WooCommerce - en to hi_IN translation catalogue (208 entries)

en: Afghanistan
hi_IN: अफगानिस्तान

en: Albania
hi_IN: अल्बानिया

en: Angola
hi_IN: अंगोला

en: Australian Capital Territory
hi_IN: ऑस्ट्रेलियाई राजधानी क्षेत्र

en: New South Wales
hi_IN: न्यू साउत वेल्स

en: Northern Territory
hi_IN: उत्तरी क्षेत्र

en: Queensland
hi_IN: क्वीन्सलॅंड

en: South Australia
hi_IN: दक्षिण ऑस्ट्रेलिया

en: Tasmania
hi_IN: टॅसमेनिया

en: Victoria
hi_IN: विक्टोरीया

en: Western Australia
hi_IN: पश्चिम ऑस्ट्रेलिया

en: Bagerhat
hi_IN: बागेरहट

en: Bandarban
hi_IN: बंडर्बन

en: Barguna
hi_IN: बरग़ुना

en: Barisal
hi_IN: बारीसाल

en: Bhola
hi_IN: भोला

en: Bogra
hi_IN: बोगरा

en: Brahmanbaria
hi_IN: ब्राह्मनबरिया

en: Chandpur
hi_IN: ब्राह्मनबरिया

en: Chittagong
hi_IN: चितता गॉंग

en: Chuadanga
hi_IN: छुआदंगा

en: Comilla
hi_IN: कॉमिला

en: Cox's Bazar
hi_IN: कॉक्स बाज़ार

en: Dhaka
hi_IN: ढाका

en: Dinajpur
hi_IN: दिनाजपुर

en: Faridpur
hi_IN: फ़रीदपुर

en: Feni
hi_IN: फेणी

en: Gaibandha
hi_IN: गैबंधा

en: Gazipur
hi_IN: गाज़ीपुर

en: Gopalganj
hi_IN: गोपालगंज

en: Habiganj
hi_IN: हाबीगंज

en: Jamalpur
hi_IN: जमालपुर

en: Jessore
hi_IN: जेस्सोर

en: Jhalokati
hi_IN: जालोकाटी

en: Jhenaidah
hi_IN: झेनाईधा

en: Settings
hi_IN: सेट्टिंग्स

en: Total:
hi_IN: कुल

en: Add to cart
hi_IN: टोकरी में डाले

en: In stock
hi_IN: उपलभ्ध है

en: Out of stock
hi_IN: स्टाक में नहीं

en: out of 5
hi_IN: ५ में से

en: Variation #%s of %s
hi_IN: प्रकार #%s चयन %s

en: Name
hi_IN: नाम

en: Account username
hi_IN: खाता

en: Order Notes
hi_IN: ऑर्डर सम्बंधित टिप्पणी

en: Tax
hi_IN: कर

en: (ex. tax)
hi_IN: कर(टैक्स) छोड़कर

en: Email Address
hi_IN: ईमेल

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Customer details
hi_IN: ग्राहक की जानकारी

en: Item
hi_IN: प्रॉडक्ट

en: Customer
hi_IN: ग्राहक

en: Docs
hi_IN: दस्तावेज़

en: Premium Support
hi_IN: प्रीमियम सहायता

en: Product Category
hi_IN: प्रॉडक्ट की श्रेणी

en: Product Tag
hi_IN: प्रॉडक्ट टॅग

en: Products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

en: Product
hi_IN: प्रॉडक्ट

en: Edit
hi_IN: एडिट

en: Variations
hi_IN: प्रकार

en: Orders
hi_IN: ऑर्डर्स

en: Order
hi_IN: ऑर्डर

en: View Order
hi_IN: ऑर्डर्स देखे

en: Coupons
hi_IN: कूपन

en: Coupon
hi_IN: कूपन

en: Enable/Disable
hi_IN: चालू / बन्‍द

en: Enable this email notification
hi_IN: ईमेल द्वारा सूचना पाये

en: Recipient(s)
hi_IN: प्राप्तकर्ता

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
hi_IN: सभी प्राप्तकर्ताओ के नाम (नामो के बीच अल्पविराम लगाये)

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
hi_IN: विषय यहा लिखे

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
hi_IN: एमआल का शीर्षक यहा लिखे

en: Email type
hi_IN: ईमेल का प्रकार

en: Choose which format of email to send.
hi_IN: ईमेल कौनसे रूप में भेजे

en: Defaults to <code>%s</code>
hi_IN: अभाव में

en: New account
hi_IN: नया खाता

en: Customer note
hi_IN: ग्राहक को टिप्पणी

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
hi_IN: जब आप ग्राहक के ऑर्डर पर टिप्पणी करते है, उन्हे ईमेल द्वारा सूचित किया जाता है

en: A note has been added to your order
hi_IN: आपके ऑर्डर पर टिप्पणी की गयी

en: Processing order
hi_IN: ऑर्डर पर काम जारी है

en: Thank you for your order
hi_IN: ऑर्डर के लिये धन्यवाद

en: Reset password
hi_IN: पासवर्ड बदले

en: Password Reset Instructions
hi_IN: पासवर्ड बदलने की जानकारी

en: New order
hi_IN: नया ऑर्डर

en: New customer order
hi_IN: ग्राहक का नया ऑर्डर

en: Plain text
hi_IN: केवल शाब्दिक

en: HTML
hi_IN: एच टी एम एल (HTML)

en: Multipart
hi_IN: एकाधिक रूप में

en: Could not write to template file.
hi_IN: टेम्पलेट फ़ाइल को नहीं लिखा जा सका.

en: Template file copied to theme.
hi_IN: टेंपलेट फाइल की नकल (copy) थीम (theme) में बचाई

en: Template file deleted from theme.
hi_IN: टेंपलेट फाइल को थीम (theme) से मिटाया (deleted).

en: HTML template
hi_IN: एच टी एम एल (HTML) टेंपलेट

en: Plain text template
hi_IN: शाब्दिक टेंपलेट

en: Delete template file
hi_IN: टेंपलेट फाइल मिटाये

en: Enable Bank Transfer
hi_IN: बैंक से स्थानांतरण

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Account Name
hi_IN: खाते का नाम

en: Account Number
hi_IN: खाते की सांख्या

en: Bank Name
hi_IN: बैंक का नाम

en: Specific Countries
hi_IN: विशिष्ट देश

en: Tax Status
hi_IN: टैक्स की स्थिति

en: Taxable
hi_IN: कर योग्य

en: My Account
hi_IN: मेरा खाता

en: Date:
hi_IN: दिनांक :

en: Indian Rupee
hi_IN: भारतीय रुपये

en: Nepali Rupee
hi_IN: नेपाली रुपए

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
hi_IN: परीक्षण प्रयोजनों के लिए एक डेमो दुकान है - कोई भी ऑर्डर को पूरा नहीं किया जाएगा.

en: Select a country&hellip;
hi_IN: कोई देश चुनें

en: Choose an option
hi_IN: एक विकल्प चुनें

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Paused
hi_IN: रोक दिया गया

en: Cart
hi_IN: टोकरी

en: Attribute
hi_IN: गुण

en: Display type
hi_IN: प्रदर्शन के प्रकार

en: Order by
hi_IN: क्रम चयन

en: Show
hi_IN: देखाए

en: Date
hi_IN: तारीक

en: Price
hi_IN: क़ीमत

en: Sales
hi_IN: विक्रय

en: WooCommerce Recent Reviews
hi_IN: वूकोमर्स : हाल की समीक्षाएँ

en: Approve
hi_IN: स्वीकार किया

en: Deny
hi_IN: अस्वीकृत किया

en: Username or email address
hi_IN: कूटशब्द या ईमेल

en: Password
hi_IN: कूट शब्द

en: Shipping
hi_IN: शिप्पिंग

en: Cart Totals
hi_IN: कुल

en: Subtotal
hi_IN: उप - जॉड़

en: Total
hi_IN: कुल

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: Coupon code
hi_IN: कूपन कोड

en: Checkout
hi_IN: भुगतान

en: City
hi_IN: शहर

en: Qty
hi_IN: मात्रा

en: Totals
hi_IN: कुल

en: Pay
hi_IN: मूल्य प्रदान

en: Billing address
hi_IN: बिल भेजने का पता

en: Shipping address
hi_IN: सामान भेजने का पता

en: First name
hi_IN: नाम

en: Last name
hi_IN: कुलनाम

en: Email address
hi_IN: ईमेल

en: Save changes
hi_IN: परिवर्तन बचाए

en: Billing Address
hi_IN: बिल भेजने का पता

en: Shipping Address
hi_IN: सामान भेजने का पता

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम

en: New password
hi_IN: नया कूटशब्द

en: Re-enter new password
hi_IN: नया कूटशब्द पुनः टाइप करें

en: Reset Password
hi_IN: पासवर्ड बदले

en: Save
hi_IN: सुरछित करें

en: Status
hi_IN: स्थति

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: View
hi_IN: देखे

en: Found in your order confirmation email.
hi_IN: अपने ऑर्डर की पुष्टि ईमेल में मिला

en: Billing Email
hi_IN: बिलिंग ईमेल

en: Email you used during checkout.
hi_IN: आप चेकाउट के दौरान इस्तेमाल किया ईमेल

en: Track
hi_IN: ट्रैक

en: Email:
hi_IN: ईमेल:

en: Telephone:
hi_IN: टेलीफोन

en: Order Details
hi_IN: ऑर्डर विवरण

en: ago
hi_IN: पूर्व

en: and was completed
hi_IN: और पूरा किया गया

en:  ago
hi_IN: पूर्व

en: Search for:
hi_IN: खोजे

en: This product is currently out of stock and unavailable.
hi_IN: यह उत्पाद स्टॉक और अनुपलब्ध से बाहर है.

en: Clear selection
hi_IN: चयन स्पष्ट करे

en: Category: | Categories:
hi_IN[0]: श्रेणी
hi_IN[1]: श्रेणी

en: Tag: | Tags:
hi_IN[0]: टैग
hi_IN[1]: टैग

en: Weight
hi_IN: वज़न

en: Dimensions
hi_IN: आयाम

en: %s customer review | %s customer reviews
hi_IN[0]: %s ग्राहक समीक्षा
hi_IN[1]: %s ग्राहक समीक्षा

en: Related Products
hi_IN: संबंधित उत्पाद

en: Rated %d out of 5
hi_IN: 5 में से %d श्रेणी निर्धारण

en: Your comment is awaiting approval
hi_IN: आपकी टिप्पणी की मंजूरी का इंतजार कर रहा है

en: verified owner
hi_IN: सत्यापित स्वामी

en: Product Description
hi_IN: उत्पाद विवरण

en: You may also like&hellip;
hi_IN: आप यह भी पसंद कर सकते हैं&hellip;

en: %s review for %s | %s reviews for %s
hi_IN[0]: %s इस समीक्षा के लिए %s
hi_IN[1]: %s इन समीक्षा के लिए %s

en: Reviews
hi_IN: समीक्षा

en: There are no reviews yet.
hi_IN: कोई समीक्षाएँ अभी तक नही

en: Add a review
hi_IN: एक समीक्षा जोड़ें

en: Be the first to review
hi_IN: समीक्षा करने के लिए पहले रहो

en: Leave a Reply to %s
hi_IN: इनके लिए  %s एक उत्तर छोड़ दो

en: Submit
hi_IN: सबमीट

en: Your Rating
hi_IN: आपकी रेटिंग

en: Rate&hellip;
hi_IN: रेट&hellip;

en: Perfect
hi_IN: उत्तम

en: Good
hi_IN: अच्छा

en: Average
hi_IN: साधारण

en: Not that bad
hi_IN: इतना बुरा भी नही

en: Very Poor
hi_IN: बहुत खराब

en: Your Review
hi_IN: आपकी समीक्षा

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
hi_IN: केवल इस उत्पाद खरीदा है, जो ग्राहकों में लॉग इन एक समीक्षा छोड़ सकते हैं.

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
hi_IN: आसानी से आपको कुछ भी बेचने दे ऐसा ई-कौमर्स टूलकिट

note: Author of the plugin/theme
en: WooThemes
hi_IN: वू थीम्स

[ctx: placeholder]
en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम

[ctx: placeholder]
en: Password
hi_IN: कूट शब्द

[ctx: Page title]
en: Cart
hi_IN: टोकरी

[ctx: Page title]
en: Checkout
hi_IN: भुगतान

[ctx: Page title]
en: My Account
hi_IN: मेरा अकाउंट

[ctx: Admin menu name]
en: Products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
hi_IN: ऑर्डर्स

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
hi_IN: कूपन

[ctx: slug]
en: product-category
hi_IN: प्रॉडक्ट-श्रेणी

[ctx: slug]
en: product-tag
hi_IN: प्रॉडक्ट-टॅग

[ctx: slug]
en: product
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

[ctx: Sorting order]
en: Order
hi_IN: ऑर्डर

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
hi_IN: मात्रा

[ctx: label]
en: Search for:
hi_IN: खोजे

[ctx: submit button]
en: Search
hi_IN: खोज
