一度ページを作成すると、管理画面の%s固定ページ一覧%sで編集します。%s外観 > メニュー%s経由でサイトにこれらのページを表示するかどうかを管理できます。

en: Only allow reviews from "verified owners"
ja: 購入者からのみレビューを許可

en: Only ship to the customer's billing address
ja: お客様の請求書住所のみに発送

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
ja: 在庫が低下した時のみ表示。例えば "在庫あり" や "残り在庫数 2"

en: Optional
ja: 任意

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
ja: お店で種類ごとなどで商品を探しやすくするために、カテゴリーを設定します。

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
ja: 必要に応じて配送税クラスを取得するかを制御する、または配送税はカートアイテム自体に基づいて行われるように、それを残します。

en: Or, enter tax rate ID:
ja: または、税率IDを入力します：

en: Order
ja: 注文

en: Order Created
ja: 注文作成

en: Order Deleted
ja: 注文削除

en: Order Notes
ja: 備考欄

en: Order Received
ja: 注文受付

en: Order Total
ja: 注文合計

en: Order Updated
ja: 注文更新

en: Order by
ja: 注文による

en: Order date:
ja: 注文日時:

en: Order draft updated.
ja: 下書きとして保存

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
ja: %s 注文者：%s

en: Order restored to revision from %s
ja: %sでの修正を復元しました

en: Order saved.
ja: 注文を保存

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: 注文スケジュール： <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
ja: 一括編集で注文ステータスが変更されました:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
ja[0]: %s 注文ステータスが変更されました

en: Order status:
ja: 手配状況:

en: Order submitted.
ja: 注文を提出

en: Order updated and email sent.
ja: 注文も更新してメールを送信

en: Order updated.
ja: 注文を更新

en: Orders
ja: 受注

en: Other
ja: その他

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
ja: WooCommerce ExtensionsのカタログはWooThemes.comにあります：<a href="%s">WooCommerce Extensions カタログ</a>

en: Out Of Stock Threshold
ja: 在庫切れを知らせる数値

en: Out Of Stock Visibility
ja: 在庫の表示

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Overrides
ja: 上書き

en: Owner of these keys.
ja: これらのキーの所有者

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: Page Name
ja: ページ名

en: Page Setup
ja: 固定ページ設定

en: Page contents:
ja: ページコンテンツ:

en: Page does not contain the shortcode: %s
ja: ページには、ショートコードが含まれていません: %s

en: Page does not exist
ja: ページが存在しません

en: Page not set
ja: ページ設定されていません

[ctx: Page setting]
en: Cart
ja: カート

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ja: 支払い方法

[ctx: Page setting]
en: My Account
ja: マイアカウント

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
ja: ショップベース

[ctx: Page title]
en: Cart
ja: カート

[ctx: Page title]
en: Checkout
ja: 支払い方法

[ctx: Page title]
en: My Account
ja: マイアカウント

[ctx: Page title]
en: Shop
ja: ショップ

en: Parent Theme Author URL
ja: 親テーマ制作者URL

en: Parent Theme Name
ja: 親テーマ名

en: Parent Theme Version
ja: 親テーマバージョン

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
ja: 一時停止 <span class="count">(%s)</span>

en: Pay
ja: 支払い(pay)

en: PayPal Email Address:
ja: PayPalメールアドレス:

en: PayPal Standard
ja: PayPalスタンダード

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
ja: PayPalはトランザクション情報のやりとりにこの通信方法を取っています。

en: Payment Gateway
ja: 決済方法

en: Payment Gateways
ja: 支払ゲートウェイ

en: Payment Method:
ja: お支払方法:

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
ja: 決済システムなど（その他プラグインなど）においてリモートサーバーと通信するためにcURLを使う事があります。

en: Payment via %s
ja: %sでの支払い

en: Payments
ja: 支払い方法

en: Period
ja: 期間

en: Permissions
ja: 許可

en: Phone
ja: 電話番号

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ja: サポートに連絡する際、あなたのチケットに、この情報をコピーして貼り付けてください。

en: Please enter in a value less than the regular price.
ja: 通常価格よりも小さな値で入力してください。

en: Please enter in country code with two capital letters.
ja: 2つの大文字で国コードで入力してください。

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ja: 桁区切りなしで小数点(%s)の形式で入力してください。

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ja: 桁区切りや通貨記号なしで金銭を(％s)形式で入力してください。

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
ja: 注意:商品の種類によって税率を追加設定する必要がビジネスをする国（地域）によってあることがあります。よく分からない場合は会計士などに相談してください。

en: Please select some items.
ja: いくつかの項目を選択してください

en: Please, provide an attribute name and slug.
ja: 属性名とスラッグを入力してください。

en: Popular
ja: 人気のある

en: Popularity (sales)
ja: 人気（売上高）

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
ja: このルールの郵便番号。セミコロン（ ; )で複数の値を区切ります。すべての領域に適用する場合は、空白のままにしておきます。ワイルドカード（*）を使用することができます。数値の郵便番号（例 12345-12350）の範囲で、個々の郵便番号に拡大されます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja: プレビュー &#8220;%s&#8221;

en: Price
ja: 金額

en: Price Display Suffix:
ja: 価格表示の接尾辞 :

en: Prices
ja: 価格

en: Prices Entered With Tax
ja: 税込み金額を入力

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Priority
ja: 優先順位

en: Private note
ja: プライベートメモ

en: Processing
ja: 手配中

en: Product
ja: 商品

en: Product Categories
ja: 商品カテゴリー

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
ja: 商品カテゴリー、タグ、送料クラス、&amp; 属性

en: Product Created
ja: 商品作成

en: Product Data
ja: 商品データ

en: Product Deleted
ja: 商品削除

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Product Gallery
ja: 商品ギャラリー

en: Product ID:
ja: 商品 ID:

en: Product IDs
ja: 商品 ID

en: Product Image Gallery
ja: 商品画像ギャラリー

en: Product Images
ja: 商品画像

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Ratings
ja: 商品の評価

en: Product SKU must be unique.
ja: 商品SKUは、固有の値でなければなりません

en: Product SKU:
ja: 商品 SKU:

en: Product Search
ja: 商品検索

en: Product Settings
ja: 商品設定

en: Product Short Description
ja: 商品の簡単な説明

en: Product Tags
ja: 商品タグ

en: Product Thumbnails
ja: 商品のサムネイル

en: Product Transients Cleared
ja: 商品トランジェントをクリア

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Product Types
ja: 商品タイプ

en: Product URL
ja: 商品 URL

en: Product Updated
ja: 商品更新

en: Product attribute base
ja: 商品属性ベース

en: Product categories
ja: 商品カテゴリ

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
ja: 商品カテゴリーはここで管理することができます。フロントエンドでカテゴリの順序を変更するには、ドラッグアンドドロップでの並べ替えが可能です。ページの上部にある表示オプションをクリックしてカテゴリーを参照下さい。

en: Product category base
ja: 商品カテゴリーベース

en: Product creation failed, could not find original product:
ja: 商品の作成に失敗しました。元の商品を見つけることができませんでした:

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ja: 下書きとして保存 <a target="_blank" href="%s">商品プレビュー</a>

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
ja: このカテゴリーでクーポンが無効

en: Product name
ja: 商品名

en: Product permalink base
ja: 商品パーマリンクベース

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
ja: 商品を公開しました。<a href="%s">商品ページを見る</a>

en: Product restored to revision from %s
ja: %sでの修正を復元しました

en: Product saved.
ja: 商品を保存しました

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
ja: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">商品プレビュー</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ja: 商品登録完了. <a target="_blank" href="%s">商品プレビュー</a>

en: Product tag base
ja: 商品タグベース

en: Product updated.
ja: 商品を更新

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
ja: 商品を更新しました。 <a href="%s">商品を見る</a>

en: Products
ja: 商品

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
ja: 「商品割引」でクーポンを使うためには、カートの外にある必要がある商品

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
ja: 「商品割引」でクーポンを使うためには、カートの中にある必要がある商品

en: Public
ja: 公開

en: Publish Your Product!
ja: 商品を公開!

en: Purchase Note
ja: 注意事項

en: Purchased
ja: 購入商品

en: QRCode
ja: QRコード

en: Qty
ja: 数量

en: Quick&nbsp;Edit
ja: クイック編集

en: Rate
ja: 率

en: Rate %
ja: 率 %

en: Rate (%)
ja: 税率(%)

en: Rate code
ja: レートコード

en: Rate name
ja: レート名

en: Rate&nbsp;%
ja: 率&nbsp;%

en: Rating
ja: 評価

en: Ratings are required to leave a review
ja: 評価は、レビューを残すことを要求

en: Read More About Storefront
ja: Storefrontの詳細

en: Read all about it
ja: それについてのすべてを読む

en: Read more about getting started
ja: 開始方法についてもっと知る（英語）

en: Ready!
ja: 準備完了!

en: Reason for refund (optional)
ja: 払戻の理由(オプション)

en: Recount terms
ja: 条件を再計算

en: Redirect only
ja: リダイレクトのみ

en: Redirect to the cart page after successful addition
ja: 正常に追加された後、カートのページにリダイレクトします。

en: Reduce line item stock
ja: 選択した商品在庫を削減

en: Reduced Rate%sZero Rate
ja: 軽減税率%s免税

en: Refresh stats
ja: 統計の更新

en: Refreshed stats for %s
ja: %sの統計を更新しました

en: Refund
ja: 払戻額

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
ja: 払戻 %s 経由 %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
ja: 手動で%sを払い戻し

en: Refund amount
ja: 払戻総額

en: Refunded
ja: 払戻額

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
ja: 登録したお客様がアカウントの内容や注文履歴をこのページで管理します。

en: Registration Options
ja: 登録オプション

en: Regular Price
ja: 通常価格

en: Regular Price:
ja: 通常価格:

en: Remote Get
ja: リモートゲット

en: Remote Post
ja: リモートポスト

en: Remove
ja: 削除

en: Remove All Data
ja: 全てのデータを削除

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Remove selected row(s)
ja: 選択した行（複数可）を削除

en: Remove this attribute?
ja: この属性を削除しますか?

en: Remove this image
ja: この画像を削除

en: Remove this item meta?
ja: この商品metaを削除しますか？

en: Report a bug
ja: バグを報告

en: Reports
ja: レポート

en: Resend order emails
ja: 注文メールを再送する

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Usage Tracking Settings
ja: 利用トラッキング設定のリセット

en: Reset capabilities
ja: 機能をリセット

en: Reset usage tracking settings
ja: 利用トラッキング設定のリセット

en: Restock refunded items
ja: 払い戻された商品が在庫に戻りました

en: Restore
ja: 復元

en: Restore this item from the Trash
ja: ゴミ箱からこのアイテムを復元する

en: Restrict shipping to Location(s)
ja: 出荷先を制限する

en: Return to the WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボードへ戻る

en: Reviews
ja: レビュー

en: Revoke
ja: 取り消し

en: Revoke API Key
ja: APIキーを取り消す

en: Revoke Access
ja: アクセス権を取り消す

en: Revoke Key
ja: キーの取り消し

en: Right
ja: 右

en: Right with space
ja: 右側スペース（空白）

en: Roles successfully reset
ja: ロールが正常にリセット

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ja: 1行に小計レベルで税をまとめる

en: Rounding
ja: 税の丸め計算

en: Run the Setup Wizard
ja: 設定ウィザードを開始

en: Run the updater
ja: アップデートを実行

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ja: SKUは在庫保管単位を指し、固有識別子により、それぞれ個別の商品やサービスを購入することができます。

en: SUHOSIN Installed
ja: SUHOSINをインストールしました

en: Sale
ja: セール

en: Sale Price
ja: セール価格

en: Sale Price Dates
ja: セール期間

en: Sale Price:
ja: セール価格 :

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ja: セール終了日(YYYY-MM-DDフォーマットで入力、もしくは空欄)

en: Sale end date:
ja: 販売終了日：

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ja: セール開始日時(YYYY-MM-DDフォーマットか空欄)

en: Sale start date:
ja: セール開始日：

en: Sales Reports
ja: 売上レポート

en: Sales amount
ja: 売上高

en: Sales by category
ja: カテゴリ別売上高

en: Sales by date
ja: 日別売上

en: Sales by product
ja: 商品ごとの売上

en: Same as parent
ja: フォルダと同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save %s
ja: %sを保存

en: Save Attributes
ja: 属性を保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Webhook
ja: Webhookを保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save changes before changing page?
ja: ページ変更の前に変更を保存しますか？

en: Save/update the %s
ja: %sを保存もしくは更新

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Search
ja: 検索

en: Search Key
ja: キーの検索

en: Search Webhooks
ja: Webhookを検索

en: Search customers
ja: お客様検索

en: Search for a customer&hellip;
ja: 顧客の検索&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
ja: ダウンロード商品検索&hellip;

en: Search for a product&hellip;
ja: 商品検索&hellip;

en: Secret
ja: 秘密鍵

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select Page
ja: 固定ページを選択

en: Select a country&hellip;
ja: 国を選択&hellip;

en: Select a page&hellip;
ja: ページを選択&hellip;

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Select an option&hellip;
ja: オプションを選択&hellip;

en: Select categories&hellip;
ja: カテゴリーを選択&hellip;

en: Select none
ja: 選択しない

en: Select terms
ja: 用語を選

en: Select the access type of these keys.
ja: これらのキーをアクセスタイプを選択

en: Select when the webhook will fire.
ja: ウェブフックで起動する時を選択して下さい。

en: Selection Priority
ja: 選択の優先順位

en: Sell to all countries
ja: すべての国に向けて販売をする

en: Sell to specific countries only
ja: 販売する国を限定する

en: Selling Location(s)
ja: 販売を展開する国

en: Server Environment
ja: サーバー環境

en: Server Info
ja: サーバー情報

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
ja: REST APIを使用した統合サービスでは、今ではユーザーがログインして戻ってリダイレクトされる前に、単一のページからのAPIアクセス権を付与することができ、視覚的認証エンドポイントを使用することができます。

en: Sessions successfully cleared
ja: セッションのクリアに成功

en: Set regular prices
ja: 通常価格を設定

en: Set sale prices
ja: セール価格を設定

en: Set scheduled sale dates
ja: セール期間を設定

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
ja: グループ商品を作るために、このオプションを設定します。

en: Set variation image
ja: バリエーション画像を設定

en: Settings
ja: 設定

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
ja: 支払い方法

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
ja: 支払い方法

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
ja: WooCommerceの拡張プラグインは、デバッグの問題が容易にどのログにも書き込むことができます。ディレクトリには、そのために書き込み可能でなければなりません。

en: Ship to
ja: 配送先

en: Ship to all countries
ja: 全ての国に配送する

en: Ship to all countries you sell to
ja: 販売可能な国に配送する

en: Ship to specific countries only
ja: 特定の国にのみ配送する

en: Shipping
ja: 配送方法

en: Shipping &amp; Tax
ja: 配送方法と税金

en: Shipping &amp; Tax Setup
ja: 配送方法と税金設定

en: Shipping Calculations
ja: 配送料の計算

en: Shipping Classes
ja: 配送クラス

en: Shipping Debug Mode
ja: 配送デバッグモード

en: Shipping Destination
ja: 配送先

en: Shipping Details
ja: 出荷先詳細

en: Shipping Display Mode
ja: 配送方法表示モード

en: Shipping Method
ja: 配送方法

en: Shipping Method Priorities
ja: 配送方法の優先順位

en: Shipping Methods
ja: 配送方法

en: Shipping Name
ja: 配送名

en: Shipping Options
ja: 配送オプション

en: Shipping Settings
ja: 送料設定

en: Shipping Tax Amount
ja: 配送料の（出荷）税額

en: Shipping Tax Class:
ja: 送料税クラス：

en: Shipping amount
ja: 配送料合計

en: Shipping class
ja: 送料区分

en: Shipping class:
ja: 配送クラス :

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ja: 送料区分は、類似した製品グループに特定の配送方法を使用します

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
ja: 配送クラスは類似のグループ商品に使用できます。またその後、特定の配送方法によって異なる商品に異なるレートを使用することができます。

en: Shipping only
ja: 送料のみ

en: Shipping tax class based on cart items
ja: 配送税クラスはカートのアイテムに基づいています。

en: Shop & Product Pages
ja: ショップと商品ページ

en: Shop Page
ja: ショップページ

en: Shop Page Display
ja: ショップページ表示

en: Shop base
ja: ショップ名ベース

en: Shop base address
ja: お店の本拠地

en: Shop base with category
ja: ショップ名とカテゴリベース

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
ja: WooCommerceを利用して拡張したり、詳細お理解する必要がある場合、当社のドキュメント（英語）をお読みください。スニペットやチュートリアルなど全てのリソースを見つけることが出来るでしょう。

en: Show
ja: 表示する

en: Show "verified owner" label for customer reviews
ja: カスタマーレビューのために「承認」のラベルを表示する

en: Show all product types
ja: 全ての商品タイプを表示

en: Show all types
ja: すべてのタイプを表示

en: Show both
ja: 両方を表示

en: Show categories &amp; subcategories
ja: カテゴリー &amp; サブカテゴリーの表示

en: Show products
ja: 商品を表示する

en: Show subcategories
ja: サブカテゴリを表示

en: Showing reports for:
ja: 現在表示中のレポート:

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple Products
ja: シンプル商品

en: Simple product
ja: 基本的な商品

en: Single Product Image
ja: シングル商品画像

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Skip Setup
ja: 設定をスキップ

en: Skip this step
ja: このステップをスキップ

en: Slug
ja: スラッグ

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ja: "%s"はすでにスラッグで使われています。変更してください。

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
ja: すでに予約語として使われているので、スラッグに"%s"は使えません。変更してください。

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
ja: スラッグに"%s" は長すぎます。(最大28文字)短くしてください。

en: Sold %s worth in the last %d days
ja: 売上%s 過去%d日間

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
ja[0]: 売上個数%s 過去%d日間

en: Sold Individually
ja: 単品

en: Sold Individually?
ja: 個別に販売？

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
ja: いくつかの出荷用Webサービス、例えば、フェデックスからのリアル出荷情報を取得するにはSOAPをインストールするように要求され、SOAPを使ってリモートサーバから情報を取得します。

en: Sorry, there has been an error.
ja: エラーがありました

en: Sort Products
ja: 並べ替え商品

en: Sort by most recent
ja: 最新に並べ替え

en: Sort by price (asc)
ja: 価格順え（昇順）

en: Sort by price (desc)
ja: 価格順（降順）

en: Specific Countries
ja: 特定の国

en: Standard
ja: 標準

en: Standard Product
ja: 一般商品

en: Standard Rates
ja: 標準税率

en: State
ja: 州

en: State Code
ja: 都道府県コード

en: State&nbsp;Code
ja: 都道府県コード

en: State/County
ja: 都道府県

en: State/County or state code
ja: 都道府県/国または都道府県のコード

en: Status
ja: ステータス

en: Status code: %s
ja: ステータスコード: %s

en: Stock
ja: 在庫

en: Stock Actions
ja: 在庫操作

en: Stock Display Format
ja: ストック表示形式

en: Stock Keeping Unit
ja: 在庫管理単位

en: Stock Qty
ja: 在庫数量

en: Stock Qty:
ja: 在庫数量:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ja: 在庫数：これが変数商品ならば、在庫数を定義しない限り、この値が全バリエーションの在庫制御に使用されます

en: Stock status
ja: 在庫状況

en: Store Locale
ja: 店舗設定

en: Store Locale Setup
ja: 店舗地域設定

en: Store Notice
ja: 通知テキスト

en: Store Notice Text
ja: 通知テキストの内容

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
ja: Storefrontは直感的で柔軟なテーマで、WooCommerceで最も人気のある顧客向けの拡張機能の多くにしっかりと統合されている無料のワードプレスのテーマです。

en: Subcategories
ja: サブカテゴリ

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
ja: SuhosinはPHPインストールのための高度な保護システムです。これは、PHPアプリケーションで、これらのアプリケーションやPHPのコア自体内の潜在的未知の脆弱性に対する一方、よく知られているいくつかの問題に対して、一方では、あなたのサーバーを保護するために設計されました。お使いのサーバーで有効になっている場合、Suhosinは、データ提出の制限を増加させるように構成する必要があります。

en: Support
ja: サポート

en: System Status
ja: システム状態

en: Table does not exist
ja: テーブルが存在しません

en: Tags
ja: タグ

en: Tax
ja: 税

en: Tax Amount
ja: 税額合計

en: Tax Class
ja: 税区分

en: Tax Name
ja: 税率名称

en: Tax Options
ja: 税オプション

en: Tax Rates for the "%s" Class
ja: "%s" クラスの税率

en: Tax Settings
ja: 税設定

en: Tax Shipping
ja: 送料の税

en: Tax Status
ja: 税ステータス

en: Tax class
ja: 税区分

en: Tax class:
ja: 税区分 :

en: Tax rate ID
ja: 税率ID

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ja: 税率は、特定の列（10列）で定義する必要があります。<a href="%s">ここをクリックして、サンプルをダウンロード</a>

en: Tax rates successfully deleted
ja: 税率の削除が成功しました。

[ctx: Tax status]
en: None
ja: なし

en: Tax&nbsp;Name
ja: 税率名称

en: Taxable
ja: 課税

en: Taxes
ja: 税金

en: Taxes by code
ja: 区分別税額

en: Taxes by date
ja: 日別税額

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Tel:
ja: 電話番号:

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Template Debug Mode
ja: テンプレートデバッグモード

en: Templates
ja: テンプレート

en: Term ID
ja: 条件 ID

en: Term counts
ja: 条件を集計

en: Terms
ja: 条件

en: Terms and Conditions
ja: 取引条件

en: Terms successfully recounted
ja: 条件の再集計に成功しました

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
ja: あなたのオンラインショップにWooCommerceを選んで頂きましてありがとうございます！クイックセットアップウィザードを使用すると、基本的な環境設定を行えます。<strong>5分もかからずに基本オプション等の設定が完了します。</strong>

en: Thank you for selling with WooCommerce.
ja: WooCommerceを使っていただいてありがとうございます。

en: Thank you for updating to the latest version!
ja: 最新のバージョンにアップデートしていただきありがとうございます！

en: Thanks :)
ja: ありがとうございます :)

en: Thanks for installing!
ja: インストールしていただき、ありがとうございます！

en: Thanks, all done!
ja: ご利用、ありがとうございます！

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
ja: ジオロケーションを使用している場合、%sMaxMind GeoLite Database%sは、定期的にwp-contentディレクトリにダウンロードされます。

en: The CSV is invalid.
ja: CSV形式は無効です

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
ja: 秘密鍵を配信webhookのハッシュを生成するために使用し、リクエストヘッダに設けられている。提供されていない場合、これは現在のAPIのユーザーのコンシューマシークレットにデフォルト設定されます。

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
ja: あなたのWooCommerce店のカートURL(ページID含む)。

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
ja: あなたのWooCommerce店のチェックアウトURL(ページID含む)。

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
ja: あなたのWooCommerce店のホームページURL(ページID含む)。

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
ja: あなたのWooCommerce店の"マイ・アカウント"ページURL(ページID含む)。

en: The URL of your site's homepage.
ja: サイトページのURL

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
ja: サイトが(サーバーのロックアップを回避するため)タイムアウトする前に、単一の操作の時間(秒単位)

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
ja: WooCommerceのEメールテンプレートの背景色。デフォルトは<code>#f5f5f5</code>です。

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
ja: WooCommerceのEメールテンプレートの基本色。デフォルトは<code>#557da1</code>です。

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ja: ベースページは<a href="%s">商品パーマリンク</a>に使う事が出来ます。

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
ja: cartページは、顧客のカートを表示して、支払いを始めます。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: ページから移動した場合、変更内容は保存されません

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
ja: checkoutページは顧客が商品の支払いを行うページです。

en: The current language used by WordPress. Default = English
ja: WordPressの現在の言語。標準は英語

en: The decimal separator of displayed prices.
ja: 表示される価格の小数点記号。

en: The default timezone for your server.
ja: あなたのサーバーのデフォルトタイムゾーン。

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
ja: ダウンロードファイルの%sはサーバー上にありませんので、使うことが出来ません。

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
ja: ダウンロードファイルの%sは許可されているファイル形式ではないので使えません。許可されいてるファイル形式は以下です。: %s

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ja: 次のオプションは、価格がフロントエンドでどのように表示されるかに影響します。

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
ja: 次のオプションが「WooCommerce Eメール」で使用される送信元（メールアドレスと名前）に反映します。

en: The installed version of the current active theme.
ja: 現在有効なテーマのインストールバージョン

en: The installed version of the parent theme.
ja: 親テーマのインストールされているバージョン

en: The largest filesize that can be contained in one post.
ja: 一つの投稿に入力できる最大ファイルサイズ。

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
ja: WordPressインストールにアップロードできる最大ファイルサイズ。

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
ja: WooCommerceのEメール本文の背景色。デフォルトは<code>#fdfdfd</code>です。

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
ja: WooCommerceのEメール本文のテキストの色。デフォルトは<code>#505050</code>です

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ja: あなたのサイトが一度に使用できる最大メモリ(RAM)。

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
ja: クーポンの割引に対応出来る製品の最大数。全ての対応製品に適応する場合は空欄にしてください。

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
ja: 最大値は、サーバーが過負荷を避けるために、単一の機能に使用することができます。

en: The name of the current active theme.
ja: 現在有効なテーマ名

en: The name of the parent theme.
ja: 親テーマの名前

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
ja: 表示される価格に示す小数点以下の桁数。

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
ja: オプションは&quot;有効&quot; (配信する)、 &quot;一時停止&quot; (配信しない)、もしくは &quot;無効&quot; (配信失敗により配信しない)。

en: The parent theme developers URL.
ja: 親テーマの開発者のURL

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
ja: この注文に使われている支払い方法では、自動払い戻しは対応しておりません。

en: The position of the currency symbol.
ja: 通貨記号の位置。

en: The root URL of your site.
ja: サイトのルートURL

en: The sale will end at the beginning of the set date.
ja: セールは設定した最終日の0時に終了します。

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
ja: フィルタによって上書きされるため、この画像サイズの設定が無効になっています。

en: The shop page will display your products.
ja: shopページはあなたの製品が表示されます。

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
ja: テキストはWooCommerceメールのフッターに表示されます。

en: The theme developers URL.
ja: テーマ開発者URL

en: The thousand separator of displayed prices.
ja: 表示される価格の桁区切り。

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
ja: あなたのホスティングサーバーにインストールされているMySQLのバージョン。

en: The version of PHP installed on your hosting server.
ja: あなたのホスティングサーバーにインストールされているPHPのバージョン。

en: The version of WooCommerce installed on your site.
ja: インストールされているWooCommerceのバージョン

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
ja: WooCommerceのバージョンのフォーマットされたデータベース。これはWooCommerceのバージョンと同じでなければなりません。

en: The version of WordPress installed on your site.
ja: インストールされているWooCommerceのバージョン

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Integration Guide
ja: テーマの統合ガイド

en: There are currently no logs to view.
ja: 表示すべきログがありません。

en: There are no notes yet.
ja: まだ、取引メモがありません。

en: There are no product reviews yet.
ja: 商品のレビューはまだありません。

en: There was an error calling %s
ja:  %s 呼び出し中にエラーが発生

en: There was an error calling %s::%s
ja: 呼び出し中にエラーが発生 %s::%st

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
ja: これらはフロントエンドで事前に選択される属性です。

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
ja: WooCommerceがアカウント関連の機能にアクセスし、ユーザーの送信先を認識できるように、これらのページを設定する必要があります。

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ja: WooCommerceはユーザーを支払い方法へ誘導するためには、これらのページを設定する必要があります。

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
ja: これらの設定は、カタログ内の画像の表示と寸法に影響を与えます - フロントエンドでの表示はまだCSSスタイルの影響を受けます。これらの設定を変更した後、<a href="%s">サムネイルを再生成</a>する必要があるかもしれません。

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
ja: これらの設定は、商品に使用するパーマリンクを制御します。<strong>上記の"デフォルト"のパーマリンクを使用していないと</strong>、これらの設定にのみ適用されます。

en: Third-party
ja: サードパーティー

en: This Month
ja: 今月

en: This Webhook has no log yet.
ja: このWebhookにはまだログはありません。

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
ja: これは、複数の配送方法がフロントエンドに表示される方法をコントロールします。

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
ja: 在庫がフロントエンドにどのように表示されるかをコントロールします

en: This controls the default sort order of the catalog.
ja: カタログのデフォルト表示順序をコントロールします

en: This controls the position of the currency symbol.
ja: 貨幣記号を表示する位置を設定します

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ja: どの通貨価格をカタログに適用するか、また、どの通貨を支払いに取り入れるかを設定します。

en: This controls what is shown on category archives.
ja: カテゴリアーカイブでの表示を制御

en: This controls what is shown on the product archive.
ja: 商品アーカイブでの表示を制御

en: This controls what unit you will define lengths in.
ja: 長さの定義

en: This controls what unit you will define weights in.
ja: 単位設定

en: This controls which shipping address is used by default.
ja: これで、配送先住所がデフォルトで使用されるようになります。

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
ja: このフィールドはクーポンを使う時に許容される値引き限度額を設定します。

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
ja: このフィールドでは、クーポンを使用するために必要な最小限度額を設定することができます。

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ja: これはデモストアです &mdash; 注文は出来ません。

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
ja: これは、顧客が受け取るファイルのURLもしくは絶対パスです。ここで入力するURLは、エンコードしてください。

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
ja: ビジネスのベースとなる販売拠点です。税率はここで指定した国の設定に基づいて計算されます。

en: This is the name of the download shown to the customer.
ja: 顧客向けのダウンロードの名前です。

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
ja: これは、注文に対する発送や手数料の合計費用です。

en: This is the size used by the main image on the product page.
ja: 商品ページのメイン画像サイズ

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
ja: これはご注文内の「税行」送料税額の合計です。

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
ja: これはご注文内の「税行」税額の合計です。

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
ja: これは受注フィールド内の総注文合計です

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
ja: これは受注フィールド内の総送料合計です

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
ja: これは送料や税金を抜いた、払い戻しを抜いた売り上げの合計です。

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
ja: これは送料や税金を含めて、払い戻しを抜いた売り上げの合計です。

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
ja: これは、値引きの合計です。値引き金額は行単位で設定されます。

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
ja: これは税金の合計です。(配送料税＋商品代金税)

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
ja: これは商品のメインの詳細説明です。ここに商品の詳細を記載して下さい。

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
ja: このオプションは、(入力前の)お客様のデフォルトのアドレスを決定します

en: This option determines which address is used to calculate tax.
ja: このオプションは、税計算を適用する場所（住所）を決定します。

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
ja: このオプションは重要です。あなたがどのように価格を入力するかに影響します。変更すると、既存商品を更新しません。

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ja: このオプションでは、あなたが販売したい国を制限することができます。

en: This order has been paid for and is no longer editable
ja: この注文はすでに支払われており、編集する事は出来ません

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
ja: このセクションでは、WooCommerceメールをカスタマイズすることができます。あなたのEメールテンプレートをプレビューするには<a href="%s" target="_blank">ここをクリック</a>してください。<code>woocommerce/templates/emails/</code> から <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>に高度な設定を複製。

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
ja: 上書きする標準のWooCommerceテンプレートページを表示する。

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
ja: ショップ基本ページを設定します。商品が保存される場所です。

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ja: 表示価格の小数点の切り文字を設定します

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ja: 表示価格の小数点以下の桁数を設定します

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ja: 表示価格の桁区切りを設定します

en: This setting does not apply to guest purchases.
ja: この設定は、ゲストでの購入には適用されません。

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
ja: 商品ページの画像ギャラリーに使用されるサイズ

en: This size is usually used in product listings
ja: 商品リストで通常使用されているサイズ

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ja: このテキストは外部商品のリンクボタンに表示されます

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
ja: このツールはすべての期限切れのトランジェントをWordPressからクリアします。

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ja: このツールは、「商品」と「ショップ」のトランジェットのキャッシュをクリアします。

en: This tool will disable shipping rate caching.
ja: このツールは、出荷量のキャッシュを無効にします。

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
ja: このツールは、デバッグのために、ログインした管理者のテンプレートの上書きが無効になります。

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ja: このツールは、製品項目を再集計します。- カタログから商品を隠す設定に変更したとき役立ちます。

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
ja: このツールは、"削除"リンクを使うことによってWooCommerceの全ての商品や注文データを削除します。

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ja: このツールはデフォルトで、「顧客」と「shop_manager」の権限を管理者がリセット出来るようになっています。ユーザーが全てのWooCommerce管理ページにアクセスできない場合に使用します。

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
ja: これは、データを送信せず、再度オプトインバナーを表示させ、利用トラッキングの設定をリセットします。

en: Thousand Separator
ja: 3桁ごとの区切り文字

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
ja: PayPalからの支払いを利用する場合は、PayPalメールアドレスを入力するだけで利用できます。（先にPayPalでの登録が必要です。）

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
ja: ログを取るために、<code>%s</code>を書き込み可能にし、カスタム<code>WC_LOG_DIR</code>を定義します。

en: To edit this order change the status back to "Pending"
ja: この注文を「支払い待ち」に戻す変更をする

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
ja: 顧客のためにデフォルトで選択されている配送方法に、より詳細に制御を与えるために、それぞれの方法について、数値で優先順位を与えることができます。

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
ja: フロントエンドでのパフォーマンスを向上させるために、カートに商品を追加するなどのイベントでadmin-ajax.phpに呼び出しを行うオーバーヘッドを避けるため、新しいAJAXエンドポイントを導入してきました。

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ja: &quot;ダウンロード&quot;に切り替える

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ja: &quot;有効&quot;に切り替える

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
ja: &quot;在庫管理に&quot;切り替える

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ja: &quot;バーチャル&quot;に切り替える

en: Toggle featured
ja: Featureに切り替える

en: Tools
ja: ツール

en: Top Earners
ja: 売上額上位

en: Top Freebies
ja: トップの無料商品

en: Top Sellers
ja: 売れ筋商品

en: Topic
ja: トピック

en: Total
ja: 合計

en: Total Sales
ja: 総売上高

en: Total Shipping
ja: 総送料合計

en: Total Tax
ja: 税金合計

en: Total available to refund
ja: 払い戻しできる合計額

en: Total sales minus shipping and tax.
ja: 総売上高から「配送料と税金」を差し引く

en: Totals
ja: 合計

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Translation Upgrade
ja: 翻訳のアップグレード

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Type
ja: タイプ

en: URL where the webhook payload is delivered.
ja: webhook payloadで配信されたURL。

en: Understanding the Status Report
ja: ステータスレポートの概要

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ja: 固有スラッグ / 属性のための参照：28文字より短くする必要があります。

en: Units in stock
ja: 在庫単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unpublished
ja: 非公開

en: Up-Sells
ja: アップセル

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ja: アップセルとは現在閲覧している商品より高位商品をあなたの代わりに薦めることです。例えば、「高収益性」「高品質」「高額商品」など。

en: Update
ja: アップデート

en: Update Translation
ja: 翻訳ファイルのアップデート

en: Updated at
ja: 更新

en: Upload an image
ja: 画像をアップロード

en: Upload file and import
ja: ファイルをアップロードしてインポート

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
ja: ここで商品画像をアップロードするか、割り当てをします。この画像は、お店のカタログ（商品一覧など）に表示されます。

en: Upload/Add image
ja: アップロード/画像を追加

en: Uploaded to this %s
ja: %sのアップロードが完了しました。

en: Usage / Limit
ja: 使用/制限

en: Usage Limits
ja: 使用数制限

en: Usage Restriction
ja: 利用制限

en: Usage limit per coupon
ja: クーポン毎の利用制限数

en: Usage limit per user
ja: ユーザー毎の利用数制限

en: Usage tracking settings successfully reset.
ja: 利用トラッキング設定のリセットが完了しました。

en: Use image
ja: 使用している画像

en: Used for variations
ja: バリエーションのために使用

en: User
ja: ユーザー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Value of the coupon.
ja: クーポンの金額

en: Value(s)
ja: 値(s)

en: Variable
ja: 変数

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
ja: バリエーションのある商品はTシャツのサイズなど複雑な商品に適しています。

en: Variable product
ja: バリエーションのある商品

en: Variation #%s of %s
ja: %s のバリエーションは #%s

en: Variation Description:
ja: バリエーション詳細:

en: Variation ID:
ja: バリエーション ID:

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
ja: バリエーションの表示順(バリエーション一覧の表示順に依存)

en: Variation price (required)
ja: 変動価格（必須）

en: Variations
ja: バリエーション

en: Version
ja: バージョン

[ctx: Version info]
en: %s is available
ja: %sは利用可能

en: Via
ja: -

en: View
ja: 表示

en: View %s
ja: 表示 %s

en: View &#8220;%s&#8221;
ja: 表示 &#8220;%s&#8221;

en: View Education Partners
ja: 技術習得パートナーの表示

en: View Order
ja: 注文を見る

en: View Tax Rates
ja: 税率を見る

en: View orders
ja: 注文を表示

en: View other orders
ja: 他の注文を表示

en: View/Edit
ja: 表示/編集

en: Virtual
ja: バーチャル

en: Virtual Products
ja: 仮想商品

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
ja: バーチャル商品は無形のため、出荷されません

en: Visibility
ja: 確認

en: Visible on the product page
ja: 商品ページ上に表示される

en: Visit Store
ja: ストアに行く

en: Visit plugin homepage
ja: プラグインのホームページへ行く

en: Visual API Authentication
ja: 視覚的API認証

en: WC Database Version
ja: WC データベースのバージョン

en: WC Pages
ja: WC ページ

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
ja: %sページの編集

en: WC Transients
ja: WCトランジェント

en: WC Version
ja: WC バージョン

en: WP Debug Mode
ja: WP デバッグモード

en: WP Memory Limit
ja: WPメモリー制限

en: WP Multisite
ja: WPマルチサイト

en: WP Version
ja: WP バージョン

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
ja: WooCommerceの今後の展開に協力していただけませんか？WooThemesがサイトの利用状況などを収集するのを許可してください。許可していただければ、今後WooThemesで購入するときに%s割引が適用されます。%s詳細はこちら。%s

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
ja: WC101ビデオチュートリアル（英語）を見る

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
ja: WooCommerceの使い方を理解するために、"WooCommerce 101"というチュートリアルビデオを追加しました。新規インストールの場合には、初期セットアップをセットアップウィザードが表示され、簡単にインストールできるようになります。

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
ja: %s公式%sWooCommerceテーマであるStorefrontをお勧めします。

en: Webhook Actions
ja: Webhook処理

en: Webhook Data
ja: Webhookデータ

en: Webhook Logs
ja: Webhookログ

en: Webhook Settings
ja: Webhook設定

en: Webhook created on %s
ja: %sで作成されたWebhook

[ctx: Webhook created on date parsed by strftime]
en: %b %d, %Y @ %I:%M %p
ja: %Y %m %d (%b) @ %H:%m:%s

en: Webhook created successfully.
ja: Webhookの作成が成功しました。

en: Webhook updated successfully.
ja: Webhookの更新が完了しました。

en: Webhooks
ja: Webフック

en: Weight
ja: 重さ

en: Weight Unit
ja: 重量単位

en: Weight in decimal form
ja: 10進表記の重量

en: Welcome to WooCommerce
ja: WooCommerceへようこそ

en: Welcome to WooCommerce %s
ja: WooCommerceへようこそ %s

en: Welcome to the world of WooCommerce!
ja: WooCommerceの世界にようこそ!

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ja: カタログに表示される価格の通貨と支払いの時に使う通貨。

en: What version of the REST API does your site use?
ja: REST APIのどのバージョンを使っていますか？

en: What's New
ja: 新着情報

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
ja: 複数のクーポンを適用する場合、最初のクーポンを全ての価格に適用し、第二のクーポンは割引された価格などに適用されます。

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
ja: 管理画面で商品バリエーションを編集する時に、複雑な商品バリエーションを素早く、信頼性高く編集するためにページを分割した新しいインターフェースを追加しました。

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
ja: 商品の編集が完了したら、"公開"のボタンを押して商品をショップに出品します。

en: Where is your store based?
ja: あなたの店舗の地域はどこですか。（都道府県）

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ja: WPマルチサイトが有効か無効か表示されます。

en: Which currency will your store use?
ja: どの通貨を利用しますか？

en: Which unit should be used for product dimensions?
ja: 商品の大きさをどの単位で設定しますか？

en: Which unit should be used for product weights?
ja: 商品の重さをどの単位で設定しますか？

en: Width
ja: 幅

en: Width (%s)
ja: 幅 (%s)

en: Will you be charging sales tax?
ja: 消費税を課金しますか？

en: Will you be shipping products?
ja: 商品を配送しますか？

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
ja: WooCommerce &rsaquo; 設定ウィザード

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
ja: WooCommerce アドオン／機能拡張

en: WooCommerce Documentation
ja: WooCommerceマニュアル

en: WooCommerce Endpoints
ja: WooCommerceエンドポイント

en: WooCommerce Recent Reviews
ja: WooCommerce 新着レビューリスト

en: WooCommerce Settings
ja: WooCommerce 設定

en: WooCommerce Status
ja: WooCommerce ステータス

en: WooCommerce Support
ja: WooCommerceサポート（英語）

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
ja: WooCommerceはオンライン及びオフラインでの支払いが可能です。%2$s支払い方法の追加%3$sでインストールし、%1$s支払い設定%3$s 画面で管理設定出来ます。

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
ja: WooCommerceは感謝すべき各国の翻訳者チームによって、親切に翻訳されています。<a href="%s">WooCommerceの翻訳サイト</a>

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
ja: WooCommerceは%sの言葉で利用可能です。この翻訳を使用しますか？

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
ja: WooCommerceは世界中の情熱的な人々のチームと開発者コミュニティーによって開発されメンテナンスされています。自分も参加してみたいですか？<a href="%s">WooCommerceの開発に参加（貢献）</a>

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
ja: WooCommerceプラグインは更新情報を確認するためにこの通信方法を使っているかもしれません。

en: WooThemes Customer Support
ja: WooThemesカスタマーサポート

en: WordPress Environment
ja: WordPress環境

en: WordPress.org Forums
ja: WordPress.orgフォーラム

en: WordPress.org Project
ja: WordPress.org プロジェクト

en: Y/m/d
ja: Y年m月d日

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年m月d日g時i分s秒 A

en: Year
ja: 年間

en: Yes
ja: あり

en: Yes, I will be charging sales tax
ja: はい、消費税を課金します。

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
ja: はい、商品をお客様のもとへ発送します。

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ja: はい、税込み価格を入力します。

en: Yes, please import some starter tax rates
ja: はい、税率初期設定をインポートしてください

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
ja: %1$s税金設定%3$s画面から後で税率を編集でき、%2$sドキュメント（英語）%3$sに詳細が記載されています。

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
ja: ここで商品にオプション的に"タグ"を付けます。タグは、お客様が商品を見つけやすくするなどのラベル的な方法で利用すると良いです。

en: You cannot add the same tax rate twice!
ja: 二度同じ税率を追加することはできません！

en: You don't have permissions to create Webhooks!
ja: Webhookを作る権限がありません！

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
ja: Webhookを削除する権限がありません！

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
ja: Webhookを編集する権限がありません！

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
ja: これを使ったあとに支払い方法を通して手動で払い戻しをする必要があります。

en: Your Store is Ready!
ja: お店の出店準備完了!

en: Your changes have been saved.
ja: 変更が保存されました。

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
ja: この製品にはバリエーションがあります！製品タイプを変更する前に、在庫レポートでのエラーを回避するため、バリエーションを削除することをお勧めします。

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ja: ご使用のサーバーには、fsockopenが無いか、cURLが有効になっていません。- PayPal IPN および他のサーバと通信する他のスクリプトが動作しません。ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
ja: サーバーは、<a href="%s">DOMDocument</a>クラスが有効になっていません - HTML /マルチパートメールを、また、いくつかの拡張機能は、のDOMDocumentなしでは動作しません。

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ja: ご使用のサーバーは、<a href="%s">SOAP Client</a> classが有効になっていません。- SOAPを使用するいくつかの支払いプラグインが予期せぬ動作をする可能性があります。

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
ja: このサーバーは、<a href="%s">gzopen</a> 機能をサポートしていない - これはMaxMindからのGeoIPデータベースを使用する必要があります。 APIの代替ではなく、地理的位置のために使用されます。

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
ja: 店舗をはじめるには幾つかの%s固定ページ%sが必要です。以下の固定ページが(まだ存在しない場合)自動的に作成されます。

en: ZIP/Postcode
ja: 郵便番号

en: added on %1$s at %2$s
ja: %1$s %2$sに追加

en: by %s
ja: 更新者 %s

[ctx: by author]
en: by %s
ja: 更新者 %s

en: customer orders
ja: 会員注文

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s の %2$s

[ctx: default-slug]
en: shop
ja: 停止

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja: %qty%の結果が見つかりました。確認するために上下キーを使ってください。

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ja: ロードが失敗しました

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ja: 検索結果をロード中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ja: 合致するものがありません

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ja: 一つだけ見つかりました。選んでエンターを押してください。

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ja: %qty%文字消してください

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ja: 1文字消してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ja: %qty%もしくは複数の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ja: 1もしくは複数の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ja: 検索中&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ja: %qty%個だけ選べます

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ja: 1つだけ選べます

en: guest orders
ja: 非会員注文

en: in
ja: in（インチ）

en: lbs
ja: lbs（ポンド）

en: new users
ja: 新規ユーザー

[ctx: number of pages]
en: of
ja: ページ目:合計

en: orders
ja: 注文

en: out of 5
ja: 5点満点

en: oz
ja: oz（オンス）

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
ja: カート内のすべての対応商品に適用されます

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ja: 商品購入

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
ja: 無制限の使用

en: plus %d other note | plus %d other notes
ja[0]: あと%d件の他のメモがあります。

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて<span class="count">(%s)</span>

en: product
ja: 商品

en: reviewed by
ja: レビュー者

en: variation added
ja: バリエーションが追加されました

en: variations added
ja: バリエーションが追加されました

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
ja: wp_remote_get()が失敗しました。WooCommerceプラグインの更新がサーバーで動きません。サーバープロバイダーに確認して下さい。

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
ja: wp_remote_post()が失敗しました。PayPal IPNがサーバー上で働いていません。サーバープロバイダーに確認してください。

en: yd
ja: yd（ヤード）

en: — No Change —
ja: — 変更なし —
